Ріхард Вагнер

  1. біографія Німецький композитор Ріхард Вагнер - особистість неоднозначна. З одного боку, його політичні...
  2. музика
  3. Особисте життя
  4. смерть

біографія

Німецький композитор Ріхард Вагнер - особистість неоднозначна. З одного боку, його політичні погляди суперечать принципам гуманізму (і це ще м'яко сказано). Його творчістю (не тільки музикою, але і філософськими статтями) надихалися ідеологи фашистської Німеччини, які перетворили Вагнера в символ нації. З іншого боку, внесок композитора в розвиток музики грандіозний.

З іншого боку, внесок композитора в розвиток музики грандіозний

Портрет Ріхарда Вагнера

Він змінив принципи оперного мистецтва, ввівши в оперу наскрізне драматична дія і нескінченну мелодію. Його спадщина надихає сучасних композиторів, продовжує жити в рок-музиці, важкому металі та літератури.

Дитинство і юність

Народився Вільгельм Ріхард Вагнер 22 травня 1813 в Лейпцигу - місті, на той момент належав Рейнського Союзу. Мати Йоханна Розіна явила світові дев'ять дітей. Батько Карл Фрідріх Вагнер, поліцейський писар, помер від тифу 23 листопада 1813 року. Вже з цього моменту починаються суперечки біографів композитора: частина з них вважає, що батьком Ріхарда був його вітчим, Людвіг Гейер.

Вже з цього моменту починаються суперечки біографів композитора: частина з них вважає, що батьком Ріхарда був його вітчим, Людвіг Гейер

Ріхард Вагнер в молодості

Заміж за актора Гейера багатодітна вдова вийшла через три місяці після смерті чоловіка. Як би там не було, ця талановита людина вплинув на вибір кар'єри пасинка. Другу за значимістю роль в долі брата зіграла старша сестра, Йоханна Розалія. Популярна актриса підтримувала Ріхарда в намірі стати музикантом.

До 13 років Ріхард навчався в школі Святого Фоми - найстарішому гуманітарному училище міста. У 15 років юнак зрозумів, що його знань недостатньо для написання музики (а тяга вже виникла), і з 1828 року почала навчатися теорії музики у Теодора Вайнліга, кантора церкви Святого Фоми. У 1831 році продовжив навчання в університеті Лейпцига.

музика

Як багатьом знаменитостям, Вагнеру нерідко приписують чужі твори. Наприклад, в поєднанні з його ім'ям в мережі згадується «Реквієм за мрією». Насправді, саундтрек до однойменного фільму Даррена Аронофскі написав Клінт Менселл в 2000 році. Хоча не виключено, що Менселл надихався вагнерівської композицією «Шлях в Вальхаллу» з опери «Загибель богів»

Хоча не виключено, що Менселл надихався вагнерівської композицією «Шлях в Вальхаллу» з опери «Загибель богів»

Композитор Ріхард Вагнер

З ім'ям класика пов'язують і зловісне «Танго смерті». Згідно з легендою, під час масового знищення євреїв у фашистських таборах звучала музика Вагнера. Насправді достеменно невідомо, що грали табірні оркестри. Але малоймовірно, що це були його композиції. Вагнер творив з розмахом і для виконання його творів потрібен великий симфонічний оркестр.

У XIX столітті вагнерівська музика була настільки революційною, що для постановки «Кільця Нібелунга» за проектом композитора побудували Байройтський оперний театр. Акустичні ефекти концертного залу ретельно продумувалися. Наприклад, оркестрова яма була прикрита козирком, щоб музика не заглушала голоси співаків.

Вагнер написав 13 опер, з них 8 стали класикою, а також кілька менш масштабних музичних творів, включаючи лібрето до опер, а також 16 томів статей, листів і мемуарів. Опери Вагнера відрізняються довжиною, пафосом і епічністю.

Опери «Феї», «Заборона любові», «Риенци» відносяться до раннього періоду творчості композитора. Першим зрілим твором став «Летючий голландець» - епічна розповідь про корабель-привид. «Тангейзер» розповідає сумну історію кохання менестреля і язичницької богині. «Лоенгрін» - опера про лицаря-лебедя і нерозумної дівчині. Тут уже на повний голос заявляє про себе геній.

«Трістан і Ізольда» - рекордсмен по тривалості окремих номерів. Любовний дует героїв у другому акті триває 40 хвилин, монолог пораненого Трістана в третьому акті - 45 хвилин. Для виконання вагнерівських композицій оперних співаків довелося навчати заново. Так зародилася нова оперна школа.

Композитор Ріхард Вагнер

Історію про Кільце Влада Вагнер склав за сотню років до Дж.Р.Р. Толкіна. «Золото Рейну» відкриває цикл «Кільце Нібелунгів». Друга опера циклу, «Валькірія», містить «візитну картку» Вагнера - сцену «Політ валькірій». «Зігфрід» - найпозитивніша опера в циклі: герой вбиває дракона і знаходить любов.

Все завершує «Загибель богів», що складається з лейтмотивів попередніх опер циклу, включає знаменитий «Траурний марш на смерть Зігфріда», який згодом виконали на похоронах композитора.

Особисте життя

Незважаючи на те, що Ріхард був невисокого зросту (166 см) і некрасивий, більшу частину життя бідний, не володів титулами чи званнями - він завжди привертав жінок. Безліч любовних інтрижок з артистками і прихильницями залишилися нікому не відомі, але три жінки навічно вписані в біографію генія.

Безліч любовних інтрижок з артистками і прихильницями залишилися нікому не відомі, але три жінки навічно вписані в біографію генія

Ріхард Вагнер і Мінна Планер

Мінна Планер, перша дружина. Закулісне захоплення двадцятирічного диригента красивою артисткою увінчалося шлюбом в листопаді 1836 року. Молода дружина була на чотири роки старша за чоловіка, досвідченіше в життєвих справах і більш прагматична. Сім'я переїжджала з Кенігсберга в Ригу, звідти - в Петербург, Митаву і Париж. На новому місці Минне вдавалося швидко звити затишне гніздечко і забезпечити чоловікові надійний тил для творчості.

З роками це давалося їй важче. Після краху революції в 1849 році Вагнер бігли в Веймар до Лісту , А звідти до Швейцарії. У Цюріху Ріхард зустрів нову музу: Матильду Везендонк. Двадцятирічна красуня і її чоловік Отто були палкими шанувальниками творчості композитора. Багатий комерсант Везендонк організовував концерти Вагнера і подарував тому «тихе притулок» - будиночок поруч з власної віллою.

Багатий комерсант Везендонк організовував концерти Вагнера і подарував тому «тихе притулок» - будиночок поруч з власної віллою

Ріхард Вагнер і Матильда Везендонк

У цьому «притулок» написані «Зігфрід» і «Трістан». Матильда була об'єктом цієї пристрасної пісні любові і цінувала її по достоїнству. Муза композитора теж складала музику і писала вірші і прозу. Нащадкам залишилися листи Вагнера до Матильди, опубліковані після її смерті. Достеменно невідомо, чи були Ріхард і його покровителька коханцями, але більшість біографів так вважають.

Любов до Козімо фон Бюлов наздогнала Вагнера в 1864 році, в період раптового благополуччя. Юний король Баварський Людвіг II, закоханий у творчість Вагнера (а на думку деяких істориків - в самого Ріхарда), запросив його до двору, в блискучий Мюнхен. І не тільки розплатився з кредиторами, а й щедро розкрив казну для фінансування вагнерівських проектів.

І не тільки розплатився з кредиторами, а й щедро розкрив казну для фінансування вагнерівських проектів

Ріхард Вагнер і його дружина Козімо

Вагнер запрошує в оркестр диригента Ханса фон Бюлов, щасливо одруженого батька двох дітей. Його дружина Козімо, позашлюбна дочка Ференца Ліста, давнього друга Вагнера, стає особистим секретарем композитора. І, зрозуміло, музою і коханої. Спалахнула між Ріхардом і Козімо пристрасть недовго залишається таємницею для обманутого чоловіка.

Але замість Ханса сцену ревнощів придворному капельмейстеру влаштував король, справа запахло скандалом. Ситуацію посилило те, що на Вагнера витрачалися колосальні кошти державної скарбниці, а в Баварії панувала католицька мораль. Перелюбники були з ганьбою вигнані в Швейцарію.

Перелюбники були з ганьбою вигнані в Швейцарію

Король Баварський Людвіг II

Розлучення в ті часи був настільки складною справою, що подружжя фон Бюлов змогла його отримати лише через сім років. За ці роки Козімо народила від Ріхарда дочок Ізольду і Єву і сина Зігфріда (народження хлопчика співпало із завершенням однойменної опери). Померла від серцевої хвороби Міна Вагнер, а Людвіг раптово змінив гнів на милість і попросив Вагнера повернутися до двору.

У 1870 році Козімо і Ріхард повінчалися. З цього моменту життя музи складається з служіння кумиру. Подружжя разом будують театр в Байройті і працюють над першою постановкою «Кільця Нібелунга». Прем'єра відбулася в 1876 році з 13 по 17 серпня, назавжди змінивши уявлення європейців про оперному мистецтві.

смерть

У 1882 Вагнер за наполяганням лікарів переїжджає до Венеції, де вмирає в 1883 році від серцевого нападу. Колишня з чоловіком до останнього подиху Козімо бере на себе клопоти про перевезення тіла в Байройт і похоронах. Вона ж організувала і очолила щорічний фестиваль в Байройті, присвятивши його пам'яті чоловіка.

Вона ж організувала і очолила щорічний фестиваль в Байройті, присвятивши його пам'яті чоловіка

Могила Ріхарда Вагнера

Крім щорічного Вагнерівського фестивалю, що став культовим заходом в світі музики, залишився ще один цікавий пам'ятник генієві. Це Нойшванштайн - казковий замок в горах Баварії, «Лебединий замок», побудований Людвігом II Баварським в пам'ять про геніального друга. Інтер'єр приміщень відображає захоплення короля операми Вагнера.

Твори

  • 1834 - «Феї»
  • 1836 - «Заборона любові»
  • 1840 - «Риенци, останній з трибунів»
  • 1840 - «Фауст» (увертюра)
  • 1841 - «Летючий голландець»
  • 1845 - «Тангейзер»
  • 1848 - «Лоенгрін»
  • 1854-1874 - «Кільце Нібелунгів»
  • 1859 - «Трістан і Ізольда»
  • 1868 - «Нюрнбернскіе мейстензінгери»
  • 1882 - «Парсифаль»