Шість страв і дві дюжини питань

  1. часто-мільйонерки
  2. поважаючи партнера
  3. Грають всі!
  4. Танці на Дорозі життя
  5. Кіно, поезія і театр
  6. Визнання і звання

Галина Короткевич

«Шість страв з однієї курки» - мила п'єса-жарт російсько-ізраїльського драматурга Ганни Слуцки. Постановку цієї п'єси привіз на VI Міжнародний театральний фестиваль «Зустрічі в Одесі» знаменитий петербурзький театр ім. Коміссаржевської.

Не буду переповідати те, що відбувалося на сцені - не про те мова. Але після вистави відбулася головна для мене зустріч - з кумиром моєї молодості народною артисткою РРФСР Галиною Петрівною КОРОТКЕВИЧ.

Колись одесити божеволіли від гастрольних вистав театру ім. Коміссаржевської, в яких грала Галина Короткевич. Її головні героїні в п'єсах «Нора» Ібсена, «Мільйонерка» Бернарда Шоу вражали уяву. Темперамент актриси захльостував і партнерів, і зал. Пройшов не один десяток років, і ось на тутешній сцені знову Галина Короткевич, така ж темпераментна, така ж достовірна в кожному жесті, в кожній інтонації. У 90 років вона ні на йоту не втратила свого таланту. Більш того, знаходиться в приголомшливою фізичній формі.

Не знаєш, чим більше захоплюватися, чому дивуватися, - впізнаваний образу деспотичної, але шалено любить матусі або того, як актриса лягає на спину, піднімає під прямим кутом ноги і хвилин 15 виконує «велосипед» і «ножиці». А височенні підбори, на яких вона ходить весь спектакль!

Втім, за словами колег, вона і «колесо» може зробити, а під час літнього відпочинку займається риболовлею і веслуванням на бурхливої ​​карельської річці Вуоксе.

часто-мільйонерки

- Галино Петрівно, я двічі плакала через ваших вистав. Один раз - над трагедією Нори, другий - після «мільйонерки». Ревнувала мого закохався в вас чоловіка.

- Так, тоді Одеса приймала мене чудово. І тепер ... Я дуже зворушена прийомом ...

- За 70 років служіння театру ви зіграли 92 ролі. Крім Нори і Епіфанії, ще Софію в «Лихо з розуму», Полиньки в «Дохідному місці», Лауру в «Кам'яному господарі», Лидочку в «Ділі» Сухово-Кобиліна ... Чи була серед них рівновелика Норі?

- Я думаю, це роль мільйонерки Епіфанії в п'єсі Шоу. Я її зіграла 786 раз при абсолютних аншлагах. А могла б і 1000 разів, адже за всі роки не було жодного проколу. Але розвалилися декорації ... І, як мені сказали в адміністрації, театр в той момент був не в змозі зробити нові. Так спектакль, трохи не дотягнувши до 800-го ювілею, зійшов зі сцени.

- Скільки років ви грали Нору? З віком змінювалися ви, а змінювалася ваша Нора?

- Нора - минулий етап мого життя. Але вона зайняла певне місце в моїй творчості. Її поставила Надія Миколаївна Бромлей. Я зіграла цю героїню не менше 700 разів і завжди при повному залі. Чи змінювалася моя Нора з моїм віком, не можу сказати. Її я теж грала, поки не розсипалися декорації.

Так, людський дух міцніше оточуючих нас матеріальних предметів.

- У «Курці» ви знову мільйонерка. Ваша нинішня героїня - це постаріла, але як і раніше деспотична Епіфанія?

- Думаю, що з боку ви бачите якісь інші струни в цьому спектаклі. Для мене в ньому головне - людина, його індивідуальність. Я і мою героїню не можу ні з ким з'єднувати, думати, на кого вона схожа. Якщо в чомусь і схожа, то крім моєї волі.

- Давно ви перейшли на вікові ролі? Чи було це сумно або цікаво - з'явилася можливість розкритися по-новому?

- Актори адже самі не ставлять. Хіба що дружина режисера може диктувати, що ставити. У мене ніколи в житті не було права вибирати п'єсу. Якби таке право було, знаєте, скільки б я награв! Але це не мій особистий театр. Я працювала в тому, що ставили.

Переходу до вікових ролей не було - у мене завжди змішувалися ролі різного віку. Вікові я грала ще в інституті. Наприклад, Галчихи в «Без вини винуваті». За неї отримала найвищий бал. Я мріяла зіграти Галчихи в театрі. Пам'ятаю цю роль, її рішення. Думаю, це було б цікаво. Але, на жаль, не довелося.

поважаючи партнера

- Зараз ви зайняті в двох спектаклях. Крім ролі в «Курці» -Бабуся в п'єсі «Утамуй мої печалі» Буракова. Ви релігійні?

- Не люблю конкретних визначень. Що значить релігійність? Я цього не розумію і не приймаю. Що таке Бог? Його в долоньки не покладеш. Це щось таке, що душа зберігає. Але ми всі православні люди.

- У цій виставі ви граєте з Іваном Краско. Як з ним працюється? Кого з партнерів ви хотіли б згадати?

- У мене були різні партнери. Але ні з ким не було конфліктів. До одного легше пристосовуватися, до іншого важче. А пристосовуватися доводиться завжди, тому що партнер - особистість, індивідуальність. Сам собі пан, сам собі господар. З Краско ми граємо разом вже не перший спектакль. Ніколи не було зіткнень.

Я вважаю, що не можна всіх міряти своєю міркою. Люди різні. Треба розуміти індивідуальність і характер партнера. Повинно бути взаєморозуміння. Інакше це не робота - це деспотизм. Я проти такого. У роботі завжди з кимось легше, з ким-то складніше. Так і в житті. Є приятелі, є знайомі, а є близькі друзі.

В одному інтерв'ю Галина Короткевич згадує про нещасний випадок на виставі «Мільйонерка». Її партнером був молодий актор, майбутній поет Ілля Рєзнік. За п'єсою темпераментна мільйонерка «дає йому під дих» так, що він валиться їй на плече. Їй, маленькою і тендітною, потрібно було обійти всю сцену по колу в пошуках місця, куди б вона могла скинути «тіло». Звільняючись від важкої ноші, Короткевич різко опустила плече. Резник впав, потягнувши за собою актрису. І коліном роздробив їй палець. Бризнула кров, біль була неймовірна. Довелося опустити завісу. Викликали «швидку». Після накладення швів Короткевич дограла спектакль. З того часу на долоні залишився шрам. Але розповідаючи цю давню історію, Галина Петрівна додає: «Іллюша був не винен».

Грають всі!

- Ваша сім'я завжди відрізнялася талантами. Бабуся була зайнята в спектаклях аматорських театрів, мама - в опереті, дідусь грав на органі, батько - на скрипці. А ваша донька Ірина та онука Катя? Чи проходять у вас в будинку сімейні художні ради?

- Так, дідусь був дуже музичним. Папа, прекрасний музикант, в складний час був змушений працювати в ресторані. Дочка - заслужена артистка Росії Ірина Конопацький, актриса театру Балтійський Будинок, у неї є дуже цікаві роботи.

А ось внучка Катя закінчила школу і поступила на філфак. Вона грає на фортепіано, правда, вчилася не для того, щоб стати музикантом, а щоб долучитися до музики. Катя пише дуже хороші філософські вірші. Не сумніваюся, що вона піде по цьому шляху.

Коли була ще жива мама, існували реперткоми. Всі їх боялися, а я - ні, хоча була молода. У реперткомах сиділи жінки, від їх смаків і особистих пристрастей залежало багато. Ці люди грали значну роль в житті театрів. Але їхня думка мене не цікавило. А ось якщо в залі сиділа мама - її оцінка для мене вже була критерієм.

Вона була моїм найсерйознішим критиком, дуже творчим. Хоча працювала артисткою оперети. Вона каскадний актриса. Її знали в творчому світі, добре до неї ставилися. Мама приходила до нас в театр на здачу вистави, а потім вдома йшов дуже цікавий розбір, з дуже слушними порадами, поправками та зауваженнями. Незважаючи на материнські почуття, незважаючи ні на що. Вона була в цьому відношенні відверта і прямолінійна.

Мати завжди була для Галини авторитетом. Знаючи атмосферу театру, вона намагалася прищепити дочки свої моральні принципи. Казала: «Щоб стати справжньою актрисою, потрібно зі своєї душі і свого лексикону викинути слово« заздрість ».

- Як в цьому плані складаються ваші відносини з дочкою?

- З самої Іриною нормально. Я її театр не дуже люблю. Їх директора більше цікавлять антрепризи, ніж своя трупа. А там є дуже хороші актори. Але до них весь час їздять гастролери з Риги, Таллінна, з інших міст.

- Ви погано ставитеся до антрепризах?

- Я не можу погано ставитися до антрепризах. Обмін - це те, що може бути цікаво, корисно і добре. Але справа в тому, що треба знати міру в усьому. І тоді буде користь. Не можна забувати про свій театр.

- Що ви думаєте про перспективи репертуарних театрів? Чи згодні з тим, що, хоча говорять про кризу театру, кризи немає?

- Драматичні театри, з моєї точки зору, потроху згасають. Складно філософствувати на ці теми - я робоча конячка. Зараз граю дві вистави. Вони відвідуються дуже добре. Ми їздимо на гастролі, до нас приїжджають ...

Танці на Дорозі життя

- Ваша мама хотіла бачити вас танцівницею, ви займалися хореографією. І все ж пішли в театральне училище ...

- Я хотіла танцювати. Тоді молоді, талановиті надходили в різні гуртки: драматичні, оперні, хореографічні, естрадні. При Палаці ім. Кірова був чудовий хореографічний гурток. Їм керував Борис Олександрович Фенстер. У звітному концерті на сцені філармонії я танцювала два танці - один на пальцях, другий характерний. У «Ленінградській правді» був хороший відгук з моєю фотографією. Фенстер вважав, що я повинна вчитися далі і можу зробити кар'єру.

Пам'ятаю, прийшла на зустріч з ним на Невський, в Катерининський садок, де пам'ятник Катерині Великій, а недалеко хореографічне училище ім. Ваганової. Фенстер сказав: «Галя, я йду за морозивом, а ти посидь подумай - хореографічне училище поруч. Вирішується твоя доля ».

Я сиділа-сиділа і раптом заплакала. Він повернувся, і я сказала: «Не піду в хореографічне училище. Я люблю танцювати, але хочу все життя грати Попелюшок. Я не зможу тільки танцювати ».

- На початку війни вас взяли в бригаду ДКА. Чи можна сказати, що танець врятував життя вам і вашій мамі - адже в вашому домі №11 на Невському проспекті були страшні не так обстріли, як голод і холод? ..

- Непарна сторона Невського обстрілювалася менше парної. І сьогодні збереглася попереджувальний напис: «Громадяни! При артобстрілі ця сторона вулиці найнебезпечніша ».

- Чи сниться вам Дорога життя або потроху відійшло?

- Війна ніколи не йде з мого життя. Мені дуже пощастило. Доля чи Бог, чи все разом, але люди просто так врятували життя мені, мамі, тітці і бабусі. Мені вдавалося з фронту через шоферів, що їздять в Ленінград, передавати додому якусь їжу - булочку, трохи цукру, шматочок шоколаду.

По-моєму, солдати-водії і від себе їм щось додавали. Намагалися пригостити нас, ніж могли. Одного разу мені подарували шоколадку. Я відламала шматочок, а решту попросила передати рідним. Шофер, який відвіз шоколад, застав маму вмираючої. Тоді він сховав її в порожню цистерну від бензину і привіз до мене на фронт, хоча у неї не було евакодокументов. Це врятувало мамі життя. Я влаштувала її в частину друкаркою.

Стільки добрих людей залишили слід у моєму житті! Я нічим не могла розрахуватися за їх доброту - тільки моїми концертами. Ми дали на фронті більше двох тисяч концертів.

На початку війни при Будинку Червоної армії була сформована фронтова бригада, в яку набрали студентів-старшокурсників театрального вузу. Наймолодша в бригаді дев'ятнадцятирічна Галя була лише студенткою 1-го курсу, але її взяли в танцювальну групу. Концерти давали по всій лінії оборони Ленінграда: Ладога, Пулковські висоти, Іжора, Синявино. Навіть взимку артисти виходили на імпровізовану сцену в концертних нарядах.

Концерт влаштовували зазвичай в обідню перерву ... німців. Знали, що у відведені німцям на обід 40 хвилин обстрілу не буде. Хоча під Іжорою одного разу ледве встигли сховатися в бліндаж.

Незважаючи на другу стадію дистрофії, Галина Короткевич відмовлялася евакуюватися в тил і продовжувала танцювати. У актриси, нагородженої за оборону Ленінграда, є незвичайна медаль: «Учасник Дороги життя». До сих пір 27 січня - День зняття блокади для Короткевич особливий. Ось тільки про феєрверки актриса говорить: «Краще б ці гроші витратили на старих».

Кіно, поезія і театр

- Кіно вас не дуже балував - всього 9 фільмів. Але зате перший же - «Весна в Москві» - відразу зробив вас знаменитої і популярної. Сценарій Гусєва був написаний у віршах. Комфортно було грати «прозові» епізоди, вимовляючи римовані рядки? Чи читали ви коли-небудь вірші зі сцени на творчих концертах?

- Зі сцени віршів читати не доводилося. І в театрі, і на творчих зустрічах йдуть розмови, ілюстрації з вистав. До віршів справа не доходить.

Хоча я дуже люблю поезію. Зараз займаюся віршами Ігоря Северяніна, хочу зробити цілий цикл. Це буде в моєму житті перший досвід.

- Яка манера читання віршів вам ближче: Демидової, яка читає відсторонено, або Козакова та Юрського з їх акторської манерою?

- Якщо все смакові зроблено чисто, має право на життя і те й інше. Головне, щоб було художньо повноцінно. Будь-яка творчість має право на існування, якщо воно гріє душу, живить розум. Якщо в ньому є душа і зміст. Але все-таки я актриса, і мені ближче акторська інтерпретація. Я відстороненої бути не вмію.

- У театрі «Весну в Москві» ставив Микола Акімов, а фільм вийшов в режисурі Йосипа Хейфіца і Надії Кошеверової. Чи багато довелося в собі «ламати»? Різна специфіка, різні режисери ...

- Микола Павлович був делікатна людина, як і Кошеверова, його перша дружина. Але фільм робив Хейфиц, і він цілком хейфіцевскій.

-А в самій ролі щось довелося міняти?

- Звичайно. Я все ж актриса театру, а кіношна специфіка виконання не має нічого спільного з театральною. Але фільм користувався неймовірним успіхом! У мене були тисячі листів після цього фільму.

- Ви з Акімовим працювали тільки в театрі Ленсовета?

- У ті роки Акімов був ізгоєм. Але коли Миколі Павловичу дозволили керувати нашим театром, він першим поставив спектакль «Весна в Москві», що мав грандіозний успіх. І я грала в ньому. А коли вийшов фільм, він підняв і театр.

Після цього Акімов поставив такі чудові вистави, як «Тіні» Салтикова-Щедріна і «Дело» Сухово-Кобиліна. Вони мали колосальний успіх. І театр з Миколою Павловичем став звучати. У нас була дивовижна творча атмосфера, розкрилися чудові актори: Бубликів, Дмитрієв, Кондратьєва, Абрамов, ряд інших.

- І все ж ви перейшли в театр ім. Коміссаржевської.

- Для мене неможливо відокремити його від театру Ленсовета - тоді Нового. Мене туди прийняв мій педагог Борис Михайлович Сушкевич. Я там зіграла багато цікавих класичних ролей.

- З ким було простіше працювати - з Миколою Акімовим в Ленсовета або з Рубеном Агамірзяном в театрі Коміссаржевської? В одному інтерв'ю ви сказали про нього багато теплих слів, але ж Агамирзян 10 років тримав вас на прохідних ролях, зняв з репертуару вашу «мільйонерки».

- Акімов і Агамирзян дуже різні люди і режисери. Рубен Сергійович мене не відразу прийняв. У мене зберігається його лист, де він просить вибачення за ті 10 років, коли я нічого цікавого не грала. У той період я працювала в основному в творчих вечорах і на концертах.

- У театрі Коміссаржевської ви працюєте майже 45 років. Чи не пішли навіть в лихі для вас десятиліття. Чим він привабливий для вас? Що це - консервативність, патріотизм?

- Мене тримала доля. Ніхто з нас сам вибрати театр не може. Скрізь своя режисура, своя дирекція, своя трупа.

Правда, мене запрошували в Москву, в театри Вахтангова і Радянської Армії, але я б не змогла жити без свого міста. Я з ним пов'язана всіма своїми коренями ... І війною.

Визнання і звання

- Що таке успіх? Що його визначає? Чи може успіх бути абсолютним?

- У жодному мистецтві не можна досягти абсолютного успіху. Все сприймається індивідуально. Комусь подобаються блондинки, комусь - брюнетки. Кому-то грецькі носи, кому-то - кирпаті. Але якщо тебе на вулиці зупиняють і кажуть «спасибі» за таку-то роль, значить, вона успішна. Це благодать. Значить, ти не дарма працював.

А абсолютного успіху не буває. Всі ролі не можуть бути однаково успішними. І маленька роль може бути шалено яскравою. Одну свою героїню любиш більше, іншу менше. Нору я любила шалено, Епіфанія - менше. А Лідочка мені взагалі не подобалася, я в ній довго шукала, за що б зачепитися. Вона нецікаво виписана, але завдяки Акімову роль вийшла. Я люблю яскраві характери.

- Ви народна артистка з 1974 р Володар «Золотого софіта» і ордена «Знак пошани». Як ви ставитеся до звань і нагород?

- Звання та нагороди - це тільки шлейф. Але сказати, що це неприємно, що на це наплювати, буде кокетством і ханжеством. Приємно, коли тебе називають і вручають тобі нагороду. І це має значення для театру.

Я вдячна за успіх глядачам. Вдячна долі за те, що дивом залишилася жива під час війни. Після війни я вірю в долю. Так склалося, що, перебуваючи на одному щаблі життя і смерті, я вижила. Дякую людям за все добро, яке отримала від них ...

Я глянула на годинник в холі готелю - половина першого ночі! Задала питань в чотири рази більше, ніж можна зробити страв з однієї курки. Збираю піднесені Галині Петрівні букети, щоб допомогти віднести їх в номер. «Обережно, - просить Галина Петрівна, - не сломайте гладіолуси. Я їх хочу довезти до Петербурга. Це улюблені квіти моєї мами ... »

Ми надаємо таку послугу, як чистка каналізації за дуже привабливими цінами. Більш детально ознайомитися з інформацією ви зможете на kanal-servis.com.ua. Вас це зацікавить. Ми вас чекаємо.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Чи була серед них рівновелика Норі?
Скільки років ви грали Нору?
З віком змінювалися ви, а змінювалася ваша Нора?
Ваша нинішня героїня - це постаріла, але як і раніше деспотична Епіфанія?
Давно ви перейшли на вікові ролі?
Чи було це сумно або цікаво - з'явилася можливість розкритися по-новому?
Ви релігійні?
Що значить релігійність?
Що таке Бог?
Як з ним працюється?