«Внутрішні війська - не для всіх: навантаження значна, умови специфічні»

Охорона громадського порядку, конвоювання засуджених, знищення вибухових речовин - це далеко не повний перелік тих завдань, які виконують військовослужбовці внутрішніх військ.

Напередодні Дня внутрішніх військ РБ, який відзначається 18 березня, військовослужбовці в / ч 7404 розповіли про особливості своєї служби.

Олег Поляков. фото: Юрій Пивоварчик

РЕКЛАМА

Олег Поляков, командир взводу 5-й патрульної роти:

- Я - військовий у третьому поколінні: мій батько служив у внутрішніх військах, дід - в танкових, тому ще в дитинстві вирішив, що продовжу сімейну традицію. Часто бував у батька в частині, і про те, які вимоги пред'являються до хлопців, які хочуть служити у військах, знав не з чуток. І щоб відповідати, я займався спортом, постійно удосконалював свою фізичну підготовку, поглиблено вивчав в школі ті предмети, які необхідно було здавати при вступі до вузу.

Служба у внутрішніх військах відрізняється від звичайної армії: тут більше руху, ти постійно перебуваєш в бойовій готовності. У збройних силах мені, напевно, було б нудно. А тут нудьгувати не доводиться: кожен день відрізняється від попереднього. Спочатку я хотів йти в конвой - конвоювати засуджених, але так склалося, що потрапив в патрульну роту. Зараз патрулюють місто. Головне моє завдання - трохи очистити Барановичі від негативних моментів, в першу чергу від п'яних, які лякають жінок, дітей і псують вигляд нашого міста. І коли день проходить спокійно, коли не виникає нештатних ситуацій, коли на вулиці ти бачиш усміхнених людей, тоді й на серці радісно.

Звичайно, за родом служби доводиться стикатися не з найкращими представниками населення, але для мене важливо, незважаючи ні на що, залишатися людиною. Адже в житті бувають всякі ситуації, і кожен може оступитися.

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Олександр Валюженец. фото: Юрій Пивоварчик

Олександр Валюженец, начальник варти:

- призовники я потрапив на службу у внутрішні війська і після закінчення терміну вирішив залишитися. До слова, зовсім не шкодую про це. Так, конвоювання засуджених - не проста заняття: ти повинен бути уважним, готовим до несподіванок і ... спокійним. Незважаючи ні на що! Тебе можуть образити, влаштувати скандал, спробувати спровокувати, але в нашій справі піддаватися емоціям не можна.

Так, кожен з нас усвідомлює небезпеку і існуючий ризик. Служба у внутрішніх військах нелегка. Але в той же час це така ж робота, як і будь-яка інша - в кожній професії своя специфіка. У нас вона ось така - конвоювання засуджених.

У той же час в нашій роботі не так багато незвичайного, як комусь може здаватися. Запитайте у лікаря, як пройшов його робочий день. Він, швидше за все, відповість: «Як завжди». Так і у нас. І за стільки років, а я служу з 1996 року, лише один момент врізався в пам'ять. Як ми перевозили з однієї колонії в іншу виправну установу жінку з маленькою дитиною. Малюк тільки-тільки почав ходити. Він не розумів, де він знаходиться, куди їде. Він грав, возився з машинкою, посміхався. Це було настільки незвично і ... неправильно, чи що. Ні в чому не винний, а за гратами!

В роботі конвою головне - злагоджений колектив, адже тільки тоді ти можеш бути впевнений, що твоя спина прикрита. І ми всі настільки прив'язуємося один до одного, що коли хтось із товаришів по службі залишає колектив, для нас це серйозна втрата.

І ми всі настільки прив'язуємося один до одного, що коли хтось із товаришів по службі залишає колектив, для нас це серйозна втрата

Володимир Лук'янчик. фото: Юрій Пивоварчик

Володимир Лук'янчик, кінолог, старший інструктор з пошуку кримінальних поховань:

- Служити я мріяв з дитинства. Красива форма, зброя, повагу до військовослужбовців. У моїх малюнках панувала військова тематика. Та й батько був військовим. Так що все йшло до цього. Відслужив строкову службу в спецназі. Потім трохи попрацював зварювальником на автоагрегатний завод, і тільки ще більше переконався, що армія - це моє.

Ну, а кінолог - це покликання душі. Скільки я себе пам'ятаю, у мене завжди були собаки, багато і різних порід. Дякую батькам, вони ніколи не забороняли мені, а, навпаки, підтримували мій інтерес до тварин. І це захоплення стало зараз моєю професією. А коли два роки тому в нашій країні стала формуватися група з пошуку кримінальних поховань і мені запропонували зайнятися цим, я погодився.

Зараз у мене німецька вівчарка Гера, яку я взяв щеням. Треную її, і в даний час моя задача - «поставити» її на кримінальні поховання. Адже люди не завжди можуть знайти тіло померлого або загиблого, особливо якщо воно присипане чимось, а собака знайде по запаху.

Можливо, комусь таке заняття здасться неприємним. Згоден, не кожен може фізично, психологічно і морально винести те, з чим доводиться стикатися кінологів з такою специфікою пошуку. Я не гидливий і мені не страшно. Адже потрібно знайти людину, яка пішла, наприклад, в ліс за грибами і пропав. Родичі хвилюються, чекають, сподіваються, що його знайдуть. І більшість до останнього вірять, що зниклий живий. Але навіть якщо людину вже немає в живих, для них все одно важливо, щоб він був знайдений. Ось в цьому і полягає моя допомога, і приємно, коли за це дякують.

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Олександр Володько. фото: Юрій Пивоварчик

Олександр Володько, заступник командира по тилу:

- З внутрішніми військами я пов'язаний практично все життя: батько прослужив понад 30 років, і я віддав службі вже понад 33 років. Служив в Заполяр'ї, потім в Бобруйську, а з січня 1993 року - в цій частині.

Внутрішні війська - це війська постійної бойової готовності, війська, які безпосередньо і постійно виконують бойові завдання. Наш підрозділ несе службу з охорони громадського порядку, з охорони виправних установ, виконує завдання зі знищення вибухових речовин. І наші люди кожен день заступають зі зброєю на службу і несуть.

Внутрішні війська - не для всіх: навантаження значна, умови специфічні. І не всі можуть це витримати. Наприклад, не кожен зможе протягом 5-7 днів перебувати в спеціальному вагоні із засудженими, які, скажемо прямо, не дуже-то люблять тих, хто їх супроводжує в місця позбавлення волі. Так, доводиться працювати з особливим контингентом. Але це теж люди, і командування завжди налаштовує особовий склад на людське ставлення до порушників або засудженим. Так, вони десь переступили закон, порушили щось, і існують певні вимоги до їх змісту, охорони, але про людське ставлення до цих осіб співробітники внутрішніх військ повинні пам'ятати завжди. І треба сказати, що службовці нашої частини про це не забувають.

А взагалі, головне в нашій справі - це люди. І дуже важливо, щоб вони були матеріально забезпечені, тоді і до своєї роботи будуть ставитися з усією душею і виконувати всі поставлені перед ними завдання.

Автор: Наталя СЕМЕНОВИЧ