Що таке хвилі зарахування та коли нести до вузу оригінали документів

Відповіді на питання абітурієнтів про надходження

Уже сьогодні, переглянувши рейтингові списки, нинішні абітурієнти зможуть зрозуміти, від яких вузів варто чекати рекомендування до зарахування. А завтра для них почнеться найгарячіша пора у всій вступної кампанії - хвилі зарахування. У цей період багатьох з них хвилюють питання про те, як розрахувати свої шанси на вступ, чи варто чекати дзвінка від вузу, коли слід відносити туди оригінали своїх документів, а також про те, як не пропустити своє зарахування і на бюджет, і на контракт . На питання відповіла начальник відділу технічного і природничої освіти Департаменту вищої освіти МОНМС Алла Рибалко.

ЩО ТАКЕ ХВИЛІ ЗАРАХУВАННЯ

Перед 1 серпня від абітурієнтів можна все частіше почути таке словосполучення, як "хвилі зарахування". Незважаючи на те, що воно вже на слуху у всіх, хто стежить за вступною кампанією, далеко не всі вступники розуміють, що ж це таке. Тому ми вирішили розставити всі крапки над "і" в цьому питанні.

Отже, вже завтра, до 12.00, всі вузи оприлюднять перший список рекомендованих до зарахування хлопців. Їх там буде стільки, скільки навчальним закладам належить набрати на бюджет. Протягом чотирьох днів (до 4 серпня включно) ці абітурієнти повинні донести до вузу оригінали своїх документів, щоб підтвердити своє бажання там навчатися. Цей період часу і називається першою хвилею зарахування. Але оскільки практично всі подавали документи в кілька навчальних закладів, то часто виникає ситуація, що в ці чотири дні не всі приносять оригінали в той чи інший вуз. Тому тих, хто це не зробив, викреслюють з першого списку (але при цьому у них зберігається можливість вступити в цей вуз на контракт). І вже 5 серпня, теж не пізніше 12.00, вузи опублікують другий список, в якому місця, що звільнилися займають наступні в рейтингу надходять. Відповідно, починається друга хвиля зарахування. Проходить вона точно так само, як і перша. Але у рекомендованих цієї хвилі на те, щоб донести оригінали, є тільки три дні - до 7 серпня. Ну а 8-го стартує третя хвиля, яка триватиме до 10-го. І тільки 11-го числа ВНЗ вивісять остаточний список бюджетників. Однак варто зазначити, що другий і третій хвиль може і не бути, якщо під час першої всі рекомендовані принесуть свої оригінали.

Про шанси на вступ

"Як можна розрахувати свої шанси на вступ під час хвиль?"

Як вже було сказано в попередньому питанні, абітурієнт повинен самостійно контролювати свою конкурсну ситуацію, не розраховуючи на те, що вуз підкаже йому, що робити. Так, визначитися зі стратегією, тобто з тим, як вести себе під час хвиль, ви можете вже сьогодні. Адже рейтингові списки вже остаточно сформовані, так як всі вступники подали свої заяви. Самі списки можна переглянути або на сайті вузу, або в системі "Конкурс". Відрахувавши від початку кожного з них належну кількість бюджетних місць, абітурієнт без особливих зусиль вже зараз зможе зрозуміти, куди він проходить по першій хвилі. Звичайно, добре, якщо його рекомендує саме той вуз, де він найбільше хоче вчитися.

Але оскільки практично кожен подав документи в кілька вузів, то частенько буває так, що в першій хвилі абітурієнта рекомендують в нелюба вузі, тобто там, куди він подав документи для підстраховки. Виникає логічне запитання: відразу ж нести туди оригінали або, може, варто ризикнути і дочекатися наступної хвилі, розраховуючи отримати рекомендацію від улюбленого вузу? По-перше, вже точно не потрібно поспішати відвозити оригінали документів. Раджу поспостерігати за ситуацією два-три дні і подивитися, скільки людина принесе в ці дні свої оригінали. Можливо, практично все це зроблять, а цілком можливо, що навпаки - майже ніхто. По-друге, слід реально оцінити свої шанси, зіставивши кількість бюджетних місць і то, як далеко ви перебуваєте від останнього рекомендованого абітурієнта. Якщо, наприклад, у вузі - 15 бюджетних місць, і від останнього рекомендованого відділяють десятки місць, то шанси можуть бути невеликими. Якщо ж бюджетних місць - кілька десятків, і ви всього на пару позицій нижче останнього бюджетника, то вони значно збільшуються. І, по-третє, подивіться, скільки людей ще під час прийому документів принесли свої оригінали. Враховуйте всі перераховані чинники, і вже 4-го числа зможете зрозуміти, чи варто ризикувати чи ні. Навіть якщо ви боїтеся залишити оригінали у себе, то немає нічого страшного в тому, якщо ви їх віднесете в нелюбимий вуз. Адже якщо вас рекомендують в другу або третю хвилю в улюбленому, то ви спокійно зможете забрати їх звідти. Вузи не має права не віддавати оригінали.

[Education1]

ПРО оригінали документів

"Якщо вже 2-го або 3-го числа частина рекомендованих принесе свої оригінали до вищого навчального закладу, а частина точно відмовиться від рекомендації (наприклад, якщо в приймальні комісії всіх їх обдзвонити і це дізнаються), то вуз може починати другу хвилю? І чи можна мені, якщо я розумію, що проходжу, приносити оригінали документів? "

Так, якщо ваші шанси потрапити на бюджет по другій хвилі великі, ви можете приносити свої оригінали раніше. Однак вуз не має права при цьому починати другу хвилю, коригувати рейтингові списки і рекомендувати вас до зарахування, навіть якщо з'явилося вільне місце. Він повинен чекати до 5-го серпня.

"Якщо я проходжу по першій хвилі в вуз і подаю туди оригінали, то в Єдиній державній електронній базі з питань освіти мене автоматично виключають з інших чотирьох вузів, де лежать копії моїх документів?"

Ні. Виключити вас з рейтингових списків в інших вузах не може ніхто. Тільки ви самі, якщо заберете звідти свої документи.

"Що мені робити, якщо вуз під час хвиль, буде відмовлятися віддавати мені оригінали документів, щоб я перенесла їх в інший навчальний заклад?"

Відразу ж телефонуйте на гарячу лінію МОНМС - (044) 481-32-15, бо вуз зобов'язаний видати оригінали на першу вимогу абітурієнта.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Виникає логічне запитання: відразу ж нести туди оригінали або, може, варто ризикнути і дочекатися наступної хвилі, розраховуючи отримати рекомендацію від улюбленого вузу?
І чи можна мені, якщо я розумію, що проходжу, приносити оригінали документів?
Quot;Що мені робити, якщо вуз під час хвиль, буде відмовлятися віддавати мені оригінали документів, щоб я перенесла їх в інший навчальний заклад?