Ведучий Григорій Манёв: «Собака - це особистість, і потрібно пам'ятати про це» / Моя Планета

У каналу «Моя Планета» є свій сателіт - програма «Планета собак»

У каналу «Моя Планета» є свій сателіт - програма «Планета собак». Це абсолютно автентичний телепродукт, який не має аналогів в світовому телебізнесі. Ведучий «Планети собак» Григорій Манёв - головний собакознавець і собакодруг батьківщини. Він знає про чотирилапих друзів людини все і навіть більше, оскільки методично вивчає історію собаківництва і собачого життя. Він об'їздив всю Росію вздовж і поперек, десятки країн в процесі підготовки телематеріал. А скільки собачок Манёв перетиснути на заздрість усім собаколюбам! І в спілкуванні Григорій такий же запальний, як на екрані.

Кінологію ви вивчали з самого дитинства. А чи бувають моменти, коли ви боїтеся собак?

Я не можу назвати це почуття страхом. Це скоріше почуття побоювання. Не потрібно засовувати пальці в розетку, тому що тебе вдарить струмом, вірно? Собака - істота дуже чесне. Вона ніколи не атакує несподівано, вона завжди попереджає. Чи зрозумів ти її або не зрозумів - питання десяте. Були ситуації, коли мене собаки попереджали, що не потрібно переходити межу, і я реагував.

Уявіть: ви недавно познайомилися з людиною, а він починає рвати дистанцію, торкатися до вас, надавати знаки уваги. Кому-то це подобається, а комусь ні. Точно так само і собакам не завжди подобається, коли з ними рвуть дистанцію.

Як ви потрапили на «Ехо Москви»?

Це цікава історія. Йшов 1999 год. Я пішов з державної служби, зняв погони. І де потім тільки не працював: був керуючим ТСЖ, вантажником в аптеці - в загальному, перепробував багато чого. І не розумів, що ж мені подобається, в якому напрямку розвиватися. Одного разу я опинився в компанії, де була людина, яка працювала на радіостанції «Ехо Москви», а я труїв байки про собак. Він сказав, що з цього можна зробити класну радіопрограму. Минуло кілька днів, він мені подзвонив: «Приїжджай, з тобою хоче поговорити головний редактор». Я приїхав на зустріч з редактором Мариною Скалкіна, чудовою людиною, і через півгодини розмови мене випустили в прямий ефір. Так почалася моя програма «Людина собаці друг», яка проіснувала два роки. Потім з'явилася програма про військову історію «Во славу русского оружия».

Журналістськими навичками ви тоді опанували?

Перш за все мені поставили голос. Я згадую наш колектив на «Ехо Москви» - просто чудовий і спаяний. Люди дорожили спілкуванням один з одним, а на теперішній час це вже немало. Зі мною займалися всі потроху, показували радійні прийоми. Я дуже вдячний цим людям.

Я дуже вдячний цим людям

А якими шляхами ви прийшли на телебачення?

Мої колишні товариші по службі-однополчани працювали на різних серіалах і телепрограмах як каскадерів. Один раз мене запросили робити трюки з собаками. Потім це стало більш-менш регулярним. І раптом мій приятель каже: «Телеканал" Полювання та риболовля "шукає телеведучого, який міг би розповідати про собак».

Телевізійного досвіду у мене не було ніякого, але я пішов і поспілкувався з генеральним директором каналу, який сказав: «Працюй». Колектив там був майже такий же, як і я, - без досвіду роботи на телебаченні. Зараз багато хто з цих людей трудяться на федеральних каналах, так що для нас канал став відмінним стартовим майданчиком.

Тобто ви дізнавалися, що таке робота на камеру, монтаж, зйомки. Чи доводилося займатися адміністративною роботою?

Чим цікавий був досвід: з одного боку, студійна програма дуже нагадувала радіопрограму. Але також я виконував роль продюсера - домовлявся про гостях програми. Я зараз схиляюся перед людьми, які займаються продюсуванням. Навіть не уявляю, за які гроші це погодився б робити я. Дивлюся на те, як нам відрядження вибудовують дівчата, і розумію, наскільки це виснажлива робота.

Програма «Планета собак» не була подарунком долі, вірно?

Тоді, після «Полювання та риболовлі», я працював редактором новин в телекомпанії союзної держави «Росія-Білорусь». Мені прийшла в голову ідея зробити програму про собак, і я поділився нею з Сашком Коняшовим, який робив знамените дог-шоу «Я і моя собака».

У 2009 році ми зняли 26-хвилинний пілот на власні гроші і пропонували його різним телеканалам. Пілот був присвячений важливій даті - 100-річчю вітчизняного службового собаківництва. Знімали його на чемпіонаті по загальному курсу дресирування та захисно-караульної служби в Балашисі. Тоді тільки починав виходити в ефір канал «Моя Планета». І ми прийшли до головного редактора Миколі Табашникова. Нам дали добро. Починали ми знімати «Планету собак» в 2010 році, а перший ефір був у 2011-му.

Тепер приступаємо до зйомок шостого сезону, що для сучасного телебачення, я вважаю, досить непогано. Нашу програму підтримує генеральний директор каналу Сергій Кошляков, за що ми йому дуже вдячні.

Чому був присвячений найперший випуск «Планети собак»?

Найперша «Планета собак» була присвячена російсько-європейської лайці і знімалася в місті, який я дуже люблю, - Череповець Вологодської області. Там живуть добрі і відкриті люди, яких я називаю «північна кістка». З одного боку, вони стримані люди і не будуть свої емоції напоказ виставляти. Але якщо буде потрібно - прийдуть на допомогу не замислюючись. Кожен раз, коли я приїжджаю в Вологодську область, обростаю новими друзями і знайомими ...

Так ось, на російсько-європейської лайці стояла економіка держави Російської. М'яким золотом називалася тоді хутро. А добували її тільки з лайками. Собаки прямо або побічно завжди впливали на історію регіону і людей. І мені цікаво розкопувати рідкісні факти про собак. Уявіть, в кінці XIX століття корова коштувала 5 рублів, а добре навчена лайка-соболятніца - 300 рублів. Природно, цих собак пестили й плекали, вони були надбанням.

Що за телевізійна команда робить «Планету собак» сьогодні?

Я ніколи не говорю, що «Планета собак» - моя програма. Я - її автор і ведучий. Як мене називає оператор, «ти - як Христофор Колумб: все матроси просили повернути, а він йшов далі». Так вийшло, що у нас чудовий колектив. Я в роботі - людина важкий, тому що прошу людей викладатися на 100%. І протягом декількох років у нас склався колектив, який я дуже люблю за самовіддачу, професіоналізм, почуття гумору. Мені, до речі, не завжди дістає цього почуття гумору, тому я його подвійно ціную. Оператор-постановник Денис Негрівецкій вміє не тільки розрядити ситуацію, він знімає повний метр і сам собі вибирає, з ким йому працювати. Він - співавтор проекту. Нас пов'язує і те, що ми служили в прикордонних військах з собаками. І на знімальному майданчику ми спілкуємося поглядами, по очах розуміючи, що потрібно. Чудова людина - Діма Востріков, другий оператор. Він весь час на здоровому позитиві, займається тріатлоном - це спорт для залізних людей.

Він весь час на здоровому позитиві, займається тріатлоном - це спорт для залізних людей

Впевнена, рідко кому вдається організувати зйомки в китайському собачому розпліднику тибетських мастифів. У вас вийшло! А що запам'яталося із закордонних зйомок?

Китай - складна країна для зйомок. Китайці завжди говорять «так», кивають головою, але це зовсім не означає згоду насправді. Просто у них не прийнято говорити «ні». Звичайно, робота видалася складною, але там нам допомагала дивовижна пара - чоловік з дружиною, так що поїхали ми з теплотою в душі.

Про датчан нам говорили, що вони - холодні люди, які тримаються відсторонено, ніколи не запрошують до себе в будинок. Але нас запросили в кілька сімей, спеціально пекли пироги, влаштовували домашні концерти.

Запам'ятався колорит Грузії, де ми зняли два випуски програми.

Всього ми робили програми в більш ніж 30 країнах. І всюди з людьми, які мають відношення до собак, незалежно від соціального стану, віросповідання, гендерної приналежності, я розмовляю на одній мові. Причому люди - абсолютно різні: в ПАР, Монголії, Данії, Франції, Китаї. Собаки можуть об'єднувати людей. Якщо говорити про національну породі, то це частинка історії країни.

Собаки породи афріканіс живуть в селах і допомагають полювати. Є простонародне поняття «дворняга», а наукове - «метис». Ось афріканіс - це суміш різних порід, метиси.

Поїздка в Південно-Африканську Республіку, пам'ятаю, готувалася важко. Південноафриканці вважали, що листи, які ми посилаємо, - це спам. З якоїсь Росії приїде знімальна група і буде розповідати про їх собаках. Вони в це не вірили. І коли ми з ними познайомилися, вони в цьому зізналися. Ми познайомилися з біологом і етнографом, у якого жили афріканіс, і зняли програму. Я вважаю її професійної удачею.

А що ви можете назвати професійною гордістю?

Рік тому ми зняли великий фільм на Камчатці. Там з 1990 року проходить найдовша в Росії гонка на собачих упряжках. І Микола табашнікі, головний редактор телеканалу «Моя Планета», напоумив мене пройти в якості каюра цю гонку. Адже найцінніше і найдорожче в професії, коли журналіст може зануритися в гущу подій і розповісти про них глядачеві як учасник.

Я знав, що буде важко, але я не припускав, що буде важко до такої міри. Тому що при -34 ° С перестає працювати камера. Оператор без рукавичок в такий мороз цілий день стискає металеву камеру. Я сам працюю Каюров, прокручуючи в голові, що знято, що потрібно ще дозняти. Загалом, цей фільм - те, чим можна пишатися і показати онукам.

Гонка стартувала з селища Ессен, де я і готувався протягом двох місяців до участі в цій події. В середині шляху приблизно 100 км мені довелося пройти на снігоході. Я цього не приховую, бо тоді постало питання: чи ми поховаємо двох собак, тому що вони вже падали від знемоги, або я наступлю на свою гордість і пройду на снігоході. Я вибрав другий варіант.

Фільм про гонку вийшов правдивий. Ми всі в дитинстві читали Джека Лондона, хтось чув про американську гонці Iditarod на Алясці. Так ось «Берингия» - це наша відповідь цій гонці.

Професійної мрією поділитеся?

Моя мрія - зробити повнометражний художній або документальний фільм про Віктора Івановича Лебедєва. Він був призначений начальником Московської кримінальної поліції на початку XX століття, тоді Москва було дуже кримінальним містом. Саме він створив Московський кримінальний розшук, скорочено МКС. Звідси, до речі, пішло зневажливе вираз «сміття».

Лебедєв довго просив вищестояще керівництво дати дозвіл на створення кінологічного підрозділу. Йому дали мало грошей в надії, що їх просто розкрадуть і ідея зійде нанівець. Тим часом Лебедєв взяв витрати під власний контроль. Сам особисто набирав перших кінологів, сам особисто перекладав з французької та німецької мов настанови кінологів і адаптував їх на російську законодавче підґрунтя. Це була видатна людина.

Ви просто криниця всіляких історій про собак і людей. Ще одну ілюстрацію впливу собак на життя людей приведете?

Столицю ацтеків Теночтітлан іспанці завоювали під керівництвом Кортеса. Проти 12 тисячної армії ацтеків Кортес виставив 600 іспанців. Якщо врахувати, що індіанці воювали на своїй території і були майстерними воїнами, то аргументи, що іспанці були в латах і тому виграли, можна поставити під сумнів. У Центральній і Південній Америці собаки були великою рідкістю. Чихуахуа у ацтеків жили в храмах і були культовими собаками. Ними могли володіти тільки жерці і правляча верхівка. Якщо простолюдин доторкався до чихуахуа, йому просто відрубували руку. Ацтеки вважали домашніх собак провідниками зі світу людей в світ мертвих. І чихуахуа якраз таки супроводжували померлих жерців в дорозі через дев'ять річок смерті. Додам, що у багатьох народів собака пов'язувала світ живих і мертвих.

А загін Кортеса був в супроводі іспанських мастифів - дуже великих собак. І коли індіанці побачили людей в латах і з великими собаками, вони вирішили, що іспанці прийшли звідкись з іншого світу і здали столицю без бою. Звичайно, зовнішній вигляд іспанців, лати і шоломи теж зробили свою справу, вони нагадували ацтекам їх божества, але собак я все-таки теж з рахунків б не скидав.

Історичний факт, який я знайшов і пишаюся цим. Випадок стався 30 липня 1941 року. Червона армія не відступає, а біжить; керованих підрозділів, з якими є зв'язок, мало. Серед відступаючих - курсанти Львівської школи собаківництва прикордонних військ, 150 людей і 150 собак. Надходить наказ: зупинити німців, що йдуть на Київ. Вони приймають бій. Першу атаку відбивають, але закінчуються патрони. І в другу атаку прикордонники піднімаються разом з собаками врукопашну, а в третю атаку німці тиснуть людей і собак танками. Це все сталося біля села Легедзине Тальнівського району Черкаської області України. І на місці цього бою встановлено пам'ятник, на якому написано: «Зупинись, поклонися». Я дуже сподіваюся, що коли-небудь у мене буде можливість туди приїхати на зйомки.

Як би ви охарактеризували собак: яка - найрозумніша, яка - найдобріша, а яка - найбільш агресивна?

Я ніколи не говорю: «Розумна собака». Я кажу: «Дурних собак не буває». Кожна собака виводилася з певною метою, і мірила інтелекту немає. Є мисливські собаки, які непридатні до змісту в місті. І ті вимоги, які пред'являє до них місто, на них перекласти дуже важко. Вони хиреют, тому що у них повинні бути великі фізичні навантаження, взаємодія з людиною має проходити на іншому рівні. У науці кінології є службові, мисливські та декоративні породи. Бійцівських - немає.

Це ми заводимо собак. І ми відповідаємо за тих, кого приручили. Собака нікому нічого не винна, і вона спочатку добра. Але є спеціально навчені собаки, які несуть бойове чергування, працюють в спецпідрозділах, і вони не можуть бути добрими. Є мисливські собаки, які в людині бачать не просто партнера, а істота, яке в них зацікавлений. Я не бачив злих собак, але я бачив досить злих людей. І якщо собака поводиться агресивно, це не означає, що вона зла. Або у неї неписьменний власник, або у неї було складне життя.

Олюднювати собак не можна. Хоча соціальна структура собачої зграї і людська сім'я однакові. Собака з'явилася на світ завдяки людині, тому що собаки - одомашнені вовки. Так звані собаки-парії, ханаанська собака, дика собака дінго - це знову здичавілі особини.

Мені дуже близька англійська приказка: не треба, щоб в кожному будинку була собака, але потрібно, щоб у кожної собаки був будинок.

А собачка якої породи у вас зараз живе?

Ніякий. Я в минулому році сім місяців провів у відрядженнях. А вдома дружина з двома маленькими дітьми. Залишати на неї ще й собаку не дуже добре. Тому, коли померла наша дворняга-дідок, яка прожила 12 років, ми поки вирішили не заводити нову собаку. Взагалі, я прихильник східноєвропейської вівчарки. Для мене це істина в останній інстанції.

Дайте пораду тим, хто тільки збирається заводити собі собаку.

Я настійно рекомендую, щоб всі собаки незалежно від породи проходили курс загального дресирування. Тому що це не просто набір команд «сидіти», «стояти», «лежати» - це встановлення відносин. Людина вчить собаку розуміти, що таке добре і що таке погано. Якщо ви її цього не навчили, то і вимагати не можете. Собака - це особистість, і потрібно пам'ятати про це.

Лора Чугуївська, tricolortvmag.ru

А чи бувають моменти, коли ви боїтеся собак?
Не потрібно засовувати пальці в розетку, тому що тебе вдарить струмом, вірно?
Як ви потрапили на «Ехо Москви»?
Журналістськими навичками ви тоді опанували?
А якими шляхами ви прийшли на телебачення?
Чи доводилося займатися адміністративною роботою?
Програма «Планета собак» не була подарунком долі, вірно?
Чому був присвячений найперший випуск «Планети собак»?
Що за телевізійна команда робить «Планету собак» сьогодні?
А що запам'яталося із закордонних зйомок?