Розалія Нургалеева: «Уже придумали один грандіозний проект, він мені уві сні приснився»

7.12.2018

ГСИ за 340 млн рублів: московський рівень виставкового простору, Мінніханов в «Центрі переміщення в часі» і казанський Джексон Поллок

Сьогодні після масштабної реконструкції відкрилася казанська галерея сучасного мистецтва. «Перед нами і міністерством культури поставлена ​​задача, щоб це було найкращим виставковим простором в Республіці Татарстан», - кажуть керівники Державного музею образотворчих мистецтв РТ. З чого почне своє нове життя ГСИ, чому тут відмовляться від «триповерхових» персональних експозицій і як фільми Тарковського показують на виставці пам'яті режисера, розбирався «БІЗНЕС Online».

Розалія Нургалеева провела для Рустама Мінніханова коротку екскурсію по виставках Розалія Нургалеева провела для Рустама Мінніханова коротку екскурсію по виставках

МУЛЬТИМЕДІА, доповнена реальність, БУДІВЕЛЬНІ ЛІСИ

Історія реставрації галереї сучасного мистецтва розпочалася три роки тому - тоді під час традиційної прогулянки президента РТ Рустама Мінніханова його помічник Олеся Балтусова звернула увагу, що музей давно потребує розвитку як важливий центр тяжіння жителів і гостей Казані. У 2017-му в будівлі галереї почався ремонт - під час чергового огляду Нургалеева розповіла Мінніханову про важливість сучасного мультимедійного виставкового обладнання, і президент РТ з нею погодився. Проект реставрації розробив «Татінвестгражданпроект», замовником виступило ГІСУ РТ, а виконавцем - ТОВ «Реставратор».

«Ми не могли змінити архітектуру Германа Бакуліна, вона вважається авторською, тому фасад залишився в колишньому вигляді, - розповіла журналістам начальник відділу реставрації ГІСУ РТ Марія Морозова. - Ми його злегка утеплили новітніми сучасними технологіями - утеплювач у нас дуже тонкий, пластиковий, тому на архітектуру це не вплинуло. Було проведено весь комплекс будівельно-монтажних, електромонтажних робіт, аж до зовнішніх мереж, у яких збільшили потужність споживання. Поміняли покрівлю, зенітні ліхтарі, інженерні комунікації. Повністю змінилася система вентиляції, щоб створити мікроклімат - не тільки температурний режим для картин, але і для глядачів ». Морозова додала, що основною проблемою при реставрації була установка мультимедійного обладнання - стеля не дозволяв його підвісити, тому його довелося зміцнювати. «Кошторисна вартість коригується, ми орієнтувалися на 340 мільйонів рублів, я думаю, що економія все-таки буде», - зазначила представник ГІСУ.

І сьогодні результат цих робіт, нарешті, представили широкій публіці - просторі світлі зали, проектори, інтерактивні інформаційні стійки і навіть зал доповненої реальності. Відчуття від нової галереї дуже приємні - виникають асоціації з московськими виставковими просторами, зокрема «Гаражем» і Музеєм сучасного мистецтва. На стінах показують відеоматеріали, одну з картин Дмитра Грецького і Євгенії Кац підтримують будівельні ліси по аналогії з тими, які допомагали зводити колони Ісаакіївського собору, окрему стійку займає мультимедіа-арт художниці Марини Алексєєвої - в чорній коробці на тлі вручну зроблених декорацій рухаються голограми.


«Ми пам'ятаємо, яким об'єкт був, а сьогодні це сучасний зал, який вирішує дуже важливі для нашої столиці завдання, - сказав на відкритті галереї Мінніханов. - Я хотів би подякувати не тільки тих, хто відреставрував, а й тих, і хто заклав ті цікаві напрямки, які будуть залучати сюди і інші республіки, наших гостей. Я впевнений, ми будемо пишатися цим музеєм. Як сказав мер [Казані Ільсур Метшин], ось цього нашій столиці не вистачало. Про можливості цього об'єкта можна говорити і говорити ».

Нургалеева провела для Мінніханова коротку екскурсію по виставках, їх супроводжували Балтусова, Метшин, міністр культури РТ Ирада Аюпова і міністр будівництва і ЖКГ Ірек Файзуллин. На різних заходах президента часто можна побачити в окулярах доповненої реальності - ось і тут він не упустив можливості постріляти по кораблям в «Центрі переміщення в часі» - це петербурзький проект, який відтворює історичні події і пропонує в прямому сенсі зануритися в історію від XVIII до XX століття - поплавати на кораблях, взяти участь в боях, знайти підводні скарби.

Директор проекту Сергій Демчев розповів, що це перший музей повністю віртуальної реальності. «Цей музей народився, коли ми міркували, якою мовою говорити з молодим поколінням, а для них найактуальніше технології. І для школярів такий формат цікавий, їх не потрібно змушувати - адже освітній контент вони отримують в ігровій формі », - пояснив Демчев. Такий музей вже є в Санкт-Петербурзі, зараз відкривається філія в Москві, де можна буде відчути себе Юрієм Гагаріним в космосі, ведуться переговори з Владивостоком. Поки в Казані доступна тільки історія Росії, але татарстанські події теж обіцяють додати - після відповідних досліджень. Демчев сподівається, що у проекту з'являться і місцеві партнери. «Президент виявив велику цікавість до проекту», - додав він.

Відчуття від нової галереї дуже приємні - виникають асоціації з московськими виставковими просторами Відчуття від нової галереї дуже приємні - виникають асоціації з московськими виставковими просторами

РОСІЙСЬКИЙ Джексона Поллока РОДОМ ІЗ Казані

Дві інші експозиції галереї прибутку з Російського музею, культурно-виставковий центр якого з'явився в Казані в 2016 році, - це «Росія. Реалізм. XXI століття »і« Андрій Тарковський. Художник простору ». Куратор першої виставки Любов Шакірова зазначає, що була вражена сміливості ізомузея, який вирішив привезти її в Казань. «Для Російського музею це був дуже великий сміливий експеримент. Проект цей непростий, і у нас була історія про сучасне мистецтво в традиційному музейному просторі, а тут більш сприятливе середовище для цих робіт. Нам дуже приємно, що це новий простір відкривається саме нашими виставками ». Проект «Росія. Реалізм. XXI століття »- це 80 робіт 30 сучасних художників, які в основному живуть в Москві і Санкт-Петербурзі, але є і казанські майстра. «Це розмова не стільки про живопис, а про те, що художник думає про сучасність і як її сприймає. Будь-який з нас, якби мав засоби художньої виразності, міг би стати автором цієї виставки, тому що це діагностика сьогоднішнього дня », - зазначає Шакірова.

У залі «Андрій Тарковський. Художник простору »зібрані фотографії самого режисера, кадри зі зйомок його фільмів, архівні документи. В одному з приміщень навіть можна подивитися фільм «Сталкер» і кілька документальних стрічок. «Тарковський - один з улюблених режисерів учасників художньої виставки, і можна шукати паралелі і знаходити їх, переходячи від однієї експозиції до іншої, - зауважує Шакірова. - Документи, фото зібрані з дуже багатьох колекцій - зарубіжних, приватних, московських. Те, що в Казані вийшла своя історія, - це прекрасно. Тут розповідь про Тарковського і казанському музеї, тут дивовижні документи, дивовижні твори, які представлені художником Рашитов Сафіулліним ». В експозиції є і картини Сафіулліна, який працював з Тарковським над виставою «Гамлет», і фільмом «Сталкер». Тарковський сам бував в Казані і, зокрема, відвідав ізомузей.

На першому поверсі відкрилася виставка Ігоря Вулоха «Еволюція білого» - відомого художника-нонконформіста і абстракціоніста, уродженця Казані На першому поверсі відкрилася виставка Ігоря Вулоха «Еволюція білого» - відомого художника-нонконформіста і абстракціоніста, уродженця Казані

А на першому поверсі відкрилася виставка Ігоря Вулоха «Еволюція білого» - відомого художника-нонконформіста і абстракціоніста, уродженця Казані. Вона присвячена 80-річчю майстра, картини якого зараз є в колекціях аукціонів Sotheby's і MacDougall's. «Вулох - це легенда для Казані, для Татарстану, але ми не знали його твори, крім тих, що були в нашому зібранні. У 1997 році пройшла виставка в НКЦ "Казань", але досить скромно і не була відома широкому колу. Сьогодні завдяки його сім'ї і друзям відбулося це тріумфальний хід і повернення в Казань », - сказала заступник директора ГМИИ РТ Діна Хісамова. На виставці є і його ранні реалістичні твори «фешінской школи», і абстрактні роботи. За словами пасинка Вулоха Єгора Альтмана, мистецтвознавці називають його особою абстракції 60-х: «Він просто такий російський Джексон Поллок або Марк Ротко».

За словами пасинка Вулоха Єгора Альтмана, мистецтвознавці називають його особою абстракції 60-х: «Він просто такий російський Джексон Поллок або Марк Ротко»

«У мене запитали - що це таке," Білий період "у Вулоха? Як він виник, така чистота і сила, лінійні пейзажі. І ось що я подумала. Ми вчора гуляли по Казані, і були в захваті. Прийшли до Кремля, і я побачила ці стіни, ці лінії - звідки це все і вийшло », - зазначила вдова Вулоха Наталія Туколкіна-Полювання. А дочка художника Лідія додала, що на вулиці Карла Маркса побачила квартиру Василя Аксьонова. «І тоді я зрозуміла, що Вася, Рустам Кутуй, Ігор Вулох - всі вони жили на вулиці Карла Маркса, все ходили в одну школу, післявоєнні хлопчики. У мене збереглася будинку листівка, на якій Ісус Христос молиться, і від руки написаний Васін телефон домашній. Батько зберігав все життя », - розповіла Лідія Вулох.

Тимчасових виставок буде 99%, і їх не стануть оформляти у вигляді триповерхової персональної експозиції - від художників зажадають проектну актуальну роботу Тимчасових виставок буде 99%, і їх не стануть оформляти у вигляді триповерхової персональної експозиції - від художників зажадають проектну актуальну роботу

ВИСТАВКА З ВИХОДОМ НА ВУЛИЦЮ І ПРОЕКТНА РОБОТА ВІД СУЧАСНИХ ХУДОЖНИКІВ

За словами Нургалеевой, ці три виставки будуть проходити до 31 січня 2019 року. «Ми готуємо дуже великий пул виставок сучасних художників XXI століття. Але при цьому ми будемо показувати і свої колекції - наприклад, російського авангарду у нас приголомшлива колекція. У 2019 з тим же Російським музеєм ми будемо готувати виставку до 100-річчя Татарстану. Це будуть роботи XX століття, але абсолютно оновлений контент і концепція, з показом документальних фільмів, архівних даних », - розповіла про подальші плани Нургалеева. Також в просторі галереї демонструватимуть відеоарт, грати концерти, проводити свята.

Також в просторі галереї демонструватимуть відеоарт, грати концерти, проводити свята

У розмові з кореспондентом «БІЗНЕС Online» директор ГМИИ РТ додала, що галерея не планує зупинятися в розвитку: «Звичайно, ми хочемо ще - щоб і зал цифрових технологій розширився, були цікаві проекти. Вчора розмовляли з художником Дмитром волоські, вже придумали один грандіозний проект, він мені уві сні приснився - з виходом на вулицю, в місто ». Після 31 січня галерея закриється на 10 днів для перебудови і установки нового контенту. Пунктирною експозицією стануть авангардисти, яких будуть виставляти одночасно з тимчасовими виставками, віддаючи перевагу одному з художників. При цьому тимчасових виставок буде 99%, і їх не стануть оформляти у вигляді триповерхової персональної експозиції - від художників зажадають проектної актуальною роботи.

Схоже, плани у ізомузея і справді зі столичним розмахом, і вже в перший день роботи галереї, ще до офіційного відкриття, туди поспішали відвідувачі. Двері галереї будуть відкриті з 12:00 до 21:00, щоб виставками встигли насолодитися і ті, хто працюють допізна, але пари годин навряд чи вистачить, щоб встигнути уважно познайомитися з усією експозицією. Судячи з усього, в Казані дійсно з'явилося важливе і впливове художній простір.

«У мене запитали - що це таке," Білий період "у Вулоха?