Роботи, сучасне обладнання та багато бюджетних місць. Репортаж з ВГТУ

"Комп'ютерні вести" відвідали Вітебський державний т ехнологіческій університет, а саме - кафедру «Автоматизації технологічних процесів і виробництв». Зустрів нас завідувач кафедри Кузнєцов Андрій Олександрович і відразу проводив в спеціалізовану лабораторію, де ми розмовляли зі старшим викладачем Рінейскім Костянтином Миколайовичем.

- Історія кафедри бере свій початок з 1967 року. Як це було?

- Спочатку це була кафедра електротехніки і вона не була випускає. Кафедра формувала навчання з дисциплін "електротехніка", "електричні машини і електроніка". Перший набір спеціальності "автоматизація" відбувся в 1989 році. З цього року кафедра стала випусковою за напрямом "автоматизація технологічних процесів і виробництв".

Чому? Ця спеціальність затребувана на сучасному виробництві.

- Якого роду фахівців готували в той час?

- Фахівці АТПП - фахівці широкого профілю. Починаючи від співробітників відділу АСУ (автоматизована система управління): це обчислювальні мережі, супровід обчислювальних мереж, і закінчуючи розробкою, впровадженням, ремонтом обладнання, програмуванням промислових систем автоматизації і так далі. Якщо брати «зарубіжну класифікацію», то це фахівець-системотехнік в області автоматизованих систем управління технологічних процесів.

- Розкажіть про проект «Автоматизована система віддаленого моніторингу теплових пунктів».

- Це було в 2013 році. До нас звернулося одне з підрозділів ЖКГ міста Вітебська - залізничний ЖРЕТ - з пропозицією розробити таку систему. Розробка була приведена до макетного зразка протягом 4-5 місяців і поставлена ​​на опрацювання на реальному тепловому пункті для збору інформації віддалено по GSM / GPRS зв'язку. Проект був виставлений на першому слов'янському форумі, який проходив на базі Вітебського державного університету імені П. М. Машерова, в конкурсі «Invest Weekend». Там розглядалися стартап проекти, які найбільш ефективні з погляду вкладення коштів і просування їх на ринок. На конкурсі було присуджено першу премію. Далі ця розробка тривала силами кафедри. Було ще кілька пілотних проектів, які опрацьовувалися в тепломережах Новополоцка і Вітебська. Більш поглиблена проробка системи дозволила використовувати її в конкурсі «100 ідей для Білорусі» під егідою БРСМ в 2013 році. Вона пройшла вітебський відбірковий етап і потрапила в 30-ку кращих проектів Республіки Білорусь. Розробкою займалися як співробітники кафедри, так і магістранти, і студенти.

- Зараз є проекти таких масштабів і амбіцій?

- Щоб з'явилися проекти таких масштабів і амбіцій потрібен час. Зараз у нас займаються системами точного позиціонування мобільних об'єктів. Високоточна навігація, за великим рахунком, - чорний ящик автомобіля. Плюс інерціальні датчики. Через півроку це може вистрілити. Так само ведуться розробки в галузі промислової автоматики і мобільного робототехніці. Ідей багато.

- У вас дві спеціальності: «Інформаційні системи та технології» та «Автоматизація технологічних процесів і виробництв». Чого навчають на першій і другій, яка між ними різниця?

- Доцільність відкриття в університеті напряму «Інформаційні системи та технології (в проектуванні і виробництві)» викликана високим попитом на фахівців даного напрямку на підприємствах. З впровадженням інформаційних технологій з'явився новий клас систем управління АІС (Автоматизовані інформаційні системи управління підприємства та економічних об'єктів), і отримали широке застосування інструменти автоматизованого проектування (CAD - система конструкторського проектування, CAE - система інженерного аналізу, CAM - система розробки керуючих програм для автоматизованого обладнання ). Для кожного типу виробництва розробка такого класу систем є вузькоспеціалізованою завданням, пов'язаної зі специфікою технологій і прийомів проектування.

За фахом «Автоматизація технологічних процесів і виробництв» ведеться підготовку фахівців з розробки, налагодження та експлуатації систем автоматики.

За фахом «Автоматизація технологічних процесів і виробництв» ведеться підготовку фахівців з розробки, налагодження та експлуатації систем автоматики

- Чи плануєте вводити інші спеціальності?

- На даний момент планувати можна багато. Питання в затребуваності спеціальності. Спеціальність потрібно вводити, коли є фахівці, здатні навчати, і потреба в даній спеціальності. На сьогоднішній момент, з урахуванням специфіки кафедри, ми не бачимо необхідності у відкритті нових спеціальностей.

- До вас можна і після школи, і після коледжу?

- Так, у нас є підготовка на денному відділенні на базі середньої освіти. Можна зробити і після коледжу, і після школи. Є скорочене навчання по обох спеціальностях. Закінчивши профільну спеціальність коледжу, можна поступати на скорочене відділення. Скорочена заочна форма навчання триває 4 роки. Є і бюджетні місця.

- Які є нюанси при надходженні в першому і другому випадках, відмінності в програмі?

- На скороченою формою навчання програма має на увазі те, що частина дисциплін вже вивчалася в коледжі. Вступник на денне відділення здає 3 тесту: російська або білоруська мова , Математику і фізику. Враховується і середній бал атестата. Якщо ми говоримо про заочну скороченою формою навчання, то вступник здає всього 1 тест: російська або білоруська мова . Потім складаються іспити за спеціальністю.

Потім складаються іспити за спеціальністю

- Чи отримують студенти практичні навички?

- Так, отримують. Озирніться, кругом стоїть обладнання. На початку року закупили мобільного робота. Це робот з операційною системою Linux з відкритим програмуванням. Є можливість програмувати на Java і програмувати за допомогою свого конфігуратора. Це принцип конструктора: складаються готові блоки і формується логіка роботи системи. Хлопці займаються обома напрямками. Роботом можна керувати, використовуючи мобільний додаток.

Також ведеться робота з компонентами промислових систем автоматики їх налагодженням і програмуванням. Використовується обладнання та промислові контролери таких фірм як «Siemens», «Mitsubishi», «Festo», «ОВЕН», «Європрилад» і т.д. Досить тісну і плідну співпрацю склалося у кафедри з НВЦ «Європрилад». Вони є виробниками першого білоруського контролера. Дана компанія бере активну участь і надає допомогу в розробці і створенні спільно з фахівцями кафедри лабораторного обладнання.

Також студенти регулярно отримують практичні навички, коли проходять практики відповідно до навчального плану.

- Чи вистачає технічної бази для навчання фахівців?

- Технічної бази насправді ніколи вистачати не буде. Але на сьогоднішній момент, спасибі Міністерству освіти і університету, за останні два роки на кафедру закуплено обладнання більш ніж на два мільярди рублів. Причому це сучасне обладнання. Вийшло налагодити співпрацю з фірмами. Вони зробили стендову реалізацію при постачанні обладнання. З стендами зручно працювати. Вони відображають моменти, пов'язані з монтажем та експлуатацією систем. Ось, наприклад, спрощений щит автоматики, виготовлений ТОВ «ПромКомплектПрібор» на основі засобів автоматизації фірми «ОВЕН». Як він насправді повинен проектуватися і виглядати.

Як він насправді повинен проектуватися і виглядати

- Хто в університеті викладачі (теоретики / практики)?

- Є різні викладачі, різна специфіка, різні дисципліни. Деякі дисципліни вимагають більш поглибленого теоретичного підходу. Деякі вимагають практичних навичок. Потрібні обидві категорії викладачів. Треба дивитися на специфіку дисциплін і спрямованість підготовки. У нашому випадку це і дисципліни суто теоретичного характеру, і практичної спрямованості. В університеті є викладачі, які працювали на виробництві. Кафедра має тісний зв'язок з виробництвом і філії на підприємствах.

- Навантаження на студентів великі?

- Є поняття загальної підготовки фахівців і індивідуальної підготовки. Загальна підготовка - загальний курс, формування у студента навичок і знань, достатніх для отримання ним позитивних оцінок відповідно до навчального плану і стандартом спеціальності. Індивідуальний підхід - для тих, кому цікаво працювати. Наприклад, є ряд викладачів на кафедрі, які починають працювати зі студентами в рамках УИРС (навчально-дослідна робота студентів) з 2-3 курсу по унікальним проектам і профилируют їх під конкретні завдання. Якраз роботом хлопці почали займатися на другому курсі. У них йде профільна підготовка.

При навчанні повинен бути диференційований підхід. Поки є такі студенти, які хочуть вчитися, - чудово!

- Як багато студентів відраховується?

- Відрахування бувають в залежності від неуспішності студентів.

- Куди йдуть випускники (розподіл, як з платниками)?

- На спеціальності 100% розподіл. випускники нашої кафедри затребувані на різних підприємствах РБ. Платники на спеціальності присутні. Зазвичай безкоштовних місць більше, ніж платних. На спеціальностях нашої кафедри завжди конкурс. випускники йдуть на підприємства легкої промисловості, підприємства, пов'язані з інформаційними технологіями, працюють у фірмах IT-спрямованості, підприємствах машинобудівного комплексу, радіоелектронної промисловості. Спектр розподілу широкий. Підприємства по всій Білорусі. Це і Пінськ, і Барановичі, і Мінськ. Фахівці затребувані не тільки по вітебському регіону.

Фахівці затребувані не тільки по вітебському регіону

- Чи співпрацюєте з ІТ-компаніями?

- Ми намагаємося вибудовувати відносини з IT-компаніями за напрямками можливого подальшого працевлаштування та розподілу. Спеціальність «Інформаційні системи та технології» готує фахівців тільки другий рік. Їм ще вчитися два роки. Відповідно, можливе профілювання почнеться з наступного року. Загалом, особисті зв'язки з IT-компаніям розвинені, тому що дуже багато випускників працюють топ-менеджерами і програмістами.

- Є в ВГТУ свої зірки - люди, імена яких я можу зустріти в якій-небудь програмі або грі?

- Магістранти працюють на фірмі «Телематик Дизайн». Вона є резидентом Технопарку університету і працює в тісній співпраці з російською компанією «Навтелеком», яка спеціалізується на розробці, а також на дослідному і серійному виробництві радіоелектронного обладнання для моніторингу транспорту і об'єктів нерухомості. Є хлопці, які працюють на IT-компаніях, що розробляють програми та іграшки під Android та iPhone. Розробляють гри під соціальні мережі .

- У кафедри є місце, де студент може дізнатися про новини, глянути розклад, зв'язатися з керівництвом, знайти навчальний матеріал?

- Так, це офіційний сайт кафедри (atpp.vstu.by). Нещодавно він обзавівся новою версією. Існують і групи в соціальних мережах. Там студенти обмінюються інформацією.

За словами Костянтина Миколайовича, кафедра ні з ким не конкурує. Вона займає свою нішу. А робот забавний. Спочатку студенти збудували кругову стіну і пустили машину гуляти по підлозі. Доходячи до стіни, машина розверталася і змінювала напрямок. Правда, трохи смикалася: розрахунок плюс похибка. Потім зі стін вийшов лабіринт. Машина з легкістю по ньому пройшла, розгорнулася, і, здається, ходила б по лабіринту нескінченно. Робот також реагує на кольори: червоний - стій, зелений - йди. Однак програмістам зробити все навпаки не складає труднощів. І тоді вже зеленої стане командою зупинки, а червоний - командою переслідування об'єкта. Автоматизація - технічний прогрес.

Олександр Демидов

Ніна Михайлова

Як це було?
Чому?
Якого роду фахівців готували в той час?
Зараз є проекти таких масштабів і амбіцій?
Чого навчають на першій і другій, яка між ними різниця?
Чи плануєте вводити інші спеціальності?
До вас можна і після школи, і після коледжу?
Які є нюанси при надходженні в першому і другому випадках, відмінності в програмі?
Чи отримують студенти практичні навички?
Чи вистачає технічної бази для навчання фахівців?