В який театральний інститут найкраще надходити?

Так-так, питання звучить саме так: «в який театральний інститут найкраще надходити» Так-так, питання звучить саме так: «в який театральний інститут найкраще надходити»? Хоча він і не зовсім коректний (у чому Ви переконаєтеся далі), але я поділюся деякими своїми спостереженнями з цього приводу.

По-перше, як я неодноразово говорив, статус театрального вузу в нинішніх реаліях - не так важливий. А важливий статус (рівень) конкретної майстерні. Про те, які є хороші майстерні і чому - я говорив тут . Повторюватися не буду.

По-друге, існують деякі загальні стандарти, скажімо так.

Наприклад, якщо Ви хочете надходити на режисуру - краще ГИТИС а «звіра немає» (незважаючи на проблеми зміни поколінь, про що буду говорити далі). А ось з акторською освітою - все складніше. В цілому, вважається (я зараз говорю дуже загально, але інакше не можна) - що краще акторське освіту дають Щукінське училище або Щепкинское училище. «Тріска» взагалі вважається одним з найменших театральних вузів - в порівнянні з іншими. Але там готують ТІЛЬКИ акторів, на відміну від, наприклад, того ж МХАТу або ГІТІСу, де кого тільки не готують.

Вся справа ще в тому, що в Щукінському і Щепкинському училище як і раніше зберігається досить сильний зв'язок (наступність) акторських та педагогічних поколінь, а саме, там викладають ті люди, які раніше закінчили цей же вуз. В цьому є не тільки плюс, але і мінус, до речі, бо відсутність стороннього погляду на творчість, так само як і відсутність педагогів інших театральних шкіл і напрямків в системі тамтешньої педагогіки, створюють, скажімо так, умови однієї і тієї ж температури. Ну, або один і той же творчий оазис. «Змін ми чекаємо, змін» (Віктор Цой). Втім, плюсів у такій ситуації все ж більше.

Школа-студія «МХАТ» в сенсі різноманітності творчих майстерень стала майже аналогом ГІТІСу. Бо такого різноманіття кафедр і факультетів, напевно, немає ні у кого. Основу педагогічного складу акторського факультету складають «свої» (випускники Школи-студії МХАТ). Однак, я вважаю (і це не тільки моя думка), що рівень акторської підготовки в цьому вузі - вкрай нерівний. Так, там є свої «мастодонти», до яких чергу в пів-Москви, але є і люди ... не то, щоб випадкові, але значно поступаються «старшому поколінню».

Про ГИТИС хочу сказати ось що. Рівень підготовки на акторському факультеті ГІТІСу - низький. І я говорю так, хоча і шалено люблю ГИТИС! Коли я вчився (а я вчився на режисерському, в акторсько-режисерської групи) - ми навіть не ходили на їхні вистави. Та й навіщо нам було це, коли тут же, на другому поверсі (саме там розташовується режисерський факультет) - можна було побачити блискучі роботи Сергія Женовач а, а в іншому кінці коридору - показували «Кудряшов» (студенти професора Олега Львовича Кудряшов а), тут же - зал, де репетирували і показували свої роботи «Захарівці» (ведені Марком Захаров им, легендарним режисером Ленкому). Та й не тільки вони!

Майстерня мого майстра по ГІТІС - С.А. Голомазов а на момент мого навчання - стабільно входила в п'ятірку кращих майстерень режисерського факультету, і у нас був досить «зоряний» курс. Мені дуже пощастило, що я застав той час, коли свої курси в ГІТІСі вели безпосередньо їх художні керівники. Просто зараз все не так, на жаль. Режисери і їх найближчі помічники отримали власні театри (як Женовач, Голомазов) або створили власні театральні школи (як Е. Каменькович, Г. Сідак) і з'являються в ГІТІСі все рідше і рідше.

Тому рівень режисерського факультету ГІТІСу в останні роки впав, і сильно. А жаль.

Взагалі, проблема зміни поколінь торкнулася ГИТИС досить глобально. Так вийшло, що чудові майстри режисерського факультету, яких я перерахував вище, так і не змогли виховати рівних собі - як за професіоналізмом, так і за людськими якостями. І це стало дуже великим мінусом так гаряче улюбленого мною вузу. Можливо, справа не тільки в тому, що «хтось не зміг», а й в тому, що необхідних умов для них створено не було - ГИТИС був і залишається вкрай непростим вузом з вкрай непростим адміністративною системою. Але це вже глибокі причини. Про них я говорити не стану.

Однак, якщо Ви хочете надходити в ГИТИС на акторський - поступайте краще на режисерський факультет (в акторсько-режисерську групу) - в будь-якому випадку, рівень підготовки там буде вище, ніж в середньому, на акторському факультеті.

З акторської освіти, що надається до ВДІКу е, нічого особливого сказати не можу, стикався з «тамтешніми акторами» досить рідко, але судячи з того, що бачив або чув - підготовлені «вдіківців» досить посередньо. Втім, «за всю Одесу» говорити не беруся, можливо, просто мені не траплялися їх кращі акторські кадри. Але режисери ВДІКу це щось. Хай вибачать мене зараз люди, учні у ВДІКу на режисерському ...

Але я просто знаю, про що говорю. Так, вони вміють ЗНІМАТИ, але робити хоча б елементарний аналіз драматургічного матеріалу - для них майже непосильне завдання. Кажу так тому, що режисери ВДІК проходили у нас практику - на першому курсі. Господи, як вони розбирали! Я, тоді ще неоперений студент, вже знав на першому курсі то, що вони не знали на четвертому!

Звичайно, світ не стоїть на місці. Щось напевно там змінюється. Але мій досить тривалий досвід співпраці з режисерами з ВДІК а - залишив гнітюче враження.

Щодо акторської освіти Інституту російського театру і МГУКИ - сам не стикався, але відгуки про них не найкращі.

В останні роки набирає популярність Ярославський театральний інститут (ЯГТІ). Сам вуз розташований в Ярославлі, але має філію і в Москві. Я стикався з акторами, які закінчили акторський факультет ЯГТІ. Рівень акторської освіти у них - досить середній, проте, там трапляються і талановиті хлопці. З недавніх пір ЯГТІ взявся активніше підкорювати Москву, чому свідчення співпрацю з театром під керівництвом В. Спесивцева, який при ЯГТІ зараз відкриває свій новий курс (прослуховування відбулося в кінці травня).

Сподіваюся, в даній статті я розповів, в який театральний вуз найкраще надходити. Звичайно, це неповна картина, вона зовсім не висвітлює ситуацію в регіонах. Але це, по крайней мере, краще, ніж нічого. Можливо, в чомусь мої поради Вам допоможуть.

Якщо Ви хочете підготувати класну програму для РЕАЛЬНОГО надходження до театрального вузу - з досвідченими педагогами - то Вам - до нас, в Москву .

Але навіть якщо Ви живете в іншому місті - Ви зможете зв'язатися з нами по Інтернет - і ми Вам, без сумніву, допоможемо.

Щиро Ваш,

Олександр Баринов

« Мій улюблений театральний інститут. Мій ГІТІС. Теми і проблеми сучасної драматургії »

Так-так, питання звучить саме так: «в який театральний інститут найкраще надходити»?