Стандартний податкове вирахування на дітей після розлучення

  1. Порядок застосування податкового вирахування
  2. Розподіл вирахування між розведеними батьками

Рекомендуємо доручити повернення податку особистому консультанту в онлайн сервісі НДФЛка

Шлюборозлучний процес часто пов'язаний з розділом спільно нажитого майна і іншими фінансово-правовими проблемами. До них відноситься порядок розподілу різних пільг і допомоги, яка надається державою в рамках підтримки сім'ї, народжуваності та дитинства. Порядок розділу пільги на сплату ПДФО між батьками в разі їх розлучення варто розглянути детальніше.

Сам факт розлучення не є причиною змін в порядок надання та обчислення податкових відрахувань.

Громадяни Росії мають право на пільги, що дозволяють знизити розміри податку, що сплачується на доходи. Однією з забезпечуваних державою пільг є податкове вирахування, що надається громадянам РФ, зайнятим вихованням дітей. Дія податкового вирахування здійснюється відповідно до норм законодавства (ст. 218 НК РФ).


Порядок застосування податкового вирахування

Для отримання податкового вирахування необхідно:

  1. З'являтися батьком або усиновлювачем, що знаходиться на утриманні, дитини
  • до 18 років;
  • 18-24 років, якщо дитина навчається на очному відділенні вузу або в ординатурі, є інтерном або аспірантом.
  1. Мати доходи не більше 350 т.р. в рік, з яких сплачується ПДФО. Починаючи з місяця, в якому зазначений дохід перевищив 350 000 рублів, податкове вирахування, передбачений цим підпунктом, не застосовується.

Розмір податкового відрахування:

  • 1400 - за першу дитину;
  • 1400 - за другу дитину;
  • 3000 - за третю і кожну наступну;
  • 6000 - за будь-яку дитину, що має інвалідність (I-II гр).

Розмір податкового відрахування - це величина, що віднімається з щомісячного доходу батьків. Відрахування дозволяє зменшити суму, на яку нараховується ПДФО.

Розподіл вирахування між розведеними батьками

Варто розглянути ряд прикладів, щоб отримати уявлення про порядок застосування пільгового режиму зі сплати ПДФО батьками, які мають на утриманні неповнолітніх дітей або дітей у віці до 24 років, що проходять очне навчання в вузі:

  • Батьки в розлученні, батько платить аліменти;
  • Батьки в розлученні, один з батьків пропав безвісти

приклад 1

Які права на пільги зі сплати податку на доходи має батько, якщо він не проживає з дітьми, перебуваючи в розлученні з їх матір'ю? Батько своєчасно сплачує аліменти.

У сім'ї двоє дітей:

  • син (22 роки, студент університету, інвалід II групи);
  • дочка (17 років).

Розмір податкового відрахування в цій ситуації буде становити сумарно 7400, в тому числі:

  • за сімнадцятирічну доньку державою визначено відрахування в розмірі 1400,
  • за сина 22 років - 6000 (з урахуванням наявності інвалідності).

Батькові покладено податкове вирахування після розлучення, якщо він надасть податковим агентам свідоцтва, які підтверджують сплату аліментів в формах і розмірі, визначеному Сімейним кодексом. Дана норма закріплюється Листом Мінфіну (ПМ) РФ №03-04-06 / 8-96 від 03.04.12. Батько дитини може отримати пільгу незалежно від того, вступила колишня дружина в повторний шлюб чи ні.

Якщо зарплата батька становить 21400, то розрахунок належного їй вирахування буде виглядати наступним чином:

(21400 - 7400) Х 13% = 1820 - це сума податку, що сплачується батьком з зарплати, якщо він скористається правом на податкові відрахування; її варто порівняти з величиною податкових відрахувань без урахування відрахування, - 21400 Х 13% = 2782.

З прикладу видно, що щомісячний дохід батька може бути збільшений на 962 руб. = 2782 - 1820.

приклад 2

Який податковий відрахування покладається матері, якщо діти проживають з нею і знаходяться на її забезпеченні, а батько після розлучення визнаний зниклим безвісти?

У родині троє дітей:

  • дочка (4 роки);
  • син (6 років);
  • дочка (9 років).

Сумарний розмір податкового вирахування тут складе 5800, в тому числі:

  • по 1400 за кожного з перших двох дітей (всього 2800);
  • 3000 за третю дитину.

Сам факт розлучення не змінює порядку обчислення податкового вирахування, як це було зазначено в ПМ РФ № 03-04-05 / 8-23 від 15.01.13. З іншого боку, визнання одного з батьків безвісно відсутнім, дозволяє іншому батькові отримати статус «єдиного», згідно з ПМ РФ № 03-04-05 / 8-503 від 13.04.12. Аналогічний порядок застосування вирахування може використовуватися в разі смерті одного з батьків і не може в разі позбавлення батьківських прав.

Статус «єдиного» батька дозволяє отримувати подвійний податкове вирахування, що закріплено в 218 ст. НК РФ.

приклад 3

Якщо зарплата матері становить 20900, то розрахунок належного йому вирахування буде виглядати наступним чином:

(20900 - 10800) Х 13% = 1313 крб. - це сума податку, що сплачується матір'ю з зарплати, якщо вона скористається правом на подвоєний податкове вирахування (як єдиний батько); порівняємо її з величиною податкових відрахувань без урахування відрахування, - 20900 Х 13% = 2717.

Звідси випливає, що щомісячний дохід матері може бути збільшений на 1404 руб. = 2717 - 1313.

Отримання податкового вирахування в зв'язку з вихованням дитини є механізмом державної підтримки батьків, які мають дітей на утриманні. Для його отримання необхідно надати податковому агенту всю необхідну документацію. Вище були розглянуті дві основні проблемні ситуації, пов'язані з визначенням порядку нарахування податкового вирахування в разі розлучення.

Залишилися питання? Задайте їх в рубриці "Питання відповідь" фахівець відповість вам - безкоштовно! Рекомендуємо доручити повернення податку особистому консультанту в онлайн сервісі НДФЛка

Залишилися питання?