Творці фірмового стилю пояснили значення нового логотипу РЖД


ВАТ "Російські залізниці" приступило до впровадження нового корпоративного стилю, кардинально змінюючи візуальний образ компанії. Як уже повідомляв Sostav.ru Про це було оголошено на що проходить в Сочі бізнес форумі, організованим "РЖД", "Стратегічне партнерство 1520».
Проект по зміні іміджу "РЖД" можна назвати безпрецедентним за своїм масштабом у світовій транспортній практиці. Вперше змінюється вигляд підприємства з 170-річною історією, що нараховує більше 1 мільйона 300 тисяч співробітників. ВАТ "РЖД" забезпечує 39% сукупного вантажообігу і близько 41% пасажирообігу країни, перевозячи щорічно понад 1,3 мільярда пасажирів і понад 1,3 мільярдів тонн вантажів. Проведений ребрендинг - запланований етап структурних реформ компанії, розпочатий в 2003 році з освіти ВАТ "РЖД" з колишнього МШС.
Розробкою нового фірмового знака займалося агентство BBDO Branding, що входить до Групи компаній BBDO. Скоро буде представлений набір дизайн-прототипів, які вже підписані клієнтом. Очікується багаторічна робота величезного обсягу, і поки невідомо, як вона буде структурована і якому агентству буде віддано перевагу. Також ще "РЖД" не визначилася з тим, хто буде займатися комунікаційної програмою по просуванню нового фірмового стилю. Але, судячи з позитивних оцінок роботи BBDO Branding з боку замовника, у Групи компаній BBDO є всі шанси на продовження вигідного співробітництва.

Розповідає Антон Чічілімов, керівник групи ребрендингу ВАТ "РЖД":

"Агентство BBDO Branding було обрано не випадково. Коли став зрозумілий масштаб необхідних змін у зв'язку з ребрендингом, ми, проаналізувавши ринок, визначили для себе декількох провідних гравців. Зустрівшись з BBDO Branding ми відчули їх драйв і компетенцію, у нас фактично відразу виникла впевненість, що саме ця команда нас «правильно чує». І сьогодні я впевнений, що у виборі ми не помилилися.

До кінця 2010 року ми плануємо повністю змінити зовнішній вигляд компанії, включаючи найпомітніший для пасажирів і вантажовідправників носій стилю - рухомий склад. Червоний колір став основним в логотипі компанії, але це не означає, що всі вагони будуть пофарбовані в червоний. Розроблюваний нами зараз план впровадження нового візуального стилю заснований на розумінні того, що практично якісно зміниться для користувачів послуг компанії. І сенс ребрендингу тут в тому, щоб новий зовнішній вигляд компанії прийшов до людей разом з новою якістю сервісу і новими можливостями. Оголошення про початок ребрендингу і презентація нового логотипу зараз - відповідальне передбачення змін, які підуть в компанії в доступному для огляду майбутньому. Наприклад, вже підписаний ряд контрактів на поставку нового рухомого складу. У 2008-09 роках він з'явиться в експлуатації вже в новому дизайні, але, сподіваюся, вже ніхто не буде ставити питання - чому вони так «незвично» виглядають. Ми намагаємося прагматично, вивірене дивитися вперед. Але це не означає, наприклад, що весь існуючий вагонний парк до кінця строків своєї експлуатації залишиться в колишньому вигляді і новий зовнішній вигляд знайдуть тільки нові вагони та локомотиви. Просто, на все свій час.

Тому, ми визначили для впровадження нового стилю компанії коридор в три - чотири роки, щоб увійти технологічно підготовленими в графіки планових ТО і заміни майна. Ми припускаємо, що типові дизайн-рішення для всіх видів носіїв корпоративного стилю компанії будуть розроблені і затверджені до кінця 2008 року », - додає пан Чічілімов.

Сьогодні в сфері інтересів "РЖД", багатопрофільного холдингу, - не тільки залізничні перевезення, але і логістика, туризм, будівництво, телекомунікації, медицина і багато іншого. Новий корпоративний стиль, на думку фахівців компанії, зможе краще окреслити структуру холдингу. Завдяки вдалому ребрендингу в "РЖД" розраховують збільшити вартість і дочірніх компаній, що в сукупності підвищить капіталізацію холдингу.
"Нове обличчя" Російських залізниць - наша відповідь на ринкові виклики і жорсткі вимоги, з якими ми стикаємося при роботі в Росії і за кордоном ", - вважає президент ВАТ" РЖД "Володимир Якунін.


Розповідає Турхан Махмудов, генеральний директор BBDO Branding: "Перш ніж приступити до розробки візуального стилю компанії, ми проаналізували бізнес цілі і пріоритети компанії, ми ретельно вивчили всі необхідні документи, провели глибинні інтерв'ю з керівництвом. Для нас було важливо зрозуміти, яка бізнес стратегія компанії , і як вона повинна транслюватися в новій бренд-стратегії? Що ми будемо і можемо відображати в самому знаку, і як бренд буде розвиватися в цілому?
В результаті ми з'ясували, що в майбутньому компанія має намір з залізничної компанії перетвориться в диверсифікований транспортний холдинг. Серед цінностей, які керівництво планує розвивати в майбутньому, були виділені: спадкоємність, сучасність, розвиток і міжнародність. Ці цінності і лягли в основу нової бренд-платформи.
Той результат, який ви бачите сьогодні, це лише частина першого етапу ребрендингу - розробка стратегії бренду і перша стадія візуального брендингу. На цьому етапі перед нами не стояло завдання провести весь комплекс дій по ребрендингу. Велика робота по просуванню нового позиціонування, розробки та реалізації комунікаційної стратегії ще належить РЖД і потребує кількох років ".
"Знак фіналіст можна назвати сучасним і унікальним, - каже Ольга Коновалова, виконавчий директор BBDO Branding, - Спасибі клієнту, що вони вибрали саме прогресивний напрямок з усіх запропонованих. У новому логотипі нам вдалося поєднати кириличну монограму і стилізовану символіку залізничних колій, профілі локомотивів і ідею руху. в результаті він вийшов сучасним і при цьому автентичним, передає спадкоємність, національну приналежність і масштаб. Незважаючи на деякі сумніви в пресі з приводу читання залізничних символів, перші відгуки самих залізничників вже доводять, що транспортна тематика повністю зчитується.
Чому монограма кирилична? Ще на ранніх етапах ми обговорювали це з Владиславом Ермолаєвим, нашим креативним директором. Ми впевнені, що іноземцями логотип буде сприйматися як унікальний, яскравий символ, що легко запам'ятовується. У світовій практиці є багато прикладів, коли відомі бренди візуально представлені у вигляді знаків, абревіатур. А для російськомовної аудиторії використання в логотипі рідної мови буде відображати наступність, російське походження і викликати національну гордість ", - впевнена Ольга Коновалова.
З нею погоджується Владислав Єрмолаєв, креативний директор BBDO Branding: "Працюючи над створенням логотипу, ми побачили, що в основі самих букв закладена транспортна тематика. У них є можливість відображення всіх тих символів, які важливі для залізничної компанії. Розглянувши безліч варіантів при роботі з буквами, ми вирішили використовувати елементи букви «Ж» як символ шляхів і зчеплення двох локомотивів, символізованих в буквах «Р» і «Д». З огляду на стратегічні плани компанії стати транспортним холдингом, більший акцент був навмисно зро ан на буквах «Р» і «Д», а не тільки на залізничній наступності ".


Новий стиль, на думку Турхан Махмудова, сьогодні служить обіцянкою змін:
"Новий візуальний стиль буде відображати глибинні бізнес-процеси, які відбуваються всередині РЖД. Він допоможе компанії донести нові цінності до всіх цільових аудиторій, показати ті зміни, які відбуваються сьогодні і будуть відбуватися в майбутньому. Запуск ребрендингу - це робота на випередження, яка в майбутньому, коли ринок буде демонополізовано, дозволить конкурувати компанії не тільки інфраструктурою, а й іміджем і репутацією. Крім зовнішнього ребрендингу, величезна значенні має внутрішня комунікація і робота з персоналом. Важлив о, щоб все 1,3 млн. співробітників знали і поділяли нові цінності компанії, її новий образ на ринку ".
"У нас склалося таке відчуття, - додає пан Махмудов, - що навіть більш важливим завданням в проведеному ребрендинг буде мобілізація складу і широких мас" РЖД "всередині організації. Це в якійсь мірі внутрішньокорпоративний ребрендинг. Адже хороший брендинг повинен бути і внутрішнім і зовнішнім ".

Ольга Коновалова нагадує, що ВАТ "РЖД" зараз дуже сильний бізнес гравець: "Я абсолютно не згодна з тим, що для« РЖД »новий корпоративний стиль - це всього-на-всього данина моді. Це життєва необхідність, зумовлена ​​змінами, які переживає компанія. ставши бізнес гравцем, РЖД вирішила відмовитися від власної монополії. Сьогодні їм важливо сказати, що це вже не міністерство, не колишня консервативна структура, а сучасна ринкова компанія. Тому ребрендинг був необхідний ".

Відомий російський дизайнер Артемій Лебедєв дав свою оцінку фірмовому стилю "РЖД". На веб-сторінці своєї студії, в розділі "Бізнес-Лінч", були опубліковані коментарі Лебедєва до нової символіки: "Новий логотип викликає змішані почуття. Розділити оцінку треба на дві частини: логотип для всіх залізниць Росії та логотип як набір векторних ліній. Як набір векторних ліній це досить нудна техно-блямба, яка прочитає іноземцями як" під ". Логотипом всіх російських залізних доріг це не виглядає. Для Польщі або Латвії підійшло б - про їх залізницях нам нічого не відомо, так що не шкода було б дізнатися, що у них тепер так. Я думаю, що цей логотип довго не проживе. Справа не в тому, що він мілкий для країни. І не в тому, що він схожий на логотип провінційної авіакомпанії. А в тому, що стрілочниця станції Мала Вішера до кінця своїх днів не зможе прочитати, що тут написано ".
Володимир Якунін, президент ВАТ "РЖД", позначив дату, коли всі зможуть побачити новий стиль наживо. Це станеться на святкуванні Дня залізничника 15 серпня цього року.

Відкрите акціонерне товариство "Російські залізниці", є вертикально інтегрованою компанією, що представляє послуги в області вантажних і пасажирських перевезень, а також інфраструктури. Повністю належить державі. Активи компанії включають 20 тисяч локомотивів, 690 тисяч вантажних і пасажирських вагонів, станції і вокзали, депо та диспетчерські системи. "РЖД" має власну науково-дослідницькою базою і володіє активами також в області телекомунікацій та іпотечного кредитування. Чистий прибуток компанії в 2006 році склала 26,3 мільярда рублів.
Олександр Кленін, Sostav.ru









Для нас було важливо зрозуміти, яка бізнес стратегія компанії , і як вона повинна транслюватися в новій бренд-стратегії?
Що ми будемо і можемо відображати в самому знаку, і як бренд буде розвиватися в цілому?
Чому монограма кирилична?