Що таке дзвіночки (Воркунов)? Музичний інструмент? На що схожий звук дзвіночків? бубонці

Визначення бубенцов вкрай лаконічно. Це порожні металеві кульки з шматочками металу всередині, телефонують при струшуванні. Невелика брязкальце. Ось і все дзвіночки. але скільки цікавого криється за цим коротким описом!

Бубонці прийшли з глибокої давнини. Археологи виявили їх, поряд з дзвіночками, в побуті древніх єгиптян , Індіанців, скіфів. Вік дзвіночків - майже шість тисяч років. У IV тисячолітті до нашої ери людство навчилося робити бронзу. Цей сплав при ударі голосно і мелодійно дзвенів. Якщо бронзову пластину згорнути в конус і всередину привісити грузик, вийде дзвінкий дзвіночок.

Особливий звук, приглушений і уривчастий, виходив, коли з бронзи робили порожню кульку, помістивши всередину шматочок металу. У кульці робилися два прорізи хрест-навхрест, щоб звук був голосніше. Бубенец вигідно відрізняється від дзвіночка тим, що він звучить в будь-якому положенні, а дзвіночок повинен вільно висіти язичком вниз.

Неголосний дзвін дзвіночків схожий на воркування, тому інша їх назва в Росії - Воркунов. А ще - позвонци, Ширкунов, глухарі, гормотунчікі ... Для чого ж потрібні були дзвіночки? їх підвішували до прикрас , І тоді браслети і сережки ставали веселими, звучать. Дзвіночки видавали ніжний дзвін, на душі від нього було радісно, ​​а дівчата ставали ще більш привабливим! Придалися дзвінкі кульки і шаманів : Деякі шаманські бубни були по колу обшиті бубонцями. Так музичний супровід обряду робилося багатшими. Брязкальця доповнювали наряд середньовічних блазнів. На кінцях знаменитого блазнівського ковпака дзвеніли дзвіночки.

В соколиного полювання донині дзвіночки виконують важливу задачу. На лапку сокола кріпиться бубонець, щоб Сокольник знав про місцезнаходження своєї птиці.

У Древній Русі дзвіночки використовували і як обереги, що відганяють нечисту силу. На таких кульках могли зображуватися лики слов'янських богів.

Пізніше, з кінця XVIII століття і до початку XX, в Росії дзвіночки стали пришивати до кінської упряжі. Дзвінкі дзвіночки під дугою дозволялося застосовувати тільки поштовим кур'єрам. Дзвін був сигналом для поштової станції про наближення кур'єра, якому потрібно швидко змінити коней . Російський народ, якому теж хотілося дзвінко прокотитися по вулицях і дорогах, знайшов лазівку: про бубонцями в законі нічого не було сказано! Наповнилися дзвоном російські дороги! І в дорозі веселіше, і в лісі нечисть і вовків відігнати можна, і в цілому «нарядно»!

Але якщо дорога була далека, позвяківаніе бубенцов здавалося одноманітним, і, може бути, заворожувало людей так само, як колись ритмічний дзвін дзвіночків на шаманському бубні.

Мелодійно і радісно звучали дзвіночки в упряжі святкового екіпажу-трійки - на весілля , Новорічне або різдвяне катання на трійці. Звук в таких упряжках був переливчастим, багатим - могли привішувати на одну збрую по 5-10 брязкалець, красивого за звуку.

Для багатьох з нас дзвін дзвіночків асоціюється з настанням Нового Року : Це Дід Мороз поспішає до нас з подарунками в санях, запряжених трійкою коней! Бубонці відзначені в творчості російських письменників і поетів. Вони передають настрій, обстановку. Наприклад, таке «стрімке» опис: «Трійка, рвонувшись і стукаючи по дошках, вилетіла з каретника, виблискуючи лаком і міддю коляски, кидаючи свіжими грудками з копит підпряжних, заливаючись підібраними бубонцями» (А. Н. Толстой - "Дитинство Микити") .

А тут у бубонцями інша роль:
«Бубенчик під дугою лепече
Про те, що щастя пройшло ... »
(А. А. Блок)

Завдяки народної любові дзвіночки знайшли місце в оркестрі   народних інструментів Завдяки народної любові дзвіночки знайшли місце в оркестрі народних інструментів . Створено спеціальний інструмент: на смужку зі шкіри або на дерев'яну паличку нашиваються знайомі нам «воркующие» кульки. Інструмент так і називається - дзвіночки.

деякі музиканти користуються бубонцями як звуковим супроводом своєї гри на гітарі. Відомий радянський рок-бард Олександр Башлачев одягав на праву руку браслет з вшитими бубонцями, і вони дзвеніли в такт його ударів по струнах.

В наші дні дзвіночки застосовують, коли роблять іграшки для маленьких дітей і домашніх тварин. Ви можете самі зробити таку брязкальце, досить пришити кілька дзвіночків, наприклад, на тканинну гумку для волосся. бубонці можна знайти в магазинах для крою та шиття, в тому числі і в інтернеті .

Ну а якщо чадо досить, можна і собою зайнятися. Сміливіше, пришивайте дзвіночки до одягу і взуття! Коли людина йде з таким «акомпаніментом», він стає яскравішим, цікавішим, і хто-небудь обов'язково йому посміхнеться !

Для чого ж потрібні були дзвіночки?