Верещагін - дідусь фотографічного репортажу

В. В. Верещагін. У кріпосної стіни. «Нехай увійдуть». +1871

У Москві в Новій Третьяковці проходить виставка творчої спадщини Василя Васильовича Верещагіна. Виставлено кілька серій його робіт - Туркестанская серія, Індійська серія, Російська серія, Балканська серія, Війна 1812 року, Три кари і Японська серія. За межами виставки залишилися роботи, написані в САСШ. Кожна серія робіт - результат однієї з декількох поїздок або експедицій в той чи інший регіон земної кулі.

Цікавим є художній метод Верещагіна. Він наполегливо візуально документує середу, що оточувала його під час конкретної поїздки. Пейзажі і тварини змінюються будівлями, виглядом їх жителів, портретами. З'являються жанрові сценки, що характеризують типові моделі поведінки тих чи інших племен. Молода киргизька жінка у високому білому головному уборі їде на бику і везе щось прямокутне і біле. З розлогого пояснення стає ясно - що це мати з дитиною очолює переїзд сім'ї з одного стійбища на інше. Ситуація сильно нагадує сучасну фотографію - коли зображене на картинці щось не зрозуміло без поясняющего тексту.

Зачатків фотожурналістики на виставці багато. Ось серія робіт з однотипним назвою - на одній мертві російські солдати, голови яких відрізають в якості трофеїв. На іншій мертві противники, убиті влучним пострілом в лоб. Створення серій, які розповідають про якихось ситуаціях було одним з елементів його візуального стилю. Атаки кавалерії, зосередження військ перед атакою, результати успішної атаки.

В. В. Верещагін. З гір на долини, поч. 1870-х років

Шкода, що не всі картини дійшли до нинішнього часу - так як своїм натуралізмом уявлення жертв війни, кількості смертей вони викликали невдоволення правлячої військової аристократії. Відоме висловлювання майбутнього імператора Олександра III: - «Повсякденні його тенденційності огидні національному самолюбству і можна по ним укласти одне: або Верещагін скотина, або зовсім схиблений людина». Солдати, які зосередилися в тіні стіни перед штурмом фортеці в Туркестані збереглися - а парна картина, що зображає наслідки успішної атаки (трупи загиблих в співвідношенні 3 наступали до 1 оборонятися) була знищена. Фон Мольтке забороняв військовослужбовцям відвідування виставки в Берліні, побоюючись, що вони змінять своє ставлення до війни. По суті Верещагін передбачив відношення, яке охопило цивілізовану Європу, коли там усвідомили підсумки Першої Світової. Він показав, але його не зрозуміли і не надали значення.

Крім показу смертельної суті війни, Верещагін чимало потрудився над створенням у глядача досвіду переживання чужої і невідомої йому середовища на основі зібраної візуальної документації. Етюд базарній площі з медресе в Бухарі (?), Безліч етюдів дервішів перетворюються в велике візуальне полотно, на якому зображено крутиться в екстазі ата, оточений численними глядачами - чоловіками в чалмах. А на жердинах - мертві зморщені голови російських солдатів.

А на жердинах - мертві зморщені голови російських солдатів

В. В. Верещагін. Торжествують. +1872

Доротея фон Хантельман (Dorothea von Hantelmann) придумала термін Experiental Turn (опитніческой поворот - за аналогією з лінгвістичним і візуальним поворотами) для позначення напрями розвитку сучасного мистецтва (experiential-turn) в сторону усвідомленого формування у глядача нового досвіду. Верещагін (неусвідомлено?) Зробив це сто п'ятдесят років тому, та ще й позначив свої ідеї в програмній статті про реалізм.

Організатори виставки явно в курсі актуальних філософських уявлень про роль музеїв в сучасному суспільстві. По суті створена «мультимедійна» виставка - показані релевантні предмети одягу та зброї, деталі архітектурного прикраси і оздоблення - кахлі, колона, двері. Представлені фотоматеріали з сімейного архіву та слайд-шоу з сучасними видами тих місць. На другому поверсі розбита зона відпочинку з килимами та м'якими сидіннями - щоб глядач міг ще раз пережити досвід взаємодії зі спадщиною великого майстра.

Паралелі з сучасністю вражають. Виставлено досить велика картина, що зображає процес покупки раба - хлопчика. У поясненні до картини написано, що об'єкту торгівлі ймовірно спіткає доля бачі. Про те що бачі - форма сексуального рабства хлопчиків, які не досягли статевої зрілості і використовувалися для сексуального задоволення - організатори не написано, мабуть пам'ятаючи про скандал з фотовиставкою Дж.Стеджеса.

В. В. Верещагін. Продаж дитини-невільника. +1872

Візуальний підхід Верещагіна дуже сильно нагадує сучасну репортажну фотографію. Загальні види пейзажів і архітектури, фігури людей, портрети. Вершина - картини, табло - коли герої сюжету позують фотографу і зображують щось. Втім - сучасний художник не соромиться повідомити про постановку, а для документаліста-репортажніка це буде ретельно прихованим секретом.

Можливо, що візуальне документування було проривом в мистецтві XIX століття. У XX столітті, особливо після WWII це стане місцем слави фотографів, які отримували можливість з'їздити в іншу, закриту країну і створити візуальну історію про те, що там теж люди живуть. З розвитком загальнолюдської глобалізації - багато країн стали доступними для повсякденного туризму - і репортаж вже не має тієї цінності, що раніше. Можливо, у міру кластеризації політико-економічної карти потреба в оповіданні про інші країни знову зросте.

Ще одне цікаве спостереження пов'язано зі зміною візуального стилю В. В. Верещагіна. Спочатку він просто малював контури фігур олівцем, потім став зафарбовувати ці контури маслом і поступово розвинув дуже високоякісні навички светотеневого наслідування реальності і повітряної перспективи. Його «Ворота Тимура» - напевно, вершина міметичні стилю і предтеча сучасного гіперреалізму в живопису. А далі він під впливом імпресіоністів в Європі став писати все простіше і простіше. Великі полотна ставали все більш лубковими і тяжіли до ікони. Особливо помітно це в серії агіток про 1812 рік. У документалістиці Верещагін до початку ХХ століття став наслідувати Ренуара в зображенні інтер'єрів і Едгару Дега в жанрових картинах (особливо в його американських роботах). Тут вже сильно помітно наприклад обрізання фігур рамою - вивчення прийомів фотографічної композиції.

В. В. Верещагін. Прогулянка в човні. 1903

Творче життя Верещагіна обірвалася порівняно рано. В молодості він готувався стати морським офіцером - і загинув як моряк, разом з підірвався на міні броненосцем «Петропавловськ» на зовнішньому рейді Порт-Артура.

Виставка Василя Верещагіна працює в Новій Третяківка (Кримський Вал, 10, зали 60-62) до 15 липня 2018.

Неусвідомлено?