VII Балтійський форум співвітчизників

4-6 жовтня 2017 року Приозерському районі Ленінградської області за підтримки Комітету з друку і зв'язків з громадськістю Уряду Ленінградської області пройшов VII Балтійський форум співвітчизників. Захід проводиться щорічно, залишаючись важливою дискусійним майданчиком з питань громадянських, політичних, соціальних, економічних і культурних прав громадян Російської Федерації, які проживають за кордоном.

Увага Ленінградської області до проблем співвітчизників позначилося ще на самому початку 90-х років після прийняття перших законів про «біженців» та «вимушених переселенців» і створення Федеральної міграційної служби, яка, нагадаю, тоді була соціальної, а не силовий службою і курувалася з Міністерства праці та соціального розвитку.

Саме тоді, в 1993 році, в Ленінградській області була створена міграційна служба - територіальний орган ФМС РФ.

4-6 жовтня 2017 року Приозерському районі Ленінградської області за підтримки Комітету з друку і зв'язків з громадськістю Уряду Ленінградської області пройшов VII Балтійський форум співвітчизників

Учасників форуму привітав губернатор Олександр Дрозденко

Особливий статус заходу підкреслює присутність представників федеральних і регіональних органів влади Росії. У ході урочистої церемонії відкриття Форуму перед учасниками виступили губернатор Ленінградської області Олександр Дрозденко, голова Законодавчих зборів регіону Сергій Бебенін, депутат Державної думи Володимир Драчов, член Комітету Ради Федерації з міжнародних справ, представник від законодавчого органу державної влади м.Севастополя Ольга Тимофєєва. Відзначимо, що тут, як то кажуть, немає нічого випадкового: депутат Ради Федерації від міста Севастополя, який нещодавно повернувся до складу великої Батьківщини, краще і чіткіше розуміє проблеми співвітчизників.

«Проживання російської людини за кордоном не означає його відрив від Батьківщини. Він має можливість читати літературу рідною мовою, дивитися фільми. Але ще дуже важливо живе спілкування, яке і забезпечує Форум, - зазначив Олександр Дрозденко. - Для Ленінградської області важливо, щоб наші співвітчизники, які живуть за кордоном, краще пізнавали наш регіон, бачили нашу підтримку і через учасників Форуму, серед яких є депутати Державної думи і члени Ради Федерації, доводили свою точку зору до керівництва країни ».

Дійсно, підтримка співвітчизників за межами країни є одним з пріоритетних напрямів зовнішньої політики. Розроблена з ініціативи Володимира Путіна і затверджена Указом Президента Російської Федерації від 22 червня 2006 року Державна програма зі сприяння добровільному переселенню в Російську Федерацію співвітчизників, що проживають за кордоном, має на меті залучення переселенців на постійне місце проживання до Росії. Зокрема, особлива роль в контексті взаємодії зі співвітчизниками в державах Балтійського регіону сьогодні відводиться Ленінградської області.

В рамках Форуму було організовано ділова зустріч з начальником відділу з питань вимушених переселенців і біженців Управління з питань міграції ГУВС по Санкт-Петербургу і Ленінградської області Нілою Янушкевич.

Основними критеріями для відбору є наявність у претендента вищої профільної освіти та досвіду роботи за професією не менше одного року. Нілу Янушкевич з гордістю відзначила в числі прибулих 10 осіб зі ступенем кандидата і доктора наук і окремо підкреслила, що близько 40% заяв відхиляються у зв'язку з невідповідністю вимогам, що пред'являються. Ці дані, безумовно, свідчать про те, що програма затребувана і спрямована на залучення висококваліфікованих фахівців, що сприяє соціально-економічному розвитку Росії.

Під час пленарної сесії в рамках дискусії «Прикордонне співробітництво: балтійський вектор розвитку», модератором якої виступив президент Російської асоціації прибалтійських досліджень Микола Межевич, обговорювалися актуальні питання практичної реалізації заходів з підтримки співвітчизників за кордоном.

Прозвучали доповіді заступника директора Департаменту по роботі зі співвітчизниками за кордоном МЗС РФ Андрія Ланчікова «Про роботу урядової комісії у справах співвітчизників» і голови Комітету із зовнішніх зв'язків Ленінградської області Андрія Мініна «Ленінградська область в регіоні Балтійського моря: драйвер економічного і гуманітарного співробітництва». Андрій Мінін підкреслює, що за допомогою складних переговорів було досягнуто умови, коли транскордонне співробітництво не схильне до секвестрації із санкцій.

Показово, що в цей же час президент Естонії не тільки висловила традиційні нападки на зовнішню і внутрішню політику Росії, але і зазначила, що важливо підтримувати відносини на тих рівнях, де спілкування можливе, і привела в приклад ставлення в галузі культури і кордонів: «Чим більше у нас відносин на низькому рівні, тим більше ми будемо розуміти, про що думає цей великий народ. А знати це важливо ».

Доповідь голови Комітету з молодіжної політики Ленінградської області Олега Іванова «Про розвиток молодіжного міжнародного співробітництва в рамках діяльності Комітету з молодіжної політики Ленінградської області» можна розглядати як один з ключових. Соціальні програми і проекти, форуми, що проводяться Комітетом, орієнтовані на осіб у віці до 35 років і тому мають довгострокові загальнозначущі цілі. У їх числі розвиток зв'язків молоді Ленінградської області та російської молоді за кордоном, зміцнення ролі російської мови і культури, збереження етнокультурної ідентичності в середовищі молодих співвітчизників за кордоном.

Щорічний форум «Ладога», заходи на честь 90-річчя Ленінградської області сприяють вивченню російського культурної спадщини та збереження поваги до національних традицій та історії держави. Окремо було відзначено і унікальне за своїми масштабами захід - XIX Всесвітній фестиваль молоді і студентів, участь в якому взяли 20 000 осіб з 150 країн світу.

Пленарну сесію «Інструменти збереження Русского мира» відкрила доповідь виконавчого директора Фонду підтримки публічної дипломатії ім. А. М. Горчакова Романа Грішеніна, що представляє принципи роботи Фонду та основні досягнення за 2016 рік. Виступ директора санкт-петербурзького філії фонду «Русский мир» Олега Муковський спричинило гостру професійну дискусію про ступінь впливовості громадських організацій співвітчизників і недержавних фондів, їх ефективності в реалізації програм вивчення російської мови за кордоном.

Присутні представники громадських організацій і правозахисники з країн Прибалтики озвучили основну проблему - неможливість навчати своїх дітей рідною російською мовою через відсутність необхідних матеріалів і закриття російських шкіл, що особливо актуально, за словами однієї з учасниць, для Естонії.

В рамках VII Балтійського форуму співвітчизників були проведені три дискусійних столу за темами: «Регіональне взаємодія: значення і роль суб'єктів РФ на прикладі Ленінградської області», «Російська школа: збереження освіти російською мовою», «Російськомовні ЗМІ за кордоном: життя в новому інформаційному реальності ».

Заступник головного редактора інформаційного агентства REGNUM Ігор Павловський на самому початку позначив ключові тенденції сучасного інформаційного середовища. З одного боку, це наявність цензури і проблеми «навішування ярликів» на російськомовні ЗМІ за кордоном, з іншого боку, швидка еволюція інформаційних технологій і супутня їй депрофесіоналізація інформації.

Представники «Sputnik Естонія», новинного порталу Baltnews, інформаційно-аналітичного порталу NewsBalt, газети «Обзор» (Литва), газети «Сегодня» (Латвія), «Нарвської газети» (Естонія) та інші дискутували про перспективи друкованих ЗМІ, просуванні в соціальних мережах, ставлячи на чільне місце питання: «Звідки брати читача?»

Зі спеціальною доповіддю на Форумі в цьому році виступила екс-керівник проекту Gorod.lv, репатріант за програмою переселення співвітчизників до Росії Олена Куранова, яка розповіла про ті труднощі, з якими зіткнулася особисто, зробивши переїзд разом з сім'єю з Латвії. Олена Куранова зазначає: «Один із критеріїв - необхідність по отриманій освіті пропрацювати рік. Людям влаштуватися за фахом в балтійських країнах досить складно, особливо якщо це молоді фахівці.

Переважна більшість з них - це не соціальні працівники, це люди, які їдуть спеціально, щоб працювати і вести бізнес. Ці люди просто не зможуть переселитися ». Крім того, є обмеження і податки на перевезення майна, зокрема автомобілів, фактично змушують учасників програми здійснювати невигідні угоди з продажу; складності в отриманні компенсації витрат на переїзд і пошуку житла.

Поки, за зауваженням члена Комітету Ради Федерації з міжнародних справ Ольги Тимофєєвої, конкретних результатів вдалося досягти тільки в сфері освіти: зокрема, збільшено кількість квот для вступників до російські навчальні заклади, в процесі узгодження знаходиться питання спрощення візового режиму для студентів з числа співвітчизників. Необхідно активніше працювати на регіональному та муніципальному рівні, розвиваючи відносини в спортивної, культурної, студентської сферах.

Робота з молоддю при цьому була і повинна залишитися пріоритетним напрямком. Виховані в традиціях російської культури, що володіють російською мовою співвітчизники в найбільшій мірі здатні до адаптації і якнайшвидшого включення в систему позитивних соціальних зв'язків російського співтовариства.

Взаємодія дозволяє вирішувати багато завдань спільно. Побратимські і суспільні зв'язки здатні стати сполучною ланкою в цей непростий період відносин Росії з державами Європейського союзу, з країнами Прибалтики. Зміцнення зв'язків зі співвітчизниками за кордоном - елемент «м'якої сили», що сприяє формуванню позитивного образу Росії і зниження міжнародної напруженості.

У семи няньок навіть улюблене дитя може виявитися без ока ...