Що таке профорієнтація

  1. Що таке профорієнтація
  2. Профорієнтація в Росії
  3. «Ким стати?» Або як вибрати професію правильно
  4. Зовнішні причини вибору професії
  5. Внутрішні причини вибору професії
  6. важливість профорієнтації
  7. функції профорієнтації
  8. діагностична функція
  9. Види профорієнтації та профорієнтаційних послуг
  10. висновок

Якщо Ви коли-небудь ставили собі питання про те, що таке профорієнтація, як вибрати професію, ким бути і де вчитися, як уникнути помилок при виборі майбутньої спеціальності, які види профорієнтації існують і доступні кожній людині незалежно від віку, то цей матеріал дасть Вам відповіді на все перераховане вище і навіть більше. Почавши з базових понять, Ви поступово дізнаєтеся всю необхідну інформацію в стислому вигляді для перших кроків в нелегкому шляху вибору першої професії або усвідомленого виправлення помилок молодості і отримання нової спеціальності.

Що таке профорієнтація

На певному етапі життя кожній людині доводиться приймати одне з найбільш важливих рішень у своєму житті: визначитися зі сферою освіти і вибрати професію. Як показує практика, багато людей відчувають труднощі у виборі кар'єрного шляху з найрізноманітніших причин. Ці причини помітно відрізняються в залежності від віку і стану людини, але є і властиві практично всім без винятку. Спробуємо розібратися з профорієнтацією в Росії, почавши з самих основ і поступово рухаючись до стоїть у багатьох проблеми профорієнтації і вибору подальшої професії.

Професійна орієнтація (профорієнтація, вибір професії, орієнтація на професію, професійне самовизначення) - це комплекс дій для виявлення у людини схильностей і талантів до певних видів професійної діяльності, а також система дій, спрямованих на допомогу у виборі кар'єрного шляху людям будь-якого віку.

Поняття профорієнтації з'явилося в результаті злиття двох слів з різних мов: латинського profession (рід занять) і французького orientation (установка).

Профорієнтація базується на психології, соціології, економіки, філософії, праві і медицині.

Профорієнтація в Росії

На жаль, зараз не ведеться будь-якої масштабної і системної роботи для допомоги в професійному самовизначенні, починаючи зі школярів і закінчуючи дорослими людьми На жаль, зараз не ведеться будь-якої масштабної і системної роботи для допомоги в професійному самовизначенні, починаючи зі школярів і закінчуючи дорослими людьми. І якщо для дорослих подібна профорієнтаційна робота частково ведеться службами зайнятості населення, хоча і розглядається більше як додаткова послуга, то в школах профорієнтація школярів віддана на відкуп адміністрації та вчителям. На щастя багато хто розуміє всю важливість вибору професії і влаштовують різні заходи, спрямовані на виявлення в учнів схильностей і здібностей до тієї чи іншої професії. У числі таких заходів можна назвати психологічні тестування, екскурсії на підприємства, уроки з презентаціями професій і багато іншого.

Таким чином, в цілому, процеси допомоги молодому поколінню з вибором професії знаходяться в досить жалюгідному стані і сильно залежать від людей на місцях. Однак той факт, що допомогти визначитися з професією своїй дитині може кожен батько не може не радувати. Інформаційні ресурси і різноманітні профорієнтаційні тести значно полегшать процес вибору і допоможуть прийняти вірне рішення.

«Ким стати?» Або як вибрати професію правильно

Вибір професії - це одне з найважливіших рішень, який часто визначає все подальше життя, і легковажне ставлення до нього абсолютно недоречно.

Перед тим, як почати вибирати цікавий кар'єрний шлях необхідно прислухатися до себе і визначити найбільш важливі саме для Вас критерії майбутньої професії. Умовно причини вибору тієї чи іншої професії можна розділити на дві групи: зовнішні і внутрішні.

Зовнішні причини вибору професії

  1. Думка оточуючих про професії та її престижності (Друзі, батьки, успішні знайомі і т.д.) - часто спеціальність вибирається під враженням від її престижності в очах оточуючих, що зазвичай призводить до ситуації незадоволення від роботи і необхідності переучуватися. До того ж існує ризик, що модний сьогодні рід занять завтра значно знизить свою популярність, а то і перестане існувати зовсім.
  2. Бажання батьків - дуже поширені випадки, коли професія вибирається під тиском з боку батьків, які бажають влаштувати свою дитину на найбільш вигідну, з їх точки зору, спеціальність. З одного боку ними рухають винятково благі спонукання, з іншого ж практично завжди прагнення, бажання і спроможності безпосередньо дитини йдуть на другий план і не враховуються.
  3. Рівень заробітної плати - важлива причина, яку, безсумнівно, варто враховувати разом з іншими. Однією з найпоширеніших помилок при виборі є упор виключно на передбачувану зарплату без урахування бажань і талантів.
  4. Доступність навчання - погодьтеся, здобувати освіту набагато легше і комфортніше в своєму рідному місті, а необхідність переїзду і життя в гуртожитку може відлякати багатьох людей.

Внутрішні причини вибору професії

  1. Інтерес - поряд зі здібностями одна з найважливіших причин до вибору тієї чи іншої професії. Наявність інтересу може компенсувати недоліки в інших областях, таких як: схильності, таланти, знання і тому подібних.
  2. Фізичні можливості - якщо у Вас алергія на пилок, то ботанічні та аграрні професії з високим ступенем ймовірності виявляться недоступними. Для музикантів необхідна наявність слуху, для співаків голоси, кухарі і дегустатори не зможуть обійтися без розвинених від природи смакових рецепторів. Винятки, звичайно ж, бувають, але вони рідкісні і більше підтверджують правило.
  3. Наявність схильностей, талантів, здібностей - вже в дитячих садах і школах стають видні схильності до різних видів діяльності. Якщо людина в школі з працею освоював математику і фізику, то навряд чи йому варто пов'язувати кар'єрний шлях з цими напрямками.
  4. Можливість самореалізації - природне бажання бути майстром своєї справи, рости і розвиватися як професіонал.

Безсумнівно, ми привели далеко не всі причини пов'язані з вибором професії. Більш детально з ними можна ознайомитися в нашому матеріалі Основні причини вибору професії.

важливість профорієнтації

У сучасному світі існує величезна кількість професій і з розвитком суспільства постійно з'являються нові. Знайти підходящу для себе - нелегке завдання, часом вимагає вміння розібратися в собі: знати свої слабкі і сильні сторони, адекватно оцінювати фізичні і розумові можливості, бути готовим постійно вчитися і засвоювати великі обсяги знань.

Найбільш успішний в своїй кар'єрі та людина, яка з радістю ходить на роботу як на свято, а це можливо тільки при грамотно проведеної профорієнтаційної роботи. У кращому випадку така робота триває протягом усього життя людини, починаючи з дитячого садка і школи і продовжуючись на робочому місці. У різному віці профорієнтація вирішує розрізняються проблеми: в школі це питання вибору професії, а в організації може бути адаптацією до процесу праці.

У Росії значно ослабли позиції значущості трудового виховання підростаючого покоління У Росії значно ослабли позиції значущості трудового виховання підростаючого покоління. Свою роль в цьому процесі зіграли як засоби масової інформації, що формують переважно споживацьке ставлення до життя, так і значний розподіл престижності професій, нехай і не завжди збігається з дійсністю. Молодь мріє про можливість зробити легку і швидку кар'єру в економічній або юридичній сферах, в той час як наука, робота руками і сільське господарство часто сприймається як робота для невдах. Однак грамотний фахівець на великому підприємстві може отримувати значно більшу зарплату, ніж черговий економіст в офісі.

Помітно збільшилася і кількість людей які працюють не за отриманою спеціальністю, особливо сильно ця тенденція простежується серед випускників вищих навчальних закладів. Таким чином, ринок праці за рахунок державних коштів, що пішли на освіту студента, насичується марними фахівцями.

Ці та інші проблеми може вирішити грамотно і вчасно проведена профорієнтація, починаючи з дитячого садка і протягом усього часу навчання в школі і середньо-спеціальних або вищих навчальних закладах.

функції профорієнтації

Профорієнтаційна робота включає в себе діагностичну, організаційну, інформаційну та профілактичну функції.

діагностична функція

  • Виявляє здібності і схильності людини до тих чи інших видів діяльності
  • Знаходить позитивні якості особистості
  • Вивчає пізнавальні інтереси дітей і дорослих
  • Досліджує вплив батьків і близьких людей на вибір дитиною професії
  • Виявляє прагнення і наміри учня при виборі професії та подальшого навчання
  • Визначає адекватність оцінки людиною своїх досягнень і успіхів і їх взаємозв'язок з різними видами діяльності

організаційна функція

  • Організовує культурно-дозвільної та соціально-значиму діяльність
  • Організовує передачу досвіду і вражень від працюючих фахівців
  • Знайомить з багатогранним і різноманітним світом професій
  • Допомагає в самореалізації і розвитку закладеного природою потенціалу
  • Проводить різноманітні заходи з профорієнтації (знайомство з професіями, екскурсії на підприємства, конкурси і так далі)

інформаційна функція

  • Проводить інформаційні заходи та кампанії з питань отримання освіти, наявних спеціальностей у навчальних закладах, правилам прийому і прохідних балів ЄДІ і ДПА.
  • Інформує про поточну ситуацію на ринку праці і планованих змінах

профілактична функція

  • Зменшує кількість помилок при виборі професії
  • Попереджає неправильне сприйняття наявних на ринку праці професій

Типові помилки вибору професії

  1. Орієнтація на престижність професії - одна з найпоширеніших помилок, коли вибирається наймодніша спеціальність, забуваючи про те, що на ринку праці можуть користуватися попитом зовсім інші фахівці. Зазвичай модними професіями вважаються економісти і юристи.
  2. Вибір під тиском оточуючих - найчастіше такими людьми виступають батьки, у яких бачення майбутнього своєї дитини не враховує його інтереси і здібності
  3. Піти вчитися «за компанію» - вступити до ВНЗ разом друзями або колишніми шкільними однокласниками.
  4. Йти по стопах свого кумира - вибір професії тільки тому, що цим займається відома або що подобається особистість: улюблений учитель, актор, співак, спортсмен і т.д.
  5. Бажання вчитися тільки в певному місці - в такому випадку вибір сильно обмежений обраним ВНЗ. Федеральні університети з великою кількістю спеціальностей кілька рятують становище, але і вони не володіють всім спектром можливих професій.
  6. Застаріла або неправильна інформація про професії - професії змінюються слідом за вимогами ринку праці або появою нових технологій.
  7. Врахування тільки видимої сторони - актори чи співаки збирають величезні зали шанувальників і отримують хороші гонорари, але важка праця практично завжди залишається за кадром і може бути втрачений при визначенні з бажаною спеціальністю.
  8. Відсутність бажання розібратися в собі - вибір професії без урахування своїх здібностей і психологічних особливостей. На допомогу може прийти грамотно проведена профорієнтація з консультацією психолога-профконсультанта і численні безкоштовні тести.
  9. Прихильність до улюбленого шкільного предмету - непоганий, в общем-то, вибір, але варто враховувати, що будь-яка професія складається з сплаву кількох напрямків і відмінним знанням одного шкільного предмета, швидше за все не обійтися.
  10. Неправильна оцінка своїх здібностей - завищення або заниження своїх талантів, розумових здібностей. Результатом може стати кар'єра продавця при наявних можливостях для блискучої кар'єри хірурга. Профорієнтаціоннетестування допоможе виявити справжні сильні і слабкі сторони, на основі яких і варто робити вибір після консультації з фахівцем-профконсультантом.

Більш докладний розбір помилок і методів їх подолання в окремому матеріалі - Типові помилки вибору професії .

Види профорієнтації та профорієнтаційних послуг

Існує 4 основних напрямки профорієнтаційної роботи. Всі вони по-своєму важливі і для ефективної роботи зазвичай використовуються комплексно.

  1. Професійне інформування - знайомство людей з різноманіттям видів можливих професій в сучасному суспільстві. Збір, обробка та публікація інформаційних матеріалів про стан ринку праці та освітніх послуг, їх перспективами розвитку. Також включає в себе інформування про форми професій, вимогами до них для майбутніх фахівців і можливості професійного зростання.
  2. Професійний підбір (профвідбір) - визначення ступеня відповідності та придатності людини як професіонала до певного робочого місця або посади на основі посадових інструкцій і нормативних вимог.
  3. Професійне консультування - велика кількість пропонованих видів допомоги людині в професійному визначенні для прийняття ним самостійного, усвідомленого рішення в непростому питанні вибору професії. Також допомагає визначити подальші напрямки професійного навчання і працевлаштування з урахуванням можливостей конкретної людини, його психологічних і психофізіологічних можливостей поряд з вимогами ринку праці.
  4. Психологічна підтримка - діагностика і коригування психічного стану людини, психологічний супровід його професійної діяльності. Допомагає адаптуватися до наявної ситуації, підвищити психологічну компетентність, знизити випадки професійного вигорання і деформації фахівців.

Крім загальних напрямків варто виділити і відзначити приватні види профорієнтаційної роботи та надання послуг:

  1. Тест на профорієнтацію (тест на професію) - являє собою різновид звичайного тесту з великою кількістю відкритих або закритих питань. Профорієнтаційні тести складаються психолога-профконсультанта і як результат дають повну розшифровку особистісних особливостей в професійному плані, пропоновані професії та рекомендації щодо подальшого навчання і развітію.Существует безліч тестів, найбільш відомими з них можна вважати: Диференційно-діагностичний опитувальник (ДДО) Е.А. Климова, Тест професійної спрямованості Д. Голланда, Профконсультант, профорієнтатор, Профкарьера і інші.
    Можна пройти профорієнтаційні тести онлайн на нашому сайті або звернутися до надають такі послуги психологічним фірмам, приватним фахівцям або університетам. Практично кожен великий університет Росії надає послуги профорієнтації, нехай і з невеликим ухилом на вступ саме до них.
  2. Консультація фахівця - звернувшись до практикуючого психолога-профконсультанта болісний процес вибору професії можна значно полегшити. Грамотний фахівець після ознайомчої бесіди підбере і проведе найбільш підходящі саме Вам діагностичні тести, познайомить з ринком праці та можливими видами професій, дасть рекомендації щодо подальшого розвитку.
  3. Державна служба зайнятості - часто надає послуги профорієнтації та володіє всією повнотою інформації про ринок праці Вашого регіону.
  4. Дні відкритих дверей та екскурсії на підприємства - зазвичай проводяться у співпраці зі школами або університетами. Допомагають познайомитися з внутрішньої, прихованої стороною професій і зробити усвідомлений вибір.

висновок

Володіючи всієї перерахованої вище інформацією, для Вас не складе труднощів не попастися на вудку шарлатанів, які, розплодившись у великій кількості, пропонують пройти нібито безкоштовні профорієнтаційні тести в інтернеті, раптово вимагаючи оплату для отримання результатів, а почати усвідомлений, самостійно обраний, шлях до професії своєї мрії.

Якщо ж питання ще залишилися або хочеться дізнатися більш детальну інформацію з тієї чи іншої тематики, то цей сайт зроблений спеціально для допомоги Вам. Тут Ви знайдете велику кількість новин і матеріалів, які розкривають всі аспекти вибору професії, підготовки до ЄДІ і ДПА, а також можливість пройти тести на профорієнтацію онлайн. Всі наші тести абсолютно безкоштовні і результат доступний відразу ж після проходження.

Щиро і від щирого серця бажаємо Вам вирішити всі питання на тему «Ким стати?» І вибрати професію до душі.

«Ким стати?