Сміливі музеї і шум прибою: експерти про віртуальному турі по "Мосфільму"

  1. Академія культури Google: З "Мосфільму" було цікаво працювати
  2. Мосфільм: Інтернет уже давно став частиною культури
  3. IT-експерт: Через кілька років 3D-панорами стануть таким же звичним ділом, як і відео
  4. Екскурсовод: Такі проекти стимулюють розвиток офлайнових екскурсійних агентств

Фото: M24.ru/Владимир Яроцький

На цьому тижні на порталі Академії культури Google з'явився віртуальний тур по "Мосфільму" . Тепер по головній кіностудії країни можна прогулятися, не встаючи з дивана. В експозиції - раритетна "Волга" з "Бережись автомобіля", декорації "Старої Москви" і багато іншого. M24.ru з'ясувало, як створюються такі екскурсії і не бояться музеї втратити відвідувачів, коли відкривають свої фонди для переглядів онлайн.

Академія культури Google: З "Мосфільму" було цікаво працювати

Ксенія Даксфілд-Карякіна, заступник директора по взаємодії з органами державної влади Google в Росії

- Ксенія, наскільки я знаю, у академії культури Google не так багато турів по російським музеям. Чому зараз вибрали саме "Мосфільм"?

Насправді, "Мосфільм" - це далеко не перший проект Академії в Росії. У числі вже реалізованих в цьому році програм - і "Літературна Москва" , В якій взяли участь провідні літературні музеї столиці за підтримки департаменту культури Москви, і великий проект з Троїце-Сергієвої лаврою в рамках святкування 700-річчя Преподобного Сергія Радонезького.

Посилання по темі

Але, звичайно, "Мосфільм" - це нестандартний музейний проект. Нам було цікаво зробити тур по місцю, яке одночасно є і історичним об'єктом, і однією з найбільших сучасних кіностудій Європи. На нашій віртуальній екскурсії можна відвідати і діючі студії, наприклад, студію шумоозвучанія кіно. У ній є щось, схоже на душ, а насправді це апарат, який створює шум дощу або океану. Або пристосування, схоже на дитячі гойдалки-ваги. Воно при певних умовах створює шум прибою. Ще можна подивитися оригінальні афіші до радянських фільмів. Наприклад, до фільму "Іван Васильович змінює професію" або "Невловимі месники".

- Як зазвичай проходить робота над проектом?

- За допомогою технології Street View ми створюємо тривимірні панорами приміщень, віртуальні екскурсії потім стають доступні як на платформі Академії культури Google, так і на картах і сайтах самих музеїв.

Контент виставки, звичайно, роблять музеї. Саме вони складають тексти слайдів, відбирають фотографії та документи, вибудовують їх в певному порядку. Цим займаються фахівці в області тієї чи іншої історичної теми, адже з усіх наявних матеріалів потрібно скласти історію. На це здатні тільки хороші професійні куратори.

Потім екскурсії викладаються в інтернет, причому не тільки на портал Академії культури і сайт музею, а й на карти Google. А ними користуються більше мільярда людей у ​​світі. Вони можуть, подорожуючи по карті Росії, заглянути і на "Мосфільм".

Фото надане прес-службою Google

- Чи не заважає поява віртуальних турів роботі музеїв? Вони не втрачають відвідувачів?

- Це питання виникало, коли ми запускали Академію культури. Але зараз вже можна з упевненістю сказати, що немає. І сайти, і самі музеї не втрачають, а навпаки, набувають відвідувачів. Наприклад, коли ми запустили віртуальну екскурсію по Версалю, відвідуваність його власного сайту зросла за перший місяць на 200%. Виклали тур по Помпеями - і вже сам місто за перший місяць відвідали на 25% більше туристів.

За допомогою Google Академія люди часто готуються до поїздки, знайомляться з музеєм, перед тим, як відвідати його. А багато і зовсім дізнаються про якомусь місці тільки завдяки Академії. Дізнаються - а потім їдуть подивитися. Крім того, деякі люди живуть спогадами, їм подобається розглядати фотографії і панорами вже після відвідування.

Популяризація культурно-історичної спадщини - це одна з наших цілей.

- Які плани на майбутнє у Академії культури Google в Москві?

- Готуємося до того, що в березні 2015 року на сайті Академії з'явиться проект "Музей російського космосу". У ньому беруть участь московський Музей космонавтики, калузький музей імені Ціолковського та виробниче підприємство "Зірка" в Підмосков'ї, яке робить скафандри для наших космонавтів. Там теж будуть віртуальні екскурсії, цифрові виставки, присвячені досягненням Росії і Радянського Союзу в освоєнні космосу. Крім того, наступного року - рік літератури, і ми провели велику роботу з підмосковним літературними садибами: Меліхова, Муранова, Середніково.

Фото надане прес-службою Google

Мосфільм: Інтернет уже давно став частиною культури

Ігор Богдасаров, заступник генерального директора кіностудії "Мосфільм", головний інженер

- Ігор Львович, як проходила робота над проектом? Сподобалося співпрацювати з Google?

- Створення віртуального туру - це, в основному, технічна робота, вона складається з фотографування об'єктів і потім об'єднання їх за допомогою спеціального програмного забезпечення в панораму. У Google в цій сфері великий досвід і ми з задоволенням погодилися співпрацювати. Хоча до цього у нас на сайті існував свій віртуальний тур, але не такий детальний - просто серія фотографій з різних точок.

- Чи з'явилися у віртуальному турі якісь унікальні об'єкти, які не входять в стандартні екскурсії?

- Так, наприклад, студія перезапису і студія озвучування. Але взагалі, якихось секретних об'єктів на "Мосфільмі" немає. Якщо ми кудись не водимо екскурсантів, то просто, щоб не заважати роботі.

- Які ще інтернет-ресурси використовує "Мосфільм"?

- У нас на сайті є віртуальний кінотеатр, де можна безкоштовно і в хорошій якості дивитися кіно "Мосфільму". Ще працює канал на YouTube. Крім того, з часом у віртуальному турі Google будуть з'являтися нові виставки.

- Як екскурсоводи "Мосфільму" реагують на появу таких віртуальних екскурсій?

- Я підкреслю, що завдання інтернету і мультимедіа - це просувати культуру, а не змагатися, не конкурувати. Відома тенденція, що люди, які відвідують віртуальні тури, більше відвідують і реальні екскурсії.
Раніше мультимедіа і мистецтво завжди протиставляли. А я думаю, що інтернет вже давно став культурою. Подібна ситуація півстоліття тому була з телебаченням і кіно: все кричали, що фільми в кінотеатрі більше ніхто дивитися не буде. Мені здається, що віртуальна екскурсія навпаки повинна залучати відвідувачів на "Мосфільм". І екскурсоводи наші теж так вважають.

Фото надане прес-службою компанії Google

IT-експерт: Через кілька років 3D-панорами стануть таким же звичним ділом, як і відео

Андрій Воробйов, директор департаменту зі зв'язків з громадськістю хостинг-провайдера RU-CENTER

- Андрій, який прогноз ви б дали розвитку віртуальних екскурсій?

- Віртуальні тури вже давно стали з'являтися на сайтах великих музеїв, наприклад, Ермітажу. 3D-панорама - це ще цікавіше. Це унікальна можливість поєднати інформативність і видовищність контенту. Причому цікаво в таких турах показувати саме статичні об'єкти. Думаю, віртуальний тур по зоопарку був би не дуже цікавий користувачеві - там важливо бачити реакцію тварин, їх руху.

Звичайно, поки 3D-панорами не так доступні. Сама зйомка і створення панорами стоять досить дорого. Крім того, панорама - це великий масив даних. Але я думаю, панорами скоро стануть звичною річчю для інтернет-користувачів, який вже є, наприклад, відео. Великі IT-компанії, такі, як Google, поступово сформують попит на цей вид медіа.

Фото надане прес-службою Google

Екскурсовод: Такі проекти стимулюють розвиток офлайнових екскурсійних агентств

Олександр Усольцев, редактор проекту "Прогулянки по Москві"

- Пане Олександре, ви самі користуєтеся ресурсами Академії культури Google для підготовки екскурсій?

- Так, це хороший довідковий матеріал. Завжди за допомогою карт можна перевірити, наприклад, який будинок за яким стоїть. У Москві не завжди є час приїхати і самому подивитися.

- А як екскурсоводи, які водять "живі" екскурсії, реагують на появу віртуальних турів?

- Віртуальні тури - це не заміна справжніх екскурсій. Навпаки, справжні і віртуальні тури часто доповнюють один одного, як життя і книга. Звичайно, у багатьох наших музеях, особливо невеликих, провінційних, негативно ставляться до таких проектів. Вони навіть фотографувати зазвичай не дозволяють, тому що бояться, що фотографії будуть викладати десь, а до них ходити перестануть. Це можна зрозуміти - у них же план відвідуваності.

На мою думку, це працює не так. Люди знайомляться з будівлею, з історичним районом, а потім відправляються на екскурсію з гідом. Взагалі, думаю, що відкритість інформації і її велика кількість повинні тільки стимулювати гідів придумувати більш цікаві прогулянки.

Розмовляла Олена Тимофєєва

Чому зараз вибрали саме "Мосфільм"?
Як зазвичай проходить робота над проектом?
Вони не втрачають відвідувачів?
Які плани на майбутнє у Академії культури Google в Москві?
Сподобалося співпрацювати з Google?
Чи з'явилися у віртуальному турі якісь унікальні об'єкти, які не входять в стандартні екскурсії?
Які ще інтернет-ресурси використовує "Мосфільм"?
Як екскурсоводи "Мосфільму" реагують на появу таких віртуальних екскурсій?
А як екскурсоводи, які водять "живі" екскурсії, реагують на появу віртуальних турів?