У Дніпрі комунальне підприємство по суті віддали на відкуп приватному бізнесу

10:39

20 жовтня цього року в Дніпрі відбулася презентація шести нових комунальних спецавтомобілів для прибирання міських вулиць.

Техніку, куплених за 63 бюджетних мільйонів, демонстрували громаді міські чиновники і співробітники отримав цю техніку КП «Управління по ремонту та експлуатації автошляхів» (КП УРЕА) Дніпровського міськради.

- Такої кількості комунальної техніки за рахунок міського бюджету не було придбано ніколи. Сьогодні ми повністю готові до зими, - повідомив під час презентації журналістам мер Борис Філатов. - З цього року ми плануємо при такій же якості прибирати міста не силами підрядника, а силами комунальних служб. У нашому розпорядженні є як мінімум 20 автомобілів, і ми повністю, без допомоги підрядників, закриємо правий берег.

Що випливає зі слів Філатова? Те, що раніше дороги у нас прибирали приватники, а тепер буде КП «УРЕА». Те, що віддавати підряди приватникам доводилося виключно через відсутність техніки у УРЕА (і наявності, відповідно, техніки у приватних структур). І те, що лівий берег продовжать прибирати приватники, бо закуплених спецавтомобілів вистачить для «закриття» лише правобережної частини міста.

Озвучене не відповідає реальному стану справ.

Почнемо з того, що рівно рік тому міські чиновники робили офіційне Заява про готовність до прибирання вулиць 130 одиниць комунальної техніки. Прибирати місто повинні були співробітники УРЕА (на чиєму балансі і знаходиться ця техніка), і лише на випадок затяжних снігопадів до збирання, за словами чиновників, могла «залучатися додаткова техніка комерційних організацій».

Влітку цього року в мерії розповідали про ще 4-х комбінованих автомобілях, куплених за 9 мільйонів гривень.

Іншими словами, проблем з технікою, про які говорив міський голова, у УРЕА не було (хоча, звичайно, чим більше техніки, тим краще). Більш того, саме УРЕА і прибирало місто! Ось тільки, як з'ясувало БюроUA, прибирало не в відкриту. А навіщо-то, озброївшись дорогої, купленої за бюджетні гроші технікою, ... нанималось в субпідрядники приватної структури, яка з разу в раз вигравала великі підряди мерії на цю саму прибирання вулиць.

А тепер докладніше про схему, яка має, на нашу думку, всі ознаки корупційної.

пертурбації

30 жовтня 2017 року Дніпрі заступник мера Михайло Лисенко відзвітував перед жителями міста про те, що прибирати взимку вулиці КП «УРЕА» буде оновленим автопарком, який на сьогоднішній день складається вже з 142 одиниць спецтехніки.

В огляді техніки брав участь і новий директор КП «УРЕА» Артур Оганесян (на фото зліва), на свою посаду призначений за десять днів до заходу.

До УРЕА Оганесян виступав засновником і керівником ТОВ «Северок 99».

Фірма «Северок 99» була зареєстрована в листопаді 2014 року. І фактично відразу ж після реєстрації стала фаворитом департаменту благоустрою та інфраструктури Дніпровської мерії, почавши отримувати один за одним великі бюджетні підряди.

Про компанію та її зв'язках з чиновниками ми розповімо трохи пізніше, а поки звернемо увагу на цікаву деталь.

2 жовтня 2017 року департамент благоустрою та інфраструктури за результатами торгів на закупівлю послуг з утримання автошляхів уклав договір на суму 34 862 792 гривень з «Северок 99». З боку підрядника договір підписав Артур Оганесян.

Через день, 4 жовтня, згідно з даними Держреєстру юросіб-підприємців, в «Северок 99» змінюється директор і засновник.

Керівником стає Євген Вериго, засновником - Петро Фаргесін.

Петро Фаргесін - брат дружини Артура Оганесяна Вікторії Фаргесіной. Раніше він вважався в «Северок 99» простим дорожнім працівником.

В той же день, 4 жовтня, відбуваються зміни і в КП «УРЕА»: виконуючим обов'язки керівника стає Микола Івашина.

Обіймав посаду керівника КП Валерія Тетякіна недавно влаштували в КП «КОМЕНЕРГОСЕРВІС» ( «звільнену» з посади керівника УРЕА декларацію він подав 6 жовтня, декларацію кандидата на посаду директора КОМЕНЕРГОСЕРВІС - 14 листопада).

На наступний день, 5 жовтня 2017 року, Артур Оганесян подає податкову декларацію про доходи як кандидат на посаду директора КП «УРЕА».

Керувати комунальним підприємством, як свідчать дані Держреєстру юросіб-підприємців, Оганесян почав 19 жовтня.

А 20 жовтня, під час презентації шести автомобілів для УРЕА, міська влада (забувши про проведеному нещодавно тендері або заплутавшись з посадою Оганесяна?) Заявляють про те, що утриманням автодоріг в цьому році буде займатися комунальне підприємство.

Призначення Артура Оганесяна директором УРЕА здивувало багатьох. Журналісти не раз писали про торгах, які «Северок 99» розігрував з родинними компаніями, про кримінальні справи, в яких фігурувала фірма Оганесяна. Та й сам факт того, що Артур Оганесян вирішив змінити крісло керівника процвітаючої компанії, на рахунках якої щорічно осідають мільйони бюджетних гривень, на порівняно скромну і малооплачиваемую посаду керівника КП, викликає, м'яко скажемо, подив і настороженість.

Які ж такі пряники розгледів на посаді керівника комунального підприємства успішний бізнесмен?

КП-«прокладка»

Комунальне підприємство «УРЕА» з'явилося в 2000 році. Згідно зі статутом КП, його створили для виконання робіт з поточного ремонту та утримання міських доріг, які включають в себе, в тому числі, прибирання снігу, сміття з узбіч, посипання антиковзаючими сумішами асфальтного полотна в зимовий період, і інші види робіт.

Законодавство чітко визначає: комунальні підприємства, створені органами місцевого самоврядування, і наділені повноваженнями по веденню власної господарської діяльності з урахуванням специфіки своєї роботи, повинні приносити прибуток. КП «УРЕА», як ви розумієте, нічим від інших КП не відрізняється, і в своїй діяльності має бути орієнтоване на отримання прибутку.

БюроUA неодноразово піднімало цю тему в своїх публікаціях, дивуючись з того, що створені для виконання певних видів робіт комунальні підприємства за фактом є бюджетними п'явками, сидячи в очікуванні поповнення статутних фондів за рахунок міського бюджету замість того, щоб самостійно заробляти гроші.

У випадку з «УРЕА» ситуація ще більш абсурдна і заплутана.

Посудіть самі. КП УРЕА (маючи куплені за бюджетні гроші техніку!), Замість того, щоб вигравати тендери міськради і прибирати вулиці міста, навіть на торги не завжди заявляється. Задовольняється тендерними крихтами, то допомагає вигравати торги приватникам! Ось цифри.

У 2010 році УРЕА отримало за результатами торгів чотири підряду департаменту благоустрою та інфраструктури на надання послуг з утримання автошляхів на загальну суму 34 475 616 гривень, і виграло добрий десяток тендерів департаменту на поточні і капітальні ремонти доріг. Ремонтувало дороги КП не тільки своїми силами. Частина робіт воно передало приватним фірмам, провівши ряд торгів. Виграли ці тендери ТОВ «УПП з ІІ« УПС »Тараса Палія і ЗАТ« Мережа-Сервіс », що має відношення до екс-керівнику управління комунального господарства міськради Володимиру Лисому. До слова кажучи, в 2004-2006 роках саме Лисий очолював КП «УРЕА».

У 2011 році УРЕА дістався всього один поспіль департаменту благоустрою та інфраструктури на ремонт доріг (інші підряди віддали ТОВ «Торонадо-Л.Т.Сервіс» і ТОВ «УПП з ІІ« УПС »Тараса Палія) і єдиний поспіль на утримання доріг на суму 40 396 000 гривен. До виконання останнього УРЕА привернуло приватників, провівши два тендери на закупівлю послуг з утримання доріг. Обидва підряду на загальну суму 17 170 901 гривня отримало ТОВ «Торонадо-Л.Т.Сервіс». Ще два підряду на загальну суму 6 324 000 гривен на поставку солі і піску отримало «Мережа-Сервіс».

У 2012 році від департаменту благоустрою «УРЕА» дісталося два солідних підряду на ремонт доріг на загальну суму 97 006 163 гривні. Частина підрядів КП через свої тендери віддало УПСу і ТОВ «Буддогрупп». як писали ЗМІ, в 2007 році Антимонопольний комітет звинувачував УРЕА, Буддогрупп і Мережа-Сервіс в антиконкурентних узгоджених діях, спрямованих на спотворення результатів тендеру на облаштування автостоянки по Карла Маркса, 75.

У тому ж році УРЕА отримало від департаменту два підряду на утримання доріг загальною вартістю 28 692 600 гривень. Конкуренцію КП в торгах становив його підрядник «Мережа-сервіс». 13 140 780 гривень КП згодом через тендер передало на утримання доріг «Торонадо-Л.Т.Сервіс». Ще 3 500 123 гривні Торонадо отримало від Департаменту.

У 2013 році КП залишилося взагалі без роботи. Всі тендери Департаменту на ремонт доріг дісталися Буддогрупп і УПСу. Тендери на утримання автодоріг - «Торонадо Л.Т.Сервіс» і «Століття Пром Груп». Як писало БюроUA, «Століття Пром Груп» теж мало відношення до Володимира Лисого. УРЕА в той час закупило 9 одиниць техніки на суму 9 907 318 гривень.

У 2014 році УРЕА теж не дісталися підряди Департаменту. Ремонт доріг знову віддали УПСу і Буддогрупп, а утриманням доріг за 41 016 900 гривень займалося «Торонадо-Л.Т.Сервіс». КП «УРЕА» в цьому році витратило 13 643 511 гривень на закупівлю трьох спецавтомобілів, гравію, піску та іншого.

На жаль, на Веб-порталі з питань державних закупівель, як відомо, можливості ознайомитися з тендерними пропозиціями учасників немає. Тому стверджувати ми не можемо, але припускаємо, що закуповувало техніку, гравій та пісок в 2013-2014 роках УРЕА не просто так, а тому що трудилася на субпідряд до переможців торгів Департаменту. Цю теорію ми змогли перевірити (і підтвердити) вже на прикладі тендерів 2017 року. Але про це нижче.

У 2015 році підряди на ремонт доріг отримував тільки УПС. Підряди на утримання автодоріг - кілька підприємств. Так, в цілому 27 454 600 гривень отримало КП «УРЕА», 7 188 823 гривні - ТОВ «Територія-Д» (пов'язують з Тарасом Палієм); 2 180 496 гривень - «Мережа-Сервіс», 5 390 578 гривень - « весна ЛТД », 5 983 577 - ТОВ« Славтехсервіс »(керує екс-начальник ГЖУ мерії Олег Хорунжий), 9 241 683 гривні - ТОВ« Северок 99 », 1 294 671 гривню - приватна виробничо-торгова фірма« Сіверськ ».

У тому ж 2015 році УРЕА знову витратило 36 191 429 гривень на закупівлю техніки для прибирання доріг.

У 2016 році КП отримало 79 445 041 гривню від Департаменту на утримання автодоріг. Ще 37 535 000 гривен Департамент віддав «Територія Д», 53 000 000 - «Северок 99». При цьому УРЕА продовжує закуповувати техніку, витративши в 2016 році на цю справу 49 793 958 гривень.

У 2017 році ситуація вимальовується і зовсім цікава.

КП закуповує техніку на загальну суму 114 817 200 гривень (очевидно, що посприяв закупівлі бюджет, перевівши на рахунок КП в цілому 90 404 960 гривень «фінансової підтримки»). А на торги Департаменту із закупівлі послуг утримання автодоріг КП чомусь ... не є! Вся техніка в руках КП, але на травневому тендері Департаменту 66 792 888 гривень отримує «Северок 99», а в жовтні , Як ми писали вище, «Северка 99» підкидають ще 34 862 792 гривні.

У першому випадку «Северок 99» конкурувало з КП «Зеленбуд» Запорізької міськради. У другому - з ПП «Сегмент» з Дніпродзержинська.

Ми уважно вивчили документацію, яку подавало на тендер «Северок 99» і невимовно здивувалися. Виявилося, що в обох випадках на субпідряд у приватника, з усією своєю модною і дорогою технікою, закупленої за бюджетні гроші, зі штатом фахівців в кількості 242 чоловік (проти 51 співробітника Северка), виявилося ... КП «УРЕА». Яке, за словами мера, через слабку матеріально-технічної бази не мало можливості утримувати дороги!

При цьому, комунальники зобов'язалися виконати на субпідряд більшу частину робіт!

Так, в першому випадку загальна сума орієнтованої вартості за видами робіт, які планували доручати субпідрядної організації, склала 40 мільйонів гривень (з 66 792 888 гривень), у другому - 28 мільйонів гривень (з 34 862 792 гривень).

А ось у приватника, якому дніпровські чиновники на презентації техніки в жовтні чи то спеціально, чи то через незнання створювали імідж потужного підприємства, судячи з тендерної документації, наданої самим же приватником, з технікою якраз не густо. Більшу частину техніки «Северок 99» орендує (в тому числі, у фірми «Сіверськ», яка в 2015 році, в числі інших, за результатами торгів займалася утриманням автодоріг). При цьому автомобілі, взяті в оренду, складно назвати новими. Наймолодшому з них - 10 років!

Що ж заважало комунальному підприємству безпосередньо брати участь в торгах департаменту?

Чому, маючи величезний штат співробітників і автопарк дорогої техніки, що належить мерії міське КП навіть не спромоглося подати заявку на участь в тендерах, але при цьому погодився бути підрядником у приватної структури? Чому така, м'яко кажучи, дивна політика ведення господарської діяльності УРЕА влаштовує мерію? Адже не складно здогадатися, що якби КП брало участь в торгах безпосередньо, то отримала б за виконані роботи значно більше, ніж отримало, будучи на субпідряд у приватників.

Ми припустимо, що причиною настільки вигідного положення Северка є зв'язок посадових осіб компанії з чиновниками мерії.

Замкнуте коло «друзів-товаришів»

Екс-засновник і керівник «Северок 99» Артур Оганесян - людина не випадковий.

У соцмережах Оганесян відзначає як родича і кращого друга колишнього заступника начальника управління комунального господарства Дніпровського міськради Григорія Пінчука. І обмінюється люб'язностями з екс-керівником УРЕА (а нині - зам директора КП «Адміністративне архітектурно-будівельне управління») Ларисою Сагінор.

У Артура Оганесяна є брат Володимир Оганесян.

У соцмережах Владимир Оганесян вказує, що його родичем є хтось Христина Ковалюк і Володимир лупів .

за відомостями ЗМІ, Ковалюк - племінниця Артура Оганесяна. Вона також виступає засновником і керівником ТОВ «Ультра Апріорі», яке восени 2016 року становила «Северок 99» конкуренцію в торгах УРЕА на поставку лавок.

А Володимир лупів є чоловіком замдиректора департаменту благоустрою та інфраструктури Дніпровського міськради Анни Москаленко.

У декларації Москаленко вказала, що її чоловік отримує дохід в компанії «Сіверськ», у якій «Северок 99», нагадаємо, орендує техніку для участі в бюджетних торгах.

В даний час засновником і керівником «Сіверська» виступає дружина Артура Оганесяна і сестра засновника «Северка 99» Вікторія Фаргесіна.

Сам Оганесян виступав засновником Сіверська в період з 2013 по 2017 роки.

За інформацією нашого джерела в податковій, Володимир лупів з 4 кварталу 2014 по 2 квартал 2015 року включно отримував дохід і в «Северок 99», а в «Сіверську» почав отримувати дохід після, з червня 2015 року.

В тендерній пропозиції «Северок 99» в торгах на закупівлю Департаментом благоустрою послуг з прибирання території ми знайшли наказ про прийом на роботу головним бухгалтером Северка якоїсь Апаева. Наказ підписаний лупів, як виконавчим директором підприємства.

Цікаво, але в ряді інших торгів в числі інших поданих Северка документів можна знайти точно такий же наказ, але ... підписаний Оганесяном!

Про що це говорить? Припустимо, що про дивну веденні обліку співробітників.

Цікавий нюанс: за інформацією тих же джерел, з 2013 по 2014 рік включно (до Северка і Сіверська) дохід лупів отримував в КП «УРЕА» і в ТОВ «Укртрансконструкція». Засновником останнього є Тарас Палій - власник УПСа.

У Володимира Лупова є однокурсник Віталій Котомцев.

До березня поточного року Котомцев очолював ТОВ «Профітек ЛТД».

Дана компанія неодноразово вигравала торги департаменту благоустрою та інфраструктури.

Конкурентом «Профітек ЛТД» на двох тендерах, за підсумками яких Профітек придбав за надання послуг з утримання та ремонту малих архітектурних форм непогану суму в 17 329 081 гривень, виступало «Северок 99».

В даний час «Профітек ЛТД» керує Денис Меліхов.

Посада керівника фірми він поєднує з посадою ... майстра дорожнього ділянки в «Северок 99».

Начальником техвідділу (і секретарем тендерного комітету) КП «УРЕА» з березня 2017 року числиться Меліхова Ніна Юріївна - мати Дениса Меліхова.

А вищевказаний Котомцев Віталій Вікторович зайняв посаду начальника транспортної служби і заступник голови тендерного комітету УРЕА.

Не тільки техніку, але і сіль, і пісок, і обладнання у 2017 році закуповувало КП «УРЕА».

У вересні КП закупило сіль на суму 8 073 000 гривен, влітку - пісок на 2,5 мільйона. У листопаді «УРЕА» оголосило торги на закупівлю піску. очікувана вартість закупівлі - 4,7 мільйона гривень.

Про що це говорить? З урахуванням того факту, що послуги з утримання доріг в поточному році виконує «Северок», можна без перекручувань заявити, що закуповує все це КП для приватного підприємства! Адже співробітники КП, нагадаємо, виконують більшу частину робіт приватних підрядників.

Прибирання доріг - один з найбільш складно контрольованіх відів робіт. Тут практично Неможливо Встановити реально Виконання ОБСЯГИ робіт. Наприклад, неможливо відстежити скільки солі і піску було використано для посипання, скільки кілометрів доріг розчищено від снігу, скільки часу відпрацювала техніка і скільки людина рятували місто від снігових заметів в той чи інший день. Чи приносить ця безконтрольність вигоду? Відповідь на це питання напевно знають в департаменті, який дозволяє (або в усякому разі не перешкоджає) підконтрольному КП «УРЕА», працювати на субпідряд у приватній компанії.

А ще краще про цю вигоду відомо підряднику. І цілком можливо, що неспроста, засновник «Северка 99» проміняв крісло керівника процвітаючої компанії на роботу в комунальному підприємстві. При цьому, якщо ви думали, що слідом за призначенням Оганесяна на посаду директора УРЕА «Северок 99» припинить участь в торгах мерії, то помилялися. Свіжий приклад - тендер з очікуваною вартістю 35 мільйонів на утримання автодоріг, оголошений у вересні. 20 листопада документи для участі подало тепер перебуває у власності брата дружини Оганесяна «Северок 99» і КП «Зеленбуд» Запорізької міськради. Обидва учасники були допущені до торгів.

А чому не КП УРЕА? Адже в будь-якому випадку обслуговувати дороги буде його комунальна техніка!

Виходить, що під виглядом зміцнення матеріально-технічної бази для комунального підприємства «УРЕА» за десятки мільйонів бюджетних грошей щорічно закуповується дорога техніка. Городянам, за чий рахунок ця техніка власне і купується, «УРЕА» виставляють як «рятівника від снігових заметів».

І що робить КП, що має хорошим автопарком і гігантським штатом співробітників? Воно допомагає вигравати багатомільйонні підряди приватної компанії, подряжаясь на виконання робіт з прибирання доріг за менші гроші, ніж могло б отримати, переможи в торгах безпосередньо.

Що робить мерія? Ставить на посаду керівника КП «УРЕА» багаторічного підрядника департаменту Артура Оганесян, хто чесно заробляє на посередництві між департаментом благоустрою і підконтрольним йому комунальним підприємством.

При цьому міськрада, який створює комунальні підприємства, повинен отримувати від їх діяльності надходження до міського бюджету і, відповідно, контролювати їх фінансово-господарську діяльність, вдає з себе сліпо-глухо-німого господаря, який нічого не бачить і нічого не знає. У відповідях на всі інформаційні запити мерія з неприхованим завзятістю і задоволенням відповідає, що КП «є самостійними суб'єктами господарської діяльності», і питання про результати цієї «діяльності» задавати міськраді не слід.

Хоча, відповідно до Закону «Про відкритість використання публічних коштів», всі гроші КП підзвітні громаді. І вони, як би нашим чиновника цього не хотілося б, не можуть діляться на ті, про які «можна говорити» і «не хочеться говорити». Вся діяльність КП і все їх доходи (а також витрати і недоліки фінансової діяльності) - об'єкт законного інтересу жителів Дніпра.

Відповідно до Господарського Кодексу, Закону «Про місцеве самоврядування» та численним іншим Законам, власником КП є територіальна громада Дніпра в особі Дніпровського міськради. А виконком і департаменти міськради, до сфери управління якого входять ці КП, є представником власника. І несуть пряму відповідальність за діяльність комунальних підприємств в інтересах міської громади.

А в даному випадку ми бачимо ті неприємні факти, згідно з якими КП майже відкрито і через нехитрі схеми є засобом для вимивання бюджетних коштів міста в інтересах кількох бенефіціарів.

Матеріал був підготовлений за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках проекту «Аналіз дотримання структурними підрозділами Дніпровського міськради законодавства в сфері державних закупівель»

Що випливає зі слів Філатова?
Забувши про проведеному нещодавно тендері або заплутавшись з посадою Оганесяна?
Які ж такі пряники розгледів на посаді керівника комунального підприємства успішний бізнесмен?
Що ж заважало комунальному підприємству безпосередньо брати участь в торгах департаменту?
Чому така, м'яко кажучи, дивна політика ведення господарської діяльності УРЕА влаштовує мерію?
Про що це говорить?
Про що це говорить?
Чи приносить ця безконтрольність вигоду?
А чому не КП УРЕА?