Равель. Балет «Болеро»

  1. Історія створення
  2. сюжет
  3. музика

Хореографічна поема на музику Моріса Равеля в одній картині. балетмейстер Б. Ніжинська , Художник А. Бенуа, диригент М. Равель.

Прем'єра відбулася 22 листопада 1928 року в трупі «Балет Іди Рубінштейн», Париж.

Дія відбувається в одному з кабачків Барселони в 20-і роки XX століття.

Іда Рубінштейн (1983-1960) не отримала повноцінного хореографічної освіти. Природна обдарованість і приватні уроки у Михайла Фокіна дозволили їй з успіхом брати участь в паризьких «Російських сезонах» в ролях Клеопатри ( «Клеопатра», 1909) і Зобеіди ( «Шехеразада», 1910). Пізніше виступала як драматична актриса на французькій сцені. У 1928 році вирішила створити свою трупу «Балет Іди Рубінштейн», в якій виступала як балерина. Склад трупи був нерівний, мадам була по балетним мірками немолода і малотехнічна, але завдяки високим гонорарів нові балети склали для трупи Ігор Стравінський ( «Поцілунок феї» і мелодрама «Персефона»), Моріс Равель ( «Болеро»), Анрі Соге ( «Давид »), Жорж Орик (« Чари феї Альцина »), Артур Онеггер (« Амфіон »і« Семіраміда »), Жак Ібер (« Діана де Пуатьє »). Декорації малював Олександр Бенуа, балети ставили Броніслава Ніжинська, Леонід Мясин, Михайло Фокін. Орден Почесного легіону був вручений Рубінштейн «за внесок в культуру Франції», але цей вагомий внесок швидше відноситься не до хореографії, а до музики. Всі балетні постановки трупи (за одним винятком) не мали художнього успіху, в той час як партитури поповнили не тільки французьке, а й світове музичне мистецтво.

Єдиним винятком було «Болеро». Рубінштейн звернулася до Равелю з проханням аранжувати для задуманої їй іспанської сценки якусь п'єсу іспанського композитора (наприклад, «Іберії» Ісаака Альбеніса). Равель, добре знайомий з самобутнім мистецтвом Іспанії, вирішив написати оригінальне твір. У своїй автобіографії композитор писав: «У 1928 році я на прохання Іди Рубінштейн склав "Болеро" для оркестру . Це танець в помірному темпі, постійно однаковий як в мелодії і гармонії, так і в ритмі, який безперервно відбиває барабан. Єдиний елемент зміни привноситься сюди лише оркестровим наростанням ». В основу твору покладена мелодія з двох частин: одна частина строга і сувора, інша - по-східному вибаглива. Перша частина мелодії носить баскська колорит, друга - мавританському-андалузький. Мелодія ця надзвичайно довга (34 такту) і володіє невичерпним розмаїттям відтінків. Ця мелодія проводиться по черзі різними інструментами оркестру (включаючи саксофон), досягаючи в кульмінації величезної виразної сили і яскравості звучання. Існує легенда, що на написання «Болеро» Равеля надихнуло відвідування їм ливарного цеху, де він побачив повільно випливає розпечену сталь. Чи не схильний до похвал чужих творів Сергій Прокоф'єв назвав «Болеро» «дивом композиторського майстерності».

Сама «іспанська сценка», задумана Броніславою Ніжинської і мабуть самої Рубінштейн, була нескладною. Дія відбувалася в похмурому шинку з темними стінами і склепінням. Майже всю сцену займав величезний стіл-платформа, над яким звисала яскрава лампа з абажуром. Олександр Бенуа одягнув танцюристів в одяг, «підглянуту» їм на офортах Франциско Гойї. На столі танцювала Іда Рубінштейн, яка зображала екзотичну іспанську танцюристи. За її пристрасними рухами жадібними очима спостерігали оточили стіл чоловіки. Музика наростала, чуттєва атмосфера танцю згущувалася. У фіналі на стіл сплигує молодий іспанець (чудовий танцівник ще «петербурзького гарту» Анатолій Вільтзак), і вражаючий дует завершував цей п'ятнадцятихвилинний спектакль.

«Болеро» мав великий успіх, балет показували в Парижі і на гастролях. У 1932 році Ніжинська в своїй трупі «Театр танцю Ніжинської» показувала той же «Болеро» в декораціях Наталії Гончарової. Тут все дія відбувалася на тлі зоряного неба. Серед чоловіків виділялася дівчина в рожевій сукні, поверх якого біліла мереживна мантилья. У 1934 році для тих же виконавців в трупі Рубінштейн нову постановку «Болеро» зробив Фокін. На початку XXI століття в американському Окленді за допомогою Ніни Юшкевич, яка працювала колись з Броніславою Ніжинської, реконструювали оригінальне «Болеро». У 2007 році на основі цієї постановки балет був реконструйований в Москві Андрісом Лієпою в рамках проекту «Російські сезони XXI століття». Головну партію виконувала відома танцівниця Великого театру Ілзе Лієпа.

З найбільш відомих хореографічних трактувань «Болеро» Равеля за популярністю виділяється постановка Моріса Бежара (1961, «Балет XX століття»). У ній, так само як у Ніжинської, в центрі на столі танцювала жінка. Стіл оточувала нервова натовп, від якої практично були видні тільки руки шанувальників свого ідола. Прем'єру танцювала Душанка Сіфніос. На гастролях трупи Бежара в Москві в 1978 році блискуче виконувала соло Майя Плісецька. Практично без змін в хореографії Бежара солістом-кумиром натовпу міг бути і чоловік - перш за все незрівнянний Хорхе Донн.

Дотепним «фокусом» на ту ж тему кумира і натовпу постало «Болеро», написаний в 1962 році Вахтангом Чабукіані . На гастролях грузинської трупи в Ленінграді зал заповнили колишні шанувальники видатного танцівника, які хотіли побачити нову роль свого кумира. Відкрилася завіса, всю сцену займала сходи, по якій вгору і вниз ходили виряджені дами і кавалери, злегка пританцьовуючи на ходу. Музика наростала, зал кипів від нетерпіння. І лише з останніми акордами музики на верхньому майданчику з'явився Чабукіані, який встиг зробити лише пару іспанських рухів. Завіса впала, і зал завив від обурення і захоплення.

У більшості постановок «Болеро» все-таки вирішальну роль грала зачаровує танцюристів і глядачів музика Равеля. Мабуть, справжнє місце «Болеро» - на концертній естраді, де воно виконується часто і з незмінним успіхом. Ленінградці старшого покоління навряд чи забудуть своєрідні «спектаклі» Євгена Мравінського, коли саме «Болеро» Равеля закінчувало його концерти зі своїм знаменитим оркестром.

А. Деген, І. Ступніков

Історія створення

Історія створення

Початок 1928 року Равель, вже всесвітньо відомий композитор, провів в гастрольній поїздці по США. Ще до від'їзду він отримав замовлення від Іди Рубінштейн (1885-1960), багатою, талановитою і дуже своєрідною танцівниці-любительки, іноді виступала в Російському балеті Дягілєва. Чи не мала класичною технікою, вона відрізнялася артистизмом і дивовижної зовнішністю, що дозволяла їй блищати в таких ролях, як Шехеразада або Клеопатра. За словами художника В. Сєрова, який написав її портрет, «сам Єгипет і Ассирія якимось дивом воскресли в цій незвичайній жінці». Іда Рубінштейн захотіла, щоб композитор написав балет спеціально для її унікальних даних.

Повернувшись з Америки в кінці квітня, Равель взявся до роботи, і досить швидко партитура балету, названого «Болеро», була закінчена. Равель уявляв собі дію на відкритому повітрі, у заводу, де виходять з роботи робітники та робітниці приєднувалися б до танцю. Хотілося йому також, щоб там був якийсь натяк на бій биків і любовна трагедія в дусі «Кармен» Бізе: героїню балету Марілену, захопившись тореадорів мав заколоти кинджалом ревнивець. У цьому задумі позначилося пристрасть композитора як до улюбленої Іспанії, так і до індустріальних пейзажів. Завод, який він мав на увазі, існував насправді. Він не раз показував його, гуляючи зі знайомими по дорозі в Везіне. Однак Іда Рубінштейн, а також запрошена нею в якості хореографа Броніслава Ніжинська (1890-1972), сестра знаменитого Вацлава Ніжинського, відома як танцівниця, режисер і балетмейстер, і художник вистави Олександр Бенуа обрали інший сценарій (ім'я автора невідомо). 22 листопада 1928 року в театрі Grand Opera відбулася прем'єра, що пройшла з величезним успіхом. Згодом балет йшов зі сценарієм Равеля, ставилося і з іншими сценаріями. Протягом XX століття його ставили неодноразово як в варіанті Ніжинської, так і М. Фокіна, С. Лифаря, М. Бежара.

сюжет

«Слабо освітлена кімната в іспанській таверні; уздовж стін, в темряві, за столами розмовляють гуляки; посеред кімнати великий стіл, на ньому танцівниця починає танець ... Гуляки не звертають на неї уваги, але потроху починають прислухатися, пожвавлюються. Піднімаються, наближаються до столу; вражені, вони оточують танцівницю, яка з тріумфом закінчує виступ »(спогади сучасника).

музика

«Болеро» відрізняється унікальним єдністю. Композитор писав: «Це - танець в дуже помірному темпі, абсолютно незмінний як мелодійно, так гармонійно і ритмічно, причому ритм безперервно відбивається барабаном. Єдиний елемент різноманітності вноситься оркестровим крещендо ». «Болеро» - оркестрові варіації, в основі яких коротка мелодія народно-танцювального характеру. Чітка ритмічна фігура, відбивався малим барабаном зі скупим супроводом альтів і віолончелей піццикато, відкриває п'єсу. Вона буде звучати безперервно протягом усього балету. Звивиста, пружна мелодія чітко ділиться надвоє, причому друга її частина набуває пристрасно-страдницький характер. Ця мелодія, переходячи від інструменту до інструменту, набуває все більшої міць. Неухильне оркестрове крещендо призводить до грандіозної кульмінації в кінці. У вищій точці кульмінації все різко обривається.

Л. Міхеєва

вам може бути цікаво