розширення мультимедийности

Що потрібно від хорошого звукової карти? Природно, відтворити сигнал, що не внісши в нього нічого від себе, адже будь-які зміни по суті є спотвореннями. На практиці зовсім без домішок запис не чути ні один з звукових інтерфейсів, але чим ближче до ідеалу (вихідного сигналу) результат тестування, т. Е. До контрольної записи зі входу аудіокарти, тим краще.

Випробування ми проводили за допомогою програми RightMark Audio Analyzer версії 6.2.3, змонтували на тестовий стенд із звуковою картою ASUS Xonar Essence PCI, що володіє чудовими характеристиками. У цьому ви можете переконатися, подивившись результати її тестування методом Loopback в тій же програмі. Тести проводилися в трьох режимах з параметрами: 16 біт і 44 кГц (музика, ігри, фільми з відповідною звуковою доріжкою); 16 біт і 48 кГц (ігри, фільми з відповідною звуковою доріжкою); 24 біт і 96 кГц (DVD-Audio). З останнім режимом, до речі, ситуація дивна: його підтримка у карт Creative не заявлена, але фактично вона є.

Об'єктивні вимірювання були доповнені суб'єктивним тестуванням, т. Е. Прослуховуванням різних музичних композицій. В добірку увійшов тест FSQ, кілька треків з диска Music from the Big Picture і записи творів Горана Бреговича, Амона Тобіна (Amon Tobin) і групи Мinistry. Вибір останнього виконавця хтось, можливо, вважатиме за незрозумілим, однак мені довелося кілька діб поспіль копатися в треку Animosity на хорошій професійній апаратурі, і правильне звучання задісторшенной гітари Ministry відрізнити неважко. Тим часом у цього інструменту щільний складний спектр, добре навантажує тракт.

Для трансформації сигналу в звукові хвилі були задіяні дві пари навушників: M-Audio Studiophile Q40 і штатні від плеєра Sony Walkman NWZ-X1050 (їх власний модельний номер невідомий або відсутній). Навушники з штатної комплектації плеєра по ідеї в тестовій лабораторії недоречні, проте японці додали в коробку до свого топового плеєра щось виняткове. У діапазоні цін від 50 до 100 дол. Їм знайдеться не так вже й багато гідних конкурентів. Оскільки плеєр коштує близько 500 дол., Не дивно, що Sony доповнила портативний програвач якісними навушниками.

Тестування аудіокарт ми вирішили розширити - вимірювалися параметри не тільки пристроїв, поміщених на стенді, але і встановлених в неблагополучному з точки зору наведень ноутбуці. Крім того, визначалися характеристики інтегрованих в ноутбуки кодеків. Сподіваємося, що наше дослідження допоможе вам отримати більш повне уявлення про можливості аудіокарт в реальних умовах.

Audiotrak DrDac nano

Брендом Audiotrack володіє компанія ESI, випустивши такі без перебільшення культові аудіокарти, як WaveTerminal 192 і Juli @. Під своєю основною маркою вона продає професійні рішення, а Audiotrack - лейбл для непрофесіоналів, любителів музики і взагалі хорошого звуку. Але це зовсім не означає, що непрофесійні рішення поступаються за рівнем якості пристроїв для працівників аудіо індустрії.

Але це зовсім не означає, що непрофесійні рішення поступаються за рівнем якості пристроїв для працівників аудіо індустрії

DrDac - назва з історією. Під ним компанія виробила чудовий по співвідношенню ціна / якість цифроаналоговий перетворювач (власне, абревіатура DAC і розшифровується як Digital-Analog Converter). Пізніше світ побачив DrDac 2, вже ніякий не конвертер, а багатофункціональний звуковий інтерфейс з власним блоком живлення.

Пізніше світ побачив DrDac 2, вже ніякий не конвертер, а багатофункціональний звуковий інтерфейс з власним блоком живлення

DrDac nano простотою нагадує першого зі своїх предків. На одному кінці маленької металевої коробочки розміщений роз'єм USB, на іншому - вихід підсилювача на навушники (імпеданс навантаження від 16 до 300 Ом), поєднаний з цифровим виходом інтерфейсу S / PDIF. Роз'єм - міні- «джек». Комплектація не менше аскетична, в упаковці поряд з картою знаходиться тільки USB-кабель. Спеціальні драйвери не потрібні, пристрій задовольняється системними (ОС Windows XP, Windows Vista, Mac OS X).

Тести показали, що звучання пристрою у всіх режимах можна охарактеризувати як чисте. Рівень шумів карти не перевищує -97 дБ і практично не збільшується в присутності тестового сигналу. Інтермодуляционних спотворень трохи в усьому частотному спектрі, коефіцієнт гармонійних спотворень дуже пристойний, хоча саме розподіл паразитних обертонів в спектрі не ідеально: на графіку переважають особливо неприємні непарні гармоніки, багато гармонік високого порядку. Тим не менш чітку деталізацію, чудову передачу тембрів і дуже хорошу артикуляцію звуку карта забезпечує.

Бентежить одне: DrDac акцентує, «задирає» нижні і нижчесереднього частоти. Нерівномірність АЧХ становить +2 - -2,5 дБ в діапазоні від 20 Гц до 20 кГц з яскраво вираженим піком в області баса - зовсім не те, чого чекає вимогливий користувач від висококласної звукової карти. Ризикнемо припустити, що розробники були змушені добряче підняти частоти в районі 60-80 Гц, для збільшення робочого діапазону аудіокарти в сторону НЧ.

Так чи інакше, спроба користувача виправити ситуацію за допомогою еквалайзера призведе до погіршення відтворення баса і скорочення спектра звукового сигналу. При цьому, як завжди і буває при використанні смугових фільтрів, дещо зросте рівень шумів і зменшиться динамічний діапазон. Можливо, з навушниками, у яких є легкий недобір низьких частот, вдасться отримати близьку до ідеалу звукову картину. А ось поціновувачам баса навіть на шкоду достовірності відтворення запису нічого робити не потрібно - вони будуть в захваті.

ASUS Xonar U1

Більшість людей, які знаються на відеоапаратури, насторожено відносяться до продуктів «нечістокровние» аудіокомпаній. Однак ASUS вдалося переключити на позитивну хвилю навіть найзатятіших скептиків: карта Xonar Essence STX, яка займає почесне місце в PCI-слоті тестового стенда, така гарна!

Програмне забезпечення зовнішньої звукової карти ASUS Xonar U1 дуже схоже з ПО, яке поставляється з Xonar Essence, але найкорисніших, ексклюзивних можливостей тут немає через відсутність адекватної апаратної частини. Реалізовано, втім, багато іншого: підтримка всіх відкритих ігрових API, солідна добірка ефектів від Dolby Laboratories (Dolby Headphone, Dolby Virtual Speaker, Dolby Pro Logic IIx, Dolby Digital Live) з добавкою у вигляді Xear 3D Virtual Speaker Shifter (цей фільтр дозволяє переміщати гучномовці віртуальної багатоканальної системи, підлаштовуючи звукову сцену), абсолютно незамінний в ночі Volume Normalizer (вирівнює рівень гучності всіх звуків, що, звичайно, знищить динамічний діапазон, зате дозволить дивитися кіно з підключеними колонками або навушниками відкритого типу, не побоюючись разб дить домашніх) і шумопонижувач для мікрофона.

Сам мікрофон докуповувати не доведеться, він поставляється разом з картою. USB-кабелю в коробці немає - один його кінець вбудований в Xonar U1. Корпус у карти незвичайний, виконаний як би у вигляді двох перевернутих чашок (без ручок, звичайно), одна з яких вставлена ​​в іншу. Верхня частина, що обертається навколо осі, служить регулятором гучності. Єдина кнопка пристрою багатофункціональна: при одноразовому натисканні відключається звук (mute), а подвійне рівноцінно включенню предустановки Hi-Fi - відключаються всі фільтри. Входи і виходи реалізовані на 3,5-мм коннекторах TRS, аналоговий вихід сполучений з цифровим (S / PDIF, підтримується формат DD 5.1).

Запаморочливою чистоти звуку Xonar U1 не демонструє, проте шумів цей аудіоінтерфейс генерує максимум, ніж всім відомі добротні рішення Creative Audigy для стаціонарного ПК, а з спотвореннями картина і зовсім чудова. На графіку представлені лише дві гармоніки, другого і третього порядку, причому їх рівень майже однаковий - «забарвлення» звуку паразитні обертони давати не повинні. З інтермодуляційними спотвореннями (IMD) аналогічна ситуація - їх практично немає у всьому спектрі, якщо подивитися результати тестів в режимах 16 біт і 48 кГц і 24 біт і 96 кГц. При частоті дискретизації 44,1 кГц на високих частотах відзначаються IMD, проте вони більше псують ідилію на графіку, ніж реально впливають на звук.

За нерівномірності АЧХ карта ASUS - найкраща в тесті. Невеликі коливання, які спостерігаються в області середньовисоких і високих частот, на слух помітні не будуть - надто мала їх амплітуда по відношенню до частотного діапазону. Найвищі частоти кілька провалені, проте на такий недолік мало хто зверне увагу - більшість людей не чують звуки частотою вище 17-18 кГц. Тому не варто вважати його істотним для недорогий карти.

Результати прослуховування не суперечать вимірам. Xonar U1 демонструє дуже достовірну звукопередачу, особливо в плані тембрів інструментів. Кілька кульгає деталізація звуковий картини, перш за все на складних фонограмах з широким діапазоном і великою кількістю інструментів, але на тому недоліки карти і закінчуються. Залишається додати, що з Xonar U1 рекомендується використовувати навушники з опором від 8 до 150 Ом і, якщо можливо, з максимально достовірної звукопередачі.

Creative X-Fi Go!

Компанію Creative представляти немає потреби - бренди SoundBlaster, SBLive! і X-Fi знайомі всім. Один з них присутня і в назві мініатюрної портативна картка X-Fi Go !, проте потужного сигнального процесора в її корпусі, зрозуміло, немає - бренд давно відокремився від знаменитого чіпа і живе своїм власним життям.

, проте потужного сигнального процесора в її корпусі, зрозуміло, немає - бренд давно відокремився від знаменитого чіпа і живе своїм власним життям

Зовні карта нагадує угодовану флешку, хіба що на тильній стороні, де зазвичай встановлений світлодіод або кільце для брелока, зяють гнізда звукових роз'ємів. Їх два: один - мікрофонний, інший - для підключення навушників. Допустимий імпеданс розробники не повідомляють ні на сайті, ні в інструкції, що марно. Цікава особливість: в пристрій дійсно вбудований твердотільний накопичувач ємністю 1 Гбайт. На ньому ж зберігаються драйвери, що не скасовує необхідності їх оновлювати.

Драйвери надають традиційно для Creative багато можливостей. З особливо цінних відзначимо Нормалайзер Smart Volume Manager, фільтр навколишнього шуму для мікрофона, CMSS 3D (створює ефект повноцінної тривимірної панорами в навушниках), а також доповнює еквалайзер - бустер басів: налаштовуються і робоча частота фільтра, і ширина смуги. Інші фільтри - ревербератор, створює ілюзії різних приміщень, Crystallizer, нібито відновлює в запису інформацію, яка була знищена (усереднена) при конвертації в формат MP3, і Voice FX - ефект, забавно спотворює голос.

Як і всякий мультимедійний аудіоінтерфейс компанії Creative, X-Fi Go! підтримує звуковий API EAX, в тому числі і його закриті розширення до версії 4.0. Для адаптації ігор з цим API до операційної системи Windows Vista існує додаток Creative Alchemy, останню версію якого завжди можна знайти на офіційному сайті компанії. Оскільки потужного сигнального процесора на карті немає, підтримка EAX реалізована на рівні драйвера, і розрахунками доводиться займатися центрального процесора ПК. Втім, сучасні ЦП це навантаження не обтяжить.

За результатами тестування карти в режимі 16 біт і 44,1 кГц хорошими можна назвати тільки рівень шумів в присутності сигналу (динамічний діапазон в 98,5 дБ - дуже гідний результат) і коефіцієнт гармонійних спотворень. З інтермодуляційними все набагато гірше, на високих частотах їх просто непристойно багато. Зауважимо, що дана проблема виявлена ​​тільки при частоті дискретизації 44,1 кГц, в інших тестових режимах відсоток і рівень IMD стабільно низькі.

Але цим проблеми карти не закінчуються. Графік АЧХ показує, що рівень сигналу починає падати з 5-6 кГц і до верхньої позначки робочого діапазону X-Fi Go! досягає -4,5 дБ.

При частоті дискретизації 48 кГц рівень сигналу на частоті 20 кГц дорівнює -7,5 дБ, що ще гірше, проте в режимі 24 біт і 96 кГц карта показує дуже хороший результат - спад рівня сигналу на частоті 20 кГц складає всього 0,5 дБ.

Завал на низьких частотах не такий критичний: при крутому плавному спаді -0,5 дБ на частоті 30 Гц його навряд чи хтось відчує. Щоб провал на басах став явно помітний на слух, потрібні принаймні якісні дорогі навушники, здатні з нормальною амплітудою відтворювати 20-30 Гц, а такі пристрої зазвичай купують для прослуховування аудіозаписів хорошої якості. Як працює X-Fi в «музичному» режимі - 16 біт і 44,1 кГц, ми вже з'ясували. Що стосується спаду амплітуди в області ВЧ, то нелінійні спотворення заподіють меломанові набагато більші незручності.

Мабуть, X-Fi Go! не призначений для меломанів. Цю карту зручно носити з собою по ігровим клубам, щоб гарантовано мати підтримку EAX 4.0 і, отже, краще орієнтуватися на слух (звичайно, в Росії з установкою власних драйверів на клубні комп'ютери складно, але в Європі і США, мабуть, інша справа) . Можна розмістити на ній клієнт Skype і використовувати пристрій, щоб виходити на зв'язок з різних комп'ютерів. У комплект поставки входить гарнітура, що складається з досить простих вставних навушників і мікрофону на прищіпки. Також Creative X-Fi Go! буде гідним вибором, якщо потрібна карта для перегляду фільмів з DVD, а якість музики не особливо хвилює.

Creative Sound Blaster X-Fi Notebook

Карта Creative Sound Blaster X-Fi Notebook - єдина в тесті, що має інтерфейс ExpressCard 34. Встановлене пристрій займає мінімум місця: велика його частина прихована в корпусі ноутбука, назовні виступає лише пластикова панель з аналоговими входом і виходом на 3,5-мм роз'єми типу TRS (рекомендований імпеданс навушників не повідомляється) і двома індикаторами, Power і Connect. Зелений світлодіод Connect активний тоді, коли аудіоінтерфейс може використовувати функцію Wireless Music, що не передбачає з'єднання з бездротовими навушниками або активними акустичними системами, забезпеченими модулем Bluetooth. Карта здатна працювати тільки з фірмовими ресиверами Creative: SoundBlaster X-Fi Notebook відправляє сигнал приймача, а формуванням аналогового сигналу займається ресивер. Існує можливість підключення декількох акустичних систем одночасно, для чого будуть потрібні додаткові модулі Creative. Очевидно, що при такому з'єднанні якість звуку буде багато в чому залежати від ресивера.

Очевидно, що при такому з'єднанні якість звуку буде багато в чому залежати від ресивера

Також Sound-Blaster X-Fi Notebook дає користувачеві можливість задіяти вбудовані динаміки ноутбука, не перемикаючись на кодек, - відповідна опція називається Playback Through Notebook Speakers. В іншому функціонал звукового інтерфейсу ідентичний наявного у Creative X-Fi Go !. У комплект поставки входять така ж гарнітура, як і у Creative X-Fi Go !, чохол і заглушка для надійної фіксації карти в слоті ExpressCard 54.

, чохол і заглушка для надійної фіксації карти в слоті ExpressCard 54

Тестування SoundBlaster X-Fi Notebook пройшло без явних провалів, але і без блиску. Як і X-Fi Go !, в режимі 16 біт і 44,1 кГц карта працює помітно гірше, ніж в інших, без нарікань виконаний тільки тест на динамічний діапазон. Коефіцієнт нелінійних спотворень вийшов пристойним, хоча і немаленьким для сучасної звукової карти, в графічному поданні картина і зовсім не райдужна: паразитних обертонів багато, в тому числі і високих порядків, рівні деяких гармонік досить великі. Сплесків інтермодуляционних спотворень в певній частині спектра немає, але в цілому їх рівень високий. Інша картина в двох інших тестових режимах: гармонійні домішки швидко згасають, друга гармоніка перевершує інші за рівнем, розрахований програмою THD невеликий. У тесті на IMD ​​з використанням плаваючого синуса помітний невеликий сплеск спотворень в районі 14-16 кГц, але в загальному кількість домішок до корисного сигналу менше, що добре видно і на графіку вимірювань з двома тонами. (Графіки, наочно ілюструють результати проведених вимірювань, можна подивитися на сайті www.pcworld.ru ).

Нерівномірність АЧХ, якщо спиратися тільки на цифрові значення, погана, особливо в режимі 16 біт і 44,1 кГц: +0,03, -7 дБ в діапазоні частот 20 Гц - 20 кГц. Фактично ж, оскільки спад починається лише в районі 15-16 кГц, на фонограмах в форматі MP3 не буде помітно нічого, а при прослуховуванні CD легку брак високих частот відчують небагато любителів музики. В інших режимах амплітуда сигналу на частоті 20 кГц становила -2 дБ, що на тлі інших карт в нашому тестуванні дуже хороший показник.

вплив наведень

Звукові карти з інтерфейсом USB, особливо ті, що не мають власного джерела живлення, схильні до наведенням від комп'ютера, що впливає на якість аналогового сигналу. Наскільки чотири протестовані нами карти стійкі до них? Ми встановили аудіоінтерфейси на ноутбук ASUS F50S і отримали наведені в табл. «Вплив наведень ...» результати. Як бачимо, в ноутбуці, що дає сильні наведення, карти, в тому числі і Sound Blaster X-Fi Notebook, не забезпечують високу якість сигналу. Звукова карта з інтерфейсом ExpressCard виявилася схильна до наведенням не менше інших, що можна пояснити.

інтегровані кодеки

Незважаючі на прівабліві паспортні ТТХ СУЧАСНИХ кодеків, в реальних условиях, т. Е Будучи розпаянімі на платі ноутбука, смороду найчастіше звучати погано. Проте трапляються машинки, характеристики вбудованого аудіоінтерфейсу яких настільки гарні, що про їх заміну варто подумати двічі, а в разі позитивного рішення ретельно вибирати пристрій.

Наприклад, у кодека міні-ноутбука Fujitsu M2010 немає проблем з нелінійними спотвореннями ні в одному з тестових режимів, а крім того, у нього практично ідеальна АЧХ, на відміну від усіх чотирьох протестованих нами зовнішніх карт. Що ж виграє користувач, замінивши подібне інтегроване рішення одним з протестованих нами аудіоінтерфейсів? Підтримку різноманітних ефектів і за великим рахунком - все. Натомість же отримає значну нерівномірність АЧХ і, можливо, інші погіршення якості звучання в залежності від того, на якій карті зупинить свій вибір.

Висновки

Підведемо Підсумки. Інтерфейс Audiotraсk DrDac nano можна було б рекомендувати всім любителям музики і фільмів, якби не одна особливість пристрою - надто вже воно любить баси. Якщо ви так само небайдужі до низьких частот, як і його розробники, обов'язково зверніть увагу на цей продукт, в іншому випадку шукайте до нього в пару хороші навушники з недоліком низьких частот, скажімо, зі спадом звукового тиску на 2-3 дБ до частоти 60 Гц.

ASUS Xonar U1 стане непоганим вибором для кіномана завдяки хорошим об'єктивним характеристикам, продемонстрованим при тестуванні, і набору ефектів від Dolby Laboratories. Для кіно і комп'ютерних ігор підійде Creative Sound Blaster X-Fi Notebook - у цього інтерфейсу гідні технічні характеристики, цікава добірка фірмових ефектів і ще один вагомий плюс - підтримка EAX четвертої версії. Карта Creative X-Fi Go! навряд чи стане вдалою заміною інтегрованої аудіосистеми ноутбука, у неї інше, вельми специфічне призначення.

При виборі інтерфейсу для свого ноутбука слід враховувати два моменти. По-перше, інтегрований кодек, можливо, забезпечує досить хороший звук - протестуйте його за допомогою якісних навушників. По-друге, якщо ваш ноутбук дає сильні наведення по харчуванню, це серйозно погіршить якість звучання будь-якого з протестованих нами пристроїв. Гідне звучання можна буде отримати тільки тоді, коли ноутбук харчується від акумуляторної батареї.

Дякуємо компанії «Мультимедіа Клуб» ( www.mpc.ru ) За надане для тестування обладнання.

Технічні характеристики випробовуваних аудіоінтерфейсів

Результати тестування звукових карт (розрядність - 16 біт, частота дискретизації - 44,1 кГц)

Результати тестування звукових карт (розрядність - 16 біт, частота дискретизації - 48 кГц)

Результати тестування звукових карт (розрядність - 24 біт, частота дискретизації - 96 кГц)

Вплив наведень на аудіоінтерфейси (розрядність - 16 біт, частота дискретизації - 44,1 кГц)

Що потрібно від хорошого звукової карти?
Наскільки чотири протестовані нами карти стійкі до них?
Що ж виграє користувач, замінивши подібне інтегроване рішення одним з протестованих нами аудіоінтерфейсів?