Скасування "Нуреева": три версії того, що сталося

  1. Версія Великого театру: нічого не готово
  2. Версія ЗМІ: Мединський виступив проти пропаганди гомосексуалізму
  3. Версія колег: скандал навколо "Сьомий студії"
Image caption Спектакль був скасований за три дні до прем'єри - перший показ "Нуреева" повинен був відбутися 11 липня

За три дні до прем'єри Великий театр скасував постановку балету "Нурієв" режисера Кирила Серебренникова, що проходить по кримінальній справі. Скасування вистави обговорювалася з міністром культури Володимиром Мединський. Російська служба Бі-бі-сі розповідає, які основні версії причин скасування гучного постановки

У Москві вже висіли афіші балету "Нурієв", а критики називали спектакль головною подією театрального сезону - минула постановка Кирила Серебренникова разом з композитором Іллею Демуцьким і хореографом Юрієм Посохова отримала "Золоту маску" за кращий спектакль.

Перший показ мав відбутися 11 липня, але за три дні до прем'єри Великий театр оголосив про перенесення прем'єри. прем'єрні покази призначені на 4-5 травня 2018 року. Глядачам запропонували сходити на "Дон Кіхот" або отримати гроші назад.

Що змусило театр несподівано скасувати постановку?

Версія Великого театру: нічого не готово

Директор Великого театру Володимир Урін розповідав свою версію події на прес-конференції вранці 10 липня. За його словами, спочатку спектакль готували до сезону 18/19 року, однак через репертуарних вистав вирішили призначити прем'єру раніше, в липні. Через завантажений графік трупи - Великий театр в травні поїхав на гастролі до Японії - "щільні" репетиції "Нуреева" почалися за 20 днів до прем'єри. "Це не просто балетний спектакль, це спектакль з хором, оперними солістами і великий масовкою. Ми побачили, що не збирається все разом. Ми були в повному зневірі від того, що ми побачили", - сказав Урін.

За його словами, після того, як постановники зрозуміли, що спектакль потрібно переносити, Кирило Серебренников наполіг на останньому прогоні вистави. Кадри та відеозаписи з прогону учасники постановки викладали в соціальні мережі, на них артисти аплодують режисерові і один одному.

"Хлопці дуже зібралися на образі, на драйві і прогін пройшов дуже непогано. Але не без проблем, які в спектаклі і так були. По лінії Серебренникова все зроблено, і там міняти нічого не треба, справа в хореографії", - пояснив Урін.

Він відмовився відповідати на питання журналістів, чому рішення про перенесення вистави було прийнято за три дні до прем'єри, а не раніше.

Image caption Рудольф Нурієв - один з найвідоміших радянських невозвращенцев

За словами співрозмовника Російської служби Бі-бі-сі, знайомого з ходом постановки, спектакль дійсно не був готовий до кінця. Джерело відзначило, що прогін 7 липня, після якого було прийнято рішення про перенесення вистави був першим повноцінним "складанням вистави". Він додав, що деякі артисти отримали костюми тільки на початку тижня, а частина сцен ставилася прямо під час репетиції. Це підтвердив Бі-бі-сі ще одне джерело в театрі, назвавши спектакль "сирим".

Однак артист Великого театру Арсен Каракозов, який брав участь в постановці, в розмові з Бі-бі-сі розповів, що "була пара прогонів, які не вселяли довіри, але це було тиждень тому". Останні два прогони він назвав "готовим продуктом". "Це була краса", - сказав він.

Media playback is unsupported on your device

Арсен Каракозов, артист балету "Нурієв"

"Ті ролі, які виконував я, були готові ще до травневих гастролей", - додав Каракозов.

"Було непросто, тому що, на жаль, часу було небагато для репетиції і постановочних прогонів, але артисти дуже старалися і готові були випустити спектакль. Він не був сирим, все могло вийти! Після вечірнього прогону багато плакали і не розуміли чому, таку роботу не може побачити глядач ", - розповів Бі-бі-сі провідний соліст Большого Ігор Цвирко, який повинен був виконувати роль Нурієва.

Один з постановників вистави Кирило Серебрянніков в розмові з "Відомостями" назвав скасування постановки рішенням театру і відмовився від подальших коментарів. Ілля Демуцький і Юрій Посохов не коментували скасування прем'єри.

Версія ЗМІ: Мединський виступив проти пропаганди гомосексуалізму

Перенесення вистави директор Великого театру обговорював з міністром культури Володимиром Мединський, розповів на прес-конференції Урін і підтвердила представник Мединського.

За словами Урина, Мединський запитав його про причини перенесення постановки, і розмова закінчилася.

Однак джерело ТАСС з посиланням на джерело, близьке до Мінкульту, повідомив, що "Нурієв" був скасований за особистим розпорядженням Мединського. За словами джерела агентства, таке рішення міністр прийняв через наявність теми гомосексуальних відносин в постановці. Цю версію підтверджують джерела "Дощу" і РБК в уряді: за їхніми словами, в Мінкульті визнали, що постановка пропагує "нетрадиційні сексуальні цінності" і могла стати "гей-провокацією".

Вистава розповідає про життя відомого радянського танцівника Рудольфа Нурієва, одного з найвідоміших радянських невозвращенцев. У 1961 році, перебуваючи в Парижі, він відмовився повертатися в СРСР, побоюючись переслідування. Нурієв також був відкритим гомосексуалів і складався в стосунках з відомим датським танцівником Еріком Бруном. Ці епізоди життя танцівника увійшли в спектакль.

"Це фігура неоднозначна, і розповісти про неї - непросто. Я розумів, що там буде відповідна тема, яка може викликати неприйняття у окремих людей", - коментував сьогодні спектакль Урін.

Прес-секретар міністра культури Ірина Казначеєва на питання про участь Мединського в долі "Нуреева" сказала, що "заборони і цензура не стиль роботи міністерства культури". Урін в розмові з РБК заявив, то йому ніхто вказівок скасовувати прем'єру вистави не давав. "Я своєю професійною діяльністю клянусь, що такого дзвінка не було, ніяких вказівок не давалося", - сказав Урін. Заступник міністра культури Олександр Журавський повідомив Бі-бі-сі, що рішення про скасування "Нуреева" приймав особисто Урін.

"Я вважаю, що цей спектакль не містить ніякої пропаганди, як багато пишуть, гомосексуальний зв'язок", - заявив провідний соліст Большого театру Ігор Цвирко. "Нурієв ніколи не приховував, що він гомосексуал. Навіщо тоді це було ставити спочатку? Нічого химерного, пропаґандивно спрямованого, я вважаю, у виставі не було. Сам факт появи такої партії в балеті вже в нашій країні в наш час може обговорюватися як пропаганда" , - також заявив інший учасник трупи Арсен Каракозов. Він зазначив, що на оголошеннях і афішах спектаклю стояла маркування "18+". "Це вибір глядача", - додав він.

Версія колег: скандал навколо "Сьомий студії"

"Оскільки Кирило Семенович (Серебренников) пролунав не так давно в ЗМІ. Це могло спричинити якесь рішення про перенесення прем'єри", - припустив у розмові з Бі-бі-сі Арсен Каракозов.

У травні в квартирі і Серебренникова і театру "Гоголь-центр", який він очолює, пройшли обшуки. Після них режисер став свідком у справі про крадіжку бюджетних коштів керівництвом трупи "Сьома студія", створеної Серебренниковим в 2012 році. обвинуваченими у справі проходять колишній бухгалтер і генеральний продюсер студії, які укладені під варту. Ще один фігурант справи - колишній директор "Сьомий студії" - знаходиться під домашнім арештом. Джерела "Дощу" повідомили, що слідство хотіло взяти під варту і самого Серебренникова, але за нього перед президентом Володимиром Путіним заступилися високопоставлені чиновники.

Image caption Серебренников відмовився коментувати ситуацію навколо скасування прем'єри "Нуреева"

9 липня на закритті сезону в "Гоголь-центрі" Кирило Серебренников виступив з промовою перед глядачами. "Вчора було дивно, я приїхав зі спектаклю, якого не буде, на спектакль, якого не було. Між оцими хештегом проходить наше життя. Якісь люди намагаються нас переконати, що нас не існує, що нас немає, і все, що ми робимо, це не настільки важливо ", сказав Серебренников зі сцени, маючи на увазі спектаклі" Нурієв "і" Сон в літню ніч ". За версією Слідчого комітету, керівництво "Сьомий студії" викрало бюджетні кошти, виділені на спектакль "Сон в літню ніч". Слідство заявило, що спектакль поставлений не був, хоча він був поставлений в 2012 році і був номінований на премію "Золота маска".

Директор Великого театру Володимир Урін повідомив, що запросив Серебренникова на прес-конференцію, але той не прийшов. Додзвонитися до нього, Юрія Посохова і Іллі Демуцького Російській службі Бі-Бі-Сі не вдалося.

Що змусило театр несподівано скасувати постановку?
Навіщо тоді це було ставити спочатку?