Санкт-Петербурзький академічний театр комедії ім. Н. П. Акімова

  1. Теперішній час правити
  2. Цікаві факти правити

Санкт-Петербурзький академічний театр комедії ім. Н. П. Акімова Короткий описТип

театри

Країна

Росія

Місто

Санкт-Петербург

На карті

http://g.co/maps/urq74

Санкт-Петербурзький академічний театр комедії ім. Н. П. Акімова - драматичний театр, який отримав славу і досяг найбільшого розквіту при керівництві Миколи Павловича Акімова. Офіційна дата заснування посилання - 1 жовтня 1929 року.

У самому центрі Невського проспекту на початку 20-го століття за проектом Г. Барановського було споруджено будинок Торгового дому Товариства братів Єлісєєвим. На першому поверсі розташовувався знаменитий Елісеевскій магазин , На другому комедійний театр. До революції він називався «Невський фарс».

Офіційною датою народження театру Комедії є 1929 рік. В цей час Театральні зали в Елисеевском будинку передають новоствореному Театру Сатири під керівництвом режисера Д.Г. Гутмана. Через два роки Театр Сатири об'єднали з театром «Комедія» і назвали Ленінградським Театром Сатири і Комедії.

У той час зіркою цього театру була видатна актриса Е.М. Грановська. Практично весь репертуар ставилося орієнтуючись на неї, хоча в трупі працювали чудові актори-початківці Н.К. Черкасов, Б.А. Бабочкін, Н.К. Смирнов-Сокольський, Л.О. Утьосов. На сцені показували радянські комедії, водевілі, естрадні огляду.

На сцені показували радянські комедії, водевілі, естрадні огляду

В середині 30-х над театром нависла загроза закриття. Публіка не йшлося на спектаклі, гастролі були невдалі, кращі актори йшли. У 1935 році начальник управління міськими театрами запропонував Миколі Павловичу Акімову очолити цей театр і спробувати виправити ситуацію. Акімов сміливо взявся за справу, він запросив в театр молодих акторів, авторів, не забуваючи класиків. У своїх спектаклях Акімов був не тільки режисером, але і співавтором, художником.
Микола Павлович робив ескізи декорацій, костюмів, гриму. Задумуючи спектакль, Акімов бачив його цілком, у всіх подробицях, аж до дрібниць. Микола Павлович дуже тонко працював з акторами. Він показував акторам ескізи, налаштовував на персонажів, кожного актора внутрішньо підводив до ролі і довіряв допрацьовувати роль самостоятельно.Поставленние їм п'єси мали приголомшливий успіх. Уже в 1936 році глядачі побачили «Собаку на сіні» Лопе де Вега, за якою послідували блискучі постановки «Школа лихослів'я» Р.Шерідана в 1937 р, «Небезпечний поворот» Д.Б.Прістлі в 1939 р, «Валенсіанском вдова» в 1939 г, Лопе де Веги та «Тінь» Є. Шварца в 1940. у цей час театр Комедії став визнаним як один з кращих театрів країни.

Підкреслена незалежність, іронічність, свобода поглядів Якимівський постановок не могла залишитися безкарною в той важкий політичний час. Деякі спектаклі забороняються, а в 1949 році Акімов виганяється зі свого театру. З цього часу і до 1956 року театр Комедії працював без керівника.

У 1956 році Микола Павлович повертається в театр і ставить безліч блискучих вистав за творами класиків - Чехова, Шекспіра, Байрона, і сучасних радянських драматургов- Є. Шварца, Л.Ракова, Д. Аля. Особливо чудово співпрацю з Євгеном Шварцем, в результаті якого з'явилися такі спектаклі як «Тінь», «Дракон», «Звичайне диво» і ін. Ці постановки створили новий жанр в сценічному мистецтві - філософська казка для дорослих.

У трупі театру працювали легендарні актори: Олена Юнгер (що стала дружиною Акімова), Олександр Бениаминов, Борис Тенін, Лідія Сухаревська, Ірина Зарубіна і багато інші.В 1967 році Ленінградському театру Комедії присвоєно звання академічного. У 1968 році Микола Павлович Акімов помер. У трупі театру працювали легендарні актори: Олена Юнгер (що стала дружиною Акімова), Олександр Бениаминов, Борис Тенін, Лідія Сухаревська, Ірина Зарубіна і багато інші

З 1970 по 1976 роки очолював театр Комедії Вадим Голіков. Він віддавав перевагу сатирі і високої комедії. Його кращі вистави - «Візок з яблуками» Б.Шоу, «Село Степанчиково і його мешканці» Ф. М. Достоєвського - мають оригінальний задум і аналітичний сюжет. У 1972 році в театр приходить режисер Петро Фоменко, який в 1977 році стає головним режисером. Він вносить свою лепту і різноманітність в прекрасний репертуар театру - «Цей милий старий будинок» О. Арбузова поставлений в 1972 році, «Троянської війни не буде» Ж.Жіроду в 1973 році, «Старий новий рік» М.Рощина в 1974 році. Його спектаклі несподівані, музичні й витончені. Найвидатніша робота Фоменко за 1977-1981 рр - це «Тьоркін-Тьоркін» за творами Твардовського.

У 1983 році театр очолив Ю.Е.Аксенов. До сих пір йде його постановка за Михайлом Булгаковим «Зойчина квартира». У 1986 році театру присвоєно ім'я Миколи Павловича Акімова.

З 1991 по 1995 роки театром керує молодий режисер Дмитро Астрахан. Він поставив «Тартарен з Тараскона» А.Доде, «Алхіміки» Б. Джонсона і ін. Режисерам-послідовникам Акімова допомагали блискучі актори Ігор Дмитрієв, Михайло Свєтін, Віра Карпова, Анатолій Равикович, Світлана Карпінська, Ольга Антонова, Володимир Труханов та ін.

Теперішній час правити

З 1995 року театр очолює заслужений діяч мистецтв Росії Тетяна Казакова. Її режисерським почерком властива вишукана виразність і метафоричність, експресивність і смислова наповненість.

Одним з перших вистав Казакової стала оригінальною версією рідко йде п'єси М.Е.Салтикова-Щедріна «Тіні» (в сценічній редакції театру - «Клавир для початківців кар'єру»). Вистава не викривав дореволюційний чиновництво. Зберігаючи історичний антураж, автор вистави Тетяна Казакова ставила питання в загальному плані: чи можливо просуватися у напрямку до влади і зберігати людяність, порядність. До гострої думки Салтикова-Щедріна додавалися ноти сповідальності, навіть ліризму.

Казакову мало цікавить сюжет, інтрига. Вона режисер-поет, для неї дуже важливий настрій, тональність вистави. У простих ситуаціях: брат видає сестру - «стару діву» заміж ( «Важкі люди»), сваряться вперті закохані ( «Закохані»), простачка бореться за своє щастя і виявляється віддана ( «Сільська дружина») - режисер знаходить філософське підґрунтя. Поезія, смуток, іронія в її спектаклях співіснують, утворюючи рідкий сплав.

Звертаючись до драматургії XVIII (К. Гольдоні) і навіть XVII століття (У. Уічерлі), Театр шукає переклички між нашою епохою і минулим. Лірична муза Тетяни Казакової змушує її міняти умовні маски на обличчя. Крім того, вистава «по-англійськи» або «по-італійськи» має бути вишукано красиво. Традиційно високому в Театрі Комедії рівню сценографії як не можна краще відповідають кращі театральні художники Петербурга: Олександр Орлов, Еміль Капелюш, Михайло Мокров. Музикальність режисури Казакової підтримує улюблений композитор Театру, Ігор Рогалев.

Характерно для Якимівського театру переважне увагу до зарубіжної класики. У його афіші поряд з відомими творами світової комедіографії «Як важливо бути серйозним» О. Уайльда, «Віндзорські пустунки» В.Шекспіра - «Закохані» К. Гольдоні та «Сільська дружина» У. Уічерлі, «Привиди» Е. де Філіппо, «голодранців і аристократи» Е. Скарпетта, що стали справжнім відкриттям цих класичних п'єс для вітчизняного глядача.

Театр стежить і за творчістю сучасних авторів. Вперше в країні тут була поставлена ​​комедія Олексія Слаповського «Мій вишневий садок». Знайомі чеховські ситуації, персонажі потрапляють по ходу дії в умови нинішнього російського абсурдного буття. Одна з робіт Театру, пов'язана з молодою драматургією: лірична комедія Ксенії Драгунської «Яблучний злодій».

У 2003 році Тетяна Казакова поставила легендарну «Тінь» за п'єсою Євгена Шварца. Свого часу засновник театру Микола Акімов двічі звертався до цієї п'єси. Уже після смерті видатного режисера театр відновив «Тінь», що називається «в декораціях і мізансценах Акімова». І, хоча за здоровим глуздом, спектакль, реконструйований в 80-і роки за зразком вистав 40-60-х років, був більш музейним експонатом, ніж предметом мистецтва, він благополучно жив протягом багатьох театральних сезонів. Але сьогоднішня «Тінь», за участю Сергія Русскін, Михайла Свєтіна і Дениса Зайцева, з пишною красою масових сцен, з грандіозними декораціями і унікальними костюмами - стала в Петербурзі помітною подією.

Одна з останніх прем'єр театру «Суцільні неприємності», поставлена ​​за п'єсою М. Хімена і А. Левіна «Важко бути сержантом», представила Тетяну Казакову в новому, несподіваному ракурсі. Чи не зрікаючись справжності людської історії, Казакова зробила стовідсотковий хіт, комедію в чистому вигляді, смішну до кольок, шумно-видовищну, але без всяких дурниць, пошлостей і сьогохвилинних «підтекстів».

Зрозуміло, ніякої талановитий режисер, художник, композитор не можуть здійснити спектакль без підтримки акторів. Тетяна Казакова поступово формує команду, на яку спирається в своїх шуканнях. Ця команда: заслужені артисти Росії Сергій Русскін, Михайло Разумовський, Микола Смирнов, Ірина Цвєткова, Сергій Кузнецов, Олена Руфанова, Наталія Андрєєва, Валерія Кисельова, Тетяна Полонська, артисти Денис Зайцев, Наталя Ткаченко та інші. З «Якимівської гвардії» в спектаклях сьогоднішнього репертуару зайняті: «старійшина» Театру Володимир Труханов, заслужені артисти Росії Борис Улитин, Валерій Нікітенко.

З «Якимівської гвардії» в спектаклях сьогоднішнього репертуару зайняті: «старійшина» Театру Володимир Труханов, заслужені артисти Росії Борис Улитин, Валерій Нікітенко

Глядачам цікаві нові імена, але не менш охоче вони шукають зустрічі з популярними акторами, знайомими по театру і кіно. На сцені Театру Комедії вони можуть побачити чарівного, добродушно-глузливого Анатолія Равикович - для нього поставлена ​​п'єса О. Вампілова «Старший син» (в редакції театру - «Побачення в передмісті»). Смішні й безглузді, зворушливі і часом егоїстичні персонажі народного артиста Росії Михайла Свєтіна оживають в «Тіні» Є. Шварца і в спектаклі «Весілля Кречинського» А.Сухово - Кобиліна, поставленому до ювілею актора - з М.Светіним в ролі Расплюева. Ще одна блискуча зірка Якимівського театру, тонка, несподівана Ольга Антонова, запрошує на свій спектакль-бенефіс «Гарольд і Мод» К. Хіггінса, Ж. К. Каррьера, який поставив Григорій Козлов. У 2006 році за роль Мод Ольга Антонова отримала «Золотий софіт». Народна артистка Росії Ірина Мазуркевич неповторна в ролі 300-річної Емілі Макропулоса в спектаклі «Засіб Макропулоса» К. Чапека. Справжнім подарунком театралам стало виконання Вірою Коропової ролі Ніни Іванівни Воронкової в спектаклі Володимира Туманова «Ретро». За виконання цієї ролі Віра Олександрівна була удостоєна Вищої театральної премії Санкт-Петербурга «Золотий софіт» в номінації «Краща жіноча роль».

Серед провідних акторів Театру можна назвати також майстри перевтілення народну артистку Росії Віру Карпову, яскраву і бешкетну заслужену артистку Росії Світлану Карпінського, глузливого і дошкульного заслуженого артиста Росії Юрія Лазарева.

Театр Комедії адресує своє мистецтво людям з різними смаками і потребами. Готуючи юного глядача до розуміння сценічного мистецтва, Театр багато сил приділяє дитячих вистав. «Джельсоміно в країні чудес» за Дж. Родарі, «Кішка, яка гуляла сама по собі» по Р. Кіплінга - виховують доброту, почуття гумору, захоплюють музичними ритмами, яскравою, видовищною формою.

Розташований в центрі, на самій жвавій магістралі міста, Театр Комедії прагне опинитися і в центрі культурного життя Санкт-Петербурга, залучити невипадкового глядача, який, одного разу опинившись на виставі Театру, залишиться з ним надовго.

Театр Комедії ім. Акімова, як і раніше, відіграє важливу роль в культурному житті Санкт-Петербурга. Той, хто одного разу познайомився з ним, назавжди залишиться прихильником цього колективу.

Цікаві факти правити

  • Офіційна дата заснування посилання - 1 жовтня 1929 року.
  • З 1995 року театр очолює заслужений діяч мистецтв Росії Тетяна Казакова.
  • Характерно для Якимівського театру переважне увагу до зарубіжної класики.