РОЛЬ ХУДОЖНЬО-ЕСТЕТИЧНИХ ФАКТОРІВ В ПРОЦЕСІ НАВЧАННЯ І МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ

  1. РОЛЬ ХУДОЖНЬО-ЕСТЕТИЧНИХ ФАКТОРІВ В ПРОЦЕСІ НАВЧАННЯ І МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ

Трухін

Борис

Миколайович

- кандидат філософських наук, доцент БДПУ, заслужений працівник культури Української РСР; самодіяльний художник;

учасник Всесоюзних, республіканських,

крайових і десяти персональних виставок; двічі лауреат Всесоюзних фестивалів народної творчості.

Наукові інтереси - проблеми сучасних міжнародних відносин і зовнішньої політики держави; моральне виховання молоді.

Автор 60 наукових публікацій.


РОЛЬ ХУДОЖНЬО-ЕСТЕТИЧНИХ ФАКТОРІВ В ПРОЦЕСІ НАВЧАННЯ І МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ

Політика, наука і мистецтво - це ті категорії, від яких залежить доля кожного індивіда і всього людства. Політика і наука покликані відповідати на питання дійсності, а мистецтво ставить вічні питання перед людиною, відповіді на які безсила поки дати наука. Художня творчість відповідає своєму призначенню, коли воно змінює ставлення людини до дійсності, облагороджує його, робить чистіше і піднімає на боротьбу за ідеали гуманізму (1).

Суспільствознавці, недостатньо займаються проблемами формування у молоді високохудожніх смаків, не в повній мірі сприяють розумінню ними світу прекрасного і піднесеного, вважаючи, мабуть, що це не зовсім їхня функція. А адже це безпосередньо пов'язано з твердженням громадянськості та соціальної відповідальності особистості. Терпиме ставлення до проявів інтелектуальної глухоти деякої частини учнівської молоді веде до безплідності багатьох наших зусиль по формуванню наукового світогляду у майбутнього фахівця.

"Не хлібом єдиним живе людина!" Якщо це біблійне положення поширити на нашу сферу діяльності, то можна констатувати: "не тільки академічним вивченням проблем філософської і соціально-політичних наук формується гуманітарний свідомість, наукові погляди і моральність молоді, а й засобами художніми, культурними, естетичними.

Більш того, художньо-образне мислення нерідко навіть випереджає строго наукове в духовному освоєнні світу, тому що володіє більшою свободою в способах цього освоєння. Школа виховання мистецтвом, як і школа виховання філософією, формує культуру мислення, піднімає його на якісно вищий рівень. Тому можна з повним правом говорити не тільки про філософських і соціально-економічних, а й художньо-естетичних передумовах формування наукового світогляду в процесі викладання природничих і громадських наук.

Відомо, що світ високого мистецтва був першою школою переконань К. Маркса і Ф. Енгельса. Данте і Сервантес, Мільтон і Шекспір, Гете і Гейне давали їм для осягнення епох, бути може, більше, ніж деякі мислителі тих часів. І тому з описів Бальзаком французького суспільства початку XIX століття Ф. Енгельс, за його визнанням, "... навіть в сенсі економічних деталей дізнався більше ..., ніж з книг всіх фахівців-істориків, економістів, статистиків цього періоду, разом узятих" (2).

У літературі справедливо зверталася увага на ту обставину, що сформульовані К. Марксом ідеї про сутність грошей були спочатку навіяні йому не стільки працями економістів, скільки творчістю Шекспіра і Гете.

В.І. Ленін, досліджуючи в своїй праці "Розвиток капіталізму в Росії" шляхи, по яких піде Росія, вивчив весь економічний і політичний досвід країни. І все ж при цьому радив: почитайте Успенського і Маміна-Сибіряка.

Саме такого піднесення ролі художньої свідомості, такої форми пізнання світу нам сьогодні не вистачає. Ми могли б підняти сьогодні і теоретичну, і пізнавальну функцію художньої культури, якби активніше зверталися до соціальної стороні художнього досвіду. Адже дійсний світ значно багатший, ніж його відображення в нашій свідомості. Для того, щоб відобразити все різноманіття зв'язків між явищами і самими людьми, потрібен не тільки словесно-логічний, а й подібний спосіб мислення.

Словесно-логічне мислення, що становить фундамент свідомості, виділяє з усього різноманіття реальних зв'язків між предметами і явищами лише деякі певні, і тим самим забезпечує сприйняття цих зв'язків як однозначних. Зразком продукту такого мислення є, наприклад, добре написана наукова стаття.

Особливістю образного мислення є одномоментне "зчеплення" усіх можливих зв'язків між предметами і явищами. Причому всі ці зв'язки "зав'язуються" одночасно. При такому багатстві взаємодій теоретичний аналіз неможливий. Ось чому для сприйняття творів мистецтва характерна дисоціація між дуже сильним і складним враженням, з одного боку, і неможливістю цілком висловити це враження в словах - з іншого. Тому, коли ми знайомимося з видатними роботами мистецтво- і літературознавців, присвяченими великим художнім творам, ми відчуваємо гостру насолоду від проникнення в світ несподіваного, здивованого впізнавання. У творі, здавалося б, добре відомому нам, ми з подивом виявляємо нові грані і якості. І якщо аналіз виявляється для нас переконливим, то це означає, що ми вже були готові його прийняти, що підспудно в нас жило це знання, хоча ми і не усвідомлювали його (3).

Цю особливість образного мислення можна успішно використовувати в практиці освіти і морального виховання молоді. Відомий досвід викладача фізики СПТУ © 2 міста Одеси Миколи Миколайовича Палтишева, який на уроках завжди вдавався до тих чи інших художніх образів (поезія, музика, живопис в запису на плівці, слайдах і т.п.). В процесі уроку відбувалося вплив на почуття і уяву учнів, що сприяло духовному освоєнню і прийняття тих чи інших фізичних законів і явищ. На цій основі, відразу ж, будувався наступний етап пізнання: зацікавлена, допитливе осмислення суті об'єктивних законів. Тобто формування теоретичного свідомості відбувалося (на кожному уроці!) На основі художньо-образного сприйняття світу учнями. Ось чому на уроках М.М. Палтишева все цікаво і захоплююче, високодуховні, по предмету все учні встигали. Мистецтво, філософія, фізика в процесі викладання зливалися воєдино і давали вражаючий ефект в навчанні і вихованні підлітків (ТВ. 1987. 24 квітня. Зустріч в концертній студії Останкіно з викладачем фізики СПТУ © 2 міста Одеси Миколою Миколайовичем Палтишевим). Воістину "союз фізиків і ліриків" завжди плідний! У них, виявляється, є багато спільного. І, головне, що вони йдуть до відкриття невідомого, непізнаного до них, а зробивши це відкриття, захоплюють за собою інших.

Щоб стати таким учителем, треба опанувати багатьма знаннями в області науки, мистецтва і культури в цілому, а також знати художню природу людини.

На думку М. Горького, людина по натурі своєї - художник. Він усюди так чи інакше прагне внести у своє життя красу. В силу цього він створив навколо себе другу природу, ту, яка зветься культурою. Культура в усьому її різноманітті - це те повітря, невидимий оку озоновий шар, що захищає людство від зла, що не дає задихнутися в потужної радіації ненависті, користолюбства, байдужості і байдужості. Варто зруйнувати цей шар - народ перестане існувати.

Таким чином, в утвердженні художньої культури відкривається суспільно-історична правда, та, яку так проникливо визначив Ф. Достоєвський: "Якщо в народі зберігається ідеал краси і потреба її, значить є потреба здоров'я, норми, а, отже, тим самим гарантовано і вища розвиток цього народу "(4). У цьому переконанні великого письменника, можливо, корінь його мрії про те, що "краса врятує світ", в ньому світить нам істина історії - утвердження або руйнування краси далеко не байдуже для доль народних, а має до них безпосереднє відношення. Але треба договорити до кінця. Краса врятує світ тільки в тому випадку, якщо люди змолоду навчатимуться розуміти мову краси.

Необхідно, щоб молодь була комунікабельною в пізнанні краси, тому що враження в цьому віці - найсильніші і продуктивні. Вони залишаються на все життя. Коли людина отримує освіту, формується, він повинен обов'язково знайомитися з творами мистецтва в картинних галереях, концертних залах, театрах. Так розвивається естетичне сприйняття дійсності. У сучасній Росії, в умовах цілеспрямованого соціального геноциду, школяреві, студентові, викладачеві ознайомитися з вітчизняними і зарубіжними осередками культури і мистецтва майже неможливо. Вже виросло покоління, яке не знає Третьяковської галереї. Тихо вмирають шкільні картинні галереї, вичерпується струмочок екскурсій до музеїв образотворчого мистецтва, в виставкові зали, читач поступається місцем глядачеві телебачення, яке по-своєму "виховує" наших дітей і онуків. Різко змінилися смаки і запити молоді. Її приваблюють не "пізнання і розвиток", а розваги, які вимагають мінімального духовного напруження.

У Барнаульском державному педагогічному університеті велика увага приділяється ознайомленню і вивченню творів образотворчого мистецтва. У трьох виставкових залах БДПУ постійно організовуються вернісажі алтайських художників. Проводяться тематичні екскурсії, зустрічі з авторами. Лекції та бесіди з глядачами ведуть викладачі кафедр мистецтв, етики та естетики, світовий досвід і художньої культури, філософії, соціології та політології, а також спеціально підготовлені студенти-екскурсоводи. Значення цієї просвітницької діяльності важко переоцінити.

Образотворче мистецтво має особливу енергетику, що впливає на внутрішній світ людини. Художник робить ту ж роботу, що і письменник чи музикант, тільки говорить він своїм специфічним мовою. Хороша живопис або малюнок йому необхідні також, як письменнику гарне слово, а музиканту - мелодія для найсильнішого вираження почуттів. Якщо художник все земне, буденне, сприймає з підтекстом бачення великого життя і з пристрасним ставленням до природи і людям, то його мистецтво стає правдою життя і високою поезією. Воно вчить добру, прощення, допомагає звільнитися від скверни, викликає почуття неприйняття зла. Живопис як художнє відображення живої природи служить постійним нагадуванням людям про те, що середовище їхнього життя не тільки матеріальна, а й духовна цінність. Художник розкриває красу Землі і тим самим викликає в душі людини почуття у відповідь.

Треба бачити просвітлені обличчя молодих людей під час огляду ними картин, їх захоплену реакцію на зображення. Треба прислухатися до змісту бесіди юних глядачів з художником, щоб зрозуміти: так, у відповідь почуття виникло, художник "достукався" до серця глядача, посприяв облагороджування його душі, її піднесенню.

Про це свідчать і письмові відгуки. Наведемо фрагменти деяких з них, відображених в книзі відгуків персональної виставки автора цих рядків, яка пройшла в БДПУ з 5 грудня 1997 по 18 лютого 1998 року за назвою "Одкровення":

"... Ці твори змушують мене думати і багато іншого розуміти, що не так часто робить молодь. Особливо надихають мене на життя і любов до неї, до доброти і прощення такі твори (далі йде їх перерахування - Б.Т.) .. . Завжди віддана Вам учениця ";

"... Картини пронизані таким добрим світінням, яке проникає в душу, народжуючи теплі спогади про дитинство, про близьких дорогих, але пішли людей, з'являється почуття надії і умиротворення. Постоева В.С. ОЗО, 4 курс";

"... Велике спасибі за радість і справжнє задоволення, яке ми з дочкою отримали, подивившись Ваші картини! У них стільки світла, чистоти, радості, щирості! Ніколи не забудемо цей перегляд ... Сахарова З.А., Сахарова Таня" ;

"... Як здорово, що наш університет має унікальну можливість показати всім нам, які люди нас вчать! Це просто чудово, разюче, неймовірно! Спасибі! ... Ви доставили справжнє естетичне задоволення нам. У кожної Вашої картині - Світ. І ви його нам відкриваєте ... Студенти 102-ф ".

Ось цей запис студентів французького відділення факультету іноземних мов педуніверситету примітна тим, що вона дзеркально відображає дієвість художньо-естетичних чинників в освітньому і виховному процесі. Якщо вони є в наявності в практиці викладача, то це піднімає його авторитет як професіонала, привертає додаткову увагу і породжує підвищений інтерес до його предмету.

Як бачимо, є багато спільного між наукою і мистецтвом. Їх синтез в навчально-виховній роботі - база до підвищення гуманітарної освіти, до засвоєння ідеалів краси і правди, без яких людина просто не може жити. Буде прекрасне - буде і розумне, і добре.

Бібліографічний список:

1. Бондарев Ю. З любов'ю і болем // Радянська Росія. 1987. 25 березня.

2. Маркс К. і Енгельс Ф. Соч. Т. 37. С. 36.

3. Ротенберг В. Парадокси творчості // Новий час. 1983. © 51.

4. Селезньов Ю. Художникові віриш // Олександр Шилов. Живопис, графіка. М., 1982. С. 18.

зміст