Український бурштин: поцілунок сонця

  1. Бурштиновий шлях: де видобувають бурштин в Україні
  2. Де відвідати музей бурштину
  3. Вироби з бурштину: різноманіття і ціни

Україна знаходиться в почесному (і недовгий) списку країн світу, де є багаті родовища бурштину та проводиться його видобуток. Красу і здоров'я, які несе з собою сонячний камінь, людство цінувало з найдавніших часів. Ще тоді, коли бурштин вважали застиглим в море сонячним промінням ...

Джерело фото: yantar Джерело фото: yantar.kiev.ua.

За своєю суттю бурштин - це скам'яніла хвойна смола. Як його тільки не називали за історію людства: сльозами птахів і сльозами моря, даром сонця, електроном і навіть грабіжником. В Україні одне з поширених застарілих назв бурштину - Амбер. Шкода тільки, що український бурштин не тільки захоплює своєю красою, а й занадто притягує природного доступністю і цінністю. Як-не-як, мова йде про дорогоцінні камені.

Бурштиновий шлях: де видобувають бурштин в Україні

Найбільші українські бурштинові родовища знаходяться на Волині і в Поліссі. В межах цих земель навіть визначена спеціальна територія - Поліський бурштиноносному район. Особливо багаті на мінерал Рівненщина і Житомирщина, зокрема - велика Клесівське родовище (поблизу міста Сарни Рівненській області та Клесівського дендропарку ). Також дорогоцінний камінь можна знайти на Київщині, у Львівській і Харківській областях.

Джерело фото: yantarinua Джерело фото: yantarinua.wordpress.com.

Єдиним українським державним підприємством, що спеціалізується на видобутку і переробки бурштину, є «Бурштин України» в місті Рівне . Зате неофіційна видобуток і реалізація бурштину - один з болючих для держави питань, адже велика кількість мінералу видобувається і вивозиться за межі України нелегально. Складність ситуації ілюструє регулярне підняття теми в пресі і журналістські розслідування. Зміни в законодавство з цього питання почали активно вноситися тільки в минулому році, про що свідчать відповідні законопроекти.

Джерело фото: rnpp Джерело фото: rnpp.rv.ua.

Колись в світі існував особливий маршрут, через який здійснювалася торгівля янтарем - «Бурштиновий шлях». Він був пов'язаний і з землями, які входять до складу сучасної України. На згадку про це в червні на Рівненщині кілька разів організовувався етно-тур-фест «Бурштиновий шлях» , Покликаний відкрити рекреаційний потенціал регіону.

Де відвідати музей бурштину

В Україні існує кілька бурштинових експозицій, де можна насолодитися сяйвом сонячного каменю. Найперша з них - Музей бурштину при ДП «Бурштин України» в Рівному. Він знаходиться на першому поверсі підприємства (вул. Київська, 94). Цей музей виник в 90-х роках 20 століття, коли в Україні ще не було жодної подібної експозиції. Тут вас чекають багато дорогоцінних експонатів. Зокрема бурштиновий камінь вагою 1930 р, а також унікальні фрагменти мінералу з застиглими комахами (інклюзіями), що жили мільйони років тому.

Джерело фото: radiosvoboda Джерело фото: radiosvoboda.org, автор - Валентина Одарченко.

Виставковий зал «Музей бурштину» Рівненського обласного краєзнавчого музею функціонує з 2010 року, знаходиться на вулиці Симона Петлюри, 17 (в Будинку вчених). Уявіть: в цьому музеї зберігаються бурштиновий диск-амулет, створений більше двох з половиною тисяч років тому, і шматки бурштину, вік яких досягає 40 мільйонів років! Але у цінності яскравих експонатів існує і негативна сторона: спокушуючись дорогоцінними каменями, грабіжники ходять в рівненський музей як на роботу .

Відкрився свій музей бурштину та на Київщині. Музей називається «Бурштинова Буча» (м Буча, вул. Вокзальна, 104). У Бучі не тільки демонструють цінну експозицію, а й організовують уроки в музеї, екскурсії українською та англійською (індивідуальні, шкільні, сімейні та т. П.), Проводять квести, свята і майстер-класи. Контакти та детальну інформацію про «Бурштинової Бучі» можна легко знайти в Instagram і в Facebook.

Джерело фото: instagram Джерело фото: instagram.com/ambermuseum.ua.

Інша постійна експозиція бурштину з родовищ у Володимирці-Східному та в Клесові очікує гостей Національного заповідника «Софія Київська» у виставковому залі «Тепла Софія» (в трапезній). Експозиція представляє багату колекцію зразків бурштину, де можна побачити цілу палітру кольорів дорогоцінного каменю - від білих і світло-жовтих до червоно-чорних. Зразки поліського бурштину містять цінні інклюзії: не тільки комах і рослин, а й бульбашки, «хмарність», «серпанок» і т. П.

Також бурштинові вироби можна подивитися в Музеї коштовного та декоративного каменю , Який знаходиться в Володарськ-Волинському на Житомирщині. Інша унікальна експозиція відкрита в археологічному музеї «Добраничівська стоянка» на Київщині.

Вироби з бурштину: різноманіття і ціни

З бурштину виробляють картини, прикраси, ювелірні вироби ... Їм прикрашають іграшки і предмети побуту (наприклад, фантастично сяючі настільні лампи), а також канцелярські вироби та сувеніри. Використовують цінні елементи і в сакральної сфері - у виготовленні ікон і обробці культових предметів.

Джерело фото: amber-gem Джерело фото: amber-gem.com.

Відомим і важливим в світі вважається використання бурштину в лікувальних процедурах. Деякі терапевти, наприклад, використовують бурштинові масажні килимки для ніг, а для загального оздоровлення - бурштинові СПА-процедури, інфрачервоні сауни і т. П. А в Польщі, наприклад, бурштинову настойку вживають при застуді і хворобах дихальних шляхів. Справа в тому, що бурштин містить витаминоподобное бурштинову кислоту. Вона покращує внутрішньоклітинний обмін речовин, сприяє оздоровленню, уповільнює старіння і нормалізує функціонування серцевого м'яза. Можливо, саме тому наші предки так любили запах диму, який виділявся, коли вони використовували бурштин для ... опалення приміщень!

Джерело фото: ukrburshtyn Джерело фото: ukrburshtyn.com.

Вартість виробів з бурштину залежить від виду і типу каменю. Зокрема в ДП «Бурштин України» можна придбати намисто як за 217 грн, так і за майже 14 тисяч грн. Вартість картин і панно - від 130 грн, ікон - від 150 грн. Сувеніри можуть коштувати як 2 тис. Грн, так і 46 тисяч, а настільна лампа - більше 7 тис. Грн. Фірмові магазини підприємства знаходяться в Рівному, Львові та Почаєві.

Якщо стаття сподобалася, розкажіть друзям :)