Вірменський дудук - духовий музичний інструмент

  1. Секрети виготовлення вірменського дудука
  2. Історія походження інструменту
  3. Налаштування ладу і особливості звучання
  4. Значення в світовій культурі та кінематографі

Той, хто жодного разу не чув його звуки, не може уявити собі, що це таке. Вірменський дудук - інструмент древній, але не може застаріти, поки його спів продовжує радувати людей. Недарма він відомий далеко за межами Вірменії і постійно знаходить все більше нових своїх шанувальників. У 2005 році музика цього духового інструменту була визнана шедевром Всесвітнього нематеріальне культурної спадщини ЮНЕСКО.

У 2005 році музика цього духового інструменту була визнана шедевром Всесвітнього нематеріальне культурної спадщини ЮНЕСКО

Секрети виготовлення вірменського дудука

Дудук - духовий музичний інструмент. Пристрій його досить просте - це трубка і подвійний язичок, який може зніматися. Цікаво, що язичок завжди виготовляється з двох пластин, для створення яких використовується виключно очерет, що збирається на берегах Араксу.

Довжина як трубки, так і язичка строго визначена. Так, язичок дорівнює 9-14 см, сама трубка може бути 40, 33, 28 см. Крім того, на верхній його поверхні передбачено 7 (іноді 8, в залежності від ладу) отворів для проходу повітря і звуку, а на нижній - 1 -2 отвори, які закриваються великим пальцем руки.

Під час гри на інструменті людина перебирає пальцями по отворах, перекриваючи їх в потрібні моменти. Одночасно на язичок виявляється вплив повітрям, внаслідок чого пластини вібрують.

На трубці зазвичай є спеціальний регулятор, що дозволяє налаштовувати потрібний тон інструменту. Якщо на цей регулятор натиснути, тональність буде підвищена. І, навпаки, при невеликому ослабленні регулятора починає знижуватися і тон.

У вірмен є власна назва інструменту - ціранапох. На російську мову це слово перекладається як «душа абрикосового дерева». Чому саме абрикосова? Тому що майстри, які створюють його впевнені, що тільки з абрикосового дерева можна створити справжній чарівний інструмент.

Історія походження інструменту

Коли саме і ким був створений вірменський дудук, точних відомостей немає. Відомо лише, що він з'явився в неймовірно стародавні часи і з тих пір практично не змінив своєї конструкції. Якщо вірити деяким історикам, він відомий не менше 3 000 років, оскільки духовий інструмент, дуже схожий на нього, існував в Урарту.

Ці твердження цілком обгрунтовані, тому що держава Урарту розташовувалося свого часу на Вірменському нагір'ї - тобто, тієї території, яка сьогодні зайнята Вірменією, а також частково такими країнами, як Іран, Туреччина і Азербайджан . У всякому разі, в урартских письмових джерелах неодноразово згадується інструмент, що нагадує сучасний дудук.

Існують і інші думки щодо часу його походження. Деякі вчені стверджують, що він був створений в I столітті до нашої ери, за часів правління Тиграна II Великого. Дехто з дослідників спирається на записи історичних хронік V століття, коли жив літописець і історик Мовсес Хоренаци. Він в своїх творах згадує про ціранапохе.

Зате є безперечні свідчення того, що в Середні століття цей музичний інструмент був уже широко поширений - про це свідчать ілюстрації старовинних рукописів. Цілком велика ймовірність і того, що, завдяки розвиненим торговельним зв'язкам Вірменії та інших держав того часу, дудук набув широкого поширення не тільки на вірменській території. Судячи з усього, їм користувалися і в Криму, і в близькосхідних країнах, і навіть на Балканах.

Не можна стверджувати, що цей духовий інструмент спочатку мав сучасний вигляд і виготовлявся відразу з абрикосовою деревини. Так, його прообрази створювалися з тростини або кістки. Але з часом люди почали використовувати деревину. Було відмічено, що різні дерева за умови однієї і тієї ж технології виготовлення дудука здатні видавати різні звуки. Так і обраний був абрикос, тому що саме ця деревина вміє резонувати так, як не здатна жодна інша.

У сусідніх країнах для створення інструментів, подібних ціранапоху, вибирали горіх або сливу. Проте, його аналоги, створені з деревини цих дерев, видавали не м'який чарівний, а різкий і не дуже приємний для вуха звук.

Вірмени дуже трепетно ​​ставляться і до свого національного інструменту, і до його історії. Існує ціла легенда, присвячена дудук. У ній йдеться про те, як Молодий Вітер закохався в дивовижну дерево, що росте в горах. Але Старий Вихор, почувши про це, вирішив знищити не тільки деревце, а й всю рослинність в окрузі.

Після того, як Молодий Вітер попросив не робити цього, Вихор погодився, але з умовою - що Вітер ніколи більше не зможе пересуватися, інакше його улюблене деревце загине. Вітерець тримався довго, до самої осені, поки з дерева не опало останні листочки. Тоді Молодий Вітер на мить забув про свою обіцянку і злетів.

Але як тільки він це зробив, дерево відразу ж засохло і зникло. Від нього залишилася лише невелика гілка - і то лише тому, що Молодий Вітер краєм одягу заплутався в ній. Деякий час по тому якийсь бідняк підняв її і вирішив зробити з гілки дудочку. І новий інструмент заспівав чарівну пісню про кохання і вірності. Так і був винайдений дудук.

Налаштування ладу і особливості звучання

Можливо, саме наведена легенда стала причиною виникнення одного старовинного звичаю, який сьогодні, на жаль, відходить у минуле. За старих часів цей інструмент на замовлення не виготовляли. Якщо музиканту був потрібний дудук, він повинен був створити його самостійно. Вважалося, що таким чином він передає частину своєї душі - завдяки цьому звук виходив таким оксамитовим і живим.

Існували й справжні віртуози, які вміли заворожувати грою будь-якого слухача. У кожного з них був власний дудук, який перебував з музикантом протягом усього життя. Своїм синам і учням такий майстер свій інструмент не передавав, проте завжди допомагав порадами з виготовлення їх особистих музичного вироби. Все це свідчить про те, наскільки важливим у житті будь-якого музиканта був цей нехитрий інструмент.

Сьогодні дудукіст не займається виготовленням самостійно. Вірменський музичний інструмент дудук створюється руками фахівців, яким відомі всі тонкощі підбору матеріалу і технології. Однак легендарний Дживан Гаспарян , Який вважається самим затребуваним на сьогоднішній день дудукістом, відомий тим, що своїми руками виготовив свій перший інструмент, вирішивши підкреслити, що він з доброї волі вибрав шлях музиканта і слід вірменським традиціям.

Ймовірно, звичай створювати дудук самостійно має під собою деякі підстави ментального плану. Цей духовий інструмент здатний видавати надзвичайно виразні звуки. Експерти підкреслюють, що жоден аналог не володіє таким тембром. Вслухаючись в звучання, людина відкриває себе свою ж душу.

Він якимось чарівним чином може сколихнути в серці все саме піднесене. Як тут не згадати слова композитора Арама Хачатуряна, який стверджував, що єдиний в світі музичний інструмент, здатний викликати у нього сльози, - це якраз дудук.

Дослідники в області музики віднесли його до однооктавним діатонічним. Так, октава тут одна, але, тим не менш, з інструменту можна витягувати і хроматичні ноти. Для цього має бути присутнім певне вміння. Давно помічено, що вірмени можуть створювати ті самі чарівні мелодії, які склали славу інструменту. За словами того ж Гаспарян, свого часу японці й американці робили спроби відтворити звуки цього інструменту за допомогою синтезатора. Однак у них нічого не вийшло.

Звучання багато в чому залежить і від того, від ладу і довжини виробу. Наприклад, в Азербайджані грають на дудук ладу сі, і називають його «балабан», а у Вірменії, найчастіше, лад ля. На короткому інструменті в основному грають танцювальні мелодії. А ось максимально довгий - в 40 см завдовжки ідеально підходить для того, щоб виконувати любовні і ліричні композиції.

Звук у цього дивного інструмента є трохи приглушеним, від чого здається оксамитовим. Звучить він в тональності сопрано і альта, при цьому дуже емоційний. Найчастіше на ньому грають парно, де виступають дудук провідний і дам-дудук. При цьому дам виробляє тільки загальний фон, а мелодію грає провідний дудукіст.

Особливістю дам-дудука є гра при безперервному диханні. Подібній техніці доводиться навчатися довгий час. До того ж, зіграти соло на ньому неможливо - він дивовижно звучить тільки парно.

Значення в світовій культурі та кінематографі

Ціранапох - це важлива частина традиційної вірменської культури. В Закавказзі на цьому інструменті грали в честь самих різних подій. Дудукісти супроводжували церемонії похорону, грали на весіллях. Обов'язковим було їх присутність на загальних народних святах, там, де були потрібні танці і музика.

Сьогодні його можна почути в саундтреках Голлівудських фільмів, в ансамблях та національних оркестрах. Нерідко інструмент включають до складу акомпанементу музичних композицій. Не можна ще раз не згадати Дживан Гаспарян - цей композитор співпрацював з багатьма відомими російськими та зарубіжними музикантами.

Справжнім проривом в популяризації інструменту став саундтрек до американського фільму «Гладіатор». Імен після того як фільм вийшов на екрани, у дудука з'явилися тисячі шанувальників. Людей зацікавила незвичайна милозвучність і співучість національного духового інструменту.

До числа найвідоміших дудукістов відносяться:

  • Дживан Гаспарян;
  • Ованес Касьян;
  • Мкртич Малхасян;
  • Людвіг Гарибян;
  • Ваче Овсепян;
  • Сергій Карапетян;
  • Геворг Дабагян.

Багатьох цікавить, де можна дістати такий інструмент. Купити справжній майстровий вірменський дудук не так-то легко, оскільки це товар штучний. Найвідомішими майстрами на Північному Кавказі є Армен і Аркадій Каграманян - батько і син. За 40 років вони виготовили кілька сотень дудук. Ви можете замовити духові інструменти сім'ї Каграманян в магазині КавказСувенір.ру .

Чому саме абрикосова?