ВНЕСОК ЄВРЕЇВ В СВІТОВУ ЦИВІЛІЗАЦІЮ | Записи в рубриці ВНЕСОК ЄВРЕЇВ В СВІТОВУ ЦИВІЛІЗАЦІЮ | СВІТЛО МЕНОРИ: LiveInternet - Російський Сервіс Онлайн-Щоденників

Яків Фрейдин   Десь в середині 80-х мене покликали провести семінар в Американському Державному Інституті Стандартів і Технологій (NIST), який знаходиться в Гейтерсбурге, що в передмісті Вашингтона Яків Фрейдин

Десь в середині 80-х мене покликали провести семінар в Американському Державному Інституті Стандартів і Технологій (NIST), який знаходиться в Гейтерсбурге, що в передмісті Вашингтона. Після семінару його організатори прикріпили до мене дідка-волонтера, який повинен був провести для мене екскурсію по цій чудовій інституту. Звали його Джеррі Берлінер, було йому під 80, уже давно на пенсії, але без діла жити не хотів. Цей молодий і рухливий пан із задоволенням і ентузіазмом ділився з відвідувачами, на зразок мене, своїми великими знаннями в області техніки і її історії. Він провів мене по відділах і лабораторіях, показав, що вони там займаються, а в кінці екскурсії сказав:

- А тепер ходімо вниз, в музей вашого тезки Джейкоба Рабінова.

Хто такий був цей Рабинов, я не знав, і Джеррі мені пояснив, що «не був, а є» і якщо мені цікаво, він мене навіть може з ним познайомити, так як цей Джейкоб тут же, в цій будівлі і працює.

- Ви, до речі, зможете з ним поговорити по-російськи, він родом з Харкова. Його відвезли звідти дитиною багато років тому, але мова начебто пам'ятає.

Чомусь всі американці думають, що вихідці з Росії тільки і мріють про те, щоб поговорити з ким-небудь по-російськи. Спочатку ми пішли в музей. Я був дуже вражений тим, що там побачив. У музеї показані деякі з 230 винаходів Рабінова. Серед інших, там була машина для автоматичного читання і сортування листів на пошті, перший в світі диск магнітної пам'яті для комп'ютерів і програвач зі змінною швидкістю для грамплатівок. Після огляду виставки ми піднялися на другий поверх до кабінету Рабінова. Там Джеррі мене представив і ми з Джейкобом дійсно поговорили спочатку трохи по-російськи, хоча це йому було важкувато, а тому все ж перейшли на англійську, і навіть знайшли одного спільного знайомого. Рабінова, як і Джеку, було під 80 і досить помітно, що вік дається взнаки. Він пояснив, що це він у Америці став Рабінова, а взагалі-то в Росії, а потім в Китаї, де вони деякий час жили, були Рабинович. Я сказав йому, що перебуваю під враженням його винаходів, які бачив у музеї на першому поверсі, і особливо мені сподобався своєю простотою і елегантністю програвач, який змінює швидкість обертання пластинки в залежності від того, з якого витка біжить голка. Це дуже важливо для якості звуку, щоб лінійна швидкість була постійна. Коли я зауважив, що дуже здивований, як до цього важливого фактора не додумався Едісон, коли він винайшов грамплатівку, Рабинов на мене дивно подивився і сказав:

- А хто вам сказав, що грамплатівку винайшов Едісон? Він винайшов воскової циліндр, а ось грамплатівку і взагалі звукозапис, як ми її знаємо, придумав чудовий винахідник - дідусь ось цього самого Джеррі, - Рабинов ткнув пальцем в живіт мого гіда, - ви що, ніколи не чули про Еміля Берлинера? Все ж немає в цьому світі справедливості, якщо не пам'ятають такої людини! О, це був великий винахідник, куди більш серйозний і глибокий, ніж, скажімо, Едісон, якого всі знають. Я Берлинера можу порівняти хіба що з таким генієм, як Тесла. Едісон, треба все ж віддати йому належне, був великий бізнесмен від винахідництва, але не більше. Ось, скажімо, ви думаєте, електричну лампочку Едісон винайшов? Думаєте адже?

- Ну да, - сказав я, - а хіба не він?

ДАЛІ

Ось, скажімо, ви думаєте, електричну лампочку Едісон винайшов?
Думаєте адже?
Ну да, - сказав я, - а хіба не він?