Трагедія мандрівного голуба

Трагедія мандрівного голуба

Розповіді про мандрівних голубів (Ecopises migraorius), що мешкали в Північній Америці, читаються як фантастичний роман Розповіді про мандрівних голубів (Ecopises migraorius), що мешкали в Північній Америці, читаються як фантастичний роман. Трохи більше ста років тому цей голуб був найчисленнішою птахом США, якщо не всього світу. В окремих колоніях налічувалося мільярди птахів. Чи якісь птиці збиралися в настільки жахливі зграї. Вони пролітали над землею такими густими хмарами, що буквально затьмарювали небо. Летючі птиці покривали весь небосхил від горизонту до горизонту, шум від їх махають крил нагадував свист штормового вітру.

«Незвичайна сила їх крил - говорить про мандрівних голубів Одюбон, - дає їм можливість здійснювати дивовижні перельоти. Траплялося, що в околицях Нью-Йорка вбивали голубів, вола яких містили рис, в той час як є його вони могли тільки в полях Кароліни. Якщо ми візьмемо до уваги, що травлення їх відбувається з такою швидкістю, що проковтнули зерна о 12 годині абсолютно перетравлюються, то прийдемо до висновку, що ці голуби пролетіли за 6 годин 300-400 англійських миль, тобто по милі в хвилину; при такій швидкості пересування вони могли б досягти Європи в 3 дня ».

Один з перших американських орнітологів Олександр Вілсон бачив в 1810 році зграю мандрівних голубів, яка пролітала над ним чотири години. Вона розтягнулася на 380 км. Він приблизно підрахував, скільки в ній було птахів, і отримав неймовірну цифру посилання - 1 115 135 000 голубів! Це означає, що в одній тільки зграї голубів було більше, ніж усіх взагалі пернатих в такий, наприклад, країні, як Фінляндія!

Подальші підрахунки дають ще більш вражаючі результати. Припустимо, що кожен голуб важив грамів триста, тоді виходить, що вага всієї зграї - близько півмільйона тонн! У день така армія птахів з'їдала 617 кубометрів всілякого корму. «Це більше, - пише британський натураліст Френк Лейн, - добового раціону солдатів всіх виючих країн до кінця Другої світової війни!»

Мандрівні голуби в основному харчувалися жолудями, каштанами, буковими і іншими горіхами. Там, де ці птахи зазвичай годувалися, але частіше на місцях ночівель, їх з нетерпінням чекали юрби «мисливців», які зібралися з усієї округи. Знищували голубів усіма можливими способами, які для цього годилися. Стріляли з рушниць, гвинтівок, пістолетів. Навіть кулемет вперше винайшли для війни з голубами. Так густі були зграї голубів і часом вони летіли так низько, що колоністи збивали їх жердинами, а рибалки - веслами.

Трагедію мандрівних голубів завершило проведення в глиб американського континенту залізниць і телеграфу. Тепер цих птахів можна було швидко доставляти на ринки збуту. А телеграф прискорив оповіщення згаданих «видобувачів» про появу тут і там досить великих для промислу зграй голубів. І туди мчали заготівельники.

Між 1860 і 1870 роками було вбито мільйони мандрівних голубів, але в наступне десятиліття - вже тільки сотні тисяч, і до 1890 року були вже знищені всі великі гніздові колонії мандрівних голубів. І хоча вже не було масових полювань, останнього мандрівного голуба вбили в 1899 році (за іншими даними, на 7 років пізніше). Що жив в неволі (в зоопарку міста Цинциннаті) мандрівний голуб на прізвисько «Марта» помер у вересні 1914 року. Це був останній представник ще недавно надзвичайно численного виду.

Винищення фантастично численного виду було так раптово, що американці довго не могли прийти до тями від несподіванки, що сталося. Було винайдено кілька «теорій» для пояснення приголомшливо швидкого, «як вибух динаміту», зникнення голубів (до речі, цей самий динаміт теж застосовували при полюванні на них!) Згідно з однією «теорії», все голуби нібито потонули в Атлантичному океані, коли «емігрували »в Південну Америку. Додумалися навіть до того, що мандрівні голуби полетіли нібито на Північний полюс і там замерзли.

У винищуванні мандрівних голубів винні не Північний полюс і не Атлантичний океан, а стихія страшніша, ім'я якої назве американський вчений Роберт Мак-Кланг: «У штаті Вісконсін місцеве орнітологічне суспільство встановило ... меморіальну дошку з написом:« В пам'ять останнього Вісконсіна мандрівного голуба, убитого в Бабконе у вересні 1899 року. Цей вид вимер через пожадливість та легковажності людини »».


Ви можете обговорити цю статтю в форумі .