Володимир Продивус НЕ відкупиться? До регіоналу Продивусу прийшла Альфа

Одіозний екс-регіонал позбавляється «Мостобуду» через надмірне захоплення торгівлею на ринку.

У Києві настає потенційно одне з найбільш гучних банкрутств року. Як вдалося з'ясувати World News , Минулого тижня господарський суд Києва офіційно запустив відповідну процедуру щодо найбільшої містобудівельної компанії країни - ПАТ «Мостобуд». Суд уже ввів процедуру розпорядження майном боржника, й істотно обмежила повноваження органів його управління. Розпорядником майна призначено арбітражного керуючого з Києва Сергій Кіцул.

А ініціатором банкрутства «Мостобуду» став «давній знайомий» компанії - Альфа-Банк.

Ця фінустанова, яке перебуває під контролем засновників російського консорціуму «Альфа-груп» Михайла Фрідмана і Германа Хана (обидва - громадяни Ізраїлю), намагалося добитися відкриття справи, починаючи з 2014 р Однак господарський суд Києва до останнього часу відмовлявся йти назустріч банкірам. Тільки в січні 2017 року він прийняв до розгляду позов «Альфи», яка заявила про наявність у «Мостобуду» 74 млн. Гривень непогашеної заборгованості, а 8 лютого запустив цей процес.

Михайло Фрідман

Як відомо, власником контрольного пакета акцій «Мостобуду», який брав участь в будівництві ключових мостів столиці (Південного, Дарницького, Московського, ім. Патона та мосту Метро), а також недобудованого Подільського мостового переходу, є авторитетний виходець з Вінниці Володимир Продивус (за даними «Вікіпедії», почавши кар'єру боксера, в 1989 році він був засуджений до 3 років позбавлення волі і відбув покарання в шосткінської колонії). Пізніше Продивус вирішив зайнятися бізнесом і заснував корпорацію «Прем'єр-Фінанс», яка в основному скуповувала дрібні активи в межах Вінницької області. У 2003 р він вирішив «вийти в люди» і отримав контроль над київським «Мостобудом», скупивши його акції (за версією самого Продивуса, це сталося після того, як до нього прийшли якісь «мостовики» і сказали: «Рятуй мостобудування України, Володя! »). Після цього Продивус, окрилений рейтингами, оцінили його стан більш ніж в 200 млн. Доларів, вирішив, що він прийшов до успіху. «Я взагалі не знаю, скільки у мене грошей» - з гордістю заявив він в пафосному інтерв'ю, що вийшов в докризовому 2007 р Подальші події показали, що грошей у нього по факту не так і багато, а боргів ще більше.

«Я взагалі не знаю, скільки у мене грошей» - з гордістю заявив він в пафосному інтерв'ю, що вийшов в докризовому 2007 р Подальші події показали, що грошей у нього по факту не так і багато, а боргів ще більше

Володимир Продивус

Якийсь час бізнесу Продивуса дозволяли триматися на плаву вливання українських банків. Більше інших йому дісталося від Родовід Банку- ще в березні 2010 р він відкрив «Мостобуду» кредитну лінію на 1,55 млрд. Гривень і видав кредит на 560 млн. Гривень під проект Подільського переходу, будівництво якого в той час було заморожено. У 2012 р Продивус став депутатом Верховної Ради від Партії регіонів, після чого його справи ненадовго пішли вгору (в 2013 році він навіть розщедрився на покупку ліцензії на супутникове мовлення та передав її Української православної церкви Московського патріархату). Однак після зміни влади, на хвилі якої Продивус, як відомо, заявив, що він не щур, яка біжить з корабля, і ніколи не покине фракцію Партії регіонів, і вже на наступний день вийшов з неї, що погрузла в збитках «Мостобуд» почали невпинно «трусити» кредитори. Головним з них до останнього часу був націоналізований Родовід Банк, борг перед яким «Мостобуду» перевищив 900 млн. Гривень, і вже згаданий Альфа-банк.

Герман Хан

Фінустанова Фрідмана, на відміну від Родовід Банку, безпосередньо гроші «Мостобуду» не видавало. Альфа-Банк відкрив в 2011 р кредитну лінію вінницької компанії «Глоінвест» з орбіти Продивуса, борг по якій склав в результаті 74 млн. Гривень і 4,7 млн. Доларів. В забезпечення кредиту «Глоінвест» заклав у банку запущений в 2012 р торговий комплекс «Європа» в Хмельницькому площею 27 тис. Кв. м. Крім того, поручителем «Глоінвест» перед «Альфою» погодився виступити «Мостобуд».

Однак проект «Європи» виявився провальним. Через вкрай незручного місця розташування торговий комплекс не залучав відвідувачів і благополучно закрився в 2014 р А в 2015 р після безуспішної спроби пустити його з молотка він перейшов у власність Альфа-Банку за 35 млн. Гривень. Решта борги банкіри вирішили стягнути солідарно з «Глоінвест» і «Мостобуду», використовуючи для цього процедуру банкрутства. Проти «Глоінвест» цей процес був запущений в 2015 р, «Мостобуду» ж весь цей час вдавалося вставляти кредитору палиці в колеса. Але тепер, схоже, ресурси її власника остаточно вичерпалися, наслідком чого може стати остаточне перетворення компанії Продивуса в банкрута.

Раніше повідомлялося, що одіозний вінницький екс-регіонал влаштував тяжбу з податківцями, щоб не платити 3 тис. Доларів транспортного податку.

«Я ніколи не був жлобом», - сказав в одному з давніх інтерв'ю «авторитетний» вінницький бізнесмен Володимир Продивус. З тих пір пройшло майже 10 років. За цей час Продивус встиг перебратися до Києва, де він купив компанію «Мостобуд», обратися до Верховної Ради за списками Партії регіонів, заявити, що він не щур, яка біжить з корабля, і ніколи не покине фракцію ПР, і вже на наступний день вийти з неї. А зовсім недавно він зумів ще раз наочно продемонструвати вірність життєвим принципам. Як з'ясувалося, у вересні Окружний адмінсуд Києва задовольнив позов екс-регіонала і дозволив йому заощадити трохи грошей на державі.

Продивус звернувся в суд до Державної податкової інспекції в Голосіївському районі, яка 18 червня цього року наказала йому заплатити транспортний податок в розмірі 75 тис. Гривень за три його недешевих автомобіля - Range Rover 2013 випуску з об'ємом двигуна 4,4 л, Mercedes Benz S 63 AMG 2014 року випуску з об'ємом двигуна 5,46 л і Toyota Land Cruiser 200 2012 випуску з об'ємом двигуна 4,46 л.

Гривень за три його недешевих автомобіля - Range Rover 2013 випуску з об'ємом двигуна 4,4 л, Mercedes Benz S 63 AMG 2014 року випуску з об'ємом двигуна 5,46 л і Toyota Land Cruiser 200 2012 випуску з об'ємом двигуна 4,46 л

Володимир Продивус

Як відомо, в кінці 2014 р автовласники отримали новорічний подарунок від парламенту нового скликання, який полягав в новому транспортному зборі, або як його тоді охрестили ЗМІ, податок на розкішні автомобілі. Продивус не знітився і заявив в своє позові в суді, що сплата ним транспортного податку не відповідає вимогам статті 58 Конституції України щодо незворотності дії закону в часі. Введення податку повинно було бути затверджене місцевою владою, і відповідне рішення Київської міської ради було опубліковано в газеті «Хрещатик» лише 6 березня 2015 року. А оскільки податок повинен вважатися за весь календарний рік, то суд встав на сторону позивача, який таким чином зміг заощадити 75 тис. Гривень, або близько 3 тис. Доларів.

Справедливості заради треба визнати, що подібні рішення останнім часом суди приймають десятками, але раніше в суд ніколи не зверталися мільйонери, як Продивус, який давно і вперто не приховує любові до предметів розкоші - в тому числі, дорогим автомобілям (наприклад, Maybach, який оцінюється в 800 тис. доларів). Ще кілька років тому стан Продивуса оцінювалося майже в 200 млн. Доларів, але зараз його ключові активи знаходяться на межі банкрутства.

Ще в березні 2010 року Родовід Банк відкрив що належить Продивусу компанії «Мостобуд» кредитну лінію на 1,55 млрд. Гривень і видав кредит на 560 млн. Гривень під проект Подільсько-Воскресенського моста в Києві, будівництво якого де-факто заморожено з 2010 року. З тих пір погрузла в збитках «Мостобуд» постійно «трусять» кредитори. Головним з них до останнього часу був націоналізований Родовід Банк, борг перед яким «Мостобуду» досягає 900 млн. Гривень, і Альфа-банк з претензіями на суму понад 130 млн. Гривень.

Банкіри неодноразово робили спроби повернути борги. Той же Родовід Банк ще в 2012 році заручився рішеннями судів про арешт коштів на рахунках «Мостобуду», проте націоналізованому банку знадобилося майже чотири роки для того, щоб зрозуміти - грошей на них немає і не буде. Тому банк влітку 2016 р знову пішов в господарський суд Києва, попросивши змінити спосіб виконання попереднього рішення шляхом стягнення не грошей, а майна.

Втім, в даному випадку Родоводу мало що світить. За активами «Мостобуду» давно влаштував полювання Альфа-Банк Михайла Фрідмана, який вважається одним з найбільш досвідчених бізнесменів пострадянського простору в частині вибивання грошей з боржників. «Листом відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби надано інформацію, що грошових коштів і майна боржника недостатньо для задоволення вимог стягувача», - йдеться в одному з визначень суду, ініційованому банком Фрідмана. Зараз Альфа-Банк в судах домагається визнання банкрутом самого «Мостобуду» і навіть виграв 13 липня нинішнього року суперечка в Київському апеляційному суді. Але 12 жовтня Вищий госпсуд ухвалив касацію від компанії Продивуса, розгляд якої по суті розпочнеться 1 листопада.

wn.com.ua