Щорічний моніторинг ефективності вузів Росії: ефективності чи?

В цьому році в список навчальних закладів, які не пройшли моніторинг, потрапили досить великі і відомі вузи, серед них: Російський державний гуманітарний університет, Московська державна художньо-промислова академія ім. Строганова, МАТИ ім. Ціолковського, Московський державний будівельний інститут, Московський державний машинобудівний університет (МАМІ). Всього вузів і їхніх філій, яким показано підвищення ефективності, більше тисячі. Звучить сумно.

І що зовсім незрозуміло, за даними РІА Новини, в рамках дослідження Міносвіти відмовилося від поняття «неефективних вузів» і будь-яких рішень щодо закриття або реорганізації даних освітніх установ. Виявляється, достатньо проведення заходів щодо підвищення ефективності з боку засновників вузів. І ніяких оцінок. Зрозуміло, ніякої інформації про оптимізацію таких навчальних закладів теж немає. До речі, засновником більшості таких вузів є Міносвіти.

Однак, не минуло й тижня, як в ЗМІ стала з'являтися інформація, що з питання якості освіти в Росії активно заговорили, враховуючи проведений моніторинг. Відбулося засідання в Держдумі, де йшлося про закриття приблизно 400 російських вузів, зі слів спікера Держдуми Сергія Наришкіна. Швидше за все, цифра враховує і філії, але як і раніше залишається значною.

Швидше за все, цифра враховує і філії, але як і раніше залишається значною

І все б добре, але все одно мова йде про якийсь ефективності. Прошу врахувати, що нова «ефективність» вищих навчальних закладів визначається, наприклад, такими критеріями, як працевлаштування випускників, середній бал вступників, структура освітніх програм, територіальне розташування навчального закладу, відповідність спеціальностей і напрямків підготовки пріоритетам економічного розвитку регіону, площа навчального закладу і іншими. І стає очевидно, що тепер так званий моніторинг «ефективності» вузів моніторить вже щось інше і до аналізу якості освіти має досить далеке відношення.

Наприклад, оцінка вузу за середнім балом вступників - цілком сумнівний захід. наскільки чесно в тому чи іншому регіоні підводяться результати Єдиного державного іспиту? Виходить, що при більшій кількості фальшивих високих результатів вуз оціниться як ефективний. І яким чином до ефективності відноситься площа навчального закладу або ж наука, досягнення якої вимірюються в рублях? Ах да. Неефективних вузів в Росії більше немає . Так що ми моніторимо?

Таким чином, з огляду на описані вище приклади, існує ризик, що можуть бути закриті якраз таки більш чи менш ефективні ВНЗ. Ефективні в плані якості навчання. Рособрнадзор має право відкликати ліцензію вищого навчального закладу зі списку, якщо не будуть дотримуватися встановлених норм. На сьогоднішній день ліцензія припинена вже у чотирьох вузів та філій.

А ситуація з якістю освіти продовжує залишатися тривожною, і кількість квадратних метрів навряд чи це виправить. Залишається сподіватися, що критерії оцінки при такому моніторингу будуть доопрацьовані до переможного кінця, і його знову можна буде сприймати як аналіз ефективності вузів, в першу чергу, за рівнем наданого освіти. А поки що справа ясна, що справа темна.

джерела: Російська газета , РІА Новини , Slon і незалежна Газета .

позаштатний автор

Дарина Анурова

Знайшли друкарську помилку? Виділіть фрагмент і натисніть Ctrl + Enter.

І яким чином до ефективності відноситься площа навчального закладу або ж наука, досягнення якої вимірюються в рублях?
Так що ми моніторимо?