Що таке айдентіка. 10 порад по створенню фірмового стилю.

Нещодавно ми розібрали, що таке брендинг і з чого він складається . Сьогодні ж давайте з вами трохи заглибимося в цю тему і розглянемо докладніше одну зі складових брендингу - айдентику.

Айдентика (її ще називають "фірмовим" або "корпоративним стилем", "brand ID" або "corporate ID", кому як зручно) - це візуальна складова бренду, покликана підвищити його впізнаваність і створити враження цілісності. Айдентика включає в себе все, що відноситься до візуалізації бренду, починаючи від логотипу і закінчуючи буквально кожної папірцем, використовуваної підприємством.

Єдиний фірмовий стиль викликає у споживача довіру і створює враження сильної і процвітаючої компанії. Айдентика значно скорочує кількість часу і грошей, які згодом доведеться витратити на рекламу, так як вже складено цілісний візуальний стиль компанії, який не потребує змін. Грамотно продуманий фірмовий стиль - це один з найсильніших інструментів в конкурентній боротьбі за місце під сонцем.

Створення айдентики має на увазі собою розробку логотипу, слогану, підбір відповідних шрифтів і колірної гами для офіційної фірмової документації і для рекламних продуктів, розробка атрибутики (візитки, конверти, коробки і т.д,)

Звичайно ж, відправною точкою у створенні айдентики є логотип. І, природно, розробка лого - це, напевно, самий трудомісткий процес. Тому давайте на ньому зупинимося.

Як створити хороший логотип

Як створити хороший логотип

1. Припустимо, ви вже вислухали свого клієнта і технічне завдання у вас в руках. Для початку варто вивчити логотипи конкуруючих фірм в даному сегменті ринку. Це потрібно для того, щоб зрозуміти, які прийоми вже були використані, і зробити щось абсолютно не схоже на те, що вже є (ми пам'ятаємо, що айдентіка - це не просто так, а інструмент у боротьбі з конкурентами). Найчастіше існує пара-трійка головних конкурентів, тому кольори ми теж повинні брати до уваги, адже ми не хочемо загубитися на фоні інших.

2. Пориньте в поле діяльності вашого клієнта. Тільки так ви зможете зрозуміти, в який бік вам потрібно рухатися. Вивчайте все, що знаходите по вашій темі. І обов'язково записуйте всі ідеї, що виникли в процесі. На цьому етапі вам варто попросити у замовника виділити вам фахівця, який зможе відповісти на виниклі у вас питання і допомогти розібратися в нюансах.

3. Визначте основні критерії, які не дозволять вам відхилитися від курсу і зробити невідповідний даній сфері логотип. Напишіть список таких умов і покажіть його замовнику, щоб він сказав вам, в правильному ви напрямку рухаєтеся і скорегував його, якщо знадобитися.

4. Тепер ви можете шукати ідеї, відштовхуючись від матеріалів, які у вас вже є. Малюйте різні варіанти і вибрати кращу. По ходу творчого процесу у вас точно залишиться кілька варіантів, з якими можна працювати.

5. Ось уже робота практично завершена. Тепер вам потрібно проаналізувати отримані варіанти і відібрати кращі. Не варто показувати замовнику занадто багато варіантів, так як він може загубитися і вибрати не найкращий з них. Покажіть попередні результати своїх колег, щоб вони могли оцінити побудова логотипу і його оригінальність.

6. Вам залишилося лише доопрацювати варіанти, що залишилися і показати їх замовнику. Головне вміти вчасно зупинитися під час доопрацювання, так як дуже часто дизайнер може зіпсувати логотип занадто великою кількістю "доробок".

Крім того, не забувайте, що створити доступний і цілком робочий фірмовий стиль ви можете за допомогою онлайн сервісу Логастер . Логотип, фавікон, макети візиток, конвертів, бланків можна створити всього за кілька хвилин. Спробуйте.

Спробуйте

Штампи і кліше

Штампи і кліше

Думаємо, ви можете згадати кілька прикладів логотипів, на які вже аж боляче дивитися. Сюди відносяться зуб, яблуко або посмішка на лого стоматологічної клініки; листочок, деревце або земну кулю на лого природоохоронної організації; лапки-собачки-кішки-пташки на лого будь-якої організації, пов'язаної з роботою з тваринами. Список можна продовжувати практично нескінченно. І від усього цього вже нудить. Винятком може бути лише оригінально подані вже існуючі кліше, так що постаратися намалювати "вид кішки ззаду" - варіант.

Відкидайте відразу ж асоціації першого рівня. Практикуйтеся в розвитку своєї уяви, виконуючи вправи на зразок таких:

  • Намалюйте світло, не використовуючи промені, лампочки, сонце або будь-які джерела світла
  • намалюйте консистенцію
  • Намалюйте щастя, що не зображуючи людей і посмішки

Такі завдання ви можете придумувати самі собі. Основна мета - навчитися мислити за рамками стереотипів і кліше.

Мода

Спокуса створити модний за сучасними мірками логотип дуже великий. Але варто пам'ятати про те, що айдентіка - це те, що повинно буквально проходити крізь час і лише видозмінюватися, щоб відповідати вимогам сучасного світу.

Тепер, як ми і обіцяли, 10 рад, які допоможуть вам справитися з розробкою айдентики. Вони трохи перегукуються зі згаданими вище етапами створення логотипу, але, повторити пройдений матеріал ніколи не зашкодить. На перший погляд може здатися, що це дуже складно, але слідуючи підказкам, наведеним нижче, ви зможете зрозуміти, як вам діяти.

1. Відразу розробіть стратегію

Перед початком роботи над айдентіка складіть список критеріїв і закономірностей, які будуть визначати майбутній фірмовий стиль, і узгодьте використання цього пароля з замовником, щоб уникнути майбутніх непорозумінь.

2. Працюйте з брифом

Бриф нам дано не просто так. Не варто цілком і повністю покладатися на свою інтуїцію і здатність телепатично дізнатися, як клієнт бачить майбутній логотип (хоча він сам ще не знає, яким він хоче його бачити). Вивчіть даний вам бриф з належною увагою, щоб створити хорошу айдентику.

3. Проведіть власне дослідження

Проведіть власне дослідження

Зрозумійте бренд - його історію, функцію і індивідуальність. Вийміть кожен нюанс і постарайтеся створити таку айдентику, яка б відображала бренд якомога точніше і оригінальніше. Пошукайте натхнення, подивившись фірмові стилі конкурентів.

4. Запитайте замовника, чого він чекає

Ні, звичайно таке питання в лоб змусить замовника розгубитися, тому попросіть його зробити своє власне дослідження, в ході якого він повинен буде скласти основоположні критерії. Від них вам буде простіше відштовхуватися, а також ви зрозумієте, що від вас хочуть отримати.

5. Не зосереджуйтесь на логотипі

Логотип - це шпилька, яка тримає всю айдентику разом і робить її впізнаваною. Тому так чи інакше весь фірмовий стиль потрібно вибудовувати навколо нього. Але не варто повністю зосереджуватися на лого, вмійте бачити всю картину цілком. Намагайтеся створити цілісну айдентику, не забуваючи стежити за тим, як поводяться більш дрібні її елементи.

6. Вивчіть конкурентів

Як ми говорили раніше, подивіться, що вже було зроблено до вас і постарайтеся зробити щось інше. Враховуйте все: кольори, розміри, форми.

7. Не ігноруйте клієнта

Неважливо, наскільки ви досвідчені, клієнт все одно знає свій продукт краще, ніж будь-хто. Прислухайтеся до побажань замовника і не намагайтеся "йти в політ", придумуючи щось, що в кінцевому підсумку йому не сподобається, і ви обидва залишитеся незадоволені.

8. Вчіться самовладання

Вчіться самовладання

Всі ми знаємо про замовників з кошмарів, які самі не можуть зрозуміти, чого вони хочуть, і в підсумку мучать бідного дизайнера своїми поправками. Намагайтеся зробити обмежену кількість деталей, колірних гам і шрифтів. Як ми говорили, велика кількість варіантів змушує клієнта губитися. Тому спростите завдання собі і йому, обмеживши вибір і надавши найкращі варіанти. Також пам'ятайте, що проста айдентіка здатна зберігати актуальність, проходячи крізь час.

9. Виділіть особливості бренду

У кожному бренд є якась родзинка. Іноді її складно помітити, але вона точно є. Постарайтеся відшукати її і висловити в айдентіка.

10. Не забувайте про цільову аудиторію

Пам'ятайте, що ви створюєте фірмовий стиль, тобто особа компанії. І якщо це "обличчя" буде неприйнятним для цільової аудиторії фірми, то ви ризикуєте зіпсувати імідж свого клієнта. Нехай навіть вам і вашому замовнику подобається придуманий вами варіант, завжди думайте про те, як зреагує на нього публіка.