Співпраця | 21 | Іванівський державний хіміко-технологічний університет

Лабораторія була створена в 2008 році членом-кореспондентом РАН, д.х.н. О.І. Койфманом, (науковий керівник Інституту макрогетероциклических з'єднань ІГХТУ, до складу якого з 2009 року входить лабораторія) і провідним науковим співробітником, д.ф.-м.н. Л.А. Майорової (керівник лабораторії).

Мета створення лабораторії технології Ленгмюра-Блоджетт - розвиток нового наукового напрямку, пов'язаного з розробкою теоретичних і експериментальних основ контрольованої самоорганізації складних органічних сполук і створення низькорозмірних наноархітектур на поверхні розділу вода-повітря і в плівках на твердих підкладках. Дослідження проводяться за пріоритетним напрямком розвитку науки, технологій і техніки в Російській Федерації - «Індустрія наносистем. Критичні технології - нано-, біо-, інформаційні, когнітивні технології ».

За десять років роботи по темі досліджень отримані чотири гранту Російського фонду фундаментальних досліджень; Міністерством освіти і науки Російської Федерації підтриманий проект в рамках федеральної цільової програми "Наукові та науково-педагогічні кадри інноваційної Росії" за напрямом «Нанотехнології та наноматеріали»; отримано грант для запрошених вчених в Політехнічному університеті Марке, м Анкона (Італія). Також виграні гранти і проведені дослідження в рамках двох міжнародних проектів Росія-Італія, учасниками яких є: з боку Росії - ІГХТУ і Казанський (Приволзький) федеральний університет; з боку Італії - Інститут матеріалів для електроніки і магнетизму Національної Ради з наукових досліджень (Istituto dei materiali per l'elettronica ed il magnetismo - IMEM) м.Парма і Університет Генуї (Universita Di Genova, DIBRIS).

Основні результати роботи лабораторії були представлені в усних доповідях керівника на десяти міжнародних конференціях, а також у статтях в журналах: Langmuir (2018- Q1, 2008 Q1), Electrochimica Acta (Q1), BioNanoScience, Journal of Porphyrins and Phthalocyanines (2018, 2011 , 2010), Macroheterocycles (2018, 2016, 2014 року, 2011), Molecular Crystals and Liquid Crystals, Известия Академии наук. Серія хімічна (Russian Chemical Bulletin), Физикохимия поверхні і захист матеріалів (Protection of metals and physical chemistry of surfaces), Колоїдний журнал (Colloid Journal) і в докторській дисертації Л.А. Майорової (2012 рік). Аспірантами та студентами за цей час зроблено понад 40 доповідей на конференціях і конкурсах різного рівня.

Рішення складних міждисциплінарних задач неможливо без фахівців в галузі нанотехнології, фізики тонких плівок, рентгеноструктурного аналізу, математичного моделювання фізичних систем, програмування, капсулювання лікарських препаратів, хімічного синтезу і каталізу, фармакології. Робота лабораторії проводиться в тісній співпраці з науковцями - хіміками (д.х.н. Кудрик Є.В., д.х.н. Березін Д.Б., д.х.н. Бурмістров В.А., д.х .н. Улюбленців А.В., к.х.н. Агєєва Т.А., к.х.н. Сальников Д.С., к.х.н. Романенко Ю.В.), фізиками (к. ф.-м.н. Сорокін А.В., к.ф.-м.н. Рутенберг М.Л., Зяблов С.В.), медиками (д.м.н. Громова О.А. ІвГМА) , вченими Інституту кристалографії РАН, Інституту матеріалів для електроніки і магнетизму Національної Ради з наукових досліджень м Парма, університетів Марке і Генуї (Італія).

В даний час студенти та аспіранти ІГХТУ мають можливість проводити свої наукові дослідження на найсучаснішому, відповідному світовим стандартам обладнанні. А грантова підтримка російських і міжнародних наукових фондів дозволяє використовувати і унікальні можливості європейських наукових центрів. Один з найбільш важливих на сьогоднішній день результатів, отриманих в лабораторії, - сформовані на поверхні розділу вода-повітря перші супермолекули (наноструктури особливого типу) порфіринів. Було показано, що властивості отриманих супермолекул порфина магнію, функціонального елемента хлорофілу і родоначальника всіх порфиринов, кардинально відрізняються від властивостей вихідної сполуки.

У червні цього року був проведений другий цикл досліджень їх структури в Європейському центрі синхротронних досліджень (ESRF), Гренобль, Франція. Перші експерименти були проведені там же, в серпні 2017 го. Для досліджуваних об'єктів було важливо, що Центр, враховуючи висновок міжнародної комісії експертів про важливість заявлених досліджень і отриманих результатів, надає можливість використовувати унікальні методи, що дозволяють вивчати структуру дуже тонких (аж до мономолекулярних) плівок на твердих підкладках і на поверхні води.

Дослідження в ІГХТУ тривають. У цьому році була запущена нова ленгмюровских установка «KSV NIMA», і тепер можливість займатися в лабораторії мають ще більше студентів і аспірантів. Закінчує експериментальну частину своєї кандидатської дисертації по формуванню порфірінполімеров в шарах на межі розділу вода-повітря М. Петрова. Магістерська дисертація Н. Харитоновой присвячена вивченню процесів самоорганізації в шарах і тонких плівках високочутливих димеризованих комплексів порфіразіната заліза, похідних хлорофілу «а» і вітаміну В12. Некласична опис мономолекулярного шару класичної стеаринової кислоти буде дано в кваліфікаційної роботі І. Шумілова. Цікаві дослідження проводять магістранти першого року С. Батьківщина, А. Ухова, А. Абрамова, студент Д. Пєтухов.

Значимість розв'язуваних молодими дослідниками завдань залежить від того, що вивчаються процеси наноструктурування біологічно активних (або складових їх функціональне ядро) з'єднань, найважливіші функції яких (зокрема, хлорофілу) в природі здійснюються саме в ансамблях. Такі сполуки активно використовуються в каталізі і в медицині, де їх агрегативного поведінка безпосередньо визначає властивості матеріалу.

Беручи участь у вирішенні серйозних наукових завдань і отримуючи навички мислити нестандартно, хлопці стають широко затребуваними сьогодні фахівцями. І не важливо, будуть вони після закінчення університету займатися викладацькою або науковою роботою, або працювати на виробництві. Випускники будуть готові працювати в області нано- і біотехнологій на високотехнологічних виробництвах, в тому числі розробляючи нові ефективні персоналізовані лікарські препарати.

Удачі всім і нових цікавих результатів!

Удачі всім і нових цікавих результатів