Татевік Оганесян / Datevik Hovanesian

Татевік, коли Ви вперше спробували виконувати джазові композиції? За яких обставин відбулося Ваше перший публічний виступ як джазової співачки?

Чесно кажучи, зараз мені вже складно пригадати коли і за яких обставин я перший раз виступила в ролі джазової співачки. Пам'ятаю тільки, що було це в зовсім юному віці.

Перші професійні кроки в джазі я зробила, коли мені виповнилося 11 або 12 років - у супроводі Державного оркестру радіо Вірменії я записала американський джазовий стандарт під назвою "It's only a paper moon". За ним пішла запис композиції "Mr. Paganinin", також разом з Оркестром вірменського радіо.

Я навряд чи можу точно сказати, які мелодії і джазові твори викликали у мене в ті роки найяскравіші емоції. Але ось імена джазових музикантів, співаків та інструменталістів, які зробили найбільший вплив на формування мого музичного стилю, та й усієї кар'єри, я пам'ятаю - це Oscar Peterson, Miles Davis, Dave Brubeck, Dizzy Gillespie, Dina Washington, Ella Fitzgerald, Carmen McRae і багато інших чудових виконавців, популярних в той час. Чесно кажучи, у мене не виникало бажання копіювати знаменитих вокалістів, я просто намагалася взяти від кожного максимум, навчитися, всотати їх знання і техніку, як студенти навчаються у великих наставників. А саме значний вплив на мою вокальну кар'єру зробила моя мама, Офелія Амбарцумян, легендарна в Вірменії співачка, яка виконувала народні пісні.

Ви з'явилися на світ в родині музикантів. Як приклад Ваших батьків і брата вплинув на Ваше ставлення до творчості, музиці, джазу? Вони підтримували Вашу активну концертну діяльність або хотіли Вам інший музичної долі?

Так, я народилася в дуже музичній сім'ї. Моя мати, як я вже згадувала, була відома далеко за межами рідної країни завдяки віртуозному виконанню вірменського фольклору, батько грав на народних інструментах в групі "Каманч". А ось старший брат, скрипаль-академіст, був усе своє життя великим шанувальником джазу. Як бачите, я була оточена музикантами найрізноманітніших жанрів і все-таки саме джаз виявився мені найближче, буквально запав у серце. Так я і вибрала власну долю. Джаз.

Треба сказати, що мої батьки завжди надихали мене і допомагали у всіх моїх починаннях і пошуках, я відчувала повну свободу і разом з тим - підтримку з їхнього боку.

Що б Ви назвали головним досягненням Вашої музичної кар'єри? Роботою на яких майданчиках і з якими музикантами Ви пишаєтеся?

Я хочу підкреслити, що вважаю своїм головним досягненням розвиток і популяризацію вірменського етнічного джазу далеко за межами рідної Вірменії, в співдружності і співавторстві з американськими музикантами, які глибоко і щиро полюбили цю музику. Для мене особливо важливо те, що вдалося воєдино злити дві найбагатші музичні культури - джаз і вірменський фольклор.

Я багато подорожувала по світу, брала участь в найбільших джазових фестивалях, в тому числі - North Sea Jazz Festival (в Голландії), Montreal Jazz Festival (в Канаді), Jakarta Jazz Festival (в Індонезії) і багатьох інших. Мені пощастило працювати разом з такими гігантами світової джазової сцени як Larry Willis, Ben Riley, Frank Wess, Paquito D'Rivera, Ігор Бриль ...

Якщо говорити про мою дискографії, складно вказати якісь окремі альбоми, всі мої записи мені дуже дорогі. Віддати перевагу одному з багатьох дисків не зовсім справедливо, немов виділити тільки одну дитину серед своїх улюблених дітей. Кожен альбом має свою історію, кожен - віха в моїй музичній кар'єрі, ще одне моє прекрасне враження. Наприклад, мій останній CD "Stage to Stage" зібрав записи живих виступів за багато років і, на мій погляд, дуже вдало ілюструє основні етапи моєму творчому житті.

Наскільки складно (або навпаки - просто?) Виявилося жити і працювати в Америці? Чого Вам варто було довести своє право виконувати джазовий вокал на американській джазовій сцені? Чи довелося чимось пожертвувати? Які нові можливості відкрилися перед кращою джазовою співачкою Радянського Союзу, коли вона опинилася в Нью-Йорку?

Мій від'їзд з СРСР, де я користувалася широкою популярністю як джазова співачка, в Сполучені Штати, де мене поки що ніхто не знав став досить жорстким фаховим викликом мені як вокалістці. Опинитися новачком в країні, яка подарувала джазову культуру всьому світу і вистояти в конкуренція серед досвідчених джазистів коштувало мені великих труднощів, але, з іншого боку, тим гідніше виявилося винагороду.

Основною причиною мого переїзду в Америку свого часу стало прагнення опинитися в безпосередній близькості до джерел тієї музики, яку я любила, вчитися у майстрів джазу, бачити їх живі виступи, взаємодіяти з ними і, завдяки цьому спілкуванню, рости і розвиватися в професійному плані.

За допомогою музикантів і людей, знайомих зі мною як з вокалісткою ще за часів Радянського Союзу, я була представлена ​​декільком американським музикантам і поступово почала брати участь у джазовій життя, виступаючи на всіляких концертних майданчиках, на музичних фестивалях в різних куточках Сполучених Штатів. В кінці-кінців я була запрошена для запису мого першого диска "Ballads from the Black Sea" - разом з Ігорем Бутманом і декількома чудовими американськими джазовими інструменталістами на унікальній, просто фантастичною студії у Вашингтоні. Альбом у нас вийшов найвищої якості, отримав відмінні відгуки в джазових музичних журналах Америки і серед фахівців, що відкрило мені нові можливості, як виконавцю, для продовження роботи і гастрольної кар'єри.

Класичні джазові стандарти або джаз-фолк - що для Вас зараз найцікавіше? Як Ви змінювалися і розвивалися в останнє десятиліття? Що Ви чекаєте від своєї музичної долі найближчим часом?

І американські джазові стандарти і вірменський етнічний джаз дуже дорогі для мене, вони злиті воєдино в моєму серці. Як і будь-яка творча людина, я хотіла б продовжувати свій розвиток, вдосконалюючись все більше і більше, особисто зростати як вокаліст і музикант, і в той же час - допомагати молодому поколінню, відкриваючи для нього прекрасний світ музики. Адже я вже більше тридцяти років працюю з учнями з усього світу, які приходять до мене на різних рівнях підготовки. І це поєднання власної творчості та педагогічної роботи - і є моя основна мета в житті і, в кінцевому рахунку, джерело мого щастя.

Залиште свій відгук

Татевік, коли Ви вперше спробували виконувати джазові композиції?
За яких обставин відбулося Ваше перший публічний виступ як джазової співачки?
Як приклад Ваших батьків і брата вплинув на Ваше ставлення до творчості, музиці, джазу?
Вони підтримували Вашу активну концертну діяльність або хотіли Вам інший музичної долі?
Що б Ви назвали головним досягненням Вашої музичної кар'єри?
Роботою на яких майданчиках і з якими музикантами Ви пишаєтеся?
Наскільки складно (або навпаки - просто?) Виявилося жити і працювати в Америці?
Чого Вам варто було довести своє право виконувати джазовий вокал на американській джазовій сцені?
Чи довелося чимось пожертвувати?
Які нові можливості відкрилися перед кращою джазовою співачкою Радянського Союзу, коли вона опинилася в Нью-Йорку?