справжній Чайковський

  1. правильні ноти
  2. інерція мислення
  3. Радість, Ундіна і Літургія
  4. кращий Чайковський
  5. книги

"Справжній Чайковський". Невідомі сторінки творчості великого композитора

Один з головних фахівців у спадок Чайковського доктор мистецтвознавства, хранитель архіву композитора Поліна Вайдман розповіла про те, що таке «справжній Чайковський», чому необхідно видання нового повного зібрання його творів, і підвела підсумок найважливішим музичним і книжковим подій, пов'язаних з ювілеєм композитора.

правильні ноти

- Поліна Юхимівна, в чому головна особливість нового академічного повного зібрання творів композитора?

- Довгий час в пострадянському вітчизняному музикознавстві вважалося, що нотних видань Чайковського в кожній бібліотеці предостатньо, і нічого видавати заново не потрібно. Особливо на тлі відсутності видань багатьох інших російських класиків.

Є ж повне зібрання творів Чайковського, розпочате в 1940-му і закінчене в 1990-х роках. Але справа не тільки в тому, що за радянських часів розквітала практика купірування (знімалися «непотрібні» посвячення царської сім'ї, вирізалися «Боже, царя храни»). А після війни, коли повсюдний пуризм був доведений до крайності, в листах Чайковського прибиралися навіть нешкідливі «цілу» і «обіймаю» в заключних фразах.

Тоді ж, до речі, була розгорнута полеміка навколо знаменитого сьогодні пам'ятника Чайковського Віри Мухіної, коли в кожній деталі (наприклад, в елементі декору - пастушки) бачилися приховані натяки.

Важливо інше: за життя композитора і після його смерті з'являлися різні редакції одних і тих же творів, багато видавалося без всяких уточнень за автографами або вповноваженим прижиттєвих видань. Намагалися як би поліпшити текст Чайковського, упорядкувати його зі своєї точки зору. Деякі приводи ще за життя давав і сам композитор.

Як диригент своїх творів і утримувач коректур, він вносив різного роду зміни, доповнення. Але і при його житті нерідко виникали редакторські версії, які не мають прямого відношення до задуму Чайковського, а після його смерті їх число і якість несказанно збільшилася. Саме такою виявилася доля одного з найпопулярніших його творів - Першого фортепіанного концерту.

Головна мета нового зборів - зробити надбанням громадськості всі авторські версії творів, опублікувати всі відомі документи, пов'язані з ними (в тому числі авторські редакції, начерки, купюри). Будуть опубліковані і ті твори, які залишилися незавершеними, в ряді випадку ми дамо їх реконструкції. Всі твори розділені на 17 серій і 118 томів, але вже зараз зрозуміло, що томів буде більше.

Запланована літературна серія, а в якості 18-го тому передбачається включити енциклопедію «Чайковський», робота над якою ведеться давно. Цей проект Інституту і Музею виник з ініціативи Л. З. Корабельникової ще на початку 1990-х років. Величезний Колектив авторів, в тому числі з Грузії, України, Франції, США. Багатьох уже немає в живих. Більше тисячі статей із найрізноманітніших напрямів: всі персоналії, всі твори і задуми, цитати і запозичення, географія та проблемні дослідження.

Збори оснащено колосальної наукової частиною. Кожен том відкривається загальним передмовою, з викладенням концепції і структури проекту. До кожної серії пишеться свою передмову. Твори предваряются також розгорнутими науковими статтями: про історію, редакціях, виконавців, публікуються відгуки сучасників. У додатку даються infaximile багато важливих уривки. Є й ілюстративна частина. Важливо, що всі тексти перекладені англійською мовою (переклав корпус випущених томів Левон Акопян). В оформленні видання використовувалися улюблені елементи Чайковського: бордовий колір і стиль, як у виданні творів Моцарта, яке він дуже цінував, а також монограма композитора. Все зі змістом.

- Саме Перший концерт в двох авторських версіях був опублікований в перших чотирьох томах повного зібрання творів. Розкажіть, що це за версією і в чому їхня відмінність один від одного?

- Існує три версії цього концерту. Перші дві - авторські, тобто зроблені самим Чайковським. Саме їх ми видали в чотирьох томах у вигляді партитур і клавіром. Ми вивірити всі темпи, штрихи, повернули купейні частини.

До речі, партитура першої авторської редакції публікується вперше. А ось як виникла третя версія, до якої композитор не має відношення, до сих пір невідомо точно. Я витратила багато часу на те, щоб знайти документальні підтвердження. Швидше за все, зміни вніс Олександр Зилот і опублікував їх.

Якщо говорити про найважливіше і помітній зміні, то воно пов'язане з початком. У Чайковського немає на початку цих «сталевих» акцентованих акордів фортепіано. Всі вони даються арпеджірованние, більш м'яко, що створює інший характер музики, як би зачин до подальшого розповіді.

До речі про це характер вступу писав С. Танєєв К. Ігумнову в 1912, обурюючись спотвореннями, які вже були зроблені на той момент, і розповідаючи, як грав це він сам і Н. Рубінштейн. Валторни повинні зіграти призовними інтонаціями і вийти на перший план. В цілому змінився звуковий баланс, співвідношення фортепіано з оркестром. А в результаті - і вся концепція, зміст твору.

Перша частина в два рази довше, ніж друга і третя. Вона розгортається як би епічно. Піаніст переходить від однієї каденції до іншої, він ніби розповідає. Це персоніфіковане, особистісне твір. Чайковський про нього написав: «в ньому всі мої переживання, пережиті цієї страшної взимку» 1874-1875 року.

Весь період від осені 1873 року до осені 1874 коли почалося твір Чайковським концерту ор. 23, судячи з його листів до близьких, був наповнений похмурими переживаннями, постійними нападами «чорної меланхолії» і самотності. Навіть поїхавши в Італію, композитор пише:

«Напала на мене непомірна туга внаслідок самотності ...»; «Я дуже нещасливо подорожую»; «... не можна собі уявити людину, більш сумує, ніж я весь цей час. У Неаполі я дійшов до такого стану, що щодня проливав сльози від туги за батьківщиною, взагалі і всіх дорогих людей в особливостях ».

Почавши твір концерту, Чайковський писав:

«Живу я добре, наскільки можливо жити добре при страшному безгрошів'я, яке пригнічує мене з самого приїзду в Москву».

Потрібно врахувати і семантику тональності сі-бемоль мінор, яка асоціюється з сумом, трагедією і смертю. Чайковський навіть не привласнив йому номер один. Він просто наступного дав номер два. А це завжди був концерт b-moll. Хіба може концерт в трагічної тональності починатися таким бравим соло ?!

- Повне зібрання творів стає фактично єдиним на сьогоднішній день існують науковим дослідженням про кожного творі?

- Абсолютно вірно. Це частина концепції проекту. Ми збираємо всі існуючі на сьогоднішній день документальні та дослідницькі матеріали. Опублікований текст є результатом дослідження самого твору, його тексту, історії його створення, його місця в творчості композитора і в історії музики.

- Останнім часом про Чайковського не виходив великих робіт російською мовою. З монографій - тільки двотомник Познанського.

- Так, але ця книга містить багато помилок, неточностей та інсинуацій. Ми намагалися замовити йому статті для енциклопедії, але мені довелося за нього потім все переписувати. Він у всьому бачить першопричину - гомосексуалізм.

Величезна голова в його книзі присвячена Училищу правознавства, де все міркування будуються навколо «голубчиків» і тому подібного - замість того, щоб написати, що Чайковський придбав в училище правознавства, де дев'ять років співав і працював як учень під керівництвом Г. Ломакіна, де отримав фундаментальне гуманітарну освіту, придбав також чудових друзів. Чого тільки варта його дружба з поетом А. Апухтін, на вірші якого він написав стільки прекрасної музики. Праці його педагогів по училищу він набував в свою бібліотеку.

Праці його педагогів по училищу він набував в свою бібліотеку

Петро Чайковський, 1860 рік

Уявіть, дитина з 9 до 19 років щотижня займався у такого видатного музиканта, як Ломакін, який в цей час багато робив для перетворення російського православного співу. Він створив найбільші праці, його музика до сих пір звучить в православних храмах.

А скільки у нього залишилося світської музики! Саме в ті роки, коли навчався Чайковський, Ломакін написав Літургію св. Іоанна Златоуста. Він фактично був учителем Чайковського, але ніде не фігурує в біографіях композитора з належною оцінкою. Ось про що потрібно писати!

На жаль, у нас не існує окремого дослідного інституту по Чайковському, який вирішував би ці проблеми. Адже є ж, наприклад, Пушкінський будинок в Санкт-Петербурзі, в Москві Інститут світової літератури, де існують персональні відділи, присвячені одному письменнику чи поетові! Такі міні-інститути Л. М. Толстого, А. С. Пушкіна і т. Д.

У всьому світі поширена практика створення дослідних центрів, присвячених національним класиків, подібно Інституту Шопена в Польщі. Що говорити, якщо наш музей в Клину до сих пір не має статусу особливо цінного об'єкта культурної спадщини, хоча у нас зберігається справжня обстановка, справжні речі композитора. При цьому багато письменницькі музеї, включаючи сучасні споруди, нові звершення, наприклад, музей Грибоєдова, такими є ...

- Виходить, що ми не знаємо ні справжніх задумів композитора, ні справжньої біографії.

- Так, багато що ще належить відкрити. Ми не знаємо точно, хто написав лібрето «Євгенія Онєгіна». У цієї опери був інший фінал. Складна ситуація з партитурою балету «Лебедине озеро». Це величезна партитура, яка не поміщається в одному томі (вона зараз буде видаватися в 3-х або 4-х томах).

За життя Чайковського вона ніколи не публікувалася. Виконувалася з багатьма вставними номерами, а після смерті композитора так і була видана. Ми повернемо первинний задум, авторські назви номерів і коментарі композитора. Постараємося документально, аргументовано розкрити проблему, пов'язану з джерелом сюжету.

інерція мислення

- Як фінансується видання?

- Ми отримали фінансування на три з перших чотирьох випущених нами томів в рамках програми з відзначення 175-річчя композитора. Правда, не в повному заявленому обсязі. Вдалося випустити 4 томи завдяки коштам, вкладеним челябінським видавництвом «MPI», яке прагнуло випустити комплектно партитури і перекладання двох авторських редакцій Першого концерту. Що буде далі, точно не відомо.

Директор Гії Наталія Сиповский займається питаннями фінансування. Вона піклується, щоб наш проект не входив в систему тендерів, яка «з'їдає» левову частку коштів. Після Міжнародного конкурсу ім. Чайковського та виставки «Інтермузей --2015», де презентувалися перші томи, нам обіцяли допомогу прем'єр Д. Медведєв, віце-прем'єр О. ​​Голодець і міністр культури В. Мединський.

Зараз Мінкульт обговорює з Гії ці питання, і ми дуже сподіваємося на результативні рішення, а також на створення в Гії групи з підготовки творів П. І. Чайковського до видання. Адже поки що багато в чому ми працюємо на повному ентузіазмі. Я дуже вдячна тим небагатьом людям, які відгукнулися і працюють разом зі мною.

Це Т. З. Сквирська (Петербурзька консерваторія), А. Е. Максимова (Московська консерваторія), моя дочка, кандидат мистецтвознавства, зав. відділом рукописних і друкованих джерел нашого музею Ада Айнбіндер, де у нас обох найрізноманітніша і велика за обсягом навантаження з різних видів музейної роботи. Звичайно, проект і є найсерйозніша наукова робота, але поки виходить, що вона - щось на кшталт хобі. Як каже моя дочка, це у нас замість вишивання хрестиком вечорами і ночами. Я мрію про те, щоб якомога більше вийшло за нашого життя.

У видавництві «MPI» все теж працюють на ентузіазмі. Кожен сприймає це не як роботу, а як важливе історичне справу. Редактор Ольга Іванівна Катаргіна у мене тиждень жила перед остаточним випуском чотирьох томів. Але при цьому складачі нот, редактори сидять на мізерних зарплатах (менше 20 000 рублів на місяць). Директор видавництва готовий вкладати свої доходи і вже робить це. Він просив губернатора знизити орендну плату і зекономлені гроші вкласти в подальше виробництво. Але йому відмовили.

- Як здійснюється поширення вийшли томів?

- Це питання поки обдумує. 60 комплектів закупив конкурс ім. Чайковського в подарунок членам журі та учасникам. Зараз видавництво на своєму сайті продає кожен том за 2000 руб., А весь комплект відповідно за 8 тисяч. Але це без урахування доставки (томи дуже важкі). У магазинах ціна піднімається практично в два рази. Директор намагається домогтися державних закупівель для бібліотек, училищ і консерваторій. У музичних освітніх установ коштів на покупку нот немає. Купувати їх можуть тільки педагоги на особисті кошти.

Але тут ми стикаємося з іншою проблемою: в Росії поки не у твердому сама ідея і практика виконання першоджерела! Що говорити, якщо навіть один з лауреатів останнього конкурсу Чайковського сказав, що проблема авторського тексту його не цікавить. Навіть багато визнані метри вважають, що немає ніякої різниці, яку редакцію виконувати.

У 2002 Олександр Рудін, коли був головою віолончельної журі на Конкурсі ім. Чайковського, в якості обов'язкової поставив авторську версію «Варіацій на тему рококо». Але потім йому довелося змінити це рішення і повернути «за вибором», так як з року в рік грається і готується педагогами звичний текст. Неможливо подолати виконавську рутину, рутину мислення в один момент. Можна тільки пропагувати, вести просвітницьку роботу.

За кордоном авторський варіант Першого концерту, який ми підготували, користується великим успіхом, там хочуть знати справжнього Чайковського. У Німеччині випустили диск. Зараз Володимир Юровський з Кирилом ГЕРШТЕЙН і Лондонським оркестром виконали другу авторську редакцію в Вероні. В. Юровський намір її грати постійно.

- Як буде здійснюватися поширення за кордоном?

- Видавництво «MPI» веде переговори з «Schott» на поширення за кордоном. Але, може бути, виникнуть відносини і з іншим європейським видавництвом, яке буде надавати прокат голосів, стежити за дотриманням авторських прав за межами Росії.

Для російських виконавців надання голосів безкоштовне (тобто за собівартістю, потрібно тільки придбати наші видання). А прокат голосів і все виконання зарубіжних музикантів буде обкладатися певної платою. Це все доходи видавництва.

- Тираж перших чотирьох томів - всього 1000 примірників. Чому така скромна цифра?

- Ми вважаємо, що 1000 примірників - навіть багато. По суті, ми випустили комплект з двох партитур і двох перекладень, що містить до того ж величезну наукову базу. Воно важке, об'ємне. Це, скоріше, придбання для бібліотек та наукових організацій. Зараз такий розвиток технологій копіювання, що навіть ця кількість, ми боїмося, що не буде продано.

А для особистого користування ми плануємо випускати так зване практичне видання, більш дешеве, в м'якій палітурці і з скороченою науковою частиною. У цьому випадку потрібен буде бóльшій тираж. Так прийнято у всьому світі.

- З якими ще труднощами ви стикаєтеся?

- У нас колосальна проблема кадрів. Дуже важко знайти редакторів нотного тексту. Ця професія на сьогоднішній день втрачено. Молодих музикознавців я вчу в процесі роботи. І навіть досвідчені музикознавці стикаються з багатьма труднощами. Світ кожного композитора унікальний, є свої звички, особливості. Їх потрібно осягати.

Радість, Ундіна і Літургія

- Які твори будуть виходити в наступних томах?

- Коли ми вибирали твори для наступних томів, то враховували безліч нюансів. З одного боку, необхідно відразу видати найбільш репертуарні речі. Це нам радив зробити і зарубіжний видавець. З іншого, деякі з них, як опера «Євгеній Онєгін» або балет «Лебедине озеро», ставлять безліч дослідницьких завдань.

Зараз майже закінчена робота над ще трьома творами. Тамара Сквирська готує Оду «До радості» на вірші Шиллера. Вибір пов'язаний з тим, що це перший великий твір Чайковського, його дипломна робота. Вперше партитура буде видана точно по рукописи, що зберігається в Петербурзі.

Спочатку у Оди не було поділу на частини. Було встановлено і те, що частина перекладів тексту Шиллера зробив сам Чайковський. До партитурі прикладається клавір, зроблений учнем Танєєва Ю. Померанцевим під керівництвом свого педагога. Він зберігається у нас в музеї в Клину. Це перше його видання.

Ми Відкриваємо сценічну серію. Зроблено перша реконструкція «Ундіна», другий опери композитора, якові ВІН зніщів (науковий редактор и автор передмови Олександра Максимова). Партитура складена зі збережених фрагментів і тих уривків, які композитор використовував в більш пізніх творах. Ми документально виявили ці уривки.

Один зі збережених ескізів фрагмента опери був реконструйований колись Виссарионом Шебалін. Він виконувався на Радіо, в концертах, але ніколи не видавався. Зараз ця реставрація Шебалина публікується в нашому томі у вигляді партитури і клавіру. І що особливо примітно, саме ця музика стала згодом однією з найяскравіших і знаменитих сторінок балету «Лебедине озеро».

Зараз готується «Ундіна» для концертного виконання, яке відбудеться в листопада 2015 Клину і Концертному залі ім. Чайковського (БСО п / у Володимира Федосєєва).

Мені дуже хотілося відразу почати серію духовних творів, так як ця область творчості була важлива для композитора. Чайковський навіть написав короткий підручник гармонії для духовних училищ і регентів. Серію відкриває Літургія Св. Іоанна Златоустого (так вона названа у Чайковського, з такою назвою і публікується в нашому проекті), яка зараз готується до видання. Серію очолює Митрополит Іларіон, він же науковий редактор томи. В роботі виникли серйозні текстологічні проблеми.

По-перше, у Чайковського немає назв номерів (вони були додані редакторами пізніше), в оригіналі вказані тільки місця в службі. По-друге, твір написано в так званих старозавітних ключах (ключі «До»). Треба зауважити, що всі духовні твори Чайковського написані в них.

Треба зауважити, що всі духовні твори Чайковського написані в них

Петро Чайковський

Він редагував зібрання духовних творів Дмитра Бортнянського для видавництва Юргенсона і домагався, щоб при виданні ця особливість була дотримана. Ми прийняли рішення для зручності користування все-таки дати текст в сучасних ключах, але з традиційним Дирекційні.

Це ще одна традиція публікації духовних творів часів Чайковського (додатковий нотний стан, де вся партитура дана в «спрощеному» вигляді - прим. Ред.).

Однак ми даємо і другий варіант тексту Літургії відповідно до оформлення в автографі і першому виданні. У Додатку публікуємо також текст Літургії з підтекстовками вербальних текстів англійською мовою з видання, яке здійснив Юргенсон в 1905.

Восени починається робота над «Іоланта». Цю публікацію буде готувати Анна Буличова, що має великий досвід реконструкції. Паралельно ми з Адою Айнбіндер готуємо до публікації Скрипковий концерт і увертюру «1812» (в партитурі і клавірі).

кращий Чайковський

- Які, на Ваш погляд, найбільш цікаві і важливі проекти включені в ювілейні святкування?

- Колосальну історичну значимість мав концерт Андрія Коробейникова і БСО під керуванням Володимира Федосєєва, в 2014 у нас в Клину, в день народження Чайковського. Тоді вони вперше виконали авторську редакцію Першого фортепіанного концерту. Багато мені потім говорили, що це зовсім інша музика.

Важливим стало виконання Федосєєвим «Пікової дами» в концертному вигляді в Залі ім. Чайковського. У нього заплановані «Ундіна» та «Лебедине озеро» (в рамках ювілейного фестивалю «Час, день, вічність ...» - прим. «МО»). Він же ставить «Іоланту» у Великому театрі (режисер драматичного театру С. Женовач).

Ще один приголомшливий, історична подія - музично-театральний концерт Володимира Юровського «Чайковський і Шекспір» в травні 2015 Залі ім. Чайковського (за участю актора Данила Співаковського). Держоркестром під його керуванням виконав невідому першу редакцію «Ромео і Джульєтти» (всього їх три, зазвичай звучить третя редакція). Але в цій версії зовсім інший тематизм, інша логіка розповіді, по суті - новий твір, яке мене вразило в живому звучанні. Хоча текст був, звичайно, мені відомий!

Прозвучала симфонічна фантазія «Буря». У музиці до «Гамлета» Юровському вдалося досягти приголомшливого єднання Чайковського і звучать текстів Шекспіра!

Гучним проектом став новий міжнародний фестиваль в Клину. Приїжджав Віденський оркестр з Ріккардо Муті. Вони грали улюблену диригентом П'яту симфонію. Грали професійно, блискуче, але мені їх інтерпретація не зовсім близька.

Найбільше в програмі фестивалю мені хочеться виділити геніальний концерт М. В. Плетньова. У першому відділенні звучала Велика соната, а в другому - «Дитячий альбом» з новим порядком п'єс, тобто незвичним для слухачів авторським варіантом, закріпленим саме в рукописи циклу. Саме так написав сам Чайковський, але при публікації послідовність п'єс була змінена. Чому - точно невідомо, але у мене є своя версія.

Альбом видавався разом з 12 п'єсами ор. 40. І обидва циклу закінчувалися однаково, тобто цитуванням венеціанської пісні. У «Дитячому альбомі» це була п'єса «Шарманщик співає», а в циклі ор. 40 - п'єса «Перервані мрії». Вийшло, що обидва циклу закінчувалися однаково, і однаково трагічно. Вони виходили одночасно, і на етапі видання в «Дитячому альбомі» змінився порядок п'єс. Тепер цикл завершувала п'єса «У церкві».

Плетньов зіграв так, як це було в рукописі Чайковського і як було задумано композитором. Хоча, напевно, всі зміни відбувалися не без участі автора. У виконанні Плетньова пронизливо прозвучали п'єси «Мама» і «Шарманщик співає».

Закривався фестиваль концертом оркестру Маріїнського театру п / у В. Гергієва з Шостий симфонією. З Д. Мацуєвим в I відділенні вони виконали Другий фортепіанний концерт, а вдень піаніст зіграв всі три концерти в Москві в Концертному залі імені П. І. Чайковського з маестро Гергієв і оркестром Маріїнського театру.

- Неодноразово говорилося про те, що Чайковський може стати таким же брендом для Клину, як Моцарт для Зальцбурга. Але чи є для цього ресурси?

- У місті немає великого залу. Наш зал все-таки малий, трохи більше 300 місць. Але у нас зараз чудовий мер - Олена Сокольская, яка намагається змінити ситуацію. З її ініціативи йде реконструкція парку в Майданова, де любив гуляти композитор. Все ушляхетнюється, в ставок запущені лебеді, як це було за часів Чайковського.

Разом з режисером Д. Бертману є ідея організувати тут оперний фестиваль open-air, під відкритим небом. Адже в Майданова написані опери «Чародійка», «Іоланта», частково балет «Лускунчик» і багато інших твори композитора.

Рік тому ми дізналися, що продається лист Чайковського в одному з московських антикварних магазинів. Воно з колекції листів диригенту Е. Направник, яка зникла під час Ленінградської блокади в 1942. Ми звернулися до мера за допомогою у зборі коштів. На ранок вона зателефонувала і сказала, що її сім'я вирішила заплатити за цінний документ з сімейного бюджету 300 тисяч рублів.

Напередодні дня народження Чайковського А. Сокольская і її сім'я передали автограф листа музею.

книги

- З 2007 виходить листування Чайковського та Н. Ф. фон Мекк. Зараз можна купити три томи, заявлений був четвертий, заключний. Розкажіть про цю публікацію.

- У челябінському видавництві ми видаємо повну листування композитора з Надією фон Мекк. Нагадаю, що відносини між ними були унікальними: вони ніколи не бачилися і не спілкувалися особисто. Головна ідея видання полягала - крім документальної точності - в діалогічність розташуванні епістолярію. Ми бачимо діалог двох людей; то, як дійсно відбувалося їхнє спілкування. Чайковський в листах багато говорить про себе. Це той образ, який він хотів створити для інших.

Зараз готується заключні два томи (а не один, як передбачалося). Після їх виходу в світ ми переіздадім вийшов п'ятитомник в рамках ППБ. Виправимо помилки і знайдені неточності.

Примітно, що серед листів публікуються фотоальбоми. Це особливий жанр. Композитор сам збирав ці фото. Наприклад, альбом, який він назвав «Сан-Ремо». Він сам розклеював їх і робив анотації. Фактично це «автопортрет» Чайковського часу закінчення «Євгенія Онєгіна» та Четвертої симфонії: то, що він бачив, як він це бачив і що вважав за потрібне відзначити. А фон Мекк посилала йому свої фотоальбоми. Вона запрошувала фотографа, який робив серії знімків з видами різних місць, де творив композитор - Плещеево, Браїлів.

Унікальний альбом з видами Фролівського, де композитор жив до Клину. Відображені будинок, оздоблення, тут вперше з'являються знамениті книжкові шафи, сам Чайковський позує на тлі цих місць з містками і лісочками. Альбом став останнім подарунком фон Мекк Чайковському перед їх розривом.

Альбом став останнім подарунком фон Мекк Чайковському перед їх розривом

Надія фон Мекк, 1876 рік

Наше видання, по суті, виявляється першою об'єктивної біографією цієї дивовижної жінки, навколо якої вже склалося багато міфів. Деякі матеріали перебували в приватній колекції, як, наприклад, друга частина книги Галини Мекк, дочки Н. Ф. фон Мекк. Називається вона «Як я їх пам'ятаю», в ній описана післявоєнна історія всієї родини Мекк.

У четвертому томі вперше публікується альбом замальовок відомого живописця і театрального художника Михайла Бочарова для першої постановки опери «Мазепа». У ньому зібрані українські пейзажі, історичні місця Біла церква і маєток гетьмана Мазепи, місце страти Кочубея та Іскри.

Треба сказати, що Чайковський дуже докладно описував у листах до фон Мекк, як йшов процес підготовки вистави. Цікаво, що саме в цей час було видано закон про державний прапор Росії. І Чайковський після прем'єри вперше отримав вінки, прикрашені стрічками з російським триколором.

- Паралельно з цим Ви випустили у видавництві «Юргенсон» заключний, другий том листування композитора з Петром Юргенсона. У чому відмінність стилю Чайковського в спілкуванні з цими адресатами?

- Переписка з видавцем Петром Юргенсона також представлена ​​у вигляді діалогу. Але він зовсім інший. Цікаво, як на протязі двох томів, від листа до листа будуються взаємовідносини Чайковського з Юргенсона: з сторонньої людини він перетворюється в кращого друга в житті композитора.

У другому томі їхню розмову абсолютно відвертий по величезному спектру тем: від постановок, виконання, ставлення до людей до сімейних таємниць. Це хльосткий, лаконічний чоловіча розмова, з гумором, іронією, іноді переходить всякі межі. Відвертість з Юргенсона - абсолютно щира. Зустрічаються нецензурні слова. Юргенсон їх камуфлював, ставив точки. А ось Чайковський - немає.

Треба зауважити, що листування дає точну картину редакторської і творчого життя Чайковського.

У другому томі дано покажчик згаданих творів та імен. Він дозволяє читати книги по-різному: або від початку до кінця, або точково, по питаннях, що цікавлять. У такому вигляді багато виявляється інакше, більш рельєфно.

- Наскільки відрізняються інтерпретації подій у Чайковського в листах до Юргенсона і в листах до фон Мекк? Чи можна вірити тому, що він писав своїй покровительці?

- Дійсно, існує думка, що з Надією Філаретівною він був нещирий. Асафьєв вважав, що це листування штучна. Я витратила багато часу, щоб перевірити найвідоміші висловлювання Чайковського, звернені до неї. Так ось, він завжди говорив правду. Але з нею обговорював тільки те, що вона могла зрозуміти.

- Вони листувалися 14 років. Чому стався розрив їх епістолярних відносин?

- Я не можу відповісти на це питання однозначно. Кожна людина має право на таємницю. У мене є своє відчуття. Можливо, все відносини колись вичерпують себе. Потрібно згадати цей час. Пізня осінь 1890 року. До смерті композитора залишалося менше трьох років. Чайковський перебував у постійному нервовому напруженні. Це був період неймовірної інтенсивності творчості. Напевно, вже не було настільки сильної потреби в спілкуванні.

В останні роки Мекк сильно боліла. У неї було важке нервове захворювання. Досить тримати в руках її листи, щоб бачити, як періодично слабшала її рука. Вона виводила каракулі, які ледь читані. Ви не уявляєте, як складно було розшифровувати тексти. Кращі невропатологи лікували її. У неї не рухалися руки, вона перестала ходити. Пережила Чайковського всього на кілька місяців. Вона відмовила йому в матеріальному змісті через проблеми з фінансовим станом. Крім того, їх спілкування в кінці здійснювалося через її секретаря Пахульского.

Мені здається, Чайковський був не зовсім справедливий до неї. Він порахував, що вона його зрадила. Він постійно мав потребу в коштах, хоча до цього часу його доходи як диригента і композитора були великими, і якщо додати до цього пенсіон від Олександра III, то можна вважати, що Чайковський був більш ніж забезпеченою людиною.

Але свідомість людей, що не мають капіталу, зовсім інше. Він не міг жити відповідно до достатків: не тільки не вмів відкладати, але все витрачав до останнього і був весь час в боргах. Юргенсон його постійно дорікав в нерозумних витратах, а також в постійній готовності відгукуватися на будь-які прохання про грошову допомогу абсолютно всім.

- Наскільки важливо і допустимо, на Вашу думку, звертатися до особистого життя Чайковського, інтимним подробицям, публікувати нецензурні слова?

- У 1980-1990-і роки піднялася полеміка щодо проблеми купюр різного роду в листування великих людей. Ця проблема була актуальна щодо А. С. Пушкіна, А. П. Чехова, Л. М. Толстого і, звичайно, Чайковського. Перед кожним публікатором варто моральна проблема: чи маємо ми право?

Наше рішення було таким: публікувати листування композитора з Н. Ф. фон Мекк і П. І. Юргенсона в повному вигляді, повертаючи не тільки сам текст, але навіть авторську пунктуацію, що означало збереження особистісної інтонації кореспондентів. Якщо ми не будемо відверті, якщо не будемо публікувати листи повністю, без купюр, то як ми зможемо зрозуміти композитора? Все це було важливою частиною його життя, його стилю спілкування, врешті-решт, мислення.

Для мене був прикладом досвід 90-томного видання творів Л. М. Толстого і позиція його зачинателя В. Г. Черткова, про який письменник в своєму щоденнику сказав: «Бог дав мені найвище щастя. Він дав мені такого друга як Чертков ». Саме Чертков зміг, не дивлячись на будь-які протистояння і розлади між ним і членами сім'ї (частина з яких підтримувала його і розділяла його погляди і ставлення до нього письменника), зробив надбанням громадськості складний докумÐ

Розкажіть, що це за версією і в чому їхня відмінність один від одного?
Хіба може концерт в трагічної тональності починатися таким бравим соло ?
Повне зібрання творів стає фактично єдиним на сьогоднішній день існують науковим дослідженням про кожного творі?
Як здійснюється поширення вийшли томів?
Як буде здійснюватися поширення за кордоном?
Чому така скромна цифра?
З якими ще труднощами ви стикаєтеся?
Але чи є для цього ресурси?
У чому відмінність стилю Чайковського в спілкуванні з цими адресатами?
Наскільки відрізняються інтерпретації подій у Чайковського в листах до Юргенсона і в листах до фон Мекк?