міграція

2014 рік став чи не найбільш насиченим за кількістю і якістю прийнятих поправок в міграційне законодавство Російської Федерації

2014 рік став чи не найбільш насиченим за кількістю і якістю прийнятих поправок в міграційне законодавство Російської Федерації. Ефект від цих змін проявився в минулому році і ще більш відчутним стане в новому 2015-му. Природно, нові закони торкнулися переважно іноземних громадян з країн пострадянського простору, яких в Росії більшість: тільки з трьох країн-лідерів за кількістю прибулих в РФ за 11 місяців 2014 року в'їхало майже 6 млн осіб (2 275 290 - з Узбекистану 2 476 199 - з України, 1 052 822 - з Таджикистану) - 35% всіх в'їхали.
За традицією інтернет-портал «Росія для всіх» публікує огляд найважливіших змін в російському міграційному законодавстві і розповідає про те, на що в першу чергу варто звернути увагу іноземним громадянам, які планують приїхати або приїхав до Росії.

тільки закордонний паспорт

Іноземні громадяни, в тому числі з Таджикистану, не зможуть здійснювати в'їзд в Росію і виїзд з Росії за внутрішніми паспортами своїх країн з 1 січня 2015 року. Відповідну постанову було укладено 17 червня прем'єр-міністром РФ Дмитром Медведєвим. Тепер для в'їзду в РФ необхідно надати закордонний паспорт. При цьому зміни не торкнуться країн - членів Митного союзу і Євразійського економічного союзу, куди входять Вірменія, Казахстан, Киргизстан і Білорусь.
У зв'язку зі змінами деякі країни стали регулювати це питання, рекомендувавши продаж квитків тільки за закордонними паспортами. Наприклад, в Таджикистані авіакомпаніям і «Таджицької залізниці» заборонили продавати квитки в російські міста по загальногромадянських паспортах вже починаючи з 20 листопада 2014 року.
Однак ще в жовтні глава МВС Таджикистану в інтерв'ю інтернет-порталу «Росія для всіх» нагадав, що перебування на території РФ громадян, які встигли в'їхати до 1 січня 2015 року, цілком законно і вони можуть спокійно протягом року оформити закордонний паспорт, а також працювати зі своїми внутрішніми паспортами (за наявності дозвільних документів). Пізніше в інтерв'ю це підтвердив Надзвичайний і Повноважний Посол РТ в РФ.
З осені в консульській службі посольства Таджикистану спостерігався деякий ажіотаж навколо оформлення нових закордонних паспортів, але вже до кінця грудня, за словами таджицького посла, попит пішов на спад, так як було відкрито кілька додаткових пунктів по їх видачі, а також організовані виїзні комісії.


Приїхав працювати - вкажи

Іноземні громадяни, при в'їзді в Росію в міграційній карті не вказали в графі «Мета приїзду» «Робота», не зможуть отримати дозвільні документи для працевлаштування на території країни. Зміни торкнулися громадян країн з безвізовим режимом в'їзду. Тепер якщо іноземний громадянин метою в'їзду в РФ вкаже туризм або що-небудь інше, то при подачі заяви на отримання дозволу на роботу або патенту йому буде відмовлено. Єдиним рішенням може стати повторний виїзд і в'їзд в країну, який також обмежений.
15 діб на реєстрацію
Закон, що передбачає збільшення терміну постановки на облік на території РФ до 15 днів для громадян Таджикистану, набув чинності 17 січня 2014 року. До цього термін обмежувався сім'ю днями, як і для громадян всіх інших країн.
Домовленість про відповідні зміни раніше була досягнута в ході офіційного візиту Володимира Путіна в Душанбе в жовтні 2012 року закріплена під час візиту у відповідь Рахмона в Москву в серпні 2013 року. Угода мала вступити в силу з дня отримання останнього письмового повідомлення по дипломатичних каналах про виконання сторонами внутрішньодержавних процедур, яке таджицька сторона отримала 17 січня.

Патенти для всіх

Одним з двох головних змін в російському міграційному законодавстві в 2014 році можна вважати скасування дозволів на роботу для працевлаштування у юридичних осіб для громадян тих країн, з якими у РФ безвізовий режим. Тепер трудові мігранти, більшість з яких приїжджають в Росію з колишніх радянських республік, для роботи в компаніях повинні отримувати патенти, за якими раніше можна було працювати тільки у фізичних осіб (громадян РФ).

При цьому з одним патентом можна працювати як у юридичної особи, так і у фізичної. Територія дії документа обмежується регіоном, в якому він отриманий, а ціни на нього (податок на доходи фізичних осіб - ПДФО) регіони вправі встановлювати самі. У Москві, наприклад, в 2015 році мігрантам щомісяця доведеться платити 4000 рублів, а в Санкт-Петербурзі - 3000 рублів.
Раніше в цьому році для громадян Таджикистану була введена можливість отримання дозволу на роботу відразу на три роки, тоді як для інших іноземних громадян цей термін становить лише один рік. З набранням чинності нового закону про патенти цей привілей також втрачає свою силу.

Російська мова, історія та основи законодавства

Починаючи з 1 січня 2015 року, кожен іноземний громадянин для подачі заяви на отримання дозволу на роботу, патенту для здійснення трудової діяльності, дозволу на тимчасове проживання, посвідки на проживання і громадянства РФ, поряд з іншими документами, зобов'язаний надати сертифікат, що підтверджує знання російської мови, історії Росії та основ законодавства РФ.

Центри тестування іноземців почали діяти вже восени 2014 року, але більша частина почне роботу в січні 2015 року. Для проходження тестів необхідно сплатити державне мито в розмірі від 3000 рублів за кожен. Отриманий сертифікат буде діяти протягом п'яти років.
Інтернет-портал «Росія для всіх» рік тому випустив мобільний додаток, яке можна встановити на телефони з операційною системою Android і пройти експрес-курс з російської мови. Додаток абсолютно безкоштовне і має допомогти в складанні іспитів в РФ. Крім того, з 12 грудня 2014 року абоненти стільникового компанії «Білайн» можуть завантажити експрес-курс на території Таджикистану без необхідності платити за використаний трафік. Додаток можна завантажити тут:
Журналістам і фахівцям російський знати не треба
Складати іспити на знання російської мови, історії Росії та основ законодавства РФ не доведеться висококваліфікованим фахівцям російських компаній, що здійснюють діяльність в галузі інформаційних технологій, і журналістам, які працюють в ЗМІ, що спеціалізуються на поширенні інформації на іноземних мовах. Такі ж послаблення для цих категорій фахівців поширюються на отримання дозволу на тимчасове проживання і посвідки на проживання в РФ. Відповідні поправки Володимир Путін затвердив 23 червня 2014 року.

Медичне і соціальне страхування

З 1 січня роботодавець зобов'язаний робити відрахування в розмірі 1,8% заробітної плати іноземного співробітника до Фонду соціального страхування РФ, що в свою чергу гарантує право іноземного громадянина на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності. При цьому для отримання допомоги потрібно, щоб страхові внески сплачувалися протягом шести місяців, що передували місяцю, в якому настав страховий випадок, тобто іноземець повинен пропрацювати в компанії не менше півроку.
Роком раніше був прийнятий закон, який зобов'язує іноземців мати поліс добровільного медичного страхування (ДМС) на термін здійснення трудової діяльності (тобто мінімум на один рік), або його роботодавець повинен надати документ про те, що гарантує медичне обслуговування співробітника за свій рахунок. У разі якщо у іноземця немає ДМС, роботодавець не має права укладати з ним договір, а в разі закінчення терміну дії поліса він зобов'язаний розірвати чинний контракт. ДМС потрібно надати разом з іншими документами під час подачі заяви на отримання патенту. Без нього патент не може бути виданий.

«Спрощенка» для студентів та інвесторів

Іноземні студенти, які закінчили російські коледжі та вищі навчальні заклади і пропрацювали не менше трьох років в РФ, зможуть отримати російське громадянство в спрощеному порядку. Поряд з ними видають громадянство в спрощеному порядку і іноземним інвесторам, які вклали понад 10 млн рублів в економіку РФ.
При цьому раніше для громадян ряду країн СНД, які закінчили російські вузи, термін отримання громадянства становив також 9-12 місяців, а досвід роботи, як це зараз прописано в новому законі, не був потрібен.
Таким чином, для цієї категорії громадян СНД умови отримання громадянства кілька ускладнилися, але тепер вони стали єдиними для всіх іноземців, включаючи представників далекого зарубіжжя.

Два громадянства? Розкажи!

Закон, що передбачає відповідальність за приховування другого громадянства (від штрафу 200 тис. Рублів до кримінальної відповідальності), вступив в силу в Росії 4 серпня 2014 року. Відповідно до закону громадянин РФ, також має громадянство іноземної держави, зобов'язаний повідомити про його наявності в Федеральну міграційну службу протягом 60 днів. Однак відразу після прийняття закону представники ФМС заявили, що з Таджикистаном і Туркменістаном є міжурядові договори, що виключає необхідність для громадян цих країн повідомлення про подвійне громадянство. Однак пізніше, 27 вересня, глава відомства Костянтин Ромодановський заявив, що в договорі фактично не згадується, що громадяни Таджикистану не зобов'язані подавати такі повідомлення, таким чином зобов'язавши громадян і цих країн повідомити про наявність другого громадянства.


російські права

З 1 січня 2015 року іноземні громадяни для управління громадським транспортом (таксі, автобуси, маршрутні таксі, трамваї і т.д.) зобов'язані отримати російські водійські посвідчення. Національними правами для цього скористатися не вийде. Заборона стосується водіїв тільки комерційного транспорту. Власним автомобілем іноземці можуть управляти при наявності національних водійських прав.

12 місяців тому
Роком раніше за пропозицією Федеральної міграційної служби було прийнято низку змін до законів, що передбачають в тому числі обмеження перебування іноземного громадянина з «безвізової» країни на території РФ 90 днями протягом 180 днів; посилення покарання за порушення міграційного законодавства (аж до депортації за адміністративні правопорушення); спрощення процедури отримання дозволу на роботу для студентів і інше.
Частина поправок вступили в силу ще в 2013 році, інша частина - протягом 2014 го.

http://tjk.rus4all.ru/city_msk/20150102/725655571.html

html

Два громадянства?