Вічний Стравінський | Швейцарські новини російською мовою

Наша Газета.ch вже не раз і з найрізноманітніших приводів розповідала про творчість Ігоря Стравінського, життя якого виявилася настільки пов'язаної зі Швейцарії, що місцеві жителі назвали його ім'ям вулицю та найбільший концертний зал і вважають його «своїм» також, як американці вважають своїм Сергія Рахманінова. Ну, мріяти не шкідливо, звичайно, проте обидва видатних композитора були, є і будуть росіянами!
Але, дійсно, саме в Швейцарії, а якщо бути зовсім точними, то в готелі «Шатлар» ( «Hôtel du Châtelard») в Кларане, 4 листопада 1912 року Стравінський завершив роботу над балетом «Весна священна». Хто тільки не ставив цей балет, однак еталонами продовжують вважатися легендарна перша версія Вацлава Ніжинського 1913 року, а також постановки Моріса Бежара (1959) і Піни Бауш (1975). У Женеві балетомани могли також побачити його очима Андоніса Фоніадакіса .
Наша Газета
А на прем'єрі, що відбулася 29 травня 1913 року в театрі Єлисейських полів під управлінням П'єра Монте, спектакль освистали: і хореографія, без класичних па, і незвична музика привели глядачів у шок. Сподіваємося, подібна доля не спіткає постановку народився в Румунії хореографа зі Словенії Едварда Клюга, створену в 2012 році, але тепер спеціально перероблену для Цюріха, а тому подану як швейцарська прем'єра. На думку критика журналу «Dance Europe», що бачила спектакль у виконанні Maribor Ballet, «Клюге здійснив практично неможливе, запропонувавши нове і глибше прочитання« Весни священної ». Ну, подивимося, а поки помітимо, що Київ відкрив для себе хореографа Клюга в 2011 році: завдяки ініціативі танцюриста Дениса Матвієнка і його сестри, продюсера Олени Матвієнко, тут показали два його одноактні балети - «Quatro» і «Radio & Juliet», які на короткий час увійшли в репертуар Національної опери України. У 2015 році балет «Quatro», поставлений для зірок Маріїнського театру, став першим приватним проектом за всю історію найпрестижнішої театральної премії Росії «Золота маска», номінованим відразу в чотирьох категоріях: «Кращий спектакль», «Краща хореографія», «Краща жіноча роль »і« Краща чоловіча роль ». У номінації «Краща чоловіча роль в балеті» він вийшов першим.

У «парі» з «Весною священною» виступить, так би мовити, ще один одноактний балет Стравінського, «Петрушка», також має «Swiss connection»
У «парі» з «Весною священною» виступить, так би мовити, ще один одноактний балет Стравінського, «Петрушка», також має «Swiss connection». З біографії композитора відомо, що влітку 1910 року, після закінчення театрального сезону, зазначеного блискучою прем'єрою «Жар-птиці», Стравінський дозволив собі трохи відпочити на березі моря, а потім з сім'єю поїхав до Швейцарії. «... Мені захотілося розважитися твором оркестрової речі, де рояль грав би переважну роль <...> Коли я складав цю музику, перед очима у мене був образ іграшкового танцюриста, раптово зірвався з ланцюга, який своїми каскадами диявольських арпеджіо виводить з терпіння оркестр, в свою чергу відповідає йому загрозливими фанфарами. Зав'язується сутичка, яка врешті-решт завершується протяжної скаргою знемагає від утоми танцюриста. Закінчивши цей дивний уривок, я цілими годинами гуляв по берегу Леманський озера, намагаючись знайти назву, яка виявила б в одному слові характер моєї музики, а отже, і образ мого персонажа. І ось одного разу я раптом підскочив від радості. «Петрушка»! Вічний і нещасний герой всіх ярмарків, всіх країн! Це було саме те, що потрібно, - я знайшов йому ім'я, знайшов назву! »
Свою версію цього казкового балету представить 42-річний німецький хореограф Марко Гёке, в 2015 році під назвою журналом «Tanz» «Хореограф року» - в числі його заслуг вказується «здатність вражати аудиторію танцювальними фантазіями, що нагадують нічні кошмари». Без коментарів.
Від редакції: Уточнити дати уявлень і замовити квитки на них найлегше тут . Шанувальники творчості Ігоря Стравінського ще можуть замовити в нашій редакції вже став раритетним Другий випуск друкованого додатка, що мав об'ємний матеріал про нього.