Система освіти в Японії в 2019 році: плюси і мінуси

  1. Японська система освіти
  2. Дошкільне навчання: ясла і дитячий сад
  3. Шкільна освіта
  4. Молодша, або початкова, школа в Японії
  5. Середня школа в Японії
  6. Старша школа в Японії
  7. Школа при посольстві Росії в Японії
  8. Отримання вищої освіти
  9. Освіта для мігрантів з СНД
  10. Як вчинити в японський вуз
  11. Документи для вступу
  12. Продовження японської візи
  13. Список основних вузів
  14. Японські мовні школи
  15. Вартість освіти в Японії
  16. Гранти та стипендії іноземцям
  17. Плюси і мінуси навчання в Японії
  18. Імміграція для студентів

Японія вважається однією з найрозвиненіших країн світу. Дійсно, вона займає третє місце за масштабами промислового виробництва і ВВП; тут найвища тривалість життя. Фабрики, клініки, курорти, а також школи та університети Японії щорічно входять до світових рейтингів. Тому багато вихідців з СНД хотіли б отримати освіту в Японії. Про те, як проходить процес навчання в цій країні, чи складно вступити в японський вуз і чи може іноземець розраховувати на кар'єрне зростання після отримання освіти в цій країні, і піде мова далі. Японія вважається однією з найрозвиненіших країн світу

  • Гранти та стипендії іноземцям
  • Плюси і мінуси навчання в Японії
  • Імміграція для студентів
  • Навчання в Японії. Навчальна віза. Виїхати до Японії назавжди: Відео

Японська система освіти

Як і в більшості держав, освіта в Японії ділиться на дошкільну, шкільну і вищу. Після закінчення вузу можна продовжити навчання - вступити до аспірантури, а потім в докторантуру. Однак варто врахувати, що в Японії з населенням 127 млн ​​жителів всього 2,8 млн студентів, що майже в три рази менше, ніж, наприклад, в Росії, де населення на 20 млн більше. Тому надходження в японський вуз вимагає величезних старань і, зрозуміло, фінансових витрат.

Щоб в подальшому «влаштуватися» в житті, діти привчаються до постійного розумової та фізичної праці вже з початкової школи. Починаючи з 4-го класу (після досягнення 10-річного віку) школярі в Японії складають іспити, оскільки з класу в клас учнів автоматично не перекладають. Тому щоб успішно просуватися по шкільній «кар'єрних» сходах, діти намагаються регулярно відвідувати центри додаткової освіти - так звані дзюку. Багато школярів і студенти також проходять дистанційне навчання.

Дошкільне навчання: ясла і дитячий сад

Дошкільна освіта в Японії до трьох років не є обов'язковим. Дитячі садки, переважно приватні, діляться на так звані санкціоновані, які відповідають найвищим освітнім стандартам, і несанкціоновані. У перших, як не дивно, плата за навчання менше, так як вони активно підтримуються державою та місцевою владою, тому черги в них величезні.

Залежно від віку дитини дошкільні заклади діляться на два типи: хоікуен (ясла) - для дітей з 10 місяців до трьох років та yoчіен (дитячий садок) - для дітей від трьох до шести років. Щоб віддати малюка в хоікуен, батькам необхідно подати документи, що свідчать про те, що вони не можуть займатися з малюком вдома. Це може бути довідка з місця роботи або підтвердження важкого захворювання батька або матері.

YOчіен - обов'язковий етап навчання дитини, тому деякі дитсадки створюються при школах і навіть вузах.

Японські діти з ранніх років «визначаються» з майбутньою професією. Тому якщо потенційних мігрантів зацікавило, наприклад, навчання дітей малюванню в Японії, їм потрібно постаратися визначити своє чадо в елітний дитячий сад з творчою програмою. Щоб вступити в такий yoчіен, дітям доведеться здавати міні-іспити, а батькам - щедро оплачувати навчання (звичайний дитячий садок обійдеться в 100-300 $, а елітний - в 1500 $ в місяць, не рахуючи плати за екскурсії).

Шкільна освіта

Система шкільної освіти в Японії має на увазі розподіл процесу навчання на три етапи. Такий поділ звично для вихідців з країн СНД. Японські діти з 6-7 і до 17-18 років повинні відучитися в трьох «школах»:

  • початкової;
  • середньої;
  • старшій (формально її відвідування не обов'язково, але після середньої школи йдуть лише 6% учнів).

Загальноосвітня програма розрахована на 12 років. Скільки класів в школі належить закінчити учневі, залежить від його власного рішення. Наприклад, якщо підліток вирішив не вступати до старшу школу і продовжити навчання в коледжі, йому потрібно закінчити всього 9 класів (тобто провчитися 6 років в початковій школі і 3 роки в середній). Тому нескладно підрахувати, у скільки років закінчують школу японські школярі: якщо вони відучилися 12 класів, то в 17 або 18 років. Ті ж учні, які пішли в місцеві коледжі або училища, до 18 років вже отримають диплом.

Говорячи про те, як влаштовані школи в Японії, слід зазначити, що навчальний рік тут розділений на триместри і починається 1 квітня, до чого мігрантам звикнути важкувато. Ще одна «дивина»: щороку у дитини змінюються однокласники і вчителі. Японці вважають, що постійні «перетасовки» всередині груп допомагають школярам соціалізуватися і краще знаходити спільну мову з новими людьми. А ось канікули не стануть для жителів СНД чимось незвичайним - діти тут відпочивають взимку, навесні і найдовше влітку, а навчаються з понеділка по п'ятницю (в деяких школах включаючи і суботу).

Молодша, або початкова, школа в Японії

Початкова, або молодша школа ознайомлює дітей з базовими дисциплінами. Список обов'язкових для всіх предметів такий:

  • японська мова;
  • чистописання;
  • математика;
  • музика;
  • світова художня культура;
  • фізкультура;
  • ОБЖ;
  • працю.

Діти-інваліди можуть отримувати інклюзивну освіту в початковій школі, тобто освоювати програму разом з фізично здоровими учнями. При бажанні батьки можуть віддати особливої ​​дитини в спеціалізований заклад. У таких навчальних закладах школярі можуть вивчати всі що завгодно - від світської етики до загальної теорії здоров'я.

Вартість такого навчання складе приблизно стільки ж, скільки і в будь-якій приватній школі - близько 3 500 $ в рік, не рахуючи вступного внеску (до 1 800 $) і витрат на екскурсії і підручники. Вартість такого навчання складе приблизно стільки ж, скільки і в будь-якій приватній школі - близько 3 500 $ в рік, не рахуючи вступного внеску (до 1 800 $) і витрат на екскурсії і підручники

Середня школа в Японії

Середня школа - з 7 по 9 клас - доступна для тих, хто успішно склав випускні іспити. Це не означає, що учня, який не зумів набрати мінімально необхідну кількість балів, після 7-го або 8-го класу виключать зі школи - в більшості випадків йому просто доведеться змінити навчальний заклад на менш престижне. А це означає, що доведеться пристосовуватися до нової програми, яку кожна школа в Японії вибирає самостійно.

У середній школі для вивчення додаються нові гуманітарні та природничі науки, а також оволодіння грою на музичному інструменті. Невипадково багатьох хлопців в цей час починає цікавити саме музична школа, особливо популярні школи Yamaha. Місцеві репетитори займаються підготовкою не тільки музикантів, але і акторів, правда, варто це дорого - близько 53 $ за одне заняття в престижному закладі.

Також в середній школі впритул починається робота з обдарованими дітьми. Для дітей 13-15 років працює безліч гуртків або клубів за інтересами (Букаціте), вартість занять в яких в середньому становить 30 $ на місяць. Найпопулярніші напрямки:

  • спорт (особливо бойові мистецтва і бейсбол);
  • програмування;
  • кіно;
  • Світлина;
  • ікебана (мистецтво складання букетів).

Старша школа в Японії

Говорячи про те, в якому віці надходять в старшу школу в Японії, нагадаємо: це відбувається в основному в 14-15 років. До цього часу школярі встигають здати кілька іспитів, обзавестися друзями в клубах за інтересами та, звичайно ж, визначитися з майбутньою професією. Виходячи з переліку улюблених предметів, підліткам належить вибрати спеціалізацію - гуманітарну або природничо, а також додаткові предмети, вивчення яких знадобиться для вступу до вузу. Такими дисциплінами можуть бути:

  • економіка (поглиблене вивчення);
  • агрономія;
  • медицина;
  • іноземна мова.

Як уже зазначалося, близько 6% японців після закінчення середньої школи йдуть вчитися в коледжі. Професії, які можна отримати в даних навчальних закладах, добре знайомі жителям СНД: це перукар, кухар, електрик і т.д. Середня вартість навчання в коледжі - 7 000 $ в рік, причому найдорожче навчатися на кулінара.

Школа при посольстві Росії в Японії

Російськомовні мігранти з країн СНД, які побоюються, що їхні діти не впораються з підвищеним навантаженням в японській школі, можуть зацікавитися тим, як працює російська школа при посольстві в Японії. Існує думка, що прийняти в цей заклад можуть тільки дітей посольських працівників, але це не зовсім так. У цю школу можна потрапити за попереднім записом. Однак вартість навчання тут досить висока, але ще дорожче обійдеться оренда житла. Оскільки школа розташована в престижному районі Токіо, зняти квартиру тут можна не менше ніж за 1 300 $ у місяць.

Є й інший спосіб отримання російськомовним дитиною освіти в Японії: жителям СНД є навчання по обміну для школярів. У подібних програмах можуть брати участь підлітки 15-18 років. Тривалість програми - 12 місяців, вартість участі в ній - 9 100 $. Організацією навчання і пошуком сімей для проживання займається в тому числі і школа при посольстві РФ. Є й інший спосіб отримання російськомовним дитиною освіти в Японії: жителям СНД є навчання по обміну для школярів

Отримання вищої освіти

Оскільки 94% учнів планують вступ до вузу, складається враження, що в Японії існує обов'язкове вищу освіту. Насправді це не так, але дуже близько до істини. У країні налічується величезна кількість вузів - 728, при цьому конкурс в найбільш престижних з них позамежний - від 20 до 200 чоловік на місце.

Освіта в Японії для іноземців є на конкурсній основі. Крім того, потенційний студент обов'язково повинен пройти підготовчі курси, щоб отримати кваліфікаційний диплом про знання японської мови. Документ повинен бути завірений Всеяпонської Асоціацією педагогів і затверджений Міністерством освіти.

Однак поїхати за кордон на курси варто не тільки для того, щоб «підтягти» мову, а й дізнатися особливості навчання в університетах Японії. Справа в тому, що тут немає обов'язкових для відвідування лекцій або семінарів - студент лише повинен набрати 125-150 так званих залікових одиниць, причому здача одного заліку або іспиту прирівнюється до 1-2 одиницям. Таким чином, за 4-6 років навчання студент повинен вибрати цікавлять предмети і освоїти їх. Списувати на іспитах суворо заборонено - за це студент позбавляється всіх залікових одиниць і виключається з вузу, причому витрачені кошти не відшкодовуються.

Освіта для мігрантів з СНД

У більшості вузів викладання ведеться на японській мові . Так що якщо вас цікавить, наприклад, навчання для казахстанців, не варто розраховувати, що за кордоном ви зможете висловлюватися рідною мовою. Японія - вкрай закрита країна, і вихідців з СНД там дуже мало (не більше 40 000 чоловік на всю країну).

Навчання для українців в Японії передбачає такий алгоритм: спочатку ви удосконалюєте мову, закінчуєте підготовчі курси і тільки потім подаєте документи до вузу. Ці правила актуальні як для майбутніх бакалаврів, так і для аспірантів.

Захист диплома / дисертації на будь-якому з європейських мов допускається у виняткових випадках.

Втім, в деяких випадках все ж можна отримати освіту в Японії англійською мовою. В основному це відбувається в філіях вузів США, що розмістилися на території Японії (наприклад, Sophia University). Крім того, в деяких вузах англійською можна пройти вступну співбесіду, однак навчання буде проходити на японському.

Як вчинити в японський вуз

Перше, що потрібно зробити перед надходженням - накопичити достатню кількість грошей, так як окупити витрати на навчання, паралельно працюючи і навчаючись, не вийде. Варіантів, як безкоштовно поїхати вчитися до Японії, вкрай мало: гранти на бюджетні місця виграють не більше 200 чоловік в рік, а студентів (причому тільки місцевих, тобто японських громадян) тут понад 2,8 млн.

Крім того, як уже говорилося, потрібно пройти підготовчі курси тривалістю хоча б два семестри, причому бажано в самій Японії, а потім зайнятися підготовкою документів.

Постарайтеся відразу визначитися з тим, чи маєте ви намір потім продовжити навчання в магістратурі, так як можливостей перейти з одного вузу в інший після надходження практично немає. Також заручитися доказом того, що на батьківщині ви відучилися не менше 12 років (для жителів СНД це зазвичай школа плюс перший курс університету), і сміливо подавайте документи! Постарайтеся відразу визначитися з тим, чи маєте ви намір потім продовжити навчання в магістратурі, так як можливостей перейти з одного вузу в інший після надходження практично немає

Якщо вам більше 18 років і у вас немає проблем з оформленням візи (судимостей, небезпечних захворювань і т. Д.), Вам дозволять здати загальні для всіх іноземців іспити, а саме:

  • загальноосвітній іспит з гуманітарного або природничо напрямку;
  • тест на знання японської;
  • вступні внутрішні іспити;
  • співбесіду.

Студентська віза в Японію оформляється в посольстві або візовому центрі в тому випадку, якщо у вас на руках є запрошення хоча б одного з японських вузів. Також для отримання візи потрібна ще одна найважливіша папір - так званий сертифікат Міністерства юстиції Японії. Даний документ належить мати кожному, хто планує затриматися в країні на термін понад 90 днів, оскільки в ньому міститься інформація про статус приїжджого (в даному випадку про те, що мігрант є студентом мовної школи або вузу).

Документи для вступу

Щоб претендувати на отримання запрошення від гаранта, потрібно заздалегідь надіслати документи до приймальної комісії мовної школи або вузу. Не забувайте, що навчальний рік в Японії починається 1 квітня, і якщо документи йдуть звичайної, а не електронною поштою, потрібно передбачити ще 20-30 днів на пересилку. У пакет входять наступні папери:

  • Заява;
  • автобіографічний нарис;
  • шкільний атестат;
  • диплом коледжу або виписка про закінчення першого курсу вузу (для тих, кому потрібно «набрати» 12 років навчання);
  • рекомендація від педагога, що навчався абітурієнта японської мови;
  • довідка про відсутність небезпечних захворювань (ВІЛ / СНІД, туберкульоз);
  • фотографії (вимоги залежать від установи);
  • копія закордонного паспорта ;
  • спонсорський лист і / або виписка з банківського рахунку.

Престижні вузи, особливо медичні університети, можуть зажадати від вступників додаткові документи. Так, якщо деякі лекції в інституті читаються англійською, будуть потрібні сертифікати TOEFL та / або IELTS. Подробиці про умови вступу слід дізнаватися на офіційних сайтах цікавлять вас університетів.

Продовження японської візи

Студентські візи продовжуються або кожні 6 місяців, або один раз на рік - зазвичай в березні-квітні, оскільки саме в цей час починається навчальний рік. Оформляти документи на продовження можуть як приїжджі, які навчаються в мовних школах (але не більше двох років поспіль), так і студенти вузів і коледжів. Якщо людина вступив до університету, але ще не дуже впевнено володіє японською, він може продовжити відвідування мовної школи паралельно з основним навчанням. Така ж практика застосовується і для тих, хто вирішив продовжити навчання в аспірантурі та отримати науковий ступінь.

Вас цікавить магістратура для росіян, українців і вихідців з інших країн СНД? Тоді вам доведеться скласти іспит на знання мови, іспит на вступ до університету, закінчити японський вуз або підтвердити диплом, отриманий на батьківщині, відучитися півроку або рік, продовжити візу - і спокійно продовжувати вчитися далі протягом 6 років (саме такий період навчання в магістратурі в Японії), періодично продовжуючи дозвіл на перебування в країні.

Список основних вузів

Як вже говорилося, в Японії величезна кількість вузів. При цьому найбільшою популярністю користуються навчальні заклади, що входять до міжнародних рейтингів, такі як QS і USNews. Якщо ви хочете вчитися в найкращому університеті Японії і готові здавати всі тести з коефіцієнтом 95%, є сенс подати документи до ВНЗ, зазначені в наведеній нижче таблиці.

Назва університету Офіційний сайт Загальна інформація Токійській університет http://www.u-tokyo.ac.jp/ У світовіх рейтингах факультеті Токійського університету поступаються только американский и англійськім; найбільш престижні професії - юрист и філолог. 30 000 студентів, в тому чіслі 2 100 іноземних. Серед випускників - лауреати Нобелівської премії з літератури и прем'єр-міністри Японії. Університет Teikyo (Токіо) http://www.teikyo-u.ac.jp/ Вуз Заснований в 1966 году и на Сейчас проводити набір на 10 факультетів и 30 напрямків спеціальної подготовки. При університеті працює Школа медицини. Є власний науково-дослідний центр, програми Фінансової ПІДТРИМКИ студентів. Осакский університет http://www.osaka-u.ac.jp/ Один з найбільшіх вузів Японії. Як и інші університети в Осаці, дуже престижний навчальний заклад. 11 факультетів, 12 000 студентів, 8 000 аспірантів, в тому чіслі 1 500 іноземних. Бібліотека, яка містіть понад 2,2 млн наукових видань та навчальна посібніків. Філії в США, Нідерландах и Таїланді. Наґойський університет http://www.nagoya-university.uz/ Інтернаціональній університет: безліч пріїжджіх студентів, в основному з Китаю, Кореї, В'єтнаму, Узбекистану. Підготовка до того, что сделать кар'єру в міжнародніх компаніях. 9 факультетів, можлівість вівчітіся на педагога, інженера, фахівця Із сільського господарства.

Японські мовні школи

Як вже позначають, податі заяву до вишу можна, только после навчання на підготовчіх курсах (Не менше двох семестрів). Для цього деякі абітурієнти користуються дистанційними програмами, але все ж в більшості випадків майбутні студенти вчаться в самій Японії. В цьому випадку при оформленні візи гарантом, що видає запрошення, стає адміністратор мовної школи. Подібні освітні установи є у всіх великих містах Японії:

  • Токіо;
  • Фукуока;
  • Кобі;
  • Саппоро;
  • Йокогама.

Дані школи дають можливість познайомитися з такими ж іноземцями, які прагнуть вивчити японську мову, і заручитися підтримкою викладачів (майже всі педагоги висловлюються англійською). Вартість навчання складає від 2 000 $ за семестр.

Вартість освіти в Японії

Вартість освіти в Японії - одне з найсерйозніших перешкод на шляху до його отримання. Державні вузи, які займаються підготовкою висококваліфікованих фахівців (наприклад, лікарів), беруть зі студентів близько 31 200 $ за шість років навчання. А ось навчання в приватному вузі буде коштувати чи не в 20 разів дорожче - близько 268 100 $. Тому місцеві студенти рідко «завалюють» іспити. Навчання зазвичай оплачують батьки, і діти не можуть дозволити собі завдати такої шкоди сімейному бюджету.

Однак те, скільки коштує навчання в Японії, - не основна перешкода. Не варто забувати про непрямі витрати, які не вдасться покрити, навіть вигравши стипендію або грант. Іноземному студенту, зокрема, доведеться розщедритися на:

  • кімнату в гуртожитку (до 40 $ в місяць);
  • на оренду квартири (до 1 300 $ у місяць) - при відсутності місць в гуртожитку;
  • продукти, предмети гігієни (до 715 $ в місяць);
  • проїзні квитки;
  • підручники, зошити та інші матеріали для навчання та роботи.

кімнату в гуртожитку (до 40 $ в місяць);   на оренду квартири (до 1 300 $ у місяць) - при відсутності місць в гуртожитку;   продукти, предмети гігієни (до 715 $ в місяць);   проїзні квитки;   підручники, зошити та інші матеріали для навчання та роботи

Гранти та стипендії іноземцям

Успішні студенти з числа приїжджих з країн СНД можуть отримувати стипендії та гранти на навчання в Японії. Правда, скористатися подібними програмами вдається лише 20% майбутніх бакалаврів - вони отримують до 360 $ в місяць. Аспіранти можуть виручити більше - до 800 $ в місяць, але навіть ця сума не покриє і половини витрат на навчання, в тому числі непрямих.

Правда, приємні бонуси для успішних студентів не завжди виражаються в грошовому еквіваленті. Багато коледжів і ВНЗ пропонують гарантоване працевлаштування випускників в Японії. З огляду на те, що в державі прийнято влаштовуватися на роботу раз і назавжди, уклавши довічний контракт, це дуже цінний бонус.

Плюси і мінуси навчання в Японії

У кожного явища є свої переваги і недоліки. Підводячи підсумки, можна сказати, що вчитися в Японії дуже заманливо. Незважаючи на всі труднощі, абітурієнта не може не радувати, що:

  • в Японії найвища якість освіти - саме в цій країні навчалося безліч Нобелівських лауреатів, в основному з хімії та фізики;
  • японський диплом відкриє перед випускником двері практично будь-якої великої міжнародної компанії;
  • електронне навчання в Японії є навіть для людей з обмеженими можливостями;
  • японська влада щорічно виділяють близько 130 млрд $ на наукові дослідження, так що ініціативи не залишаться без уваги.

Однак тим, хто не готовий до фізичних і емоційних перевантажень, вчитися в Японії буде дуже складно. Крім того, як було сказано вище, отримання освіти вимагає значних грошових витрат. Тому переїжджати в Японію і вступати до вузу слід тільки в тому випадку, якщо ви хочете приєднатися до сім'ї, вже живе в цій державі, або плануєте будувати кар'єру в найбільших компаніях.

Імміграція для студентів

Хочете отримати освіту в японському ВНЗ і таким чином закріпитися в країні? Зробити це складно, але можливо. Щоб отримати ПМЖ і згодом претендувати на отримання громадянства, бажано почати пошуки роботи, ще будучи студентом. Але пам'ятайте: за японськими законами людина, зарахований до вузу, має право працювати не більше чотирьох годин на добу.

Втім, поєднувати навчання і роботу в Японії дуже складно. Так що є інший шлях: отримавши диплом або вигравши сертифікат, можна відразу ж влаштуватися в яку-небудь компанію стажистом. При цьому буде краще, якщо ви вже є висококваліфікованим фахівцем і маєте досвід роботи.

Навчання в Японії. Навчальна віза. Виїхати до Японії назавжди: Відео

Вас цікавить магістратура для росіян, українців і вихідців з інших країн СНД?