петрушка

«Петрушка» - балет з   серії Російських Дягилевська Сезонів в Європі

«Петрушка» - балет з серії Російських Дягилевська Сезонів в Європі . Прем'єра вистави відбулася в Парижі 13 червня 1911 року. Музику до балетної постановки написав Ігор Федорович Стравінський на основі лібрето Олександра Бенуа. Художнім керівником став неперевершений новатор Михайло Фокін, який поставив «Карнавал», «Шопеніана», «Жар-Птиця» і багато інших вистави в рамках Російських сезонів балету в Європі.

Балет «Петрушка» виявився одним з найуспішніших і популярних в репертуарі Дягилевська постановок. Він пережив смерть самого Дягілєва, поширився по континентах і регулярно відновлюється і до цього дня у багатьох театрах і трупах світового значення.

Відмінною рисою балету стало його фольклорне зміст, яскравість, новизна, енергійність, свіжість і стрімкість музики і неймовірна чіткість, і витонченість рухів танцюристів.

Головними героями балету є Петрушка, Балерина, Арап і Фокусник.

Петрушка - це популярний персонаж російського народного лялькового театру, що з'явився в другій половині 19-ого століття Петрушка - це популярний персонаж російського народного лялькового театру, що з'явився в другій половині 19-ого століття. Це перчаточная лялька в загостреному червоній шапці з пензликом і широких шароварах. Петрушка - вічний і нещасний герой ярмарків всіх країн. Його прототипом за однією з версій є персонаж італійського вуличного комедійного театру Дель-Арте Пульчинела. Його руки і ноги, набиті тирсою, бовталися, загортали всередину від власної ваги і сіпалися, слухняні невидимою нитці Фокусника. Він немов хотів вибитися зі свого тіла, але нікчемність зусиль приводила до трагедії. Він розмахував палицею і розганяв своїх ворогів.

Ще одним прототипом Петрушки вважається Педрілло - улюблений блазень російської імператриці і самодержавіци Анни Іоанівни (роки її правління: 1730-1740 рр). Одним з його прізвиськ при дворі було саме "Петрушка".

Головні герої балету - ляльки у жорстокого фокусника, який спробував дати своїм маріонеткам справжні людські якості, пристрасті і почуття. Додання людського характеру лялькам зіграло жорстокий жарт з персонажами історії.

Петрушка виявився багатшим за інших наділений пристрастю, болем і переживаннями. Він почав страждати більше, ніж інші, відчувати свою потворність і смішний власний вид, свою неволю, свою відрізаність від людського світу. Він шукає розраду в своїй любові до кокетливою Балерині, яка заграє одночасно з обома героями історії. Зрештою, вона, боячись дивацтв Петрушки, його смішного вигляду, уникає його, і вважає за краще йому злого і дурного Арапа. Скажений від ревнощів Петрушка порушує ідилію зустрічі Арапа і Балерини. Розлючений Арап виганяє Петрушку геть, а потім шаблею вбиває його на очах у всього натовпу. Нещасний Петрушка залишається помирати на вулиці на снігу, оточений роззявами. Люди розуміють, що голова розбитої ляльки дерев'яна і всередині його тіла тирсу і байдуже розходяться. Фокусника вдається відновити зламану ляльку Петрушки, проте його людський ображений дух тепер постійно витає над вертепом Фокусника і знущається над ним, погрожуючи свого мучителя.

Головну роль у виставі зіграв відомий танцюрист Вацлав Ніжинський. Партію Балерини виконувала Тамара Карсавіна. Після вистави його персонажів часто ототожнювали з реальними особами, а саме Петрушку порівнювали з виконавцем його ролі Ніжинським, а Фокусника з керівником Російських Сезонів Сергієм Павловичем Дягілєвим. Приблизно також в подальшому актор сприймав самого себе. Конфлікт Ніжинського і Дягілєва був конфліктом маріонетки і ляльковода. Ця роль стала для Ніжинського як крик душі, він немов грав самого себе, схильного до впливу свого суворого, жорсткого і вимогливого керівника, у якого сам був немов лялькою-маріонеткою.

Примітно, що надгробний пам'ятник Вацлава Ніжинського на кладовищі Монмартр в Парижі є статую, що зображає танцюриста саме в образі Петрушки.

Скульптура Пауля Шойріха з балету «Петрушка» відображає нові естетичні орієнтири, що відкрилися на початку 20-го століття. Сам інтерес художника до балетним постановкам Михайла Фокіна можна вважати даниною віянням нової епохи - прагненню до всього нового, яскравого і несподіваного. 18 років по тому після прем'єри в Європі балету «Петрушка» Шойріх знайшов свої старі замальовки до побаченого поданням і вирішив їх втілити в скульптурі. Увага в рамках югендстиля, в якому виконував велику частину своїх минулих творів видатний скульптор Шойріх, зверталося до танцю, театру, маскараду, пластиці рухів - сценічному образу замість реального характеру. Ця риса була потім успадкована новим стилем в мистецтві і зокрема Шойріхом, який називався Арт-Деко.

Ця риса була потім успадкована новим стилем в мистецтві і зокрема Шойріхом, який називався Арт-Деко

Образ Петрушки і Балерини в скульптурі неймовірно точний - шарманка, як необхідний атрибут народних гулянь, палиця в безвольних неслухняних руках Петрушки, абсолютно нічого не виражає тупий погляд Балерини і вся образа і смуток, виражена в сльозинки з прикритого очі нещасного бідолахи Петрушки.

Фігурку можна придбати в нашому інтернет-магазині Арт-Салон .

Для цінителя творчості Сергія Дягілєва, його унікальних балетних постановок і неперевершеного якості фарфору Meissen ця фігура стане справжньою цінністю, хорошим вкладенням коштів і справжньою прикрасою будинку.