геронтологія

© Corbis / Fotosa.ru © Corbis / Fotosa

З незапам'ятних часів людство стурбоване проблемою безсмертя. У творах давньоєгипетських авторів зустрічаються докладні описи старечих змін і практичні рекомендації по продовженню життя. Даоські практики довголіття, незважаючи на давність, до сих пір не втратили актуальність.

Ще в III-IV століттях до н. е. даоси вважали: щоб довго не вмирати, необхідно вести спокійне розмірене життя (кажучи сучасною мовою, уникати стресів), займатися медитацією і дихальною гімнастикою, дотримуватися низькокалорійної, переважно рослинної дієти і практикувати кунг-фу. Ці методи гармонізації життя називалися внутрішньою трансформацією. При цьому даоси намагалися знайти речовини, що допомагають зовнішньої трансформації, зокрема здатні перетворювати ртуть в золото, а смертного людини - в безсмертного. Пошуком еліксиру молодості (філософського каменю, п'ятого елемента - назви різні, але мета одна) займалися і європейські алхіміки.

З середини XIX століття були відкриті основні біологічні закони: клітинну будову організмів, теорія еволюції і закони спадковості. Стали купувати систематичний вид розрізнені знання про старіння людини, з'явилися перші наукові теорії, що пояснюють його причини. Так, Ілля Мечников вважав, що люди старіють в результаті отруєння організму внутрішніми отрутами, зокрема продуктами життєдіяльності бактерій, що мешкають в кишечнику. Вчений навіть пропонував радикально боротися зі старінням за допомогою хірургічного видалення кишечника. Питаннями геронтології також займалися Іван Павлов, Сергій Боткін, Микола Амосов та інші знамениті вчені.

Сучасна геронтологія пропонує безліч версій старіння. Згідно вільнорадикальної теорії, цей процес - результат пошкодження тканин вільними радикалами . За теорією клітинного старіння, клітини можуть ділитися кінцеве число раз, з віком вони припиняють оновлюватися, старі клітини гинуть, і органи перестають справлятися зі своїми функціями, що і є безпосередньою причиною смерті. Володимир Дильман розробив елеваціонний теорію, по якій організм має біологічним годинником, відлічує відпущений час життя. Теорія соматичних мутацій передбачає, що старіння - результат пошкодження генетичного матеріалу клітини і поступового накопичення випадкових мутацій в геномі .

Сучасні геронтологи вивчають механізми і причини старіння на всіх рівнях: молекулярному, клітинному і організмовому. Розкид інтересів геронтологів дуже великий: від вивчення пептидних біорегуляторів і стовбурових клітин в якості «ліки від старості» до перепроектування людського генома і нанотехнологій. Мета, як і раніше одна: якщо не досягти безсмертя, то хоча б істотно продовжити молодість. Багато досягнень геронтології покладені в основу антиейджингу, концепцій Брюса Еймса , і Обрі де Грея . Останнім часом на Заході велику популярність отримала концепція «успішного старіння», переосмислює сам процес. Ця теорія має на увазі, що в наші дні старість необтяжена важкими хворобами та інвалідністю та взагалі не перешкода для навчання, фізичної та соціальної активності. Так що похилий вік тепер не перешкода для щастя.