Урочисте відкриття школи.

(Коротка довідка та ... спогади довжиною в життя).

Вірменська недільна школа відкрилася 15 жовтня 1995 року по ініціативі Лідії Левоновна Самковіч-Погосян і за підтримки департаменту освіти в приміщенні школи № 3, розташованої на площі М. Горького, в самому центрі міста. Надана нам можливість займатися по неділях в цій школі - заслуга Гайка Мікаеловіча Берберяна.

Зауважимо, що до 1995 року число вірменських сімей, які знайшли притулок в Нижньому Новгороді після трагічних подій, пов'язаних з розпадом СРСР, погромів в Баку і Сумгаїті, блокадою Вірменії, збільшилася настільки, що назріла необхідність відкриття недільної школи, в якій могли б вивчати рідну мову і писемність діти, які вступили в шкільний вік, а ті, хто вже відвідував вірменські школи в Вірменії, отримали б можливість не забути рідну мову.

Ми дали оголошення на телебаченні про записи дітей в школу і прийомі вчителів вірменської мови. Протягом вересня йшла запис, одночасно - підбір вчителів. Записалося більше ста дітей. Було сформовано 4 класу. Першими вчителями стали: Каріне Саркісян (пройшла найпершої співбесіду), Арміне Мікельджанян, Асмік Григорян, Ельміра Мкртчян і Світлана Саргсян, мала ще й музичну освіту, - молодий і красивий педагогічний колектив.

Першими вчителями стали: Каріне Саркісян (пройшла найпершої співбесіду), Арміне Мікельджанян, Асмік Григорян, Ельміра Мкртчян і Світлана Саргсян, мала ще й музичну освіту, - молодий і красивий педагогічний колектив

Отже, настав святковий день - 15 жовтень 1995 року, незабутній. Нарядні діти, батьки, бабусі і дідусі, родичі (словом, Маленька Вірменія), гості з департаменту освіти, з національно-культурних товариств (українського, татарського, єврейського), відомі журналісти, в тому числі метр нижегородської журналістики Олександр Маркович Цирульников, артисти ( тріо "Світ мистецтва"), яких запросив Г.М. Берберян. Повний зал. Звучать вітальні слова російською та вірменською. А скільки радісного хвилювання на обличчях дітей, коли вчителька Карина Саркісян вітала їх і вручала новенькі букварі (Айбенаран), надіслані з Москви в подарунок нашій громаді директором центру "Вернатун" Вардгесом Левонович Айрапетяном.

А скільки радісного хвилювання на обличчях дітей, коли вчителька Карина Саркісян вітала їх і вручала новенькі букварі (Айбенаран), надіслані з Москви в подарунок нашій громаді директором центру Вернатун Вардгесом Левонович Айрапетяном

Нижегородський художник Оганес Степанович Мазманян подарував школі портрет творця вірменського алфавіту (405 м) Месропа Маштоца, який тут же повісили на стіну. Малював всю ніч, щоб встигнути до ранку - до відкриття. Фарби не встигли ще висохнути.

Велику багатоденну організаційну допомогу надали Арміне і Лев Маргаряна.

Наші спонсори: Агаси Алекян, Мурад Акопян, Артур Хачатрян, Гайк Берберян, Ваган Багдасарян, Олександр Меліксетян і інші від щирого серця допомогли перетворити цей день в чудовий яскраве свято з подарунками та частуваннями.

Активну участь у проведенні святкового заходу взяли і наші жінки: Неллі Саркісян, Асмік Акопян, Альвіна Єгіазарян, Айкуш Асілян, Гоар Акопян. Святковий стіл з пирогами і солодощами, накритий з материнською любов'ю їхніми стараннями, доставив дітям невимовну радість. А коли ще величезний, казково красивий торт царствено внесла в зал Лаура Мартиросян, "чаклувати" над ним всю ніч, діти захоплено заплескали. Та й дорослі були в захваті.

А якщо ще слідом буквально "припливли" корзини з фруктами в дар дітям (їх вніс до зали Араік Багдасарян), то можна без перебільшення сказати, що це було справжнє казкове бенкет.

Але ж час був важкий, багато дітей давно цього не бачили. Ми ж, дорослі, були подвійно щасливі від усвідомлення того, що тут, далеко від Вірменії, діти, на долю яких випало не саме щасливе дитинство, в цей день були обігріті любов'ю і теплотою "побудованого" нами великого гостинного вірменського будинку. А у батьків ... сльози радості на очах, надія на краще "завтра" для своїх дітей на новому місці і усвідомлення того, що школа - це рідний дім, в якому буде тепло і затишно усім: і дітям, і дорослим, як в недільні дні, так і по великих святах, які відзначали вони в Вірменії. Так воно і стало.

Про це ми згадаємо і напишемо на наступних сторінках нашого літопису. У цьому нам допоможуть аматорські фотографії, що відобразили наші будні і свята, на щастя, збереглися в сімейних архівах.

А поки давайте помилуємося фотографіями, зафіксували день відкриття школи. Ці аматорські фото - історичні, зроблені 20 років тому.

"Як молоді ми були, як щиро любили" всіх.

Телевізійники зняли всі наш захід з вітальними виступами, концертом за участю тріо "Світ мистецтва" і наших діточок, з віршами і пісеньками на вірменському. Напевно, нам вдасться знайти ці зйомки.

Напевно, нам вдасться знайти ці зйомки

А ось газета "Нижегородські новини" за 21 жовтня 1995 року з статтею "Нижній став багатшим на одну школу" журналіста А. Павловича, який відвідав клас вчительки Карини Саркісян, збереглася. Прекрасна стаття, хоча в ній є невелика неточність, а саме: це в класі було близько 30 осіб, а таких класів було чотири. Прочитайте цю статтю.

Нагадаємо (для історії), що з вітальними словами виступили:

1. Лідія Левоновна Самковіч-Погосян (від Ради громади)

Вітальне слово

2. Валерій Олександрович Повшедний (голова ради національно-культурних товариств)

Валерій Олександрович Повшедний (голова ради національно-культурних товариств)

3. Валентина Павлівна Коротина (керівник департаменту освіти)

Валентина Павлівна Коротина (керівник департаменту освіти)

4. Віктор Миколайович Шмельов (директор школи № 3)

5. Аркадій Миколайович Клименко (директор фірми "Світ мистецтва")

6. Ірина Іванівна і Віктор Іванович Орлови (чудові люди, які дали притулок у себе вірменську сім'ю і зберегли в цілості наші букварі протягом двох років).

Дорогі друзі! Надсилайте свої фото, зроблені в день відкриття, свої спогади, уточнення. Адже ми могли за давністю років щось упустити.

Ми будемо всім вдячні!