Велика китайська ГІС

ОГЛЯД

Китай, як відомо, батьківщина шовку, пороху і паперу (а остання якраз і служила зазвичай основою для карт в докомпьютерную еру), а ось ситуація з ГІС в Китаї не цілком зрозуміла. Важко ось так, навскидку, згадати ім'я хоча б одного китайського геоинформатика або назва геоінформаційної системи китайської розробки. Чітке уявлення про те, як йдуть в цій країні справи з кадастрами, також відсутній. Тим часом китайський шлях розвитку геоінформатики вельми цікавий.

Ранні роки китайської геоінформатики

Існують різні думки про ранні роки ГІС в Китаї. Кажуть, наприклад, що ГІС-дослідження почалися в КНР на початку 80-х років і в ті часи вчені займалися головним чином дистанційним зондуванням Землі з космосу (такі роботи проходили в основному на півдні Китаю) і САПР, які так само, як і в СРСР, використовувалися в Китаї в якості інструменту автоматизованого картографування задовго до появи власне ГІС. Китайські ГІС-фахівці Чен Шупеня і Чон Ершун стверджують, що зазвичай це були приватні ініціативи окремих вчених, а Академія наук Китаю підключилася до роботи в даному напрямку, коли стало зрозуміло, що тема дуже перспективна.

Чон Ершун: парадний портрет

Інша версія свідчить, що піонерами китайської геоінформатики були якраз Китайська академія наук (КАН), Національне бюро геодезії і картографії та деякі китайські університети, зокрема Уханьський технічний університет геодезії і картографії (www.wtusm.edu.cn). Вважається, що ці організації почали дослідження в галузі електронної картографії приблизно в кінці 1977 року (www.gisdevelopment.net/regional/china/iera.htm). Перші роботи велися по комп'ютерної картографії та дистанційного зондування (щодо дистанційного зондування все історики солідарні), а в 80-х акцент змістився на вивчення обмінних форматів, що призвело до появи декількох національних стандартів. Пізніше китайські геоінформатики зосередили свої зусилля на розробці ГІС-додатків.

Чотири періоду китайської геоінформатики

Історію геоінформатики в Китаї можна умовно розділити на чотири етапи. Перший - 1981-1985 рр. (За іншими відомостями його початок відноситься до 1977 г.) - це період зародження китайських ГІС. Приблизно в середині етапу відбувся перехід від стадії одиночних експериментальних досліджень до систематичних робіт, що проводяться різними організаціями під загальним керівництвом КАН. За цей період було реалізовано п'ять великих дослідних ГІС-проектів, присвячених методам збору просторових даних, створення регіональних інформаційних систем і великомасштабних базових карт країни, розробці ПЗ для просторового аналізу і національних стандартів географічних даних і специфікацій.

Другий етап припав на 1986-1990 рр., Коли важливість геоінформаційних технологій поступово стали визнавати китайський уряд і чиновники всіх рівнів. Вчені з різних областей знання почали використовувати ГІС як робочий інструмент. В цей же період було здійснено перший національний проект, присвячений прогнозам повеней і методам запобігання їх наслідків, а також ерозії грунтів на лесових плато і лісових територіях північного Китаю. Тоді ж почалося створення національної системи природних ресурсів Китаю. До неї увійшли відомості про лісових, мінеральних і земельних ресурсах країни. Необхідно зауважити, що в ті часи економіка в Китаї була абсолютно планової і приватних ГІС-компаній не існувало - всі роботи фінансувала держава.

Все це призвело до того, що в країні з'явилися кваліфіковані фахівці в області ГІС. Саме тоді була створена земельна інформаційна система Китаю з картою масштабу 1: 1 000 000, грунтова карта і карта водних ресурсів масштабу 1: 2 500 000, просторова база даних природних ресурсів, навколишнього середовища і сейсмоопасности КНР з картою в масштабі 1: 4 000 000 , а також кілька регіональних ГІС.

У цей період були освоєні багато технічні методи геоінформатики, а в комп'ютерне картографування активно впроваджувався китайську мову.

Третій етап, з 1991 по 1996 р, збігся з початком лібералізації економіки, що супроводжувалася швидкою урбанізацією країни і економічним зростанням, особливо помітним в прибережних районах. У цей час різко зросли потреби в геоінформаційних системах і по країні почали активно поширюватися ГІС-додатки для міського планування і управління земельними ресурсами. Постало питання про необхідність розробки повнофункціональних ГІС китайського виробництва. Створення інформаційної, а також геоінформаційної інфраструктури Китаю було названо пріоритетним завданням багатьма державними та приватними організаціями. Так, величезні зусилля додавалися до розробки Національної інформаційної системи для Держради КНР. Були також створені інформаційна система швидкого реагування в надзвичайних ситуаціях і національна система оцінки сільськогосподарських земель.

З 1997 р розвиток ГІС в Китаї увійшло в нову фазу. По-перше, геоінформатика в Китаї була визнана важливою частиною ІТ-індустрії, а уряд визнав дослідження в області ГІС пріоритетним завданням. По-друге, в епоху бурхливого розквіту Інтернету значно активізувалися міжнародні зв'язки. Швидке зростання економіки і соціальної сфери привів до того, що ДВС почали використовувати в усі нових і нових областях діяльності - була створена, наприклад, Національна морська інформаційна система КНР.

Найбільш актуальною проблемою для китайських геоінформатики на сьогодні є створення просторових баз даних та базових карт середнього та дрібного масштабу (поки для всієї території Китаю є тільки карта в масштабі 1: 1 000 000, що отримала назву Arc / China).

ГІС і китайська економіка

У Китаї існує думка, що потреба в ГІС в цій країні вище в містах, ніж у сільській місцевості, а на узбережжі більше, ніж на континентальних ділянках. Розробка і застосування геоінформаційних технологій в управлінні та плануванні зазвичай йде рука об руку з розвитком регіональної економіки. Економіка Китаю розвинена географічно неоднорідне, і поширення ГІС також нерівномірно.

Чон Ершун впевнений, що "ГІС - це частина нової високотехнологічної економіки. ГІС-індустрія, як і ринок, ніколи не може бути ізольованою. ГІС - це не те ж саме, що ефективне обладнання, що підвищує продуктивність праці. Застосування геоінформаційних систем вимагає відмови від старої концепції промислового виробництва і переходу на нову, високотехнологічну економіку. ГІС також тісно пов'язані зі стилем менеджменту, наукою, технологічним базисом, рівнем і якістю освіти і багатьма іншими факторами ".

У КНР вважають, що ГІС, що дозволяють вивчити ситуацію на моделі і намалювати можливі варіанти розвитку подій, можуть вирішити багато проблем країни. Зараз зусилля китайських учених сконцентровані на моделюванні коливань рівня моря, оцінці врожаїв, передбаченні землетрусів і спробах моделювати соціально-економічний розвиток територій. Завдяки невпинним працям геоінформатики китайські ГІС удосконалюються і стають все більш інтелектуальними. Створення ГІС-Асоціації Китаю ще не завершено, хоча роботи в цьому напрямку в даний час активно ведуться.

Приватний сектор

У Китаї геоінформатики займається не тільки держава, активно сприяє розвитку цієї технології, але і численні приватні компанії. На жаль, їх сайти в переважній більшості пропонують інформацію тільки на китайській мові. Однією з найбільших ГІС-компаній в Китаї є компанія Beijing SuperMap Geographic Information Technologies (www.supermap.com, сайт тільки на китайській мові), на чолі якої стоїть колишній співробітник Інституту географії КАН Чон Ершун. Цій компанії, що спеціалізується на розробці ГІС, дистанційного зондування та консалтингу, надає підтримку Центр розвитку геоінформатики КАН. SuperMap має відділення в місті Гуанчжоу (www.hzsupermap.com), Японії (www.supermap-japan.com) і Гонконгу. Компанія пропонує китайські і японські версії своїх продуктів. Англійський варіант знаходиться в стадії розробки. Користувачі SuperMap в основному працюють в Китаї, Японії і на Тайвані. Компанія SuperMap, число розробників в якій досягає 200 чоловік, пропонує серію продуктів, серед них повнофункціональна ГІС SuperMap, картографічний сервер SuperMap IS, ПО для Palm eSuperMap.

Компанія SuperMap, число розробників в якій досягає 200 чоловік, пропонує серію продуктів, серед них повнофункціональна ГІС SuperMap, картографічний сервер SuperMap IS, ПО для Palm eSuperMap

Другою великою китайською компанією, що спеціалізується в області геоінформатики, є China Information Technology Industry Co. (China ITI, www.china-iti.com) - спільне підприємство Центру розвитку геоінформатики КАН і ряду китайських ІТ-компаній. China ITI, офіс якої розташований в Гонконзі, спеціалізується на виконанні ГІС-проектів (таких, як створення муніципальних інформаційних систем, систем стеження за рухом на дорогах або систем дистанційного зондування для потреб сільського господарства), має відділення в Пекіні, Гуанчжоу і Гулін. Одним з найпопулярніших продуктів компанії є мультимедійний атлас "Window to China" ( "Вікно в Китай", www.windowtochina.com). При його перегляді відразу відзначаєш, наскільки китайський стиль зображення планів міст відрізняється від європейського.

Є ще кілька помітних китайських ГІС-компаній, але їх сайти пропонують інформацію виключно на китайській мові. Проте зрозуміти, що сайт орієнтований на державну виконавчу службу, можна, так як в китайській мові поки немає спеціальних ієрогліфів, що позначають "ГІС" і "GPS".

Некітайцев та ІТ-бізнес в Китаї

В цілому бізнес в Китаї європейцям робити, очевидно, складно, незважаючи на те, що країна стає все більш і більш відкритою і збирається вступати до СОТ. Як було відзначено в статті Енн Чен "Китайські стіни змінюють масштаби" (PC Week / RE, № 33/2001, с. 33), в КНР весь бізнес заснований на "Гуань-сі" (особистих відносинах) і круто замішаний на прагматизмі. Китайське суспільство досить монолітно і замкнуто. Наприклад, намагаючись знайти в Китаї один містечко, такий маленький, що він навіть не був відзначений на дуже докладній карті, я почала питати тих користувачів ICQ, у яких в якості місця проживання був вказаний Китай. Приблизно 60% опитаних тут же пропадали в офлайні, не сказавши ні слова. Решта намагалися дізнатися, навіщо мені це потрібно. Проте двоє жителів Піднебесної, які погодилися мені допомогти, виявилися досить швидко - в кінці кінців, всі ми трошки азіати. Єдине, чого я боюся, так це того, що Китай незабаром завалить-таки весь світ величезною кількістю дешевих одноразових геоінформаційних систем.

Версія для друку

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.