Виставки тижня: 9-14 березня

Нові виставки відрізняються гостротою погляду і різкістю суджень, закликають до співчуття та співучасті: відзначати 8 Березня з художницями та жахатися складнощів взаємин статей, захоплюватися силою і виразністю африканського мистецтва і згадувати трагічну пору російської історії, 1920-30-ті роки.

Нові виставки відрізняються гостротою погляду і різкістю суджень, закликають до співчуття та співучасті: відзначати 8 Березня з художницями та жахатися складнощів взаємин статей, захоплюватися силою і виразністю африканського мистецтва і згадувати трагічну пору російської історії, 1920-30-ті роки.
Жінки в мистецтві і на межі нервового зриву
У галереї « Борей »Відкрилися відразу дві виставки, присвячені прекрасній статі. Одна, з нехитрою назвою «Про любов», представляє нові роботи групи місцевих художниць. Тривожну сцену з літаком і парашутистами Тетяна Сергєєва в дусі концептуалізму покриває текстом - при найближчому розгляді виявляється, що це рядки з кулінарного рецепта. Анна Флоренская з прімітівістськой чесністю доповідає, що чоловік і жінка в чорному і в циліндрах сиділи в кафе, дружно курячи трубки і поклавши на стіл поруч з келихами два револьвери.

Юлія Сопина демонструє своє вміння працювати на стику фігуративности і абстракції, зіштовхуючи глядача з п'ятикутною чорної формою, найбільше схожою на гараж. Любов згадана, щоб зв'язати експозицію зі святковою темою, - художниці зізнаються, що зібралися на своєрідний дівич-вечір: і самі поспілкуємося, і роботи нехай один на одного «подивляться».

Друга експозиція носить назву «Разом проти насильства над жінками» і організована «Кризовим центром для жінок» і центром психотерапії «Чоловіки XXI століття». Це плакати з різних країн, присвячені темі гендерних стереотипів і конфліктів. Російською плакаті красується Генріх VIII роботи німецького живописця Ганса Гольбейна, а напис «Чи варто бути його королевою сьогодні ... якщо завтра ти станеш його жертвою?» Відсилає до фактів сімейного життя англійського монарха, який зводив своїх коханих в королівський сан, але згодом не соромився їх стратити.

Французький плакат зображує жінку боксерською грушею, американський - запитує, хто приходить до неї ввечері, бо хто любить один або жорстокого ґвалтівника. Виставка надає звичного свята несподіваний, але, напевно, правильний сенс: плюшеві ведмедики і рожеві троянди нехай відправляються до святого Валентина, а 8 Марта стане повноцінним днем ​​захисту жінок.
Розкіш повернення додому

З 10 березня в Музеї Анни Ахматової показують живопис Олени Головіної, художниці, сімнадцять років живе в Парижі. Назва виставки «Lux» відсилає до латинського «світло», але насправді Головіна має на увазі похідне від латині французьке «luxe» - розкіш, висока якість чого-небудь, - оскільки мова йде про задоволення від творчості, роздумів, спілкування, можливості вільно перетинати кордони. Її роботи сповнені запаморочливих піруетів - як просторових, так і смислових, - а мотиви варіюються від історії мистецтва і техніки живопису до автобіографії та особистого досвіду. Виставка проходить в рамках Року Франції в Росії.
африканське інше

африканське інше

Маска свині Нгуліа (Конго)

З 13 березня Музей міської скульптури запрошує на виставку африканського мистецтва з колекції Райнхарда Кліммта , Колишнього прем'єр-міністра землі Саарланд і федерального міністра транспорту Німеччини в першому кабінеті канцлера Герхарда Шредера, а також колекціонера, культуролога і бібліофіла. Обіцяють особисту участь Шредера і Кліммта в вернісажі виставки, що проходить в рамках щорічного Тижня Німеччини в Петербурзі. Твори XIX-ХХ століть з Малі, Беніну, Буркіна-Фасо, Габон, Судану, Конго та Нігерії зібрані під назвою «Habari Afrika»: на суахілі це означає «Здрастуй, Африка». Скульптурні зображення людей і тварин, головні убори і маски, дверні рельєфи і посуд - близько 200 речей, що становлять виразну картину традиційного африканського мистецтва.

"Пара" (Нігерія)

Тут можна вгледіти схожість і з кубізмом Пікассо, і з дематеріалізуватися фігурами Джакометті - для погляду, який звик до комфортного реалізму, зіткнення з гострою, незграбною експресією ритуальних і побутових предметів з Африки може стати стимулом до розуміння не тільки модернізму, а й, страшно сказати, сучасного мистецтва.
Мрійники Срібного століття


З 11 березня в Музеї Анни Ахматової проходить виставка малюнків Юрія Юркуна, письменника, колекціонера і графіка, відомого головним чином своєю багаторічною близькою дружбою з поетом Михайлом Кузміна; їх порівнювали з Верленом і Рембо, хоча відносини поета і белетриста були набагато спокійнішими. Численні вірші Кузміна присвячені Юркуну. З 1923 року Юркуна перестали друкувати, і він зайнявся малюнком: прогулянки, купальниці, сценки з життя світського суспільства - серед цих повітряних і ірреальний мотивів центральне місце займає образ Ольги Гільдебрандт-Арбеніної, ще однією коханої Юркуна.

Кузмін помер в 1936 році, Юркуна розстріляли по «справі письменників» в 1938-му. Музей виставляє понад сто малюнків, ряд фотографій і документів, давши виставці назва одного з творів письменника - «Погана компанія».
Щиро Ваше, мистецтво


14 березня в Музеї сновидінь Фрейда стартує благодійний проект «Світло душі-2» - виставка творів людей, які потрапили у важкі життєві ситуації; роботи виставлені на продаж, і кошти підуть на підтримку авторів. Серед них є професійні художники і любителі, малюють вони реалістичні зображення і абстракції, аж до кляксографія.

Зате немає черствою академічної манери і підступним салонного сюрреалізму, це не продукція холодних профі або умілих ремісників, а дуже чуттєві і безпосередні речі, в яких відчувається жива потреба в збільшенні краси.


Ольга Лузіна
«Фонтанка.ру»
Про інших цікавих петербурзьких експозиціях читайте в рубриці « Виставки »

Виставки тижня: 9-14 березня

Кщо завтра ти станеш його жертвою?