Синоптики не рекомендують вірити прогнозам погоди з інтернету

18 грудня 2018

Робота синоптиків і метеорологів часто викликає скепсис. Що вже приховувати, їх нерідко називають не інакше як гадателями на кавовій гущі. При цьому мало хто знає, як саме створюється прогноз погоди. Розібратися в тонкощах професії взявся donnews.ru.

Журналіст відправився на метеорологічну станцію, що розташувалася неподалік від старого аеропорту на проспекті Шолохова. А потім відвідав святая святих, куди стікається інформація з усіх станцій Ростовської області і Північного Кавказу, - Північно-Кавказьке управління по гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища, а саме Ростовський гідрометцентр.

Працювати на станцію йдуть тільки люди, закохані в професію

На метеостанції в цілодобовому режимі доба через три працюють чотири техніка-метеоролога і начальник станції. Всі вони випускники Ростовського гідрометеорологічного технікуму, а хтось закінчив ще й Ленінградський гідрометеорологічний інститут.

На станції кожні три години вимірюють метеорологічні величини, а за погодними явищами стежать цілодобово. Вимірювання проводять на спеціальному майданчику, яку називають метеорологічної.

метеорологічний майданчик

Починаючи з 2013 року велика частина метеорологічних приладів працює на базі автоматизованого метеокомплекса (АМК), але частина спостережень проводить черговий технік-метеоролог. Наприклад, тільки людина може виміряти висоту снігу по снегомерной рейці зі шкалою, визначити кількість і форму хмар на небі.

Наприклад, тільки людина може виміряти висоту снігу по снегомерной рейці зі шкалою, визначити кількість і форму хмар на небі

Снегомерная рейка зі шкалою

На метеоплощадке знаходяться не тільки автоматичні датчики, а й стаціонарні прилади: Психрометричний будка з термометрами - сухим і змоченим, мінімальним, максимальним для визначення характеристик температури повітря і вологості повітря, опадомір Третьякова - для вимірювання опадів. Ці прилади необхідні при збоях в роботі автоматики, що виключає відсутність даних.

Прилад для вимірювання опадів

Кожні три години (8 разів на добу) проводиться цілий комплекс метеорологічних вимірювань.

Кожні три години (8 разів на добу) проводиться цілий комплекс метеорологічних вимірювань

Саме видовищне дійство на аерологічної станції - запуск метеорологічного радіозонда. Це величезну повітряну кулю, до якого прикріплений спеціальний датчик, що передає на монітор комп'ютера аеролога дані температури повітря, атмосферного тиску, характеристик вітру на різній висоті. Іноді ростовці знаходять датчики і приносять назад на станцію, але, на жаль, для повторного запуску вони непридатні.

Запуск радіозонда проводиться два рази на добу (вночі і вдень). Він піднімається на висоту до 25-30 кілометрів. Перед запуском радіозонда співробітники станції зв'язуються з аеропортом Платов. Це необхідно для перевірки повітряного простору: треба бути впевненим, що над станцією в цей час не пролітає літак, який може збити зонд. Запуск зонда дозволяє досліджувати тропосферу, стежити за змінами тиску, вітру і температури на великих висотах.

Вся ця інформація обробляється і наноситься на висотні карти, без яких неможливий повноцінний прогноз погоди.

У приміщенні станції на комп'ютер виводяться інформацію про погоду з метеоплощадки в режимі онлайн. Після кодування дані відправляються в Північно-Кавказьке управління по гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища, а потім в Гідрометцентр Росії в Москву і в інші світові центри для обробки на суперкомп'ютерах.

Відзначимо, що всі станції в Росії працюють за єдиною програмою спостережень. Спостереження ведуться за 23 різними метеорологічними показниками. Дані з усіх станцій надходять в Росгідромет, а також в головну геофізичну обсерваторію в Санкт-Петербурзі. В цілому в світі існують три великих центри даних подібного роду - в Москві, Вашингтоні і Мельбурні.

Всі станції в Росії, та й в решті світу, працюють цілодобово, і все вимірювання виконуються не за місцевим часом, а за Гринвічем (Всесвітнє скоординоване час).

Багато країн входять у Всесвітню метеорологічну організацію, в тому числі і Росія. Між ними відбувається постійний обмін даними про погоду. Так, інформація надходить з Казахстану, Вірменії, Туреччини, України та інших країн. Погода - поза політикою.

синоптична карта

Багато хто пам'ятає ще зі школи фізичні карти з географічного атласу, де завдяки лініям рівної висоти над рівнем моря можна приблизно дізнатися цю висоту в будь-якій точці, зазначеної на карті.

Той же принцип покладено і в основу синоптичних карт. Але якщо географічна карта складається і оновлюється не частіше разу на рік, то синоптична карта будується кожні три години, вісім разів на добу.

Але якщо географічна карта складається і оновлюється не частіше разу на рік, то синоптична карта будується кожні три години, вісім разів на добу

Використовуючи дані приладів, а також супутникові знімки хмарності, аерологічні діаграми, що дозволяють визначити ймовірність опадів, і інші матеріали, фахівець розраховує, яка повітряна маса прийде в його пункт в той чи інший час.

Синоптики вручну відзначають на картах холодні і теплі фронти і інші атмосферні явища.

синоптичний метод

З огляду на метеорологічні дані в сусідніх регіонах і країнах і розрахункові прогностичні моделі, синоптик складає прогноз для Ростова і Ростовської області на найближчі дві доби. Про це розповіла начальник Ростовського гідрометцентру Олена Назарова.

Про це розповіла начальник Ростовського гідрометцентру Олена Назарова

Начальник Ростовського гідрометцентру Олена Назарова

- У нас є дані метеоспостережень. Вони надходять в світові центри погоди, а потім в якості початкових умов закладаються в модель. Модель - це складна система рівнянь з багатьма невідомими. Результатом є карти опадів, температури, тиску, напрямку і швидкості вітру.

Складені прогнози погоди направляються в Гідрометцентр Росії, поміщаються в щоденний гідрометеорологічний бюлетень. До речі, в Ростовському гідрометцентрі їх окремо складають по Ростовській області, Південному федеральному округу і Північно-Кавказькому федеральному округу. Також розміщується на сайті Північно-Кавказького установи.

А тим часом синоптик відстежує нові дані і відразу ж їх обробляє. Це не терпить зволікань.

Прогнози для громадян - це лише десята частина роботи синоптика

Вся служба Ростовського гідромету підрозділяється на кілька відділів. Прогноз погоди для громадян - лише десята частина роботи, яку виконують синоптики. Так, наприклад, співробітники агрометеорологічного відділу займаються вивченням властивостей рослин в залежності від клімату і погоди, а також впливом цих чинників на сільгоспкультури. В їх обов'язки входить розрахунок врожаю і вивчення грунту - визначення запасів вологи в грунті.

Агрометеорологи попереджають про засухах і суховіїв, які досить часті в Ростовській області. Робиться це для мінімізації можливо збитку.

Також одним з основних відділів є відділ гідрології, який стежить за обстановкою на річках і водосховищах області. Два рази на добу в гідрометцентр від гідропостів надходить інформація про рівні води, водності, взимку про льодові явища і товщині льоду. У період повені складаються прогнози, консультації про очікуваний рівень води, а при загрозі затоплення - штормові попередження. І вся інформація відправляється в уряд і в МНС.

Ростовський гідрометцентр працює в оперативному режимі. Вранці проходить планерка з доповіддю керівнику про минулу погоді і очікуваної. При необхідності можна по відеозв'язку зв'язатися з фахівцями гідрометслужби будь-якого суб'єкта ЮФО і ПКФО.

Є в Ростовському гідрометцентрі фахівці, що працюють із запитами від підприємств. Нерідкі звернення із судів: наприклад, через сильний вітер рекламний щит впав на дах будинку і пошкодив її. Господар будинку звертається до суду для стягнення збитків від власника щита. І адвокати запитують фактичні дані про швидкість вітру в день ПП.

Вірити прогнозам з інтернету синоптики не рекомендують

Точний прогноз погоди, ймовірність якого становить до 95%, можна підготувати тільки на найближчі два-три дні. Так що сподіватися на сайти, які дають тижневий або навіть місячний прогноз, не варто.

- Свої прогнози ми викладаємо на сайт ростовського гідрометцентру. Ні «Яндекс», ні інший ресурс не розміщує наші прогнози. На цих сайтах наочно показано, що розрахувала так звана «машина», буває, не маючи прогностичних моделей прогнозів погоди. Ми не знаємо, звідки беруть інформацію про погоду популярні інтернет-сайти і хто в кінцевому підсумку відповідає за такі прогнози, - поділилася Олена Назарова.

Де дивитися прогноз погоди

Найкраще дивитися прогноз погоди на сайті організації, яка ці прогнози робить, тобто на сайті гідрометцентру. Там вміщено багато інформації про минуле, сьогодення і майбутнього погоді.

Деякі ЗМІ укладають договори з Гідрометцентром на поставку актуального прогнозу на день-два. А деякі видання хочуть отримувати прогноз на тиждень вперед.

- Але ми ж знаємо, чим раніше складений прогноз, тим менше його точність, - сказала Олена Назарова.

Ростов залишився без репрезентативною погоди

В останні роки завдяки модернізації обладнання багато виміри робляться автоматично. Однак не всі станції в Ростові можна назвати репрезентативними. Наприклад, фахівці не можуть заміряти швидкість вітру, так як розташування станції абсолютно не підходить для цього. В цьому і полягає основна проблема і багаторічна головний біль синоптиків.

За словами начальника Північно-Кавказького управління по гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища Василя Лозового, він уже не раз звертався до керівництва Ростова і Ростовської області з проханням виділити земельні ділянки для встановлення обладнання метеостанції. За нормативами, в місті на кожні 100 тисяч населення повинна бути одна метеостанція. Нескладно порахувати, що в мільйонному Ростові має бути 10 таких станцій, а немає жодної. Детальніше про це donnews.ru розповів тут.

Метеорологи та синоптики отримують смішну зарплату

За словами працівників метеостанції на Шолохова, вони працюють на голому ентузіазмі. Їх зарплата всього 8-13 тисяч рублів на місяць. Незважаючи на це, великий плинності кадрів немає. Жінки кажуть, що це їх перше місце роботи після закінчення навчання і, швидше за все, останнє.

- Робити виміри потрібно в один і той же час цілодобово. Наприклад, в Ростові виміри проводяться в 3 годині ночі, і тоді ж дані знімаються в Таганрозі. І одночасно всі дані надходять в управління. У цій справі важлива кожна секунда, - розповідає заступник начальника відділу Росгідромету Вікторія Антоненко.

У цій справі важлива кожна секунда, - розповідає заступник начальника відділу Росгідромету Вікторія Антоненко

Заступник начальника відділу Росгідромету Вікторія Антоненко

За її словами, працювати за фахом на станцію йдуть далеко не всі випускники Ростовського гідрометеорологічного технікуму. Справа не тільки в низькій зарплаті, але і в престижності професії.

- Якщо на станції дефіциту кадрів немає, то синоптиків нам не вистачає. Синоптиком може працювати тільки людина з вищою гідрометеорологічним освітою, який повинен знати все процеси, деталі, швидко обробляти і передавати інформацію, - каже Вікторія Антоненко. - За радянських часів влаштуватися синоптиком було неможливо. У мене зарплата була 100 рублів ...

В цілому робота метеорологів, м'яко кажучи, виглядає дещо складніше, ніж ворожіння на кавовій гущі. Так, є певні проблеми. Проте, люди виконують свій обов'язок, щоб ви знали, брати чи не брати з собою парасольку.

На правах реклами:

Виробництвом та продажем сумок оптом в Москві займається інтернет-магазин baro-shop.ru. Тут так само можна придбати аксесуари з натуральної шкіри, рюкзаки та дрібну кожгалантерею. Для вас передбачені зручні способи оплати та доставки обраних товарів.

Анастасія Биченкова