переговори

переговори   Переговори є такою моделлю організації конфліктів і розбіжностей, яка передбачає «пряме» узгодження інтересів конфліктуючих сторін через відкриті обговорення учасниками своїх розбіжностей

переговори

Переговори є такою моделлю організації конфліктів і розбіжностей, яка передбачає «пряме» узгодження інтересів конфліктуючих сторін через відкриті обговорення учасниками своїх розбіжностей. Переговори є найбільш універсальною моделлю вирішення конфлікту.

Основні принципи

1. Сторони повинні мати добру волю до досягнення угоди.

Переговори не можуть відбутися без усвідомлення учасниками їх необхідності. Коли хоча б одна зі сторін не розуміє, навіщо їй потрібні переговори або не хоче їх вести, це означає, що переговори практично приречені на провал, оскільки переговори як форма вирішення конфлікту спрямовані на узгодження інтересів.

2. Кожна зі сторін повинна мати власний інтерес у переговорах.

Інтерес в переговорах означає як реальну потребу, так і певне коло позицій і пропозицій вирішення конфліктної ситуації. Для переговорів інтерес є центральним моментом. Саме навколо інтересів має зосереджуватися обговорення. Саме інтерес (точніше - його задоволеність або незадоволеність) є мірою ефективності переговорів.

3. Сторони повинні мати підготовку і навички ведення переговорів.

Переговори є процесом, який має власні закономірності. Тому, без знання цих закономірностей боку просто не можуть вести переговори. При нестачі таких знань переговори може організовувати спеціальна людина - посередник, який заповнює даний дефіцит учасників.

4. Сторони повинні мати ресурс для виконання домовленостей і спільних рішень.

Якщо переговори не закінчуються угодою, а угоди в свою чергу не виконуються, то вести мову про можливість самих переговорів безглуздо. Ресурси визначають «серйозність намірів» сторін.

Типові модельні сценарії

У посібнику докладно розбираються два типових переговорних сценарію: «позиційний торг» і «переговори за інтересами».

«Позиційний торг» - це такий сценарій, при якому сторони починають обговорення з конкретних рішень, як правило, не розібравшись виразно в тому, що хоче протилежна сторона, так і сам парламентер. «Позиційний торг» як правило зводиться до висування сторонами конкретних рішень, потім їх все більш посиленого захисту, і він не є ефективним, оскільки переговори рухаються в таких випадках по колу. Цей переговорний сценарій практично не залишає свободи дій для учасників. Вигідніше і ефективно з'ясувати, що стоїть за позицією.

«Переговори за інтересами» - це переговорний сценарій, який починається зі з'ясування справжніх інтересів учасників, визначення правил прийняття рішень, справедливості в прийнятті рішень сторонами, в перевірці відповідності інтересу і позиції.

Доречність переговорів.

Освітнє значення переговорів важко переоцінити. Переговори важливі для школи і як засіб у вирішенні конфліктів мирним і якісним шляхом, і як спеціальне зміст навчання дітей. слідом за багатьма авторами можна говорити, що переговори можуть існувати в школі як інститут або як організаційне умова для вирішення конфліктів, так і як предмет вивчення для підлітків і старшокласників. Багато сучасні діти розуміють наскільки важливі навички ведення переговорів і ефективної комунікації з іншими для успішного життя.

(Хасан Б. І., Сергоманов П. А. Вирішення конфліктів та ведення переговорів: Учеб. Посібник. - Красноярськ; Москва, 2001).

____________

медіація

Конфліктологія і конфлікти