Вартість навчання у вузах перевірив «Обрнадзор»

  1. Короткі підсумки моніторингу підвищення цін в державних вузах
  2. Щодо заяви Міністерства освіти та науки
  3. Моніторинг цін в вузах, що проводиться міністерством
  4. Результати моніторингу підвищення цін в державних вузах в 2015 році

У січні 2015 року експертами Руху «Обрнадзор» в сфері громадського контролю в освіті була розроблена методика моніторингу цін на навчання в державних вузах за програмами вищої освіти

У січні 2015 року експертами Руху «Обрнадзор» в сфері громадського контролю в освіті була розроблена методика моніторингу цін на навчання в державних вузах за програмами вищої освіти. Відповідно до Методики в лютому 2015 року було проведено перший етап Моніторингу, в ході якого було визначено цільова група вузів, за якою було встановлено спостереження.

Цільова група була представлена ​​121 державної освітньої організацією, що реалізує програми вищої освіти.

У березні 2015 року в ході другого етапу Моніторингу було виконано фіксування поточних цін 2014-2015 навчального року на навчання в вузах цільової групи. У червні 2015 року в результаті третього етапу Моніторингу були проаналізовані оновлені ціни 2015-2016 навчального року у вищих навчальних закладах цільової групи по зафіксованим в ході другого етапу спеціальностями.

Як матеріали для проведення Моніторингу використовувалася інформація, розміщена на офіційних сайтах освітніх організацій. Копії сторінок і наказів з інформацією фіксувалися програмними засобами, що дозволяють встановити їх автентичність в разі виникнення спірних ситуацій і можливих претензійних вимог з боку учасників Моніторингу.

Короткі підсумки моніторингу підвищення цін в державних вузах

Варто зазначити, що на час проведення третього етапу Моніторингу - 20-26 червня 2015 року, не всі вузи цільової групи опублікували оновлені ціни на платні освітні послуги вищої освіти та копії відповідних наказів. Експерти, що брали участь в Моніторингу також відзначили, що незважаючи на встановлену законом обов'язок вузів публікувати ціни на навчання на своїх веб-сайтах, знайти відповідну сторінку в ряді випадків представляється вкрай важко. Відсутність чітко встановленого стандарту подання інформації про вартість платних освітніх послуг також перешкоджає оперативному ознайомленню з прейскурантами вузів.

На сайтах освітніх організацій інформація про ціни на платне навчання представлена ​​у вигляді тексту на веб-сторінках (.html), у вигляді файлів формату .doc, .xls, файли формату PDF зустрічаються як графічні (скановані) копії оригінальних наказів (з підписами і печаткою ), так і перетворені з текстових документів. Також зустрічаються і графічні зображення сканів наказів в графічних форматах, що не дозволяють пошуковим системам індексувати інформацію, що ускладнює її пошук і аналіз.

Передовиця газети Известия від 30 червня 2015 року

В результаті третього етапу Моніторингу спочатку було зафіксовано 362 випадки підвищення плати за навчання у вищих навчальних закладах за різними спеціальностями та напрямками підготовки. Дані зазнали вторинної перевірці і були включені в підсумковий рейтинг тільки при наявності первинних документів (наказів) або проіндексованої пошуковими системами сторінки з оновленими цінами на навчання в 2015-2016 навчальному році.

У підсумковий рейтинг увійшли вузи, що підвищили плату за навчання більше ніж на 20%. Один вуз увійшов до Рейтингу один раз незалежно від кількості спеціальностей (напрямів), ціни на навчання за якими були підвищені. Таким чином, наприклад, Воронезький державний університет, підвищив більш ніж на 20% ціни на навчання за 12 спеціальностями (напрямами), увійшов в підсумковий рейтинг один раз, з максимальним підвищенням за напрямом «Політологія».

Максимальне підвищення ціни на навчання зафіксовано щодо магістерської програми філфаку Дагестанського державного університету - майбутні журналісти в 2015 році заплатять майже в 4 рази більше ніж їх попередники в 2014-му.

Мінімальне підвищення серед вузів, які увійшли в топ-30 Рейтингу, показав Уфимський державний авіаційний технічний університет, підвищив для майбутніх фахівців з економічної безпеки плату за навчання на першому курсі на 27 відсотків.

Варто зазначити, що з 30 учасників Рейтингу 28 підвідомчі Міносвіти, один (РАНХиГС) - Уряду Російської Федерації, один (СібГМУ) - Міністерству охорони здоров'я і соціального розвитку. У рейтинг увійшли три федеральних університету (СКФУ, ПФУ, КФУ), п'ять НДУ (НіТУ).

Експерти також відзначають, що підвищення цін на платні освітні послуги - це в деяких випадках обов'язок вузів відповідно до нормативних вимог Міністерства освіти та науки.

Результати коментує керівник Руху «Обрнадзор» Олексій Монахов:

Рейтинг жадібність не вийшов - по ходу роботи ми побачили, що більшість вузів змушені підвищувати ціни на вимогу Міністерства освіти та науки, вийшов рейтинг непрофесіоналізму чиновників профільного міністерства.

Для розуміння проблеми - Міністерства освіти та науки щороку оновлює наказ, за ​​яким вузи повинні підвищувати ціни на платне навчання. Тих, хто не підвищив або підвищив недостатньо, заносять в список порушників і вивішують на сайті Центру фінансово-бюджетного моніторингу Міністерства освіти та науки.

Тому ректорам доводиться робити нелегкий вибір - тримати ціни на нормальному, конкурентному рівні і ризикувати отриманням бюджетних місць або підвищувати плату і не числиться в списку порушників. Виходить парадоксальна ситуація - регіональні вузи можуть і хочуть вчити студентів дешевше, але Міністерства освіти та науки вимірює розрахункові витрати за єдиною методикою, яка вимагає підвищень цін. Звичайно, так відбувається не з усіма вузами, наприклад, РУДН і МИСиС в низьких цінах помічені не були, але все одно підвищили плату для першокурсників.

Щодо заяви Міністерства освіти та науки

У заяві для преси, поширеним «Обрнадзором» особливо наголошувалося, що експерти Руху найретельнішим чином перевіряли інформацію, розміщену на сайтах вузів. У зв'язку з цим представляється вкрай непрофесійним і сумнівним коментар-спростування, наданий прес-службою Міністерства освіти та науки в Известия, що опублікували матеріал про підсумки Моніторингу.

Міністерства освіти та науки,   заперечуючи факт підвищення плати за навчання в 4 рази   одним з підвідомчих вузів, коментує вартість навчання за програмою бакалаврату, а лідером рейтингу, складеного Обрнадзором і опублікованого Новинами, стало підвищення цін на навчання за програмою магістратури (ДГУ, спеціальність Журналістика, перший курс, очна форма навчання) Міністерства освіти та науки, заперечуючи факт підвищення плати за навчання в 4 рази одним з підвідомчих вузів, коментує вартість навчання за програмою бакалаврату, а лідером рейтингу, складеного Обрнадзором і опублікованого Новинами, стало підвищення цін на навчання за програмою магістратури (ДГУ, спеціальність Журналістика, перший курс, очна форма навчання). При всій повазі до вузу і його керівництву, саме через непрофесійний поведінки представників Міністерства освіти та науки в даній ситуації ми були змушені неодноразово зробити акцент на ситуації з підвищенням цін в ДГУ в ході контактів з низкою ЗМІ.

У зв'язку з цим ми закликаємо Міністерства освіти та науки більш відповідально підходити до роботи по взаємодії із засобами масової інформації та фактчекінгу, провести необхідні корпоративні заходи по підвищенню кваліфікації співробітників, спрямовані на придбання ними компетенцій, що дозволяють розрізняти рівні, напрями і форми отримання освіти в Російській Федерації.

Первинні документи ДГУ:

Моніторинг цін в вузах, що проводиться міністерством

Експерти Руху відзначають «соціальну ущербність» моніторингу цін на платні освітні послуги, проведеного Міносвіти. Виходячи з опублікованих результатів, метою моніторингу є дотримання вузами Наказу міністерства про те, що ціни на платну освіту в державних ВНЗ не повинні бути нижче аналогічного «подушного» фінансування в рамках госзаданіе (бюджетні місця). Тобто, Міністерства освіти та науки виконує не моніторинг цін, а моніторинг виконання вузами обов'язки підвищувати ціни на освітні послуги до встановленого міністерством мінімуму.

Раніше підвідомчим Міністерства освіти та науки Центром фінансово-бюджетного моніторингу в сфері освіти і науки за підсумками моніторингу був опублікований так званий чорний список вузів, які порушили встановлений мінімальний норматив, документ доступний по цьому посиланню .

А опублікований Центром Список вузів, які не надали дані про ціни взагалі свідчить про неповноцінному характер проведеного Центром дослідження, заснованого на наданих вузами даних, а не аналізі первинних документів про встановлення вартості платних освітніх послуг.

Гаряча лінія, нібито організована раніше Центром фінансово-бюджетного моніторингу в сфері освіти і науки представляється інструментом, що не відносяться до вирішення проблеми кратного підвищення цін в вузах, так як за своєю специфікою призначена для студентів вже уклали договори, а абітурієнти не мають можливості ознайомитися з цінами минулого року і звернутися в цій зв'язку в міністерство зі скаргами.

Також варто відзначити, що офіційний сайт Центру фінансово-бюджетного моніторингу в сфері освіти і науки недоступний вже кілька днів, що ставить під сумнів достовірність заяв представників Міністерства освіти та науки про постійний характер роботи міністерства з моніторингу ситуації з цінами на платні освітні послуги.

Результати моніторингу підвищення цін в державних вузах в 2015 році

Рейтинг вузів (топ-30), максимально підвищили ціни на платні освітні послуги за програмами вищої освіти більш ніж на 20% в 2015-2016 н.р.

Освітня організаціяПлатна освітня послугаВартість на рік (тисяч рублів)Підвищення вартостіНайменуванняПідрозділ (якщо вказано)Спеціальність (напрям)Форма / Рівень2014/20152015/2016У%Кратно

1 Дагестанський державний університет (ДГУ) Філологічний факультет Журналістика Очна / Магістр 20 77,37 286,9 3,9 2 Іванівський державний університет (ИвГУ) Фізична культура Очна / Бакалавр 45 119,67 165,9 2,7 3 Російський державний соціальний університет (РГСУ) Конфліктологія Очна / Магістр 60 140,3 133, 8 2,3 4 Курганський дер дарчий університет (КДУ) Факультет природничих наук Біологія Очна / Бакалавр 40 86,54 116,4 2,2 5 Томський державний університет (ТГУ) Радіофізичний факультет Оптотехніка Очна / Бакалавр * 58,8 124 110,9 2,1 6 Забайкальський державний університет (ЗабГУ) Хореографічне мистецтво Очна / Бакалавр 53,25 114 114,1 2,1 7 Московський державний лінгвістичний університет (МЛУ) Політологія (41.04.04) Очна / Магістр 71 147,01 107,1 2,1 8 Воронезький державний університет ( ВДУ) Історичний факультет Політологія Очна / Магістр 44 82 86,4 1,9 9 Нижегородський держ дарчий технічний університет ім. Р.Є. Алексєєва (НГТУ) ІТС Літако- і вертольотобудування Очна / Бакалавр 71,55 132,51 85,2 1,9 10 Північно-Кавказький федеральний університет (СКФУ) Фізична культура Очна / Бакалавр 65 120 84,6 1,8 11 Томський державний університет систем управління і радіоелектроніки (ТУСУР) Інформаційна безпека телекомунікаційних систем Очна / Спеціаліст * 63,8 114 78,7 1,8 12 Російський університет дружби народів ім.П.Лумумби (РУДН) Гуманітарних і соціальних наук Світова політика: політичні процеси і забезпечення міжнародної безпеки (англ.) Очна / Магістр 112 200 7 8,6 1,8 13 Челябінський державний університет (юЕМзх) Інститут інформаційних технологій Прикладна інформатика (в економіці) Очна / Бакалавр 58 102 75,9 1,8 14 Південний федеральний університет (ПФУ) Фізична культура Очна / Бакалавр 70 123 75,7 1,8 15 НДУ МЕІ ЕнМІ Машинобудування Очна / Магістр 82 140 70,7 1,7 16 Казанський (Приволзький) федеральний університет (КФУ) Інститут фізичної культури та спорту Фізична культура Очна / Бакалавр 67,44 114 69,0 1,7 17 НДУ ІТМО Економіка Очна / Бакалавр 78 127 62,8 1,6 18 Рибінський державний авіаційний технічний університет імені П.А. Соловйова (РГАТУ) Сервіс Очна / Бакалавр 50 74,5 49,0 1,5 19 Російська академія народного господарства та державної служби при Президенті Російської Федерації (РАНХиГС) Факультет економічних і соціальних наук Менеджмент Очна / Бакалавр 220 320 45,5 1,5 20 Сибірський державний медичний університет Міністерства охорони здоров'я (СібГМУ) педіатричний факультет Всі спеціальності Очна / Бакалавр 80 114,9 43,6 1,4 21 Тверській державний технічний університет (ТвГТУ) факультет інформаційних технологій Прикладна інформатика Очна / Бакалавр 55 78,83 43,3 1 , 4 22 ІУ МАІ Авіаційна техніка Авіабудування Очна / Бакалавр 123,34 175,3 42,1 1,4 23 НДУ МІЕТ Управління в технічних системах Очна / Магістр 73,5 104 41,5 1,4 24 Тамбовський державний технічний університет (ТДТУ) Прикладна інформатика (в юриспруденції) Заочна / Магістр 31 43,5 40,3 1,4 25 НіТУ МИСиС Інститут нових матеріалів і нанотехнологій Фізика Очна / Бакалавр 121 165 36,4 1,4 26 Московський автомобільно-дорожній державний технічний університет (МАДІ) Будівництво Очна / Магістр 98 129 31,6 1,3 27 Уфимський державний нафтової технічний університет (УГНТУ) Нафтогазова справа Очна / Магістр 100 130 30,0 1,3 28 МГТУ СТАНКИН Машинобудівні технології та обладнання техносферной безпеку Очна / Бакалавр 95 123 29,5 1,3 29 Казанський державний енергетичний університет (КГЕУ) Реклама і зв'язки з громадськістю Очна / Бакалавр 63 , 37 81,8 29,1 1,3 30 Уфимський державний авіаційний технічний університет (УГАТУ) Факультет інформатики та робототехніки Економічна безпека Очна / Спеціаліст 31,685 40,3 27,2 1,3

* Для навчання на 4 курсі