Системно-векторна психологія. Проблема вибору майбутньої професії: як не зробити помилку?

  1. Проблема вибору професії для підлітка
  2. Вибір майбутньої професії
  3. Правильна методика вибору професії

Закінчення перехідного віку і вступ у доросле життя - дуже важливий період в житті будь-якої людини. У цей момент все складається в одну гору: гормони зашкалюють, випускні іспити, велика відповідальність. І на тлі цього необхідно прийняти одне з найважливіших рішень у житті сучасної людини - вибір майбутньої професії. Батьки, друзі, вчителі, інтернет - починається активний пошук ідеального варіанту, який би підійшов за всіма параметрами. Але, не дивлячись на настільки ретельний підхід, багато в майбутньому незадоволені своїм вибором спеціальності. Невже цього не можна уникнути? Можна, можливо! Тільки потрібно знати основи вибору професії.

Тільки потрібно знати основи вибору професії

Нещодавно в Україні одна з бірж праці в інтернеті провела опитування серед батьків. Їм запропонували відзначити один або кілька критеріїв, на які вони орієнтуються при виборі вищого навчального закладу і майбутньої професії дитини. Ось які результати вийшли. Переважна більшість, 70% тримають у фокусі бажання самої дитини у виборі майбутньої професії, 55% батьків вказали, що наполягають на спеціалізації, яка пізніше принесе дитині належний дохід, 25% спираються на престижність спеціальності, 4% покладаються на удачу - куди вдасться, туди і надійде, а 2% хочуть, щоб їхні діти йшли по їх професійного шляху.

У тому ж самому опитуванні дорослим людям поставили запитання "Якби у Вас була можливість повернутися назад і ще раз вступати до ВНЗ, Ви б вибрали той же ВНЗ і ту ж професію?" Результати призводять в здивування, тільки 35% респондентів сказали, що повторили б свій досвід. 11% погодилися на свою професію, але поміняли б навчальний заклад. Всі інші хотіли б професію змінити, а 2% взагалі відмовилися б від здобуття вищої освіти.

Тільки вдумайтеся в результати проведеного опитування: більше половини наших людей не люблять свою роботу. Вони витратили 5-6 років свого життя на навчання, а ось робота їх за цією спеціальністю потім не влаштовує. І якби була можливість повернутися назад, то більшість з них зробило б інший вибір. Тільки ось мало у кого є можливість поміняти спеціалізацію вже в зрілому віці. Виходить парадокс: під час вибору майбутньої професії щосили хочеться як краще, а в результаті, в дорослому житті часто виходить як завжди.

Цей результат не дивний для людини, знайомого з системно-векторної психологією Юрія Бурлана. Більшість батьків, звичайно, будуть орієнтуватися на бажання самої дитини, але і не менш на свої власні погляди на життя. Якщо батько має звуковий і зоровий вектора, він буде наполягати на інтелектуальному занятті дитини, будь-яку ж іншу роботу не вважатиме цікавою. батько з шкірним вектором, вибираючи професію дитині, буде орієнтуватися на майбутню зарплату. А батько з анальним вектором, підштовхне туди, де буде повага і шана. І, як правило, батьки при цьому будуть в найкращих фарбах описувати свою професію, але дитина почує інформацію по своєму, трансформуючи її під свої вроджені якості. Ось чому так і виходить: все разом вибирали, а результат не завжди хороший - і обрана професія не подобається або не підходить.

Проблема вибору професії для підлітка

Розглянувши приклади з життя різних людей, ми легко зауважимо просту зв'язок між векторальної набором людини і вибором майбутньої професії. Його самого або соціуму, який тисне на підлітка з усіх боків.

Я закінчила сільську школу, 8 клас, в далекому 68-му році відмінницею. Мене ставили в приклад іншим дітям, батьки пишалися мною. І ніхто не здогадувався, що у мене не було улюбленого предмета. Я зубрила напам'ять домашку просто за 5-ку. І все. Коли прийшов час вибирати професію, я просто не знала, що я хочу. Мене приводила в жах сама необхідність вибору. І цей вибір зробила за мене старша сестра, вона в той час вже вчилася в будівельному інституті в місті. Оскільки я була відмінницею, мені не треба було здавати іспити для вступу, і сестра віднесла документи в найпрестижніший і потенційний в той час технікум автоматики і телемеханіки. Так почалася моя навчання на техніка-електрика. Три з половиною роки жаху, жаху і суцільного ганьби.
Я знаю, що деякі люди з теплотою згадують року студентства - у мене все було навпаки. З круглої відмінниці я перетворилася в трієчницею, та й на трійки я мало тягнула. Я не розуміла предмети, не могла їх освоїти. І якщо в школі мені для 5-ки досить було визубрити параграф, то тут - це не допомагало. По-перше, завдань було занадто багато, по-друге, зазубрені знання абсолютно не допомагали вирішувати складні завдання.
Я вчила, зубрила дні і ночі, я дуже мало спала, я не ходила гуляти - тільки іноді їздила до мами, на вихідні. Я хотіла бути гарною, відмінницею, вивчити всі. Але у мене не виходило. Я стала ненавидіти себе. Раптово я зрозуміла, що п'ятірки в школі - це була неправда. Мені їх ставили незаслужено, а так - з потуранням і по заслугах старшої сестри. Мені було соромно. Так соромно і осоружно від самої себе, своєї тупості, що це не можна описати словами. Я закінчила технікум на одні трійки і видерла вкладиш з оцінками, порвав її на дрібні клаптики. До сих пір мене смикає, коли я згадую навчання там. Але найстрашніше, що мені довелося наступні 28 років працювати за фахом ...
З підслуханої ...

Даний приклад з життя дуже добре показує підлітка з анальним вектором. Такі люди ведені і слухняні від природи. Їм важко зробити самостійний вибір, боляче взагалі думати про майбутнє, перервах. Тому з боку вони здаються нерозторопними, нерішучими. І часто вони йдуть туди, куди штовхають їх рідні або соціум. Родичі з шкірним вектором, бачать величезний потенціал в дитині з анальним вектором - адже він відмінник. І підбирають для нього професії престижні, лідерські, модні, все те, що до вподоби самому анального людині. На таких роботах в майбутньому людина з анальним вектором буде відчувати себе незатишно.

Якщо неправильно підібрати майбутню професію підлітку з анальним вектором, то це може вилитися в глобальну проблему всього життя. Така людина буде до пенсії мучитися на ненависній роботі, не в силах що-небудь змінити. Він не може все кинути і піти в нову стезю, перевчити йому дуже складно. Його психічна властивість "доводити все до кінця" просто не дозволить це зробити.

Вибір майбутньої професії

Як часто батьки і вчителі, родичі, друзі і взагалі всі, хто мають вплив на підлітка, керуючись благими намірами, вибирають абсолютно невідповідну майбутню професію.

Сьогодні існує безліч тестів на вибір професії, і більшість з них безкоштовні, але користі від них мало. Результати, отримані на цих тестах, занадто стандартизовані і дають середньостатистичні відповіді, на них зовсім не можна орієнтуватися. Більш того, заповнюючи їх, людина вже приблизно здогадується про результат. Мама сказала, що потрібно йти і на юриста, я і відповідаю так, щоб вийшло, що юриспруденція - моє. А що? Навіть тест підтвердив, це таке самозаспокоєння.

Здавалося б - є вихід: будемо вибирати за бажанням самого підлітка. А адже саме в 16-17 років ще не відбулося становлення людини, фактично, у нього швидше за все ще немає психологічної готовності зробити вибір професії на все життя. Та й взагалі, як підліток може точно знати, чого він хоче, якщо ще просто не уявляє собі, що взагалі є - з чого можна робити цей самий вибір? Про всі професії він знає лише зі слів інших, але ж це не вся, вичерпна інформація.

Звичайно, рідко, але буває і так, що підліток може точно сказати, що він хоче. А адже його вибір може бути абсолютно не потенційним, на думку батьків, тоді починається боротьба, - в якій знову ж дуже рідко виграє саме підліток.

У нашій школі було дивне поділ в 10-11 класах. Клас А - сильний, в ньому навчалися найрозумніші, був з фізико-математичним ухилом. Клас Б був для середнячків і в ньому керівництво школи зробило наголос на біологію. Сильних прилаштовували після школи в політехнічний інститут. А слабких - в медучилище. У 10-11 класі були факультативи та умови вступу були трохи краще, ніж людей з вулиці. У моїй школі в принципі не було класу з гуманітарним ухилом, а я так любила літературу і мови. Виходило - або математик, або медик - третього не дано. І медик - це так, для тупуватих. Ну так вважалося серед нас, підлітків. Звичайно, я була серед сильних. Чи не тому, що я любила математику, а тому що я не могла бути серед слабких - не по моїй натурі.
Якщо з математикою мої стосунки були більш-менш нормальні, то фізика була просто катастрофою. Я сиділа на уроках, ходила на факультативи, але просто нічого не розуміла. НІЧОГО. У прямому сенсі цього слова. Але зізнатися в цьому я не могла нікому. Ну як же так, я ж серед сильних. І я безсовісно списувала, користувалася підказками вчителів, які розуміли, що з мене фізик і математик - як з корови балерина. Якось отримувала 4-ки і в кінці кінців з потураннями таки вступила до політехнічного інституту.
Але коли прийшов час взяти атестат і віднести до вузу, я відмовилася це зробити. Я плакала і говорила, що не зможу вчити спрямують і матан, або як там називаються технічні предмети. Якщо я не розуміла просту фізику в школі, то що зі мною буде в технічному вузі? Я хотіла поступати на філологію, сама, за конкурсом. У важкі 90-ті було непросто вирішити проблему з надходженням. Грошей на хабар в престижний вуз у моїх батьків не було, але не здобувати вищу освіту було просто немислимо. Тому у нас в родині ще з 10-го класу вважалося щастям, що я зможу поза конкурсом, з потураннями надійти в політех. І тут таке від дитини! Адже в ті часи, у мене не було двох шансів і не віднісши документи в поліхети, пролетівши на філологію, я залишалася біля розбитого корита. Але я стояла на своєму. Трапився скандал. Тато з мамою почали тиснути на мене, змушували одуматися, дорікали в необачності. У мене була істерика - я як поранений звіря, загнаний в кут, відстоювала своє право на власний вибір - хоча розуміла, що вони старші за мене і у мене нічого не вийде. Я залізла під стіл, затулила вуха пальцями, билася в конвульсіях, кричала, що я ненавиджу їх і не хочу чути їхні аргументи, орала на все горло, що не піду, не буду вчиться на інженера - краще вже смерть, ніж це. Батьки не на жарт злякалися і відступили. Очевидно тому що вирішили - краще вже дочка без освіти, ніж в божевільні.
І сталося диво - я без хабарів надійшла на філологію і закінчила її з червоним дипломом. Хоча мені було важко вчиться, більшість предметів я любила і кожен новий семестр сприймала із захопленням. У той час, як більшість моїх однокласниць вовком вили в політеху, сходячи з розуму від навантажень. І зараз, коли я іноді проїжджаю біля політеху в моєму місті, я з жахом думаю, що було б зі мною, якби я все-таки пішла туди ...
з підслуханої

Ця історія - швидше виняток, ніж правило. Навіть якщо дитина і звик в сім'ї мати власну думку і до нього прислухаються, рідко який підліток дійсно знає професію та навчальний заклад, де йому сподобається.

Навіть якщо дитина і звик в сім'ї мати власну думку і до нього прислухаються, рідко який підліток дійсно знає професію та навчальний заклад, де йому сподобається

А батьки і родичі роблять стереотипні висновки через поведінку дитини. Наприклад, звуковик з успіхом може займатися, як гуманітарними науками, так і точними. Але йому ще в середній школі можуть говорити "ти - гуманітарій" або "у тебе математичний склад розуму". Але насправді, навколишні повинні м'яко підштовхувати дитину прислухатися до самого себе і поступово навчиться розуміти свій організм, куди його самого тягне.

Сучасні городяни - це люди з декількома векторами, у яких можуть бути різні опори, різна розвиненість векторів. Анально-шкірно-візуально-звуковий підліток може бути і модельєром, і лікарем, і менеджером, і інженером - і кожна з цих професій принесе йому задоволення. Але в той же час він може і не відбутися взагалі ніде.

Математика дуже подобається тим дітям, у яких логічний склад розуму , Шкірним звуковик. Хоча в цій науці непогано для посидючості мати ще й анальний вектор. Історія подобається тим, у кого системно-аналітичний склад розуму , Анальні люди люблять розкладати інформацію по поличках розуму, як книги в бібліотеці. А що може бути більш системним та синхронізованим, ніж історія? Але це зовсім не означає, що такій дитині треба поступати тільки на історичний факультет.

Правильна методика вибору професії

Улюблена робота - це справа, виконуючи яке людина отримує задоволення. Він любить саме процес роботи і отримує справжнє задоволення, коли виконує свою працю, бачить його результат. Якщо задані від природи властивості і тип роботи співпадуть, це дає більше шансів на щасливе життя людини, який робить улюблену справу, та ще й отримує за це зарплату. Причому, як це не дивно, але при такому поєднанні зарплата практично завжди буде високою, а затребуваність на ринку праці грандіозної. І неважливо, вважається ця професія престижної чи ні. Тесляр "золоті руки" може більше забезпечувати свою сім'ю, ніж наприклад, юрист або менеджер, які не люблять свою справу і ходять на роботу лише для галочки, витягав жалюгідне, безрадісне існування.

Обирати майбутню професію необхідно не тільки з предметів в школі, які подобається вивчати. І не по тестах, особливо, безкоштовним в інтернеті. Не можна при радах дітям орієнтуватися виключно на свій досвід, адже дуже часто діти лише зовні схожі на батьків. Також складно буває зробити правильний вибір майбутньої професії, орієнтуючись тільки на бажання підлітка, дезорієнтованого і ще психологічно не дозрілого до такого відповідального кроку. Хоча, звичайно, саме його бажання є тут вирішальними. Потрібно бути йому порадником і помічником, надати всю інформацію, які є можливості, що потрібно робити. Але як брати на себе таку відповідальність - радити?

Відповідь одна - необхідно дуже ретельно розібратися в дитині, його внутрішніх властивостях, заданих від природи. Його бажання, реалізуючи які він буде щасливий. Ці унікальні знання можна отримати на тренінгу по системно-векторної психології Юрія Бурлана . З ними бажання і властивості дитини будуть зрозумілі й очевидні батькам.

знаючи вектора підлітка, ми розуміємо, що перед ним відкривається величезна кількість професій і можливостей. Так йому і самому непогано було б розуміти себе. Наприклад, власникам шкірного вектора, як уже писалося вище, дуже подобається математика в школі. Але надходити на математичний факультет або в інженерію варто поспішати лише в разі наявності звукового вектора, та й то - не завжди. А ось менеджмент підприємств - керівник середньої ланки, - те, що потрібно для кожного людини. Так само він може обрати для себе будь-яку професію, пов'язану з торгівлею, але обов'язково - живу, що вимагає гнучкості, спритності. Дивно, але саме їм підходить і юриспруденція, причому в будь-яких її варіантах. Найкраще, якщо це анально-шкірний людина з опорою на шкіру або рівними опорами. Найгіршими професіями для шкірного людини стануть ті, що вимагають виключно ретельного підходу, посидючості. Відправивши його на бухгалтера, батьки тим самим підсунуть йому страшну свиню - таке навчання, а потім і робота за фахом не принесе очікуваного результату.

І так в кожному векторальної наборі - точно визначивши його і стану людини, ми отримаємо спектр професій, в яких ця людина може реалізуватися. Але серед них можна вже вибрати ту, яка принесе реалізацію, самозадоволення і радість в майбутню, доросле життя. записуйтеся на безкоштовні вступні лекції з системно-векторному мисленню і вже на них дізнайтеся багато нового про власний чаді.

• Батьки, не пускайте на самоплів вибір професії для своєї дитини, что НЕ орієнтуйтеся на неправільні стереотипи и статистику.
• Підлітки, только Ви самі можете сделать Правильний вибір. Розуміючи себе, набагато простіше реалізуватися. Не всі повинні робити батьки: у кожного з вас вже зараз починається доросле життя і вибір професії - перший крок в неї.

Якщо Вас цікавить психологія взагалі, обов'язково підпишіться на нашу розсилку в формі нижче. У кожному випуску - безліч корисної інформації.

Невже цього не можна уникнути?
У тому ж самому опитуванні дорослим людям поставили запитання "Якби у Вас була можливість повернутися назад і ще раз вступати до ВНЗ, Ви б вибрали той же ВНЗ і ту ж професію?
А що?
Та й взагалі, як підліток може точно знати, чого він хоче, якщо ще просто не уявляє собі, що взагалі є - з чого можна робити цей самий вибір?
Якщо я не розуміла просту фізику в школі, то що зі мною буде в технічному вузі?
А що може бути більш системним та синхронізованим, ніж історія?
Але як брати на себе таку відповідальність - радити?