«Робота божевільного»: «Авіньйонський дівиці» Пабло Пікассо. Обговорення на LiveInternet

  1. Експериментатори звикли до критики. Публіка консервативна і не розуміє сміливих рішень! Але Пабло...
Цитата повідомлення галіна5819 «Робота божевільного»: «Авіньйонський дівиці» Пабло Пікассо

Експериментатори звикли до критики. Публіка консервативна і не розуміє сміливих рішень! Але Пабло Пікассо виділився і тут: його картину «Авіньйонський дівиці» засудили навіть друзі і однодумці.

У Пушкінському музеї 30 серпня відкриється виставка «Анатомія кубізму». Її центральним експонатом стане зошит з ескізами Пабло Пікассо до одного з його шедеврів - «Авіньйонський дівчатам». Розповідаємо, чому Пікассо писав картину голим і при чому тут бордель.

- В заголовок виставки недарма винесено термін «кубізм». І не дарма її центральним експонатом стане зошит з ескізами Пабло Пікассо до «Авіньйонський дівчатам».

Пабло Пікассо, «Авіньйонський дівиці», 1907. Саме з цієї картини іспанського художника, як вважають експерти, почався кубізм. Визначити подальшу долю образотворчого мистецтва «Авіньйонський дівчатам» вдалося завдяки тому, що її першими глядачами стали художники-сучасники Пікассо: Жорж Брак, Андре Дерен, Анрі Матісс. Сам же іспанець, працюючи над полотном, шукав новий підхід до зображення простору і перспективи. Художник Поль Сезанн в одному з листів радив Пікассо в якості основи для зображення застосовувати прості геометричні фігури. І іспанець сприйняв це буквально. Героїнь «Авіньйонських дівчат» він начебто «склав» з геометричних фігур.

Пабло Пікассо. «Малюнок сидить жінки: оголена з драпіруванням», 1907.

- «Авіньйонських дівчат» Пабло Пікассо створив в 1907 році. Над картиною художник, який зазвичай писав досить швидко, трудився протягом дев'яти місяців, а в літній період через страшну задуху в своїй дешевій майстерні і зовсім працював голим. За майже рік Пікассо створив величезну кількість ескізів і начерків - 809. Довгий час вони зберігалися у самого художника. І, на думку одного з головних біографів Пікассо П'єра Декса, «здається, Пікассо намагався уникнути публічного показу підготовчих ескізів до свого величезного полотна, може бути з остраху бути втягнутим в дратувала його до глибини душі дискусію про витоки його задуму».

Пабло Пікассо. «Жіночий бюст / Малюнок з глечиком, чашею і лимоном», 1907

- Спочатку картина Пікассо носила іншу назву - «Філософський бордель». Сюжет полотна був навіяний відвідинами будинку розпусти на вулиці Каррер д'Авіньо в Барселонському готичному кварталі. Художник не раз бував там в молодості. Уже пізніше назву картини змінилося на «Авіньйонських дівчат». Такий варіант придумав один Пікассо - письменник Андре Сальмон.

Пабло Пікассо. "Три жінки. Етюд », 1907-1908 © ГМИИ ім. А. С. Пушкіна

- Паралельно з написанням «Авіньйонських дівчат» Пікассо переживав згасання почуттів до Фернандо Олів'є. З нею художник познайомився в 1904 році, коли тільки переїхав до Парижа з трьома сотнями франків в кишені, таємно мріючи прославитися. Дівчина ревнувала коханого до полотна, яке він писав майже рік. А коли побачила закінчений варіант, не вимовила ні слова.

Пабло Пікассо. «Дружба (II). Етюд », 1907-1908 © ГМИИ ім.А.С. Пушкіна

- Джерелами натхнення при роботі над «Авіньйонськими дівчатами» для Пікассо послужили картина Поля Сезанна «Купальниці» і виставка масок Чорного континенту, яку він відвідав в Етнографічному музеї Парижа. Сезанна Пікассо називав «наш спільний батько». А в мистецтві народів Африки, яке вважалося примітивним, іспанський художник, навпаки, бачив експресію і свободу від європейських образотворчих канонів.

Поль Сезанн, «Купальниці», 1900.

- «Авіньйонський дівиці» розкололи критику і художнє співтовариство. «Яка втрата для французького живопису», - журився меценат Сергій Щукін. А арт-дилер Амбруаз Воллар назвав картину «роботою божевільного». Анрі Матісс побачив в картині глузування над прихильниками оновлення мистецтва і над самим собою. А ось один із засновників кубізму Жорж Брак був вражений і вигукнув: «При погляді на цю картину виникає відчуття, що ви намагаєтеся змусити нас є клоччя або пити бензин і плюватися вогнем». Були й ті, хто вважав, що прийде день, коли Пікассо повіситься на тлі свого творіння.

Обкладинка альбому Пікассо № 7 для «Авіньйонських дівчат» із зображенням Орла, 1907.

- Публіка вперше побачила «Авіньйонських дівчат» лише через дев'ять років після їх створення - в 1916 році. І ніхто не поспішав купувати у Пікассо полотно. Лише в 1920-му картину придбав модельєр і колекціонер Жак Дусі. А вперше на виставку «Авіньйонський дівиці» потрапили в 1937 році. Сьогодні робота зберігається в нью-йоркському Музеї сучасного мистецтва і не залишає його постійну експозицію.

Пабло Пікассо, «Малюнок оголеної з драпіруванням», 1907.

- «Авіньйонських дівчат» не переставали аналізувати навіть через кілька десятиліть після їх створення. У 1972 році арт-критик Лео Штейнберг припустив, що зобразивши жінок на картині настільки страшними, Пікассо дав вихід своєму страху заразитися венеричною хворобою. До речі, її художник все ж підчепив в одному з борделів Барселони і потім лікував довгі роки.

«Робота божевільного»: «Авіньйонський дівиці» Пабло Пікассо