Відображення мережевого вмісту

Інститут авіації, наземного транспорту і енергетики (ІАНТЕ)

Положення про Інститут авіації, наземного транспорту і енергетики (ІАНТЕ)

Інститут авіації, наземного транспорту і енергетики (ІАНТЕ) створений 31 травня 1999 року рішенням Вченої Ради КДТУ ім. А. Н. Туполева як навчально-науковий структурний підрозділ Університету на базі факультетів «Літальні апарати» (рік заснування - 1932) і «Двигуни літальних апаратів» (рік заснування - 1939).

Історія Інституту авіації, наземного транспорту і енергетики тісно пов'язана з історією КНІТУ-КАИ. Казанський авіаційний інститут (утворений на базі аеродинамічного відділення Казанського державного університету рішенням Головного управління авіаційної промисловості Наркомату важкої промисловості 5 березня 1932 роки) складався з двох відділень: аеродинамічного і літакобудівного, на базі яких в 1934 році був офіційно відкритий літакобудівний факультет (перший декан - До . А. Архипов).

Кафедра аерогідродинаміки була створена одночасно з університетом і організаційно оформлена наказом №11 від 16 травня 1932 р Її очолював Микола Гурович подружжя, який створив в стінах інституту наукову школу загальної механіки. У 1940 році Н. Г. подружжя переведений на роботу в Москву на посаду зам. директора (з 1944 р - директор) інституту Механіки АН СРСР, в 1943 році був обраний членом - кореспондентом АН СРСР.

Подружжя Н Подружжя Н.Г.

У 1933 році почалися захисту кандидатських дисертацій викладачами інституту, першим захистився Г. В. Каменков.В 1937 році відбулися перші захисту докторських дисертацій Г. В. Каменкова, Х. М. Муштарі, І. Г. Малкіним.

Георгій Володимирович Каменков закінчив Казанський університет (1930). Д-р фізико-матем. наук (1937), проф. (1938), згодом став в 1944р. ректором КАИ, в 1949 р Г.В. Каменков перекладається в Московський авіаційний інститут проректором, а з 1956 р і ректором МАІ.

Каменков Г Каменков Г.В.

Наукові роботи Г. В. Каменкова здобули популярність в наукових колах нашої країни і за кордоном. Вони знайшли практичне використання в роботах його учнів по авіаційно-космічній техніці, наприклад математичні праці з диференціальних рівнянь (метод Каменкова). Робота Каменкова «Про стійкість руху» була удостоєна першої премії на Всесоюзному конкурсі молодих вчених (1938).

5 листопада 1933 року наказом директора Казанського авіаційного інституту була утворена одна з перших спеціальних кафедр - кафедра конструкції літаків. Завідувачем кафедри був призначений З. І. Іцкович - головний конструктор ОКБ з літакобудування, організованого при інституті в тому ж році Головним управлінням авіаційної промисловості Наркомтяжпрома СРСР.

У 1939 році в КАИ відкритий моторобудівний факультет (перший декан - А. А. Чусляев). Завідувачем кафедри авіадвигунів став С. В. Румянцев, згодом ректор КАИ, потім заст. міністра вищої освіти СРСР, ректор Університету Дружби Народів імені Патріса Лумумби.

Румянцев С Румянцев С.В.

У роки Великої Вітчизняної війни на площах інституту працював ряд підрозділів і лабораторій Інституту Фізики АН СРСР, ЦАГІ, льотно - дослідницького інституту (ЛІІ), Науково - дослідного інституту ЦПФ, а також весь склад Харківського авіаційного інституту.

У період з 1941 по 1943 рік у стінах першого факультету працювали провідні вчені-аеродинаміки А. А. Дородніцин, С. А. Християнович, В. В. Струмінський на чолі з майбутнім президентом АН СРСР М. В. Келдишем.

Келдиш М Келдиш М.В.

З нашим інститутом пов'язані імена видатних ентузіастів-конструкторів - В. П. Глушко і С. П. Корольова, які створювали технічну базу для запуску першого штучного супутника Землі, а потім і польоту людини в космос.

Глушко В Глушко В.П. Корольов С.П.

В. П. Глушко і С. П. Корольов виявилися в Казані в період Великої Вітчизняної війни.

У 1943-1944 рр. в КБ-103 В. П. Глушко і С. П. Корольов створювали і проводили випробування допоміжного рідинного ракетного двигуна РД-1 для пікіруючого бомбардувальника Петлякова, що випускається на Казанському авіаційному заводі.

Першочерговим післявоєнної завданням було створення ракетно-ядерного щита. Усвідомлюючи всю важливість і перспективність ракетної техніки, В.П.Глушко разом з директором КАИ Г. В. Каменкова і деканом 2-го факультету С. В. Румянцевим виступили з пропозицією про створення кафедри реактивних двигунів. Ця пропозиція була схвалена урядом. На підставі наказу Народного комісаріату була організована кафедра реактивних двигунів. Наказом №187 по Казанському авіаційному інституту від 14 липня 1945 року директор інституту Г. В. Каменков затвердив перший склад кафедри: зав. кафедрою В. П. Глушко, проф. кафедри Г. С. Жіріцкій, старші викладачі Д. Д. Севрук, С. П. Корольов, Г. Н. Лист, Д. Я. Брагін. Кінець Великої Вітчизняної війни в КАИ святкують з кафедрою абсолютно нового напрямку. Так КАИ став першим вузом країни, де була створена кафедра реактивних двигунів.

С. П. Корольов і В. П. Глушко, виїхавши з Казані в 1946 році, стають біля керма всієї ракетної техніки СРСР: Сергій Павлович - головний конструктор ракетних систем, а на Валентина Петровича лягає вся тяжкість зі створення ракетних двигунів спочатку для балістичних ракет стратегічного призначення, а потім і для космічних систем. У 1958 році вони стають академіками АН СРСР.

У 1945-1947 роках кафедру очолювали Д. Д. Севрук та Г. С. Жіріцкій.

Професор Жіріцкій, відомий у всьому світі фахівець з парових турбін. Період перебування в казанської шарашці для нього виявився особливо плідним з розробки теорії газових турбін. У роки війни працював в Казані. Після війни він не поїхав у Москву разом з колегами по ГДЛ-ОКБ, а зайнявся організацією кафедри газових турбін в Казанському авіаційному інституті. Професор, доктор технічних наук, заслужений діяч науки і техніки РРФСР і Татарської АРСР Георгій Сергійович Жіріцкій вніс значний вклад у становлення Казанського авіаційного інституту.

Професор кафедри Г. С. Жіріцкій до кінця своїх днів плідно пропрацював в інституті, сформувавши науковий стрижень реактивного двигунобудування КАИ.

Жіріцкій Г Жіріцкій Г.С.

Д. Д. Севрук, фахівець в області автоматики рідинних ракетних двигунів, згодом став професором Московського авіаційного інституту. Г. Н. Лист, талановитий конструктор, в 50-х роках був заступником В. П. Глушко. Д. Я. Брагін до кінця життя працював в КАИ, був завідувачем кафедрою матеріалознавства.

Перший дипломний проект по рідинним ракетним двигунам був захищений в червні 1946 року студентом Іваном Івановичем Івановим, який згодом став визнаним вченим в галузі ракетно-космічної техніки, головний конструктор, Герой Соціалістичної праці, лауреат Ленінської і Державної премій, був нагороджений двома орденами Леніна.

В її становленні і розвитку брали участь професори А.В. Болгарський, А. П. Кужма, В. К. Щукін.

З 1949 до 1965 року підготовка фахівців з ракетних двигунів велася в складі об'єднаної кафедри, якій в різний час керували професора, ректори КАИ С. В. Румянцев і Ю. К. застелити.

З 1965 року напрямок з ракетних двигунів виділилося в окрему спеціальну кафедру, яку до 1988 року очолював професор, доктор технічних наук, академік РАН і АН РТ, двічі лауреат Державної пре СРСР В. Е. Алемасов.

Алемасов В Алемасов В.Є.

З 1988 по 2014 рік кафедрою керував професор, доктор технічних наук, заслужений діяч науки і техніки України і Татарстану, член-кореспондент АН РТ, двічі лауреат Державної премії СРСР Анатолій Федорович Дрегалін.

Великий внесок у розвиток спеціальності, в створення навчально-лабораторної та експериментальної бази кафедри внесли В. Е. Алемасов, А. П. Тішин, А. Ф. Дрегалін, М. Д. Єрмолаєв, А. С. Черенков, Р. А. Гафуров, Г. А. Глєбов Т. М. Магсумов, Н. І. Міхєєв і інші.

Багато років на кафедрі викладали генеральні конструктори лауреат Ленінської премії П. Ф. Зубець і лауреат Державної премії СРСР І. Х. Фахрутдинов.

Кафедра будівельної механіки літальних апаратів заснована в 1938 році професором Ю. Г. Одинокова.

Кафедра Матеріалознавства була створена одночасно з інститутом і організаційно оформлена наказом по інституту 11 вересня 1932 роки як кафедра загальної механічної технології і термічної обробки металів. Першим завідувачем кафедри був інженер М. З. Векслін. У 1938 р після успішного закінчення аспірантури у відомого радянського металознавців професора Н. В. Гевелінга завідував кафедрою був запрошений А. Д. Хмара, який пішов на фронт в 1941 р З кінця 1941 по 1943 рр. завідує кафедрою значний радянський навчань член-кор. АН СРСР С. А. Погодін. З 1963 по 1979 рр. кафедру очолив фахівець з великим досвідом виробничої роботи головний металург авіамоторного заводу, заслужений діяч науки і техніки ТАРСР, професор Д. Я. Брагін. З 1980 р завідувач кафедри - І. Н. Шканов, вихованець інституту, професор, заслужений діяч науки і техніки РТ, дійсний член Академії проблем міцності РФ, керівник наукових напрямків комплексних програм Держкомосвіти СРСР і ряду галузей промисловості, експерт Всесоюзної організації Кодас, членом регіональної ради з матеріалознавства і технології металів, членом ради УМО з матеріалознавства.

1 грудня 1932 року - наказ про організацію кафедри Теплотехніки і призначення А. В. Болгарського завідувачем кафедрою з 1944 р «Заслужений діяч науки і техніки ТАРСР».

Болгарський А Болгарський А.В.

У 1999 році на базі факультетів літальних апаратів і двигунів літальних апаратів заснований інститут авіації, наземного транспорту і енергетики (ІАНТЕ). Перший директор інституту - А. Ф. Дрегалін.

Дрегалін А Дрегалін А.Ф.

Авіація, транспорт та енергетика завжди займали в сучасному, технічно розвиненому суспільстві особливе, важливе місце.

Інститут Анте веде підготовку дипломованих фахівців з 14 напрямів бакалаврату, двома напрямками специалітети і 12 напрямками магістратури для аерокосмічної галузі, для наземного транспорту і енергетики з урахуванням вимог часу. За всі роки свого існування факультети «Літальних апаратів» (ЛА) і «Двигуни літальних апаратів» (ДЛА), а в даний час ІАНТЕ, забезпечували високий рівень в системі вітчизняного аерокосмічного професійної освіти. Сьогодні інститут готує фахівців затребуваних в багатьох галузях економіки Росії (двигунобудування, авіабудуванні автомобілебудуванні, теплоенергетики).

Інститут Анте пишається своїми випускниками - вченими, які зробили великий внесок у розвиток вітчизняної науки і техніки. Серед них:

М. П. Симонов (1929-2011) - Герой Росії, лауреат Ленінської і Державних премій СРСР і РФ, Генеральний конструктор ОКБ ім. П.О. Сухого (1983-2011) Доктор технічних наук, професор Московського авіаційного інституту, дійсний член Міжнародної та Російської інженерних академій, Російської академії авіації та повітроплавання. Нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора, медалями. Випускник 1954 р

Симонов М Симонов М.П.

У 1951 році Михайло Петрович Симонов був зарахований до Казанського авіаційного інституту, на четвертий курс літакобудівного факультету. З 1954 р був завідувачем лабораторією, асистентом кафедри конструкцій літаків.

У 1959 р М. П. Симонов став ініціатором створення ОКБ спортивної авіації при Казанському авіаційному інституті, де був головним конструктором і одночасно інструктором і льотчиком-буксировщиком авіаспортклубу. В ОКБ спортивної авіації під керівництвом Симонова були створені перші в СРСР суцільнометалеві рекордні планери КАІ-11, КАИ-12, КАИ-14, КАИ-17, КАИ-19. Симонов не тільки проектував планери, але ще й примудрявся ... літати і на спортивних літаках, і практично на всіх планерах, які мав Радянський Союз. У 1969 році був переведений до Москви, працював першим заступником головного конструктора Долгопрудненського КБ автоматики, а з 1970 року - 1-й заступник головного конструктора Таганрозького авіаційного заводу і начальник Ухтомського філії цього заводу.

У 1970-1979 рр. працював в ОКБ П. О. Сухого заступником головного конструктора, головним конструктором. Керував льотними випробуваннями і доведенням дослідного літака Т-6, майбутнього фронтового бомбардувальника Су-24. У початку 1975 року М.П. Симонов був призначений головним конструктором проекту Т-10, майбутнього винищувача Су-27. У 1976 році в числі інших співробітників КБ за створення Су-24 удостоєний Ленінської премії.

У 1979 році через конфлікт з тодішнім генеральним конструктором ОКБ ім. П. О. Сухого Симонова перевели на роботу в Міністерство авіаційної промисловості СРСР на посаду заступника міністра з науки і нової техніки. Він приділив особливу увагу створенню авіаційних бойових комплексів і, особливо, побудови авіаційного бортового комплексу устаткування. У 1981 виїжджав до Афганістану для надання технічної допомоги щодо ефективного застосування штурмовиків Су-25.

У січні 1983 року Михайло Петрович Симонов був призначений Генеральним конструктором ОКБ імені П.О. Сухого (в 1995-1999 одночасно Генеральний директор ОКБ). Під його керівництвом і за безпосередньої участі створені бойові літаки різного призначення Су-27, Су-30, Су-33, Су-34, Су-35 і їх численні модифікації, спортивно-пілотажні літаки Су-26, Су-29, Су- 31, пасажирський літак с-80, експериментальний літак зі зворотним стрілкою крила Су-47 «Беркут», а також інші типи літаків.

До 1995 року в очолювану Симоновим корпорацію входили 32 підприємства, в тому числі АТ «ОКБ ім. Сухого »(Москва) і авіаційні заводи Комсомольська-на-Амурі, Іркутська і Новосибірська. У 21 країнах світу експлуатувалося понад 2,5 тисячі літаків марки «Су». ВВС Росії були укомплектовані цими літаками на 70%.

25 вересня 1997 го піднявся в небо прототип винищувача п'ятого покоління С-37 «Беркут» з крилом зворотної стріловидності, тоді ж пройшли випробування легких однодвигунних УБС С-54, винищувача С-55 і палубного С-56.

Указом Президента Російської Федерації від 25 вересня 1999 роки за великий внесок в розробку нових зразків авіаційної техніки Симонову Михайлу Петровичу присвоєно звання Героя Російської Федерації з врученням медалі «Золота Зірка».

Інститут має висококваліфікований викладацький склад: 41 професор (36 докторів технічних наук), 133 доцента (151 кандидат технічних наук).

План роботи інституту ІАНТЕ 2018-2019г.

Комплексний план позанавчальної виховної роботи зі студентами