Віталій Карпачова. Мисливець за Запорізьким алюмінієвим комбінатом

14:51

Єдиний на всю Україну виробник первинного алюмінію в жалюгідному стані. Але навіть незважаючи на це, і на такий «товар» є потенційний покупець - бізнесмен з хорошими позиціями на енергетичному ринку, близьке до впливових українським чиновникам.

Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат - колись стратегічне для України підприємство. Контрольний пакет акцій комбінату на початку 2000-х купили росіяни, але не виконали інвестиційних зобов'язань, і підприємство повернули державі. журналісти з'ясували : Хоча формально контроль над комбінатом знаходиться у Фонду державного майна, на його роботу впливають і інші люди, чиї інтереси можуть не збігатися з державними. А причетний до цього Віталій Карпачова, вхожий у високі кабінети бізнесмен, після Майдану широко розправив крила на енергетичному ринку.

Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат славився виробництвом первинного алюмінію на весь Радянський Союз. Це підприємство відкрилося на початку 1930-х років - після запуску Дніпровської гідроелектростанції в Запоріжжі, яка стала джерелом електроенергії для заводу.

У промислових масштабах процес отримання первинного алюмінію - а не отриманого з переробленого металобрухту - досить складний і енергоємний. Спочатку видобувають гірську породу - боксити, що містять алюміній. Потім з них шляхом хімічної реакції отримують глинозем - оксид алюмінію у вигляді білого порошку. А з нього вже під дією електричного струму отримують чистий алюміній.

Продукцію Запорізького алюмінієвого комбінату використовували в машинобудуванні, виробництві літаків і побутової техніки. А ще комбінат випускав сплави алюмінію з кремнієм.

Але кращі часи Запорізького алюмінієвого комбінату залишилися позаду. У 2001 році Фонд державного майна України продав 68% акцій комбінату російському «АвтоВАЗ-Інвест». У 2006-му акції придбала кіпрська фірма Velbay Holdings Limited з групи «РусАл» російського олігарха Олега Дерипаски.

Однак інвестор не виконав взяті на себе зобов'язання - через що навесні 2015 року, після декількох років судової тяганини, договір купівлі-продажу був розірваний.

У свою чергу, Служба безпеки України відкрила провадження проти колишнього керівництва заводу за підозрою в диверсії і розтраті майна підприємства. Згідно з даними спецслужби, державі було завдано збитків на суму понад 39 млн доларів і більше 100 млн. Гривень.

Тому контрольний пакет акцій комбінату повернули державі. А в 2016-м Рада національної безпеки і оборони ще й ввів санкції проти тепер вже колишнього російського власника.

державний контроль

Чи змінилася ситуація на комбінаті після переходу під державне управління? Запорізьке видання «Прав.Да» в серпні 2016- го заявляло, що з заводу продовжують вивозити метал.

«Завод, або залишки заводу, продовжують розкрадати, вивозити в невідомому напрямку устаткування, що залишилося, трансформатори, естакади. Паці алюмінієві, десятки тисяч тонн, напевно, були вивезені вже давно. Тобто цей процес триває », - розповідає головний редактор видання« Прав.Да »Валерій Зотов.

Після того, як контроль над двома третинами акцій отримав Фонд держмайна, на комбінат приходить нове керівництво. У грудні 2015 року генеральним директором на три роки стає Дмитро чоло. Але чи уявляє він державні інтереси? Раніше він працював в адвокатській фірмі в Запоріжжі і деякий час очолював тендерний комітет Запорізької обласної клінічної лікарні. Але більш цікаві інші зв'язку Лобікова.

Раніше ряд ЗМІ, зокрема, сайт «Економічна правда», писав і тому, що Дмитро лобику був помічником колишнього командира батальйону «Шахтарськ» Андрія Філоненко.

Сам Філоненко раніше балотувався до Верховної Ради від Радикальної партії Олега Ляшка - але так і не потрапив до парламенту. Але деякий час був помічником лідера партії на громадських засадах.

Олег Ляшко і його колеги в партії неодноразово виявляли зацікавленість в роботі алюмінієвого комбінату. А депутат-радикал Ігор Мосійчук навіть стверджував, що акції комбінату знову стали державними саме зусиллями його партії.

Крім того, в мережі є відео з наради по комбінату за квітень 2017 року, де колишній соратник радикалів Андрій Філоненко сидить по праву руку від директора - Дмитра Лобікова. У січня 2018 Філоненко офіційно став членом дирекції алюмінієвого комбінату. Спілкуватися з журналістами Філоненко відмовився.

Однак, у Філоненко є зв'язки не лише з політиками з Радикальної партії.

Підприємець з Тореза

У 2014 році комбат Філоненко в інтерв'ю виданню «Обозреватель» перерахував так званих «хрещених батьків» свого батальйону «Шахтарськ».

«Допомагали насамперед Дніпропетровська обладміністрація в особі Геннадія Корбана та нардеп Олег Ляшко ... Займається батальйоном і Віталій Карпачова, керівник відділення Партії регіонів в Торезі, який розкритикував« ДНР ». Допомагає Антон Геращенко. Ось це наші «хрещені батьки», - зазначав Філоненко.

Журналісти виявили: щонайменше один «хрещений батько» батальйону «Шахтарськ» має великий інтерес до Запорізькому алюмінієвому комбінату. Це - підприємець з колишнього Тореза (нині Чистяково - Ред.) Віталій Карпачова.

Через пов'язаних осіб в останні роки Карпачова став співвласником кількох збагачувальних фабрик і нафтогазовидобувних компаній, які раніше входили в сферу впливу оточення Віктора Януковича.

А в січні цього року співробітники Національного антикорупційного бюро провели обшуки в будинку, яке у Фонду державного майна орендує пов'язана з Кропачовим компанія. Йдеться про постачання гірничо-шахтного устаткування на державні вугледобувні підприємства. Сам Карпачова не є фігурантом кримінальної справи, а фірми-постачальники безпосередньо з ним не пов'язані. Але одна із зазначених в кримінальному провадженні фірм надавала поворотну фінансову допомогу - тобто безвідсоткову позику - компанії Кропачева.

Зараз цей підприємець займає непогані позиції на енергетичному ринку, до того ж вхожий у владні кабінети.

Нещодавно журналісти програми «Наші гроші» зняли його візит в будівлю Міністерства енергетики та вугільної промисловості, де сидить сам міністр Ігор Насалик.

Також журналісти зафіксували його контакт з міністром в умовах, які викликають ще більше запитань про близькість чиновника і бізнесмена. Карпачова в кінці 2017 роки завітав на день народження Насалика в одному з київських ресторанів.

Серед відвідувачів були також міністр юстиції Павло Петренко, міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак, впливовий депутат від «Народного фронту» Андрій Іванчук. Такі контакти можуть вказувати на те, що Карпачова - не чужа людина для впливових чиновників.

Але який інтерес Кропачева до Запорізькому алюмінієвому комбінату, власник якого на дві третини - держава?

Мисливець за комбінатом

У 2016 році на комбінаті вирішили продати частину своїх будівель - зокрема, ТЕЦ з її адміністративною будівлею, кілька складів і насосну станцію.

Стартова ціна - 14,5 млн мільйонів гривень. Але переможець купив майно більш ніж наполовину дешевше - за майже 6 млн. Гривень. Хто він?

Новим власником майна стала київська «Енергогенеруюча компанія« Укргідроенерго ». Зараз єдиним власником фірми є брат Віталія Кропачева Олександр.

Ця компанія зареєстрована на вулиці Богдана Хмельницького в центрі Києва - в будинку, який у держави орендує компанія Віталія Кропачева.

На момент аукціону і до осені 2017 року в компанії було два засновники - дочка Віталія Кропачева Юлія і зареєстрований у Львівській області Леонід Матейко.

Матейка - директор і співзасновник в ряді компаній, якими спільно володіють батько і колишня дружина Ігоря Купранца, заступника голови Національної поліції України та керівника департаменту захисту економіки цього відомства.

Колишній співвласник «енергогенеруючої компанії« Укргідроенерго »Леонід Матейко відповідати на питання журналістів про комбінат відмовився. Сам Купранец стверджує, що не має нічого спільного з Кропачовим.

Втім, «Енергогенеруюча компанія« Укргідроенерго »- не єдина близька до оточення Кропачева фірма, яка в останні роки« зайшла »на запорізький комбінат.

Журналістам вдалося дізнатися, що наглядова рада комбінату погодив передачу в оренду близько 14 тис. Квадратних метрів цехів компанії «Шахтерсктранс». Її власник Віктор Медведєв - колишній сусід і нинішній партнер Кропачева по фірмі «Міжнародний бухгалтерський облік».

Цікавий факт: у Фонді державного майна надали інформацію про передачу в оренду цехів, проте ніяких даних - про продаж частини будівель комбінату. На самому Запорізькому алюмінієвому комбінаті на запит не відповіли.

Операція «Приватизація»?

Навіщо бізнесмену з Донецької області Віталію Кропачовим і його оточенню алюмінієвий комбінат у Запоріжжі?

«Я буду брати участь у приватизації цього об'єкта, моя компанія буде брати участь. Ми хочемо його купити і зробити на його базі виробництво гірничо-шахтного устаткування. У мене є інтерес у вугільній галузі, я є акціонером декількох недержавних, а саме приватних компаній. Для розвитку цих компаній, для того, щоб Україна була незалежною, ми повинні розвивати свою гірничо-будівельну галузь. Ось в цьому весь інтерес », - заявив Карпачова.

У березні цього року Фонд держмайна назвав «топ-21» об'єктів приватизації на цей рік - і Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат знаходиться в списку. Вартість держпакетів акцій цього заводу Фонд держмайна оцінив в майже 278 млн. Гривень. І, схоже, саме Віталій Карпачова зараз знаходиться в більш вигідному становищі, ніж інші потенційні покупці алюмінієвого комбінату - адже частина колишнього майна заводу вже у його оточення.

«Це все знижує інвестиційну привабливість підприємства. І тому, хто хоче його продати, звичайно, треба задуматьсяь над тим, щоб продавати його не в роздріб, коли хтось вихоплює окремі ласі шматочки, а комплексом. Або створити ще раз комплекс з усіх цих потужностей, щоб залучити інвестора », - вважає екс-заступник міністра промислової політики Сергій Грищенко.

Єдиний на всю Україну виробник первинного алюмінію, а нині розграбований колишніми російськими власниками комбінат - в жалюгідному стані. Але навіть незважаючи на це, і на такий «товар» є потенційний покупець - бізнесмен з хорошими позиціями на енергетичному ринку, близьке до впливових українським чиновникам. Бізнесмен, який має непогані перспективи отримати алюмінієвий комбінат, адже, як виявили журналісти, його оточенню у непрозорий спосіб вже продали частину нерухомості заводу.

Але чи уявляє він державні інтереси?
Але який інтерес Кропачева до Запорізькому алюмінієвому комбінату, власник якого на дві третини - держава?
Хто він?
Операція «Приватизація»?
Навіщо бізнесмену з Донецької області Віталію Кропачовим і його оточенню алюмінієвий комбінат у Запоріжжі?