Театр опери та балету - найбільший музичний театр Грузії

На проспекті Руставелі красується висока ефектне будівля, побудована в мавританському стилі - Грузинський театр опери і балету ім

На проспекті Руставелі красується висока ефектне будівля, побудована в мавританському стилі - Грузинський театр опери і балету ім. З. Паліашвілі. Ініціатором його будівництва став губернатор Михайло Воронцов після того, як Грузія увійшла до складу Російської Імперії. Воронцов був грамотним політиком, театр повинен був заручитися підтримкою губернатора налаштоване не кращим чином населення Тбілісі. Зведення театру розпочалося 15 квітня 1847 року на Ериванська площі, яка сьогодні називається площею Свободи. Автором проекту виступив знаменитий архітектор Антоніо Скудіері, а розписом нового театру займався російський князь і художник Григорій Гагарін.

Будівництво театру опери та балету завершилося через три роки, і він миттєво став улюбленим місцем городян і серцем культурного життя Тбілісі. Новий театр склав гідну конкуренцію всім іншим міським театрам завдяки незвичайному зовнішньому вигляду і розкішному внутрішньому оздобленню. На відкриття театру була запрошена вся міська еліта, і незабаром в одній з місцевих газет з'явився захоплений відгук, автор якого стверджував, що новий театр - саме «елегантне і презентабельне» будова, яке тільки можна створити людськими руками. Мета Воронцова була досягнута.

Театральний сезон в новому театрі відкрився 9 листопада 1851 оперою «Лючія ді Ламмермур», що вважалася вершиною творчості легендарного італійського композитора Гаетано Доніцетті. Що прийняли спектакль з небувалим захопленням глядачі, цілу ніч святкували успіх разом з артистами на березі Кури. З цього дня популярність опери в Тбілісі тільки росла. Тут з'являлося все більше національних театральних труп, часто приїжджали з гастролями артисти з Європи. Цю культурну ідилію порушив пожежа 11 жовтня 1874 року, в результаті якого постраждала будівля театру, згоріли всі костюми і декорації. У 1896 році театр опери і балету відреставрували. Сезон у відновленому театрі почався з опери Глінки «Життя за царя» ( «Іван Сусанін»).

У театрі опери та балету Тбілісі працювало безліч знаменитих діячів культури і мистецтва. Найвідоміший з них - композитор Захарій Паліашвілі, один з найбільш впливових і значимих представників грузинської класичної музики, автор опер «Абесалом і Етері» (1919) і «Даиси» (1923). Саме його ім'я було присвоєно театру в 1937 році. Серед інших знаменитих «вихідців» з Тбіліського театру опери і балету - брат Захарія, диригент Іван Паліашвілі, більш відомий під псевдонімом Паліїв. Крім того, в тбіліському театрі починали свій творчий шлях Ніно Рамішвілі та Ілля Сухішвілі, пізніше заснували Ансамбль народного танцю Грузії.

У 20 столітті театр прийшов в занепад, так як у держави не було коштів на його фінансування. Однак в 2003 році відношення до театру повністю змінилося, держава зайнялося спонсорством, з'явилися нові костюми і декорації.

Сьогодні театр опери і балету на проспекті Руставелі продовжує залишатися центром культурного життя грузинської столиці. У репертуарі театру такі легендарні постановки, як «Лебедине озеро», «Жизель», «Лускунчик», «Дон Кіхот», «Ромео і Джульєтта», «Сон в літню ніч» і багато інших.

пам'ятки

околиці

Музеї

Розваги і дозвілля

інше