Студентське братство: Як підприємці налагоджують відносини з вузами

  1. Ігор РОЖКОВ
  2. Кирило карбувати

Ігор РОЖКОВ   співзасновник центру   Octapod   З 2010 року двічі на рік ми возимо в Корею студентів і школярів вчити корейську мову

Ігор РОЖКОВ

співзасновник центру Octapod

З 2010 року двічі на рік ми возимо в Корею студентів і школярів вчити корейську мову. Цього року відкрили новий напрямок - тепер наші учні можуть вибрати вивчення англійської в Кореї і поїхати з нами не тільки взимку і влітку, а й восени і навесні: ми додали час шкільних канікул.

Ми з партнером, моїм старим приятелем, який виїхав кілька років тому вчитися в Корею і залишився там, починали цей проект, коли обидва ще вчилися в університетах. Я був на третьому курсі. Налагоджувати відносини з корейською стороною довелося довго: там не звикли мати справу з молодими підприємцями - вважається, що людина до 30 років не може займатися власною справою, так як ще не має досвіду. Після двох років роботи ми уклали партнерство з корейським університетом Дон Мін , Це провідний IT-вуз країни. Тепер він приймає наших студентів в своїх кампусах, і заняття ми проводимо в його будинку. Викладають нашим студентам корейські студенти і аспіранти.

Дон Мін зацікавлений у співпраці з російськими університетами: корейці хотіли б відправляти сюди своїх студентів і приймати у себе наших. Нам, в свою чергу, було б вигідно виступити посередниками і познайомити корейську і російську сторони. Справа не в матеріальній вигоді, її ми не отримали б, справа в політиці і репутації. У минулому році ми з партнером організовували візити корейської делегації в кілька російських вузів, в тому числі в РГУТіС і МИИТ . Всі один одному дуже сподобалися, але з першим корейцям працювати було не дуже цікаво - не дуже високий статус, з МІІТа домовилися тримати зв'язок, але далі справа не пішла. Тоді я спробував познайомити корейців з керівництвом РДГУ , Де навчався на п'ятому курсі.

У світі є практика отримання подвійного диплому: ти вчишся чотири роки в своїй країні, закінчуєш навчання з відмінними оцінками і на останній рік їдеш вчитися в університет-партнер за кордон - отримуєш два дипломи, російський і іноземний. Багато російські вузи декларують таку можливість, але на практиці я знаю лише кілька випадків отримання подвійного диплому. Корейці були зацікавлені в створенні подвійного диплому та відкриття представництва в статусному російському вузі.

Зустрічі з проректором з міжнародної роботи я домагався приблизно місяць, хоча був студентом РДГУ. На мене не могли знайти час, корейську делегацію не хотіли приймати, ніхто не наважувався зайнятися цим питанням в обхід проректора. У підсумку зустріч ми все-таки організували, але питання про співпрацю повис. Російські вузи класні, але мені незрозуміло, чому люди не відповідають за те, за що повинні відповідати, або беруть на себе зобов'язання і потім не виконують обіцянок.

Кирило карбувати

засновник Hippflow

Наш сервіс допомагає інвесторам ефективно комунікувати зі стартапами, відстежувати зміни, які відбуваються в роботі. Робота з вузами потрібна, щоб залучати студентів до стартап-руху і розвивати інфраструктуру бізнес-акселераторів для Hippflow. Проект отримує доступ до нових компаніям і формує платформу для подальшого розвитку на місцях, вуз отримує нашу команду, що займається розвитком бізнес-інфраструктури університету, менторів, дружніх акселераторів по всьому світу, що дають студентам можливість розвивати свої бізнеси в міжнародному масштабі.

Під роботою з вузами ми маємо на увазі роботу зі студентськими об'єднаннями або їх формування. Ми почали працювати з NYU Abu-Dhabi , Де зараз співпрацюємо зі студентським підприємницькою спільнотою. Процес формування спільнот виявився більш трудомістким, ніж ми припускали: темпи і пріоритетність розвитку цієї галузі бізнесу були в деякому роді нами переглянуті.

Зазвичай найскладніша частина - знайти потрібних людей. У NYU вчиться мій операційний директор Аяз Камалов. Це допомогло нам налагодити з університетом відносини досить швидко і займатися в основному операційною діяльністю. Ми працюємо в основному зі студентськими товариствами, тому бюрократії в прийнятті рішень дуже мало. Ми намагалися працювати з адміністрацією ВНЗ, але швидко зрозуміли, що це дуже довгий і даремне заняття. Як тільки ситуація з NYU стабілізувалася, ми стали опрацьовувати можливість співпраці з Pace University і SEGi College Kuala Lumpur 3.

У нас з Політехом (Санкт-Петербурзьким Державним Політехнічним Університетом) склалися хороші робочі відносини; в 2011 році, коли ми створили нашу компанію, університет виділив нам приміщення, а ми натомість пускали студентів працювати на наших верстатах.

У 2012 році проходив конкурс Мінекономрозвитку, в рамках якого фінансувалося відкриття Центрів молодіжного інноваційного творчості, Fab Lab по-російськи, по всій Росії. Розігрувалося 5 млн рублів. Ректору Політеху, Андрію Івановичу Рудська, ця ідея дуже сподобалася, до того ж ми, студія «Фотомеханіка», по суті вже створили прототип такого центру на базі вузу. Програма Мінеко була прописана таким чином, що отримати фінансування могла тільки приватна компанія, тому ректор запропонував нам сформувати команду і взяти участь в конкурсі.

Рішення всередині вузу взяли досить швидко, адже ініціатива йшла зверху і знизу одночасно. Складнощі виникли з написанням заявки на конкурс: ми кілька разів її переробляли, там досить складні форми документів. З боку Політеху була невелика заминка щодо приміщення: спочатку нам виділили одне, потім переглянули це рішення і виділили інше. Але в масштабі такої великої організації як університет такі зволікання - дрібниці.

Тепер у нас є окреме велике приміщення, в ньому приблизно 200-300 м2, нове обладнання (грант, виділений Мінеко, був цільовим, в ньому було чітко прописано, на що можна витратити гроші). Крім того, сам Політех вклав чимало грошей в нове обладнання для «Фаб Лаба». До нас приходять займатися студенти, нам це вигідно: самі собі ростимо кадри. Вуз отримав статусну сучасну лабораторію - всіх важливих гостей університету обов'язково ведуть до нас і показують всю движуху. Наша історія - приклад того, що навіть дуже великі структури можуть швидко приймати рішення, якщо бачать плюси.

Фото на обкладинці: Getty Images