Віденська опера - розкішна і нещасна

У самому центрі столиці Австрії, в двох кроках від собору Святого Штефана, розташувалося прекрасна будівля Віденської державної опери У самому центрі столиці Австрії, в двох кроках від собору Святого Штефана, розташувалося прекрасна будівля Віденської державної опери. Його архітектори, Едуард ван дер Нюлль і Август фон Сікардсбург, створюючи головну сцену в самій музичній країні Європи, черпали натхнення в ранньому французькому Ренесансі. Згодом цей театр був визнаний одним з кращих в світі, проте шлях Віденської опери до тріумфу був довгим і тернистим.

Придворна опера в Австрії відома з середини XVIII століття, коли для монархів почала давати уявлення трупа італійських акторів і співаків. У той час, однак, постійного місця для оперних постановок ще не було: спектаклі йшли на сценах різних театрів: спочатку, в 1748 році, - у віденському "Бургтеатре", а з 1763 року - в "Кернтнертортеатре". Обставлені ці виступи італійців були вельми помпезно.

Зібрати оперні та балетні постановки під одним (вельми розкішної) дахом було вирішено в XIX столітті, за часів правління імператора Франца Йосифа I, який славився особливою увагою до етикету і традицій. Проект будівлі нового театру для придворної опери було доручено в 1863 році двом знаменитим австрійським архітекторам Августу Сікард фон Сікардсбургу і Едуарду ван дер Нюлль. Своє творіння вони виконали в стилі неоренесансу, черпаючи натхнення в ранньому французькому Відродженні.

Фасад будівлі був прикрашений фрагментами зі знаменитої опери Моцарта "Чарівна флейта". П'ять чудових статуй роботи скульптора Ернста Хенель алегорично зображали п'ять муз: Грацію, Фантазію, Комедію, Героїку і Любов. Настільки ж вишуканим було і внутрішнє оздоблення театру.

Читайте також: Стіни "Ла Скала" пам'ятають кориду

Високі стелі, поліровані паркетні підлоги, розкішний зал для глядачів на 2200 місць з чудовою акустикою, знамениті сходи, прикрашена скульптурами Йозефа Гассеріана, фойє Швінд, оформлене сценами з різних опер, і, звичайно, чайна, вибудувана на замовлення самого імператора: тут Його Величність з наближеними коротав час в антрактах. Здавалося б, завдання, поставлене перед архітекторами, виконана: будівля вийшло надзвичайно привабливим для самої витонченої публіки і одночасно досить зручним для артистів. Але не тут-то було.

Урочисте відкриття головного театру Австрії відбулося 25 травня 1869 роки (давали Дон Жуана Вольфганга Амадея Моцарта) - і відразу на творців будівлі Віденської опери обрушився вал критики Урочисте відкриття головного театру Австрії відбулося 25 травня 1869 роки (давали "Дон Жуана" Вольфганга Амадея Моцарта) - і відразу на творців будівлі Віденської опери обрушився вал критики. Як преса, так і публіка звинуватила архітекторів в марнотратстві, відсутності смаку і надмірної помпезності. Своє негативне думку висловив навіть кайзер.

Ван дер Нюлль, не витримавши такого грандіозного ганьби, звів рахунки з життям - його знайшли в петлі. Два місяці по тому від інфаркту помер і Сіккардсбург. Подейкували, що саме з того часу до кінця життя Франц Йосип уникав публічно висловлювати свою думку з питань мистецтва, незмінно повторюючи одну й ту ж фразу, що стала номінальною: "Це було чудово і дуже мене порадувало ...".

З 1875 по 1897 рік музичним директором і головним диригентом театру був Ганс Ріхтер - талановитий інтерпретатор опер Вагнера. При ньому в Відні були поставлені "Перстень нібелунгів", "Трістан та Ізольда", "Отелло" і великий цикл творів Моцарта. Серед тих, хто згодом визначав долю цього блискучого театру, - Густав Малер, Фелікс фон Вайнгартен, Ріхард Штраус, Клеменс Краус, Карл Бем, Херберт фон Караян, Клаудіо Аббадо. За час свого існування Віденська опера стала свідком безлічі тріумфів високого мистецтва.

Одна з найбільш значущих віх в житті цього театру - десятирічний період керівництва Густава Малера (1897-1907), геніального композитора і диригента Одна з найбільш значущих віх в житті цього театру - десятирічний період керівництва Густава Малера (1897-1907), геніального композитора і диригента. Будучи директором, він почав реформи, які перетворили Віденську придворну оперу в один з кращих європейських театрів. Керівник трупи ретельно готував кожну постановку, висуваючи високі вимоги до оркестру, хору та солістів, домагаючись особливої ​​музично-драматичної виразності.

У ті роки поряд з блискучими постановками творів Моцарта, Бетховена, Вебера, Вагнера були вперше виконані "Богема" Дж. Пуччіні, "Фальстаф" Дж. Верді, "Електра" Р. Штрауса, а також опери П. І. Чайковського "Євгеній Онєгін "," Пікова дама "і" Іоланта ". Публіка була захоплена талантом солістів П. Лукка, А. Матерна, Г. Вінкельман, А. Бар-Мільденбург, Л. Леман.

Малер настільки безмежно виконував свою місію, що пожертвував навіть своїм талантом композитора - він дозволяв собі складати тільки в літній період, коли театр тимчасово закривався. На жаль, доля надійшла з генієм жорстоко: він був зміщений зі свого поста в результаті інтриг, а на чолі театру став Франц Шальк.

Свою сучасну назву - Віденська державна опера - театр отримав в 1918 році, після утворення Австрійської республіки. У 20-30-ті роки XX століття поряд з творами класиків - Моцарта, Верді, Р. Штрауса, М. Равеля - в репертуарі театру значне місце починають займати опери сучасних композиторів: "Чудо Еліани" Корнгольда, "Джонні награє" Кшенека, " цар Едіп "Стравінського. Здавалося, все постановки в стінах Віденської опери приречені на успіх. Але тут почалася війна ...

У роки фашистської окупації (1938-1945) головна оперна сцена Австрії прийшла в занепад, а в самому кінці війни, в 1945 році, в ході нальоту авіації союзників, будівля Віденської опери було зруйновано вибухом впала бомби У роки фашистської окупації (1938-1945) головна оперна сцена Австрії прийшла в занепад, а в самому кінці війни, в 1945 році, в ході нальоту авіації союзників, будівля Віденської опери було зруйновано вибухом впала бомби. Театр без коливань було вирішено відновити. Майже десять років, поки велися роботи на історичному місці Віденської опери, її трупа виступала на сценах інших театрів. Нове життя цих великих підмостків почалася 11 травня 1955 року: в відновленій будівлі давали оперу Бетховена "Фіделіо".

Друге народження театру символізувало початок цілої епохи: Віденська опера міцно увійшла в першу трійку провідних європейських музичних театрів - поряд з міланським "Ла Скала" і лондонським "Ковент-Гарден". Довгий час директором опери був Герберт фон Караян. Саме він придумав для цього театру незвичайний вид уявлення: на майданчику під відкритим небом. Постановки Віденського театру в такому "режимі" можна і зараз подивитися безкоштовно - вони проходять в травні, червні, вересні та жовтні.

Читайте також: Ковент-Гарден: легенда, непідвладна часу

Звичайно, абсолютний пріоритет в репертуарі цього театру мають опери Звичайно, абсолютний пріоритет в репертуарі цього театру мають опери. Балету відведено відносно скромне місце, однак і тут бували гучні сенсації. Наприклад, нею стала прем'єра балету "Лебедине озеро" в 1964 році - хореографом і виконавцем головної партії виступив знаменитий Рудольф Нурієв. На довгі роки танцівник став фаворитом австрійської столиці. У 1971 році Віденська державна опера відвідала з гастролями СРСР.

Нарешті, розповідаючи про цей театр, не можна обійти увагою чудові бали, які влаштовуються в його стінах в кінці кожної зими. Традиція проведення танцювальних вечорів для представників вищого світу веде свою історію з 1877 року. Це, мабуть, саме елегантне і найцікавіше світська подія сезону.

На одну ніч зал для глядачів і сцена Віденської опери перетворюються на величезний танцювальний майданчик - з калейдоскопом сліпучих вечірніх суконь і блискучих коштовностей дам, витончених фраків кавалерів і каскадом квіткових гірлянд, що прикрашають зал.

Завдяки особливому освітленню, розробленим майстрами сцени, дійство здається справжньою чарівною казкою. "Блаженна ніч полонезів і вальсів" у Відні неповторна, як неповторний і сам головний оперний театр Австрії. Можливо, це єдиний театр в світі, де справжня розкіш і аристократизм як і раніше живі.

Читайте найцікавіше в рубриці "Культура"