Що потрібно знати про драматурга Гуркіна

Чому деякі п'єси живуть на сцені довго, хоча не є загальновизнаною класикою і ніколи не входили ні в якій Золотий фонд? З драматургами другої половини XX століття справа йде не так просто - "перекривати кисень" художнього твору в цей період вміли. А в результаті - читач і глядач не завжди має можливість судити про автора. Так сталося з В. Гуркіна - до сих пір деякі критики і глядачі дорікають йому в легковажності і вторинності, роблячи висновки з фільму «Любов і голуби». Чому деякі п'єси живуть на сцені довго, хоча не є загальновизнаною класикою і ніколи не входили ні в якій Золотий фонд

Ім'я Володимира Гуркіна насамперед пов'язано з його п'єсою «Любов і голуби». Поставлена ​​в 1982 р на сцені театру «Современник» Валерієм Фокіним, вона «пожежею» пройшлася по всіх театрів країни. У 1984 р за п'єсою був знятий однойменний фільм, де Володимир Гуркін виступив сценаристом. Картина мала колосальний успіх, але ставлення до драматургу і його твору склалося неоднозначне. Більшості побачене сподобалося, причому більшість це було дуже впливовим, бо в нього ходили і актори, і режисери, і критики, і глядачі. «Меншість» докоряло автора в легковажності, благополучне вирішення всіх конфліктів, вторинності, наслідуванні Распутіну, Шукшину та інших гріхах. Були ті, хто, бачачи велике обдарування автора, побоювався, що талант його розійдеться на «штампування» комедії в тому ж ключі, що і «Любов і голуби». Час не підтвердило цих побоювань.

П'єса «Любов і голуби» не була дебютом Гуркіна. Ще в 1979 році, в Омську, Артур Хайкін поставив написану ним драму «Запалюю днем ​​свічку». Спектакль пройшов тринадцять разів, після чого його наглухо закрили з ярликом «антирадянська п'єса». І широкий глядач дізнався Гуркіна тільки по тих творів, які було дозволено ставити.

І широкий глядач дізнався Гуркіна тільки по тих творів, які було дозволено ставити

Фрагмент вистави «Любов і голуби» в Театрі на Південно-Заході

Після «Голубів» драматург написав філософську п'єсу «Музиканти» (1984) і психологічну, з елементами сюрреалізму, драму «Йшов ведмідь по лісу ...» (1988). Ці п'єси, написані в кращих традиціях «поствампіловской драматургії», ставилися мало: пояснюється це, швидше за все, тим, що театри знову очікували касової комедії і не були готові працювати з такими «важкими» п'єсами.

У 1990 р В. Гуркіна разом з іншими відомими російськими драматургами і критиками - Михайлом Рощиним, Олексієм Казанцевим, Віктором Славкина, Юрієм Рибаковим - став одним з організаторів фестивалю молодої драматургії «Любимівка». тут дебютували М. Угаров , Е. Гремина , А. Слаповский, К. Драгунська, М. Курочкін , Е. Ісаєва, В. Леваном, О. Мухіна , брати Преснякови , І. Вирипаєв і багато інших, з чиїми іменами пов'язаний розвиток сучасної драматургії.

У 1991 р В. Гуркіна закінчує роман для театру «Плач в жменю» - історія, в основу якої було покладено його спогади про дитинство. У постановці Дмитра Брусникина в театрі «Современник» цей спектакль став справжньою подією в театральному житті. Л. Петрушевська , Віднісши «Плач ...» до московського неореалізму, назвала п'єсу російською аналогом «Нашого містечка» Торнтона Уайлдера, з тією лише застереженням, що «... мова« Городка »не йде ні в яке порівняння з текстами персонажів Гуркіна - скоріше, тут треба згадати про іншої традиції, великої традиції Олександра Островського, кращого російського драматурга ». «Для мене п'єса Володимира Гуркіна, - пише вона, - справжнє драматургічна здивування, я давно чекала такого національного, народного театру, безжального до історії і милосердного до героям».

Театральний критик І. Вишневська в своєму відгуку на п'єсу зазначає: «У пору розквіту абсурдистського театру, схиляння перед модерном, обожнювання авангарду, коли все драматурги, хоч трохи опанували пером, тут же гротесково шматують життя, в цю пору Гуркин пише глибоко побутове , навіть більш того - натуралістичне твір. Збити похмурість «загальних структур», відійти від загальноприйнятої драматургічної моделі, розійтися з модою, а саме це зробив Гуркин. І разюче, що, чи не ганяючись за абсурдизмом, повністю занурюючись в побут, автор досяг результату, рівного наймоднішим абсурдистських творів, емоційного ефекту навіть більш високої якості, що змушує згадати про Мрожека або Іонеско ».

Наступна написана драматургом комедія - «прібайкальскіе кадриль», її успіх на театральних підмостках і в кіно змусив критиків знову заговорити про Володимира Гуркіна. Визнаючи його талант, дослідники визначали Гуркіна як драматурга-традиціоналіста, успішно працює в руслі ліричної комедії, і відмовляли йому у визнанні художніх достоїнств і відкриттів в зображенні життя і людських характерів, висловлюючись про п'єсу, як про «комедії в жанрі антреприза», «тексті масової культури »і ін.


Фагмент вистави «Саня, Ваня, з ними Рімас» в Театрі Армії

п'єса «Саня, Ваня, з ними Рімас» не тільки завершила цикл «сільських історій», але стала останньою п'єсою драматурга. Поставлена ​​спочатку в Театрі Єрмолової (Вадим Данцігер), в новосибірському «Глобусі» ( Марина Брусникина ), З 2012 р по сьогоднішній день вона з успіхом йде в Театрі Російської Армії в постановці Андрія Бадуліна . «Звичайна життєва історія» про людей, які пережили війну і важкі повоєнні роки, деякими критиками оцінювалася як своєрідний приквел до п'єси «Любов і голуби». Шура, яка в п'єсі «Любов і голуби» вже стара, тут - молода жінка Саня, яка в першій частині проводжає чоловіка на війну, а в другій, через багато років, - чоловік несподівано повертається до неї в село.

Дивно, але до цих пір в літературній і театральній критиці немає певного ставлення до драматургічного спадщини Володимира Гуркіна, він залишається до кінця не розкритим автором. Що, втім, не заважає його п'єсами, як двадцять, так і тридцять років потому, користуватися любов'ю глядачів і з успіхом йти на вітчизняних і зарубіжних підмостках. "Любов і голуби" , Наприклад, зараз ставить Театр на Південно-Заході - глядачі продовжують порівнювати фільм з театральною постановкою, що завжди було ознакою, по-перше, популярності драматурга, а по-друге, багатоплановості його творчості, оскільки не кожна п'єса може жити і в кіно, і в театрі так довго.

Автор: Олександра

Теги: театр.вибор: історія

Чому деякі п'єси живуть на сцені довго, хоча не є загальновизнаною класикою і ніколи не входили ні в якій Золотий фонд?